BETANIJA

mackica ns:
Evo konačno da održim obećanje da ispričam svoje impresije iz Betanije:-)
Prvu noć sam provela u starom delu na patologiji; ono je blago rečeno užas:shock: Divim se ženama koje su se TAMO porađale:-? Od 6 ujutro kad je ustajanje sam čekala prvo preglede, kod doktorke, pa ctg, pa ultrazvuk... Sve satima:roll: Doktorka me pregledala u pola 9, rekla da idem u ordinaciju sa ultrazvukom i tamo je sačekam, obavimo to i odmah u porođajnu salu. Sama u ordinaciji sma je čekala do 11:shock: U porođajnoj sali sam bila tek u podne. Svo to vreme sa kontrakcijama:shock:

Ali zato u novom krilu:-D Sve lepo, čisto, novo; svi ljubazni, fini... I svi ljudi koji rade neverovatno koliko su raspoloženiji u novom okruženju.
Nisam imala vezu, i iskreno moje mišljenje je da veza stvarno ne treba. Onaj porođaj boli užasno; ja sam od 12 bila na indukciji u pola sedam sam se porodila; ali niko tamo ne može da ti pomogne ni da imaš ni da nemaš vezu. Doktor me do porođaja svega dva ili tri puta obišao i rekao prvi i drugi put da neće doći par sati, jer jednostavno nema šta da radi dok ja ne budem spremna. I ja sam bila OK, mislim da je to važno; disala sam kako sam naučila, nisam vrištala niti sam ih zivkala da dođu. Bila je jedna devojkapored mene koja je toliko zapomagala, i stalno nekog dozivala, da joj pomognu, da je boli, na kraju je udarila babicu i ova je baš poludela. Možda će ona pričati drugačiju priči - da sam imala vezu... blabla...
Realno, porođaj mi jeste bio baš baš težak, i jako, užano bolan ali to je tako; niko tu meni nije mogao da pomogne. Čak mi je i više odgovaralo da me ostave samu dok se mučim nego da mi neko sedi nad glavom i da me gleda bez izgleda da mi pomogne. Dovoljno što su bili ljubazni, što mi je babica govorila dušo i zlato, i što me ohrabrivala da izdržim:razz: Kad sam bila spremna, samo su me premestili na ''tvrdi sto'' i posle dva napinjanja izašao moj sinčina:-D 8-) najvažnije je slušati ih šta govore; inače namučiš i sebe više nego što moraš i bebu i iznerviraš njih. Mislim da nikad neću zaboraviti kad su me prebacili na porođajni sto i kad su rekli kad krene kontrakcija, napni se iz sve snage; a ja nemam snage da progovorim:shock: Al' kad se mora, mora se:wink:

Sobe su isto super, ja bila u dvokrevetnoj, WC sa tušem u sobi, iznad glave da zoveš sestru ako ti treba; redovno sestre obilaze i dolaze šta god da treba. I sestre za bebe i za mame. Ma, bez zamerke sam:-)

I muzika u hodnicima je ok:lol: :razz:

Isto nikad neću zaboraviti: u trenutku dok sam se porađala išla je pesma od Tijane Dapčević - Ovo je zemlja mojih snova:razz: Znam da sam se na to skoncentrisala i samo mi je odzvanjala u glavi. Sad mi krenu suze kad god čujem tu pesmu:lol:

Da, doktor mi je bio baš mlad i baš, baš zgodan; znam da sam i tome razmišljala - eh, da smo se sreli u drugoj prilici8-) :lol:


Puno ti hvala!
Da li se mozda secas kako se zove doktor koji je bio na porodjaju?
Pitam, jer su mene uputili na jednog koji je mladji, pa reko' mozda je to bas taj.
Poljubac!
 
ok, ali kakve onda imaju veze "lep mlad doktor" sa bezbolnim porodjajem? zar nije bolji neki stari doca sa puno iskustva? ili se plasite da mu drhte ruke pa da ne ispusti bebu? :):):):)

sala nadam se da ne smeta, uostalom , svi mi zelimo da saradjujemo sa lepim ljudima, zar ne?
 
proka1:
ok, ali kakve onda imaju veze "lep mlad doktor" sa bezbolnim porodjajem? zar nije bolji neki stari doca sa puno iskustva? ili se plasite da mu drhte ruke pa da ne ispusti bebu? :):):):)

sala nadam se da ne smeta, uostalom , svi mi zelimo da saradjujemo sa lepim ljudima, zar ne?

Mlad, lep ... nema nikakve veze sa tim. Za doktora kojeg su mi preporucili su mi samo rekli da je mladji, zato sam pitala za prezime...
Sala, naravno nikada ne smeta, a ljudi sa kojima saradjujem po bilo kom pitanju - stvarno mi nije bitno da li su mladi, lepi ili sta vec, vec da su strucni...
Pozdrav! ;)
 
Eh...
BIla sam danas u nasoj modernoj betaniji da obavim UZ, kod nasih velikih, cenjenih i poznatih doktora! Uzas! A i to je blaga rec...
Svi se ponasaju u fazonu da ste vi tamo zbog njih, a ne oni zbog vas...
Jeste, zakazano mi je u neko odredjeno vreme, ali to je samo forme radi.
Kad konacno stignete na red, doktor vas takvom brzinom otalja da niste ni svesni da je pregleda uopste i bilo.
A da sa vama podeli neku informaciju, sakloni me Boze... Zasto bi on vama uopste nesto rekao!
Ok, ja se ne razumem u to, ali valjda mi je mogao reci sve je ok ili nije, ili sta vec.... Ali ne!
Strasno sam razocarana!
Da sam otisla kod njega privatno, pesma bi verovatno bila drugacija...
I otici cu privatno, ali ne kod njega.
A sta ce tek biti na porodjaju...
 
Fontana je konacno proradila.
image753ct.jpg


Ali zbog intenzivnih radova na vodovodnoj mrezi se cesto gasi...

Inace vazno obavestenje: voda u Betaniji je trenutno NEISPRAVNA za pice!!! Ovo ce trajati jos 10-ak dana...
 
Posto vidimo da buduce majke traze informacije na ovom sajtu... Uzeo sam neki papiric odande pa cu ga prekucati...

Informacija o potrebnoj medicinskoj dokumentaciji i stvarima potrebnim za komforniju negu porodilje i novorodjencadi:

Potrebna dokumentacija:
1. Zdravstvena knjizica
2. Licna karta
3. Krvna grupa i RH faktor
4. Rezultati testa na zuticu (HBS, Ag)
5. Rezultati analize vaginalnog sekreta
6. Koprokultura
7. Medicinsku dokumentaciju vezanu za trudnocu kao i rezultate ultrazvucnih i ginekoloskih pregleda
8. Reyultat poslednje analize krvi i urina
9. Pacijentkinje kod kojih ce se trudnoca verovatno zavrsavati carskim rezom treba da imaju laboratorijske nalaze: vreme krvarenja i koagulacije, PTT, urea, kreatinin, mokracne kiseline i SUK.

(ma sta im sve to znacilo :lol: )

Potrebne stvari za majku:
1. Spavacica 2 komada
2. Papuce
3. Bade mantil
4. Pribor za licnu higijenu
5. Manji peskir
6. Mrezasti ulosci 20 komada

Potrebne stvari za bebu:
1. Pelena za jednokratnu upotrebu - 10 komada (Pampers pelene)
2. Platnene pelene - 3 komada (tetra pelene)
3. Benkice - 2 komada
4. Peskir - 1 komad

Potrebne stvari za otpust novorodjenceta:
1. Jastuce za iznosenje bebe
2. Pelena za jednokratnu upotrebu 1 komad (Pampers pelena)
3. Svedske gace - 1 komad
4. Platnena pelena (tetra pelena) - 1 komad
5. Benkica - 1 komad
6. Odelce - 1 komad
7. Kapica - 1 komad
 
Telefoni za informacije i savete:

Dom zdravlja Novi Sad skola za trudnice 420 211
Dom zdravlja Novi Sad Patronazna sluzba za porodilje i novorodjence (7-14) 621 275

Inace grad Novi Sad je obecao neke pare za svaku bebu, ali detaljnije o tome se raspitajte u Radnickoj 4.

Telefoni GAK Betanije:
Centrala: 4899 200 ili 4899 222
Informacije: 4899 335
Ultrazvuk: 4899 336

Inace sve lokale mozete dobiti direktno iz grada pozivom na broj 4899 i brojem lokala.
 
Hvala Petre:smile:
Nešo :lol: :lol: :lol: Al' zato jedu čokoladu uz kafu, loše im baš:razz:
Moram da kažem da je ovaj spisak koji je Petar napisao za ostajanje 24 časa od porođaja, a uvedeno je obavezno ostajanje od 48 sati. Tako da treba poneti više komada navedenih stvari. Meni je svega zafalilo.

@zauzeto - ne mogu da se setim kako se zove doktor. Čula sam tamo, kao ''porađaće te dr. tajitaj''; ali mi je istog momenta izašlo iz glave i baš mi je žao zbog toga. Znam da se babica zove Ljilja. Samo da znaš da je skoro cela ekipa lekara mlada, i akušeri i pedijatri.
Nemoj da se obeshrabriš zbog toga što si doživela sad u Betaniji; ja sam par dana pred porođaj bila na ctg-u i isto sam poludela, provela sam tamo maltene ceo dan. Ali, kad dođeš na porođaj, a pogotovo kad stigneš do porođajne sale - sve se menja:wink:



 
mackica ns:
Hvala Petre:smile:
Nešo :lol: :lol: :lol: Al' zato jedu čokoladu uz kafu, loše im baš:razz:
Moram da kažem da je ovaj spisak koji je Petar napisao za ostajanje 24 časa od porođaja, a uvedeno je obavezno ostajanje od 48 sati. Tako da treba poneti više komada navedenih stvari. Meni je svega zafalilo.

@zauzeto - ne mogu da se setim kako se zove doktor. Čula sam tamo, kao ''porađaće te dr. tajitaj''; ali mi je istog momenta izašlo iz glave i baš mi je žao zbog toga. Znam da se babica zove Ljilja. Samo da znaš da je skoro cela ekipa lekara mlada, i akušeri i pedijatri.
Nemoj da se obeshrabriš zbog toga što si doživela sad u Betaniji; ja sam par dana pred porođaj bila na ctg-u i isto sam poludela, provela sam tamo maltene ceo dan. Ali, kad dođeš na porođaj, a pogotovo kad stigneš do porođajne sale - sve se menja:wink:





Hvala Mackice na ovome!
Idem danas privatno na UZ, gotovi su mi rezultati doble testa...
Stefanu i tebi zelim sve najlepse, a ja cu ti se verovatno javljati sa kojekakvim pitanjima.
Poljubac za oboje!
 
Malo statistickih podataka...

Trenutni prosek porodjaja na dan u Betaniji je oko 25. U zadnjih 10-ak godina zatvoreno je nekolicina manjih porodilista na teritoriji Vojvodine.

Ovogodisnji skor je definitivno vise devojcica otprilike u odnosu 60%:40%. Kuriozitet je da postoji i mali procenat hermafrodita sto osoblje Betanije uopste ne zacudjava... :shock:

Jedino broj Albanskih novorodjencadadi dozivljava veliki porast...
 

Back
Top