Bahatost pravdana godinama

Više puta tokom odrastanja sam imao priliku da dođem u dodir sa starijim ljudima koji ti se obrate uvredljivo, bahato, nevaspitano, a ako im uzvratiš istom merom sablažnjavaju se kako si ti nevaspitan jer izgleda da misle da zbog godina imaju neko posebno pravo da ti kažu šta hoće bez nekih jačih posledica. Kako vaspitavate decu da postupaju u ovakvim situacijama? Meni ima smisla uzvraćanje istom merom, ne znam zašto uopšte preovladava mišljenje da neko zaslužuje poštovanje samo zbog godina bez obzira na ponašanje.
Veruj mi na reč,...mogu da razumem i ne opravdavam, ali su mlađe generacije još gore. Bahatost, nekultura i zadiranje u tuđu intimu su postali k'o "dobar dan".
Uvek se nečim "pravda" bilo kakva ljudska beda. Ili je star, umoran ili zaostao, mlad i neiskusan,...ima loš dan i sl.
Nažalost,...mnogo toga što se tiče vaspitanja i načina života, prešlo sa Turaka na Balkan (ili bar na dobar njegov deo). Sličan mentalitet.
Samo što su Turci malo uznapredovali i emancipovali se, dok je Balkan otišao u dekadenciju.
Naprosto bude čoveku žao, zaleđa koje su mu preci ostavili i onoga što je danas realnost.
 
Uprostavate stvar...
Nije lako biti star...
A u Srbiji ima puno ljudi koji misle starost i majcinostvo im daje pravo na mudrost i povlastice..
Nije tacno ni jedno ni drugo...

Ali zato ne treba tumaciti nesto sto uradi neko stariji da je bahatost, npr ne javi se, losiji je vid i koncentracija, ne vidi starija osoba kao mlada..

Ili izgubi nit paznje...
Sa druge strane, Starije osobe su jako neprijatne i to sve, prema starijim osobama koje nisu naklonjene bahatosti starosti, tj postovanju starosti...
To treba imati u vidu , pa se svi malo iznenade, kad vide osobu koja kao da nije svesna svojih godina, ne paradira, ne qujci se, ima obzira, cak i ustane nekom mladjem...

Ili kad vide da je mlada duhom, mada to jako privlacno bude mladima...jer iskustvo je onda tri puta jace minimalno , kad osoba ima jos uvek secanje mlade osobe a iskustvo starije osobe....to je vestina..

Ali nekad treba zaboraviti na neke sitne prekrsaje matorih, izlapetisi su...promene ponasanje na dva nacina..
Vrati im se selo u dupe ako su rodjeni na selu, tj sva lazna finoca se izgubi sa koncentracijom i jakim secanjem kad dodje senilnost...
A drugo strahovi narastu zbog starosti i nemoci...
A nemoc je zeznuta kao i bolest...Ocas posla od bolova i muka mozes i da se upisas i useres u gace , bio star ili bolestan od tezih bolesti..

Najgore razdoblje je 40 pa nadalje jer brane teritoriju kao da su muzjaci , a ovamo i glava i telo im na izdisaju i tad su najcesci sukobi,fizicki , a postoje jako dobre poslovice za to , ali mi se ne prica o njima, visi nivo..
Eto i to , nekad mladi svojim pricama ubiju zelju da se sa njima prica na nekom smislenom nivou...zelja da se pokazu jakim pred glupljim od sebe odbojno deluje kod zrelih osoba..

Tada ce povlacenje biti odraz neceg drugog a ne bahatosti...
 
Ma kakvo bre postovanje prema starijima, ja sam mislio da su ljudi od 30-40-50 god zreliji od tinejdzera od 14-18 god, cim sam imao prvi put dodir sa radom u firmi sa 17 godina razuverio sam se, gde su me ljudi od 40-50 god kojima sam cesto trcao da pomazem na poslu kad god sam ja imao lufta na mom polozaju poceli da se sprdaju sa mnom, da mi sve i svasta kazu ruzno u lice,a ja nisam mogao da im se suprotstavim(jbg nisam znao bio mlad,a i nisam smeo), i posle nekog vremena sam doneo odluku da kako se ko ponasa prema meni tako cu i ja prema njemu, i da sa ljudima mora covek malo da bude drzak i da sa svakim treba da drzim distancu, nikom ne verujem niti se mnogo otvaram(sem naravno odabranog kruga drustva),sta vise ne da nemam postovanja prema bezobraznim starijim ljudima vec sam spreman i fizicki da se obracunam sa njima mhm starijima oko 40-50-60 god za vredjanje(npr psovanje majke itd), cim si ljubazan, miran to vide kao slabost pa imaju smelosti da ti kazu sve i svasta u lice i ne ceni te niko, dok agresivnima se svi sklanjaju i cute ko pi*ke. Inace da kazem da takvom ponasanje od starijih nikad nisam doziveo od strane zena nego od strane muskaraca.
Nije ovo dobro...
Nije to vezano za starije od 405060....to je vezano za drustvo...
Tako da mozes slobodno reci 2030405060
Zrelost mora da se zaradi.....ali ako budes cenio po sebi, niko ti nece biti zreo....to ja znam..
Jer ako se dosta razlikujes od ostalih, i radio si na sebi , onda si toliko razlicit da sve podseca druge na nesto drugo , a ne na ono sto si rekao...
Tumace te, a ne slusaju te....
Zatim ko zna 50000 reci drugacije sastavlja recenice, i drugacija su mu znacenja reci...
To dovodi do nerazumevanja od strane ovih sa 3000 reci...

Zatim IQ , na svakih 30 stepeni se razlikuje logika razmisljanja, a to dovodi do flip flop zakljucaka, ono sto je tacno ako si 70 je suprotno od 92 i suprotno ponovo od 132 i suprotno od 150 i suprotno ponovo od 170 itd itd...

To ne znaci da sad lepo sednes i pogledas ovu raspodelu i odlucis svoje i onda flip flop logikom uzmes da je istina suprotno ili tvoje misljenje...zavisno od iq...

Ima jos dve stvari.
Vezane su za tutorijale...
Ako si mlad a ucis starijeg nesto , prva smetnja su tvoja verovanja sta je istina..
Npr ljudi veruju ovo nije moglo u dosu , ovo nije moglo u win, ovo nije moglo na pentijumu , i tako redom...ovo nije moglo u pascalu , cpp ili slicno..
A druga smetnja je strucni jezik....i razmisljanje oko strucnog jezika..

Npr ti bi sve preko mobilnih da objasnjavas ili preko androida os, ili laicki receno sve bi preko swipea...a mator covek ne zna sta je swipe...ne ume da kucka brzo , ne zna kako se radi swipe...izgleda kao da kopitom prevlaci preko ekrana..dok mala lujkica to noktima od 29mm elegantno odradi u mikrosekundi..

Ima neka poslovica, nauciti matorog konja itd itd..
 
Poslednja izmena:
Nije ovo dobro...
Nije to vezano za starije od 405060....to je vezano za drustvo...
Tako da mozes slobodno reci 2030405060
Zrelost mora da se zaradi.....ali ako budes cenio po sebi, niko ti nece biti zreo....to ja znam..
Jer ako se dosta razlikujes od ostalih, i radio si na sebi , onda si toliko razlicit da sve podseca druge na nesto drugo , a ne na ono sto si rekao...
Tumace te, a ne slusaju te....
Zatim ko zna 50000 reci drugacije sastavlja recenice, i drugacija su mu znacenja reci...
To dovodi do nerazumevanja od strane ovih sa 3000 reci...

Zatim IQ , na svakih 30 stepeni se razlikuje logika razmisljanja, a to dovodi do flip flop zakljucaka, ono sto je tacno ako si 70 je suprotno od 92 i suprotno ponovo od 132 i suprotno od 150 i suprotno ponovo od 170 itd itd...

To ne znaci da sad lepo sednes i pogledas ovu raspodelu i odlucis svoje i onda flip flop logikom uzmes da je istina suprotno ili tvoje misljenje...zavisno od iq...

Ima jos dve stvari.
Vezane su za tutorijale...
Ako si mlad a ucis starijeg nesto , prva smetnja su tvoja verovanja sta je istina..
Npr ljudi veruju ovo nije moglo u dosu , ovo nije moglo u win, ovo nije moglo na pentijumu , i tako redom...ovo nije moglo u pascalu , cpp ili slicno..
A druga smetnja je strucni jezik....i razmisljanje oko strucnog jezika..

Npr ti bi sve preko mobilnih da objasnjavas ili preko androida os, ili laicki receno sve bi preko swipea...a mator covek ne zna sta je swipe...ne ume da kucka brzo , ne zna kako se radi swipe...izgleda kao da kopitom prevlaci preko ekrana..dok mala lujkica to noktima od 29mm elegantno odradi u mikrosekundi..

Ima neka poslovica, nauciti matorog konja itd itd..
Bože,šta li sve ti ovde napriča? :roll:
 

Back
Top