Bezglutenska ishrana

vecic

Starosedelac
Poruka
152.814
Poznato je da su mnogi alergični na gluten koji se nalazi u skoro svim žitaricama ali postoje mnoge namirnice i brašna bez glutena. Ako znate neki recept ili proizvod bez glutena javite nam ovde. A i svaki savet nam dobro dođe.

Umesto hleba koristite projaru napravljenu samo od kukuruznog brašna ili pirinčane galete

AHBOl55.jpg
 
Kao prvo, nije tačno da su mnogi alergični na gluten.
Za gluten je većina čula kad je izašla vest da je Đoković alergičan na gluten.

Evropa ima cca 740 miliona stanovnika, od toga oko 1 milion ima manjih ili većih problema sa celijaklijom.

Tako da dolazimo do brojke od 0.13% onih koji imaju problem.

Ali, sada je to u modi... :aha:
 
Да, баш је моди када имаш стомачне проблеме изазване алергијом на храну, константну дехидратацију и малапсорпцију нутритијената. Ако већ сматрате да су алергије и болести у моди и ако немате шта да кажете о датој теми можете је и прескочити, на овакав начин само вређате људе погођене целијакијом или неком другом болешћу или стањем где многи називају помодарство или измишљање. Што се тиче Ђоковића он је подигао свест код неких о штетности глутена и уопште о алергијама и свака част за то.

Што се тиче замене за хлеб, што највише интересује људе код нас, може се користити брашно од пиринча, проса, хељде, кукурузно брашно... Мени је најбоље Александрија микс брашно, имате радњу у Белвилу.
 
.Ако већ сматрате да су алергије и болести у моди и ако немате шта да кажете о датој теми можете је и прескочити, на овакав начин само вређате људе погођене целијакијом или неком другом болешћу или стањем где многи називају помодарство или измишљање.

Ovo je pdf Kulinarstvo, ne Zdravlje - za zdravstvene probleme idite na pdf Zdravlje.

Na Forumu svako može da piše šta god želi dok god ne krši Pravilnik Foruma.

Iznela sam svoje mišljenje, sa egzaktnim podacima, tako da su MNOGI koji imaju problem sa glutenom
spali na 0.13%!
Nikoga nisam vređala, a ako ste se vi pronašli, žao mi je.
 
И треба да вам је жао. Пошто је ово пдф кулинарство, напишите фино рецепт на теми о безглутенској исхрани и маните се
Новака Ђоковића кога очиглено не разумете ни у намери ни на делу. Што се тиче тих статистика на неком бедном узорку ко зна где и омаловажавања људи који су погођени целијакијом са тим измишљеним проценртом спалим на 0.13 имам само да вам кажем да бих волела да је тај проценат и мањи, само није и статистике нису реалне, јер узорци нису реални. Пре него што се овако излетите, информишите се код неког коме је здравље нарушено услед алергија на храну.
 
Nije mi bila namera da se ovde prepucavamo. Otvorila sam temu iz ličnog iskustva a alergija je ustanovljena pre 25 godina. Tada smo brašno nabavljali iz Nemačke i Mađarske a sada ga dobijamo na recept.

Brašno više liči na štirak i teže se mesi ali uspevamo.

Pri kupovini kačkavalja obratiti pažnju da se ne kupuje onaj od parenog testa već od čistog mleka
 
Nije mi bila namera da se ovde prepucavamo. Otvorila sam temu iz ličnog iskustva a alergija je ustanovljena pre 25 godina. Tada smo brašno nabavljali iz Nemačke i Mađarske a sada ga dobijamo na recept.

Brašno više liči na štirak i teže se mesi ali uspevamo.

Pri kupovini kačkavalja obratiti pažnju da se ne kupuje onaj od parenog testa već od čistog mleka

Користим Др Еткер квац, зелено паковање је безглутенско. Такође пудинг Др Еткер, скроб је на бази кукуруза. Онда имате у Лидлу безглутенску тестенину, шпагете. То ћу покушати да нашем фотографију да објавим. Онда безглутенска микс брашна Александрија.

Што се тиче рецепта за хлеб. Прво не може да се меси као пшенично брашно. Користим око 500 гр Александрија белог микс брашна за једну векну хлеба и 400 мл топле воде у коју ставим један суви квасац, једну кашичицу шећера и кашику брашна. Када квасац надође додам у брашно (може и кашика маслиновог уља), па све замешам кашиком. Морате да знате да буде меко када се меси и лепљиво, зато се користи кашика. Потом се стави у узани плех за хлеб на папир за печење где треба да се пусти да надође око 40 минута, то је кључно. Онда иде на печење на 200 степени око пола сата. Када пребацим фотке, поставићу.
 
Може са микс брашном од пиринча и проса. Од тамног на бази кукуруза је више као проја него као хлеб. Имам један рецепт за брзе хлебчиће са јогуртом, само да потражим.
 
БЕЗГЛУТЕНСКЕ ПОГАЧИЦЕ

САСТОЈЦИ: 400 гр безглутенског микс брашна на бази проса и пиринча, 2 јаја, 400 мл јогурта, со и један прашак за пециво. Овде нема квасца ни чекања, брзински рецепт.

ПРИПРЕМА: Измутити јаја и јогурт, додати прашак за пециво и со, а потом и брашно. Замесити кашиком или мутилицом и сипати на пек папир на велику тепсију из рерне. Пећи у загрејаној пећници на 200 степени око 20 минута. Изгледају слично као ћебате.
 
Bezglutenskih proizvoda ima koliko hoces i sve ih je vise.

Brasno: Schar, Aleksandrija, Sam Mills, Aroma Procel,...
Testenine: Testolino, Barillia bez glutena, Combino iz Lidla, Schar, Scotti, Sam Mills,...
Kvasac suvi: Dr.Oetker, Di go, Dolcela, Podravka, Schar,...Prasak za pecivo: Alnatura dm, dr. Oetker,...
Vocni jogurti: Imlek, Dukata,...
Suhomesnato: Yuhor, Gavrilovic, Pik Vrbovec, Univer Ad, Topola, Pivka, Perutnina Ptuj,...
Virsle: Wudy, Perutnia Ptuj, Avia,... Pasteta: Argeta, Yuhor,... Kremovi: Lino Lada, Nutella,... Marmelade: Podravka, Nektar,...
Cokolade: Kinder Surprise, Milka (obicna), After Eight, Toblerone, Zivotinjsko carstvo, Dorina, Mon Cheri, Bajadera, Frankonia,...
Bombone: Negro Pionir, Pez, sve od Haribo osim Fruity Pasta, Red Licorice wheels,...ima ih jos nekoliko ne mogu da se setim trenutno), Bronhi, Kiki,...
Tommy majonez, senf od Podravke, Cedevita, cajevi Fructus, Podravka; bademi, lesniki, mak, suvo grozdje iz Lidla, sladoledi od Algide (Carte Dor sorbeti, klasici Panna, Caffe, Yogurt,..., Solero, Calippo, Magnum, Twister, Cremino, nekoliko korneta itd., Lidl sladoledi po deklaraciji,...

Postoji jedinstvena lista proizvoda Nacionalnog udruzenja za pomoc i podrsku osobama sa alergijama, celijakijom,...i tamo su sve info.

Grisby chocolate su best off! Sad ih ima i bez glutena.
 
Poslednja izmena:
У Александрија продавници траје акција 2+1, мислим да је до десетог у месецу. Кога интересује нека провери. Могу да похвалим њихово микс бело бело брашно, презле без глутена, млевени кекс без глутена, чајне колутиће, ванилице, пиринчане нудле и алекс крекер од проса и лана који је савршен.

Нудле из Александрије и тестенина од кукурузног брашна из Лидла:

IMG_20200629_181521.jpg
 
  • Podržavam
Reactions: Red
Pljeskavice od tikvica iz rerne

Očistiti dve veće tikvice, narendati na krupnije, posoliti i ostaviti desetak minuta da pusti sok. Dobro ih iscediti i dodati 2 jaja, sir, parmezan ili trapist po želji, 3 kašike kukuruznog brašna i malo praška za pecivo. Kašikom vaditi male pljeskavice i stavljati na pek papir. Odozgo posuti susamom. Peći na 200 dok ne porumeni.

img_2096.jpg
 
1E662BBD-19C9-4280-B606-92860E2F168D.jpeg
Da li bi možda mogao hleb da se zamesi kao onaj ćabata hleb koji raste preko noći?
Mislim, ovako nešto.
https://www.zloprase.com/posno/cabata-hleb-za-jedan-minut/

Bezglutenski hleb, jedan od onih koje redovno pravim:
400 gr bezglutenskog brasna, malo soli, kesica suvog dr Etker kvasca. Promesati pa dodati 3 kasike maslinovog ulja i 300-350 ml mlake vode. Kad naraste peci, a pravilo je da se bezglutenski hleb odmah nakon pecenja umota vlaznom krpom pa najlonskom kesom, tako se ne susi.
Ovo je osnovi recept, moze se ubaciti par kasika kukuruznog brasna, heljde... razne semenke itd. Testo se radi mikserom.
 
Kao prvo, nije tačno da su mnogi alergični na gluten.
Za gluten je većina čula kad je izašla vest da je Đoković alergičan na gluten.

Evropa ima cca 740 miliona stanovnika, od toga oko 1 milion ima manjih ili većih problema sa celijaklijom.

Tako da dolazimo do brojke od 0.13% onih koji imaju problem.

Ali, sada je to u modi... :aha:
Većina ljudi kojima organizam ne toleriše gluten (ili laktozu) ne traži lekarsku pomoć osim ako nemaju veoma burnu reakciju (celijakiju).
Gluten ne daje ništa telu što bi nam koristilo tako da izbegavanje istog ne šteti a može da koristi.
Problem je u tome što je pšenično brašno osnov naše kuhinje pa mnogi nemaju taj "luksuz" da ga izbegavaju.
 
Brazilske loptice (na moj nacin :)

Umutiti 3 jaja, dodati 3 kasike ulja, 130ml mleka (ja pravim sa gaziranom vodom), malo soli, 150-200 gr bezglutenskog brasna ako nemate brasno od tapioke koje se koristi u originalnom receptu, 150gr rendanog kackavalja i prasak za pecivo. Miksati kratko i peci. Ako se koristi tapioka mogu se praviti kuglice, od smese sa bezglutenskim brasnom jednostavnije je koristiti kalup za mafine.

12EFC04C-A650-4908-BF07-E217BA52D1A7.jpeg
 
Poslednja izmena:

Back
Top