Bahatost pravdana godinama

Više puta tokom odrastanja sam imao priliku da dođem u dodir sa starijim ljudima koji ti se obrate uvredljivo, bahato, nevaspitano, a ako im uzvratiš istom merom sablažnjavaju se kako si ti nevaspitan jer izgleda da misle da zbog godina imaju neko posebno pravo da ti kažu šta hoće bez nekih jačih posledica. Kako vaspitavate decu da postupaju u ovakvim situacijama? Meni ima smisla uzvraćanje istom merom, ne znam zašto uopšte preovladava mišljenje da neko zaslužuje poštovanje samo zbog godina bez obzira na ponašanje.

Ako je po sistemu oko za oko, zub za zub - sa bahatima - bahato. Znaci, sudar bahatosti. Ali 'de je tu poenta?
Mislim da je bolje, samo proci pored, i izignorisati - Kad nauce da razgovaraju moze i da se porazgovara. Dotle, divlja zivotinja je divlja zivotinja.
 
Ako je po sistemu oko za oko, zub za zub - sa bahatima - bahato. Znaci, sudar bahatosti. Ali 'de je tu poenta?
Mislim da je bolje, samo proci pored, i izignorisati - Kad nauce da razgovaraju moze i da se porazgovara. Dotle, divlja zivotinja je divlja zivotinja.
Ne kažem da treba uvek sa bahatima bahato, ali mislim da se ima pravo na to. Ljudi su različitih temperamenata i naravno da neće svako da ignoriše to. Poenta teme je neka nakaradna filozofija po kojoj stariji ima pravo da ti kaže šta hoće a ti nemaš pravo da uzvratiš, nego samo da ćutiš i trpiš.
 
Ne kažem da treba uvek sa bahatima bahato, ali mislim da se ima pravo na to. Ljudi su različitih temperamenata i naravno da neće svako da ignoriše to. Poenta teme je neka nakaradna filozofija po kojoj stariji ima pravo da ti kaže šta hoće a ti nemaš pravo da uzvratiš, nego samo da ćutiš i trpiš.
CeTkaj ceTkaj
Gore u postovima se povela prica o tome dali se deca trebaju javiti komsiji koji im ne odpozdravlja...citas valda svoju temu?
Ja sam stava da treba...
A ti izgleda pricas o nekakvom maltretiranju?
Opisi konkretno svoje iskustvo,zasto okolisas?
 
Nemam decu tako da ne mogu da pišem o njihovom vaspitanju. Sestra i zet su svoju decu vaspitali da budu fini prema svima i da poštuju starije.

Zašto su stariji ljudi bahati? Nisu svi ( moj deda-mamin tata i deda -tatin tata nisu bili bahati ljudi ). Ne možemo stare ljude da generalizujemo.

Starijim ljudima i bolesnim ljudima-ma koliko godina da imaju, menja se ličnost. Oni žale što će umreti, a što ćemo mi, mlađi da ostanemo tu.

Primer: "Zašto praviš ajvar, kad ga JA neću jesti? "

Imam 51 godinu i poštujem starije ljude, ali pravim izuzetke.

Kada je neka starija osoba zla, bahata, bezobrazna, kada mi se smeje u lice..ne mogu da je poštujem.
 
Ne kažem da treba uvek sa bahatima bahato, ali mislim da se ima pravo na to. Ljudi su različitih temperamenata i naravno da neće svako da ignoriše to. Poenta teme je neka nakaradna filozofija po kojoj stariji ima pravo da ti kaže šta hoće a ti nemaš pravo da uzvratiš, nego samo da ćutiš i trpiš.
Kako god okrenes bahati su budale - stariji ili mladji - svejedno. To nema p od bilo kakvog postovanja. A bez medjusobnog postovanja nema ni saradnje. Ko ima pravo ili ne pravo - ne igra ulogu. Svi imaju pravo da se ponasaju kako hoce. Ali nemaju pravo da imputiraju drugima kako oni hoce. Odjeb na keca bez potrosnje energije.
 
CeTkaj ceTkaj
Gore u postovima se povela prica o tome dali se deca trebaju javiti komsiji koji im ne odpozdravlja...citas valda svoju temu?
Ja sam stava da treba...
A ti izgleda pricas o nekakvom maltretiranju?
Opisi konkretno svoje iskustvo,zasto okolisas?
Tema je o bahatom i uvredljivom obraćanju starijih, forumaš jolemisa se samo nadovezao tim "javljanjem na ulici"...
Nije moje iskustvo al mi konkretno pade na pamet situacija o kojoj mi je brat pričao, kad su u osnovnoj išli na sistematski neka doktorka il med. radnica je rekla dvojici momaka da "smrde ko tvor". Objasni ti meni šta sad sa takvom seljančurom? Kako zaslužuje bilo šta ispod šamara ili napušavanja?
 
Tema je o bahatom i uvredljivom obraćanju starijih, forumaš jolemisa se samo nadovezao tim "javljanjem na ulici"...
Nije moje iskustvo al mi konkretno pade na pamet situacija o kojoj mi je brat pričao, kad su u osnovnoj išli na sistematski neka doktorka il med. radnica je rekla dvojici momaka da "smrde ko tvor". Objasni ti meni šta sad sa takvom seljančurom? Kako zaslužuje bilo šta ispod šamara ili napušavanja?
Primer ti je na mestu.
Neprofesionalno se ponela.
Samar nikako...em je starija em je zena.
Ali shvatices godinama.
 
Postovanje,treba da bude obostrano.Ako te neko ignorise,jel treba i dalje da mu se javljas.Ja mislim da ne treba,jer mozda jeo on/a uvredjen necim,ako jeste treba otvoreno da kaze,ako je to njegov cef,pa onda ko ga hebe.Dozvoljavam da mi se neko ne javi 3 x,mozda je covek zamosljen i ima vecih problema,ali ako je to ucestalo,pa ne bi mu se javio,pa da je predsednik svih drzava sveta.Ko ga Hebe.Tako sam vaspitao i decu,da moraju obavezno starijim da se jave,ali ako ih ne odpozdrave vise puta,jednostano da okrenu glavu na drugu stranu i prodju,kao da ga ne vide.Ako ne postujes ti mene,zasto bih ja tebe.
Ja imam takve kolege na poslu.
Jednostavno gledaju u tebe kao kroz zid, kad ih pozdravis.Vise ih i ja ne pozdravljam.
Nije mi jasno zasto je ljudima tesko otvoriti usta da pozdrave.Pri tom nemamo nikakav konflikt.
Jednostavno ide i gleda u tebe kao tele i ne pozdravi.A decenijama radimo zajedno.
Razumijem kad je slucajno,neko se zamisli,neko ne vidi.. ali ide i gleda u tebe i umalo da se sudarite,a nece da pozdravi.Petoro takvih mutavaca imam u firmi.
I cak mi to nepozdravljanje nekako pokazuje glavnu odliku njihovog karaktera...nepostovanje drugih i nevaspitanje.
 
Poslednja izmena:
Ок,немам деце па могу да кажем шта хоћу.
Само правим приличну разлику између мене(старијег) и деце.
Има времена да деца, сама, схвате како стоје ствари.
А, док су мали...само поштовање.
To je i u redu,dok su mala.
 
Ja imam takve kolege na poslu.
Jednostavno gledaju u tebe kao kroz zid, kad ih pozdravis.Vise ih i ja ne pozdravljam.
Nije mi jasno zasto je ljudima tesko otvoriti usta da pozdrave.Pri tom nemamo nikakav konflikt.
Jednostavno ide i gleda u tebe kao tele i ne pozdravi.A decenijama radimo zajedno.
Razumijem kad je slucajno,neko se zamisli,neko ne vidi.. ali ide i gleda u tebe i umalo da se sudarite,a nece da pozdravi.Petoro takvih mutavaca imam u firmi.
To i ja nisam mogao da podnesem.Desavalo se da vidim poznato lice,20-ak 30 metara ispred mene i idemo u susret.Onda me uhvati neka manija razmisljanja i shvatim da kada smo prosli jedan pored drugog,da se nisam javio,ako je bio blize,uspevao sam da se izvinim,ili kada ih vidim drugi dan da se izvinim,jer me je stvarno sramota,a sta ces desi se,ali 3x za redom,pa to nije isto,a vec vise puta da i ne razgovaramo.
 
Nisam se sa takvim pojavama susretala, srećom... Baš sam od starijih ljudi najviše čula poučnih stvari.
Motam filmove svojih sećanja i mogu da se setim samo ljudi koji su se prema deci odnosili sa naklonošću, dobronamerno.
Ako sam kritikovana sa razlogom, slušala sam bez pogovora, ali te kritike su dolazile samo od meni bliskih starijih ljudi, mojih baba i deda.

Kao student-stariji su bili moji profesori-ljudi od kulture koji otpozdravljaju, divni su, lepo govore, lepo se ponašaju.

Kao osoba danas, u susretima sa starijima i dalje zadržavam obavezu da se prema njima odnosim sa poštovanjem, propustim, ustupim mesto, pomognem ako pitaju, ali... niko se prema meni nije odnosio bez poštovanja, tako da mi je teško reći šta bi bilo da iznenada značajno starija osoba počne da me vređa... recimo, ničim izazvano.
Ne znam... možda bih pomislila da terapija popušta, da su negde nešto prezubili... možda bi i to bio bezobrazluk sa moje strane, ali krenula bih dalje sa svojim životom. Ne bih valjda zapodevala raspravu???
 
Ja imam takve kolege na poslu.
Jednostavno gledaju u tebe kao kroz zid, kad ih pozdravis.Vise ih i ja ne pozdravljam.
Nije mi jasno zasto je ljudima tesko otvoriti usta da pozdrave.Pri tom nemamo nikakav konflikt.
Jednostavno ide i gleda u tebe kao tele i ne pozdravi.A decenijama radimo zajedno.
Razumijem kad je slucajno,neko se zamisli,neko ne vidi.. ali ide i gleda u tebe i umalo da se sudarite,a nece da pozdravi.Petoro takvih mutavaca imam u firmi.
I cak mi to nepozdravljanje nekako pokazuje glavnu odliku njihovog karaktera...nepostovanje drugih i nevaspitanje.
menjaj. nezdrava atmosfera na poslu nije dobra po zdravlje.
 

Back
Top