Biblija, o voljenju sebe

Šta kaže Biblija o voljenju sebe, o ljubavi prema sebi, da li je to uopšte hrišćanski
voli bližnjeg kao samog sebe....
to je pametnom dosta da vidi šta je stav Isusa o tome da li treba voleti sebe...šta smatraju njegovi sledbenici je irelevantno...

iako mnogi izjednačavaju ta dva pojma, ljubav prema sebi nema ama baš nikakve veze sa egoizmom odnosno gordošću...
ljubav je uvek o nečijoj istinskoj i suštinskoj dobrobiti, egoizam odnosno gordost je o višoj vrednosti u odnosu na druge
 
sa jedne strane - ko voli sebe (mozda i onako jako puno), taj bi trebalo da voli i bliznje (ako toliko voli sebe, morace i bliznje da isto toliko voli, da mu ne zamere da je sebicni samoljubni egocentrik)

sa druge strane - ko sebe mrzi (mozda i jako mrzi) onda ekvivalentno mrzi i sve ostale (verovatno s razlogom i odgovarajucom merom)

Strasno. Odo da se bavim necim drugim. Baca me u moralnu depresiju.
 
Da li grešnik, koji ne voli sebe, onda u toj meri treba da voli i druge
Trebaš voljeti bližnje. To je druga najveća Hristova zapovijest. Ljubav prema sebi je dobra stvar u normalnim granicama. Piše sv. ap. Pavle u Efescima da niko ne napada na svoje tijelo ali ne toliko da to pređe u gordost i samoljublje da se smatraš iznad ostalih i da budeš arogantan.
 
Trebaš voljeti bližnje. To je druga najveća Hristova zapovijest. Ljubav prema sebi je dobra stvar u normalnim granicama. Piše sv. ap. Pavle u Efescima da niko ne napada na svoje tijelo ali ne toliko da to pređe u gordost i samoljublje da se smatraš iznad ostalih i da budeš arogantan.
iskrena ljubav prema sebi ne može da pređe u gordost...to su dve suprotne stvari...ljubav prema sebi nije stavljanje sebe ispred drugih nego naprotiv rad na sebi i svom razvoju koji vodi ka tome da shvatiš da nisi nešto posebno nego iste vrednosti kao i svi drugi...ljubav prema sebi je odricanje od gordosti i rad na njenom suzbijanju...samoljublje je pogrešna reč za gordost skovana od strane onih koji ne razlikuju ljubav prema sebi od egoizma...

ljubi bližnjeg kao samog sebe nije zapovest..to je prirodni zakon...ako voliš sebe volećeš i druge, ako mrziš sebe mrzećeš i druge..mrzećeš druge zbog onih stvari koje mrziš kod sebe i koje odbacuješ u sebi.....koliko voliš sebe toliko možeš da prihvatiš sebe kakav jesi i i u stanju si da prihvatiš druge kakvi jesu tj. da voliš druge...zapovest bi bila voli sebe i bližnje što više
 
pa kako da im približim nego metaforom :D
nema tu sta da se priblizava. Neko je rodjen sa smislom za empatiju, neko malo ili vise manjim (smislom).
Sudeci po mojim suseljanima, s kojima se srecem svakodnevno, sticem utisak da je imanje empatije u opstem smislu ovde prilicna retkost. Ali, da budemo posteni pa da kazemo da to nisu bliznji, bliznji su ovi sto su blizu. Znaci ima jos jedan izvadak:

Voli svoje bliznje kao sebe samog, a one koji ti nisu bliznji.... e pa njih mozes da mrzis kolko volis i da budes bahat za medalju.

a tek na forumu ... ju ju ju
 
nema tu sta da se priblizava. Neko je rodjen sa smislom za empatiju, neko malo ili vise manjim (smislom).
Sudeci po mojim suseljanima, s kojima se srecem svakodnevno, sticem utisak da je imanje empatije u opstem smislu ovde prilicna retkost. Ali, da budemo posteni pa da kazemo da to nisu bliznji, bliznji su ovi sto su blizu. Znaci ima jos jedan izvadak:

Voli svoje bliznje kao sebe samog, a one koji ti nisu bliznji.... e pa njih mozes da mrzis kolko volis i da budes bahat za medalju.
pa šta ti misliš isus dao lak zadatak?
 
nema tu sta da se priblizava. Neko je rodjen sa smislom za empatiju, neko malo ili vise manjim (smislom).
Sudeci po mojim suseljanima, s kojima se srecem svakodnevno, sticem utisak da je imanje empatije u opstem smislu ovde prilicna retkost. Ali, da budemo posteni pa da kazemo da to nisu bliznji, bliznji su ovi sto su blizu. Znaci ima jos jedan izvadak:

Voli svoje bliznje kao sebe samog, a one koji ti nisu bliznji.... e pa njih mozes da mrzis kolko volis i da budes bahat za medalju.
svi su ti bližnji.....a empatija sa svima koji pate nije moguća jer bi umro od tuge...ljubav nije empatija...uključuje izvesnu dozu empatije koliko da možeš da uvidiš nečiju poziciju...ljubav je kad nekom želiš iskrenu i suštinsku dobrobit i radiš na tome..znači dela a ne samo lepe misli su potrebna...
 
pa šta ti misliš isus dao lak zadatak?

Ma on je bio jedan mnogo dobar i pametan cova. Ako vec sve to nije konspirativna teorija o pisanju arhaicnog fiction-a. Pa se tu pristupa drugacije. Nema veze.

Ja racunam da ljudi ne vide druge od sebe cak i posle dugog vremena gledanja. To je nekako podrazumevano (jao natrcao sam veceras na malum in se - nisam ni znao da postoji). Dakle, moz da im kazes da progledaju, ali mogu oni cak i da se sloze s tobom da tu nesto vide ili da ti tu nesto vidis, pa ipak da i dalje nista ne vide. Ali, eto vredi pokusati.

Apsolutno nije lako, msm kad nije naturalno.
 
svi su ti bližnji.....a empatija sa svima koji pate nije moguća jer bi umro od tuge...ljubav nije empatija...uključuje izvesnu dozu empatije koliko da možeš da uvidiš nečiju poziciju...ljubav je kad nekom želiš iskrenu i suštinsku dobrobit i radiš na tome..znači dela a ne samo lepe misli su potrebna...

a jeli, sto se svi ti (dalji, siri) bliznji ovoliko medjusobno bombarduju?

sto se ljubavi tice, posle mnogo pametnih ljudi koji su svasta nesto lepo rekli o ljubavi, ja se ne osecam pozvanim da objasnjavam drugima sta je ljubav, jednostavno zato sto nisam u njihovm glavama nego sam u svojoj, a u mojoj glavi ljubav izvire ili ne izvire, i nista vise joj nije potrebno. I nije problem kad iz necije glave ljubav izvire, nego kad ne izvire, a pritom ni empatiju nema. Nedajboze malum in se.
 
Ma on je bio jedan mnogo dobar i pametan cova. Ako vec sve to nije konspirativna teorija o pisanju arhaicnog fiction-a. Pa se tu pristupa drugacije. Nema veze.

Ja racunam da ljudi ne vide druge od sebe cak i posle dugog vremena gledanja. To je nekako podrazumevano (jao natrcao sam veceras na malum in se - nisam ni znao da postoji). Dakle, moz da im kazes da progledaju, ali mogu oni cak i da se sloze s tobom da tu nesto vide ili da ti tu nesto vidis, pa ipak da i dalje nista ne vide. Ali, eto vredi pokusati.

Apsolutno nije lako, msm kad nije naturalno.
kud ćeš teže zapovesti da voliš nevidljivog boga i druge kao sebe.
e onda se baca u tumačenje šta to znači pa svako tumači po sebi. (što je i normalno kad nam nije direktno objasnio), e u tome je caka da uključiš mozak, šta znači voleti sebe, kako se to voli i za šta je korisno voleti sebe.
psihomodo pop, sigurno nije mislio na takvu ljubav (samoljublje), ne interesuje me drugi. to je narcizam-egoizam, to i nije ljubav. ljubav je jedina stvar koju kad deliš ona raste. većinu ljudi usrećuje kada daje, kada pomogne, kada nekog izvuče ne očekujući zauzvrat.
odnos roditelj - dete, eto ti najbliži opis nesebične ljubavi. e sad ti imaš zadatak da i ostale bližnje tako voliš, nama je to nezamislivo. a da ne pričamo koliko vrsta ljubavi ima. erotska, prijateljska, bratska, ideološka... al ni blizu kao roditeljska. pa ti misli da je lako.
 
kud ćeš teže zapovesti da voliš nevidljivog boga i druge kao sebe.
e onda se baca u tumačenje šta to znači pa svako tumači po sebi. (što je i normalno kad nam nije direktno objasnio), e u tome je caka da uključiš mozak, šta znači voleti sebe, kako se to voli i za šta je korisno voleti sebe.
psihomodo pop, sigurno nije mislio na takvu ljubav (samoljublje), ne interesuje me drugi. to je narcizam-egoizam, to i nije ljubav. ljubav je jedina stvar koju kad deliš ona raste. većinu ljudi usrećuje kada daje, kada pomogne, kada nekog izvuče ne očekujući zauzvrat.
odnos roditelj - dete, eto ti najbliži opis nesebične ljubavi. e sad ti imaš zadatak da i ostale bližnje tako voliš, nama je to nezamislivo. a da ne pričamo koliko vrsta ljubavi ima. erotska, prijateljska, bratska, ideološka... al ni blizu kao roditeljska. pa ti misli da je lako.

Ide sasvim lako kad ljubav izvire.

Kome ne izvire, verovatno da mu je tesko. Al' sta da se radi - kako kaze Dusko Radovic: Ko ne zna sta mu je, nek pogleda gde mu je, pa ako ga ne nadje, to mu je.

'nesebicno volis' - kako li izgleda sebicno voljenje? Msm kako drugacije da volis ako nije nesebicno??
 
Poslednja izmena:
nesebicno volis' - kako li izgleda sebicno voljenje? Msm kako drugacije da volis ako nije nesebicno??
ljubav nije trik, i nije iluzija. Ako ništa drugo, slomljeno srce može poslužiti kao idealna prilika da duboko u svom srcu otkrijemo snagu nesebične ljubavi. Težnja da očvrsnemo srce i podignemo zidove samo je odbrana od intimne i istinske veze sa drugima. Kineski zid oko srca poslužiće samo da privuče ponovna razočarenja i boli, jer se očvrsla srca hrane sebičnom ljubavlju, a otvorena srca slobodno puštaju ljubav unutra. Zvuči veoma jednostavno, ali može biti izuzetno teško. Često i zbog toga što sebična ljubav može izgledati kao norma.
https://www.psihocentrala.com/zivotne-teme/nesebicna-ljubav-koliki-je-tvoj-ljubavni-iq/
 
Šta kaže Biblija o voljenju sebe, o ljubavi prema sebi, da li je to uopšte hrišćanski
Јесте...

Мораш себе самог да волиш као и своје ближње...

Ово ти је кратка јерархија љубави ка некоме

  1. Богу - потпуна и свеобухватна
  2. Ближњем - ограничена на оно што је добро у њему, са фокусом само на квалитетно
  3. Себи - исто као према ближњем, плус гледање Бога и у себи и у ближњима, јер се тако затвара љубавни круг

Пошто смо пали у хаотику љубави, прво (од доле) исправљаш љубав ка ближњем и себи, да би могао да одеш и на Божанску свеобухватност и фокус на Христа свугде и у сваком човеку
 
Poslednja izmena:
Da li grešnik, koji ne voli sebe, onda u toj meri treba da voli i druge
Грешник (макар и најгори) мора да поштеди и да се смилује ПРВО на себе, јер и према себи испада будала од вишка памети или емоција понекад, а не само према другима...

Дакле, смиловавање на себе, тј. поштеда своје душе која се покидана нуди Богу да је лечи, ти је први степен ''самохоспитализације свог ума и срца'' јер немилосрђе којим кидамо људе око себе, се бумарангом враћа у нас и ту тиња... тада кида и пујда ''нас против нас''

Зато да би се смиловао људима око себ, мораш прво ка себи, па тек онда ка другима, јер тек из виђења своје беде и слабости као мету неопходног помиловања, можеш да изместиш споља на људе...
 

Back
Top