Australija - utisci

Kad si me vec setio, kolega Crnogorac je toplo preporucio kolegi Oziju koji ga je pitao kakvi su putevi po Crnoj Gori, jer je hteo da ode do Evrope, gde bi se kolima provezao od Grcke preko CG i Hrvatske do tamo negde Francuske, da bi mu bilo pametnije da to ne radi :lol:...

OK, you've got the point sto se tice zivuljki - mogu da dodam i krpelje i lajmsku bolest.
Osecaj kad ga vidis u kuci, i on stoji i gleda te, i vidis mu oci jer su dovoljno velike ih vidis, i osecas da te posmatra kao i ti njega :-) , mora da se isprica. Vi ubedjujte sebe kako god znate, ja sam vec rekao da treba da odvojite teme za aplikante i ljude koji su vec tu. Vi naravno ne dozvolite da vam takve stvari pomute planove i raspolozenje.
Sve sto se ovde raspravlja proizlazi iz toga da vi recimo branite stav da Australija nije opasnija od mesta gde sad zivite, jer vam je to saznanje potrebno u odlukama koje trenutno donosite, ja sam iz toga izasao i mogu da razmeni iskustva sa ljudima koji ih takodje imaju kako izgleda kad se prvi put sretnes sa pomenutom faunom, a kako drugi i svaki sledeci :-)
Uostalom sta vas boli ima li zivotinja ili nema, ima novca i posla. Jesam vam pricao da sam ja bez posla?
 
Ima dosta i Iraca, al su zaboravili korijene. Kod mene na poslu je nedavno dosao jedan svjeze deportovan by GFC i odma su poceli da pricaju viceve o Ircima i da ih ismijavaju kao Irska je pukla zato sto su Irci "slow".

Osobina koju svi ljudi poseduju... takvo ponasanje ljudi je svuda gde sam bio bilo primetno. :lol: Setio si me kad sam isao u Adelaide - pitam ove ovde, ko je bio, kako je tamo u odnosu na Melburn, :whistling: heheh kazu videces, malo su ljudi tamo "slow", i onako, jos poneki epitet su nabacili - umro sam od smeha, rekoh, kad bih mogao da vam opisem kako ste vi Melburnianci meni "slow", ne mogu da zamislim koliko su tek oni faken slow kad vi za njih kazete da su slow...:maramica: Mos misliti kako su im tek emigranti "slow". To je sve bilo kroz zezanje ipak, nemoj odmah neko da me etiketira kako mrzim i etiketiram Ozije...
 
Mogu samo umesto 12 meseci da primas pomoc tj da budes placen dok si u Srbiji od Jan ove godine smanjeno je 6 meseci placeno. Posle 6 meseci sve ti se ukida i kasnije moras neke forme da popunjavas i da dokazujes neke stvari da bi ponovo primao pomoc.
 
Ovi troskovi su vrlo 'misleading' jer su prikazani kao 'mean' (prosjek) a neki to uopste nisu. Npr karta za pevoz je $3.80, a ne kaze da je za gradsku zonu i za 2 sata. Sta je tu prosjek? 12 jaja za $4 je najjeftinije, a ne prosjek, sto moze da se kupi u CBD-u i okolini. Onda clanarina za fitnes zavisi od toga sta koristis i na kojim lokacijama. U CBD-u je najjeftiniji Doherty's za $50 mjesecno, ali moras da platis 12 mjeseci unaprijed. Teretana je prljava i zapustena, smrdi i uvijek im fali nesto opreme ili je nesto pokvareno. Cesto im WC ne radi. Ostale teretane (malo bolje kao npr. Fitness First) uglavnom skidaju sa racuna mjesecno i naplacuju $50 dvosedmicno - sto dodje oko $110 mjesecno. Kako su ovi dobili $63 je misterija. Jednosoban stan (~40m2) u centru i okolini (5-7km poluprecnik bez zapadne strane) mozes naci za $1950 mjesecno (ili $450 pw) pa navise. Imas garsonjera u kojima je jedan cosak pregradjen drvenim zidovima sa kliznim vratima, i takvi stanovi se oglasavaju kao jednosobni i idu za $400 pw a to je $1750.

Edit: ovo vazi za Melburn
 
Poslednja izmena:
Ovi troskovi su vrlo 'misleading' jer su prikazani kao 'mean' (prosjek) a neki to uopste nisu. Npr karta za pevoz je $3.80, a ne kaze da je za gradsku zonu i za 2 sata. Sta je tu prosjek? 12 jaja za $4 je najjeftinije, a ne prosjek, sto moze da se kupi u CBD-u i okolini. Onda clanarina za fitnes zavisi od toga sta koristis i na kojim lokacijama. U CBD-u je najjeftiniji Doherty's za $50 mjesecno, ali moras da platis 12 mjeseci unaprijed. Teretana je prljava i zapustena, smrdi i uvijek im fali nesto opreme ili je nesto pokvareno. Cesto im WC ne radi. Ostale teretane (malo bolje kao npr. Fitness First) uglavnom skidaju sa racuna mjesecno i naplacuju $50 dvosedmicno - sto dodje oko $110 mjesecno. Kako su ovi dobili $63 je misterija. Jednosoban stan (~40m2) u centru i okolini (5-7km poluprecnik bez zapadne strane) mozes naci za $1950 mjesecno (ili $450 pw) pa navise. Imas garsonjera u kojima je jedan cosak pregradjen drvenim zidovima sa kliznim vratima, i takvi stanovi se oglasavaju kao jednosobni i idu za $400 pw a to je $1750.

Edit: ovo vazi za Melburn

Naprotiv, ovo je prvi put da vidim neki troskovnik koji nije "misleading". Ali se zasniva na unosu posetilaca sajta i 'mean' je srednja vrednost svih unetih. Pogledaj bolje, sa strane imas i granicne vrednosti. Sad sam dodao cifru te tvoje teretane i mediana se popela na 69.50. Znaci, kad pogledas cifre pazljivije, sve ovo sto si napisao nece imati nekog smisla, osim ako si bas voljan da kritikujes trazeci dlaku u tim istim 4$ jajima :tambalamba: Za stan u centru koji se kao krece 1300-2268 po sajtu, slazem se s tobom...

Doduse ne znam sta nas sprecava sad da dodamo neke besmislene cifre i sve to pokvarimo?

Nego kad si pomenuo teretanu sto smrdi, jesam vam pricao da u Melburnu prevoz smrdi vise nego GSP? :bljuc: Znam ja da necete poverovati, ali docicete pa cu ja vama da se smejem :namcor: kad budete poceli se zalite.
Zaboravio sam na tu pojedinost otkad ga ne koristim, ali ako me je nesto poteralo da kupim auto, to je taj prevoz...
 
Poenta je da je clanarina u pristojnoj teretani sa pristupom na sve sprave i prostorije (e.g. boxing room) obavezno iznad $100 mjesecno i da izvlaciti prosjek tako sto uzmes jednu koja je truba i nekoliko koje su ok i onda ona sto je truba kreira "prosjek" od $63 tj. $69, a onda kad dodjes i probas da nadjes nesto za $63-$69 skontas da to postoji samo u statistikama. Vrlo je lako provjerit cijene teretana jer sve imaju cjenovnike na svojim veb sajtovima. Misleading je bas zato sto se prosjek dobija ne-statistickom metodom.

Naprotiv, ovo je prvi put da vidim neki troskovnik koji nije "misleading". Ali se zasniva na unosu posetilaca sajta i 'mean' je srednja vrednost svih unetih. Pogledaj bolje, sa strane imas i granicne vrednosti. Sad sam dodao cifru te tvoje teretane i mediana se popela na 69.50. ...
 
Poslednja izmena:
Tako mlad a vec provocira...

534580_10151089244455426_493456013_n.jpeg



@Tree, @Metacortex:

jeste li vi srecni?
 
Ja uglavnom kuvam kuci, al ne pravim jela kao kod nas vec jednostavno npr. isprzim pileca prsa i skuvam malo buranije (5 mins) pa ocijedim vodu, narezem papriku i tako. Cesto jedem ovu tjesteninu San Remo Reg Wholemeal Spirals 500g sa Barilla Arrabbiata ili Bas Ajvar (slatki, sa zutim poklopcem). Voce, povrce i meso obavezno sa pijace. Po supermarketima kupujem samo sto moram. Tunjevina u konzervi je dosta popularna, ovde je svi jedu a najpopularnije su John West i Greenseas. Ljudi vecinom nose rucak na posao, gdje obicno imas kuhinju pa mozes da sjedes, jedes, poslije operes sudje i tako. Ovo je narocito cest slucaj za firme izvan grada, jer najcesce ili nema restorana ili ima 1 ili 2 pa ta hrana brzo dosadi. Na poslu ljudi dosta jedu sendvice koji se uglavnom prodaju po kaficima. Ti sendvici su poskupi, srednje velicine je $8-$11 a nisu bas nesto. Ja hljeb generalno izbjegavam. Dobra stvar su sirovi bademi za uzinu koji se nakisele u vodu na pola sata - sat da omeksaju.

Ostalo nije strašno, ali šta vi ljudi jedete :) ?
 
@ Tree, @ Metacortex

U bre ljudi, nisam mislio nista lose, bio sam krajnje ozbiljan.

Pitanje je da li ste srecni zivotom u Melburnu, kada se uzme sve negativno i pozitivno, ne znam sto ste shvatili tako kako ste shvatili.
 
U Australiji sam bio četiri puta po dva-tri meseca. Upoznao dosta ljudi , što naših , što starosedelaca.
Moj posao je zahtevao boravak u pustinji , pa sam najviše bio u Alice Springsu, odnosno u univerzitetskom kampu u Simpsonovoj pustinji.
Ali gde god da odete videćete puno srećnih ljudi. Razlika življenja ovde i tamo je tolika da je svaka rasprava na tu temu nebuloza.
U Sydneyu je more naših, uglavnom skromnije obrazovanih, ali snašli su se i oni koji nisu znali ni dobardan da kažu na engleskom.
Vrlo su retki oni (promil) oni koji su se vratili. Zašto bi se vraćali kad običan radnik na građevini ima dnevnicu oko 170-200 $ !
Razočarani su oni koji ovde završe škole pa misle da će tamo kuckajući na tastaturi da namlate lovu. Ti su poslovi uglavnom rezervisani za starosedeoce koju su tamo iškolovani.
Moj primer je atipičan, ali što tamo zaradim za tri meseca mogu ovde opušteno da živim tri godine.
U manjim gradovima je život lepši, usporeniji, opušteniji, ljudi su prijatniji, vrlo često i bolje plate nego u velegradu...

Khm... Kao neko ko zivi vec "neko vreme" u Australiji mogu da kazem da se slazem sa vecinom stvari recenom u ovom tekstu. Mislim da si skontao sustinu, DOBROSTOJECI. Ljudi jesu miroljubivi, prijatni, otvoreni. Mnogo je lepo ziveti u Australji, bez obzira na letece bube.
Medjutim cini mi se da je tvoj utisak o platama malo... nakrivljen. Ima tu nekoliko cinilaca kada je rec o visini primanja i sva su ona u igri. Prvo, pitanje je profesije. Usko strucne stvari za koje imas 3 coveka u svetu koji mogu posao da obave placaju se dobro i u velegradu i u pustinji. Troskovi zivota. Nekad "vecu platu" cine manji troskovi a troskovi su fakat manji u manjim sredinama. Dalje, konkurencija. Konkurencija medju poslodavcima (manje poslodavaca - manje plate) a takodje i medju radnom snagom (vise radne snage - manje plate).

Ono sto karakterise manje sredine je manje poslodavaca, sto plate zakucava za dno. U Sidneju za isti posao mozes vise para da dobijes nego u Taree-u ili Cessnok-u. Plate jednsotavno moraju da prate troskove zivota inace nebi imalo smisla.
 

Back
Top