Bitka pod Ribnikom 1648. godine

Holy1

Ističe se
Poruka
2.632
Autorska tema!

Podatak o harambašama koji su sudjelovali u bitci pod Ribnikom u Lici objavio je B. Desnica u Istoriji kotarskih uskoka: "Zadar, 17 jula 1648. Morlački glavari zapisnički izjavljuju koliko je ljudi svaki pojedini izgubio pod Ribnikom. Knez Nikola Tadijić: Uskoci iz Krmpota naseljeni ispod Poljica, od 150 pješaka izgubili 10. Vranje Knežević: Uskoci iz Parčića naseljeni ispod Poljica od sedamdeset ljudi izgubili osam. Harambaša Mileta Vukčević: Žegarani uskočeni pod Nin od 200 pješaka izgubili deset. Luka Rorčić: Uskoci iz Kistanja naseljeni u Žeravi više Nina od 132 pješaka izgubili četvoricu. Harambaša Petar Miljanić: Uskoci iz Čučulovaca naseljeni u Vrsima od 70 pješaka poginulo šest. Harambaša Ilija Smiljanić: poglavica Bukovčana od 100 ljudi izgubio devet, računajući i oca. Harambaša Martin Tomičić: Uskoci iz Drvenika naseljeni kod Nina od 100 ljudi izgubili petoricu. Harambaša Smoljan Miković: Uskoci iz Đevrsaka naseljeni kod Petrčana od 50 ljudi izgubili dvojicu. Miloš Marković: Uskoci iz Brguda naseljeni kod Nina od 55 ljudi izgubili pet. Harambaša Martin Milić: Uskoci iz Popovića naseljeni kod Nina od 54 čovjeka izgubili dva. Harambaša Radivoj Šušić: Uskoci iz Ugaraka naseljeni u Žeravi od 60 ljudi izgubili trojicu, Harambaša Jovan Ivetković: naseljen u Pakoštanima od 80 pješaka izgubio sedam. Harambaša Ivan Letica: Uskoci iz Jesenica u Podgorju naseljeni između Paga i tvrđave Ljubač od 120 ljudi izgubili 11. Harambaša Jovan Dobrić: Uskoci iz Dobropoljaca naseljeni u Ljubču od 60 ljudi izgubili dvojicu. Mlet. drž. arh. Senato-Dispacci P. G. in Dalm. et Alb. Filza 56/439 (Prilog Foskolovoj depeši)."

Da li neko zna nešto o Ribničkoj bici te godine? Našao sam jednu stranu u mletačkom arh. koju je takodje zapisao na italijanskom B. Desnica, ali nažalost ja ne znam italijanski..

Ako neko zna italijanski i ako može koju rečenicu iz ovoga da mi prevede, nešto najinteresantnije..

1.JPG
2.JPG
 

Back
Top