Astrološke teorije i filozofiranja

E, da, ništa ono ''zbog tebe'', ''zbog mene''. Kada je astrologija, samo se usmerimo na svu materiju koju znamo. Treba i da naučimo nešto jedan od drugog, a pride i drugi od nas, a nadam se da se neko i pridruži diskusiji.

Apsolutno opušteno. Mene ovakve diskusije opuštaju. POzz
 
Sto se tice intuicije i njene kolicine koja je potrebna za uspesno tumacenje mislim da ne mora biti neki veliki udeo, ali da mora da postoji.

Od samog astrologa zavisi na koji nacin percepira i misli, pa ce tumac koji ima ili Mesec ili Merkur u vodenom znaku prirodno teziti intuitivnom nacinu razmisljanja i tumacenja i zakljuci ce biti obojeni osecajima(voda) i ni sam nece biti svestan koji deo tumacenja spada pod cisto citanje simbola i astroloskog jezika a koji deo je osecaj, jer mu je tako koncipiran um.

Intuicija je ipak potrebna u onom delu gde je potrebno suziti neku simboliku koja nekad ume da bude presiroka.

Astrologija ipak nije u potpunosti egzaktna, npr. kod kvadrata Mars Jupiter samo donekle se moze reci na sta ce se on odnositi cak i kad se uzmu u obzir i svi pokazatelji...polja koja vladaju ovim planetama, njihovi stepeni itd itd. i kad se sve to maksimalno suzi tu je onda neki osecaj koji konacno bira koja od simbolika ce se manifestovati.
Ovo je potrebno samo kod astrologa koji rade karte ljudima o kojima ne znaju skoro nista, koji stancuju tumacenja svakodnevno. Bez tog malog zacina od intuicije ne znam kako bi moglo da se napreduje van onih generickih tumacenja.
Ovo sve pod pretpostavkom da je intuicija tog tumaca dobra, a ako nije onda jbg. :mrgreen:


Ni iskustvo uopste nije nebitan faktor u celoj prici. Ucenik koji npr. procita dvadeset astroloskih knjiga a napravio je dve karte tvrdim da ne moze uspesno protumaciti kartu, dakle ne moze se sve svesti na racio i znanje.
Ne mogu se intuicija/psihologija ili bar dugogodisnje posmatranje i ucenje kroz covekovu prirodu(iz ugla astrologije) potpuno izbaciti iz price.



O tarotu ne znam apsolutno nista. :mrgreen:
 
Pa i intuicija, praksa, teorija spadaju pod racio i znanje.

Intuicija se može vežbati i poboljšava se kroz godine, teorija se mora izučiti da bi se odredilo šta valja, a šta ne valja u astrološkim učenjima drugih astrologa, a znanje je sve ono što se akumulira tokom godina.

S tim što i dalje tvrdim da nije potrebna intuicija da bi se odredilo nešto u detalje. Dokaz leži u korišćenju mundane astrologije za koju ne postoji osoba koja će doći da joj se gleda karta.
 
Bas to.
Napisacu ovih dana malo opsirniji tekst, mislim da sam dobro prostudirala :D ukuse prema Mesecu i Veneri i aspektima njihovim.

Inace pade mi napamet mozda moze i da se proveri tako sto se ukuca sajt preko koga sa vreme rodjenja koji izbaci najpopularniju pesmu na vrhu top liste tog dana, mozda se poklopi sa nebeskom slikom tog dana.
Ako se Mesec menja u toku dana bolje uzeti sledeci dan, ili prethodni ako nam je tu Mesec vecinski.

https://playback.fm/birthday-song


Na ovom linku bolje je ukucati Nemacku, jer nam je bliza stilski i vremenski.
http://www.thisdayinmusic.com/birthdayno1

Nisam se bavila nešto muzikom sa aspekta astrologije, ali mislim da je muzički ukus samo jedna od ispoljavanja načina razmišljanja, i da zavisi od njega. Kako čovek razmišlja utiče i na njegov ukus za oblačenje recimo, jer time želimo takođe nešto da kažemo. To je takođe način komunikacije sa okolinom. A način razmišljanja ipak gledam u svakoj karti drugačije, tj. bitno mi je šta je najbitnije u karti. Ne mogu da svedem na par planeta i njihovih aspekata. Kao što ni opis osobe ne mogu da svedem na Mesec, Asc i Sunce. (Kod mene su Ribe dominantne, pa Vaga, pa Škorpija, pa Strelac. Kada se pogleda moje ponašanje i život, to je upravo tako. Retko kome bi na prvu palo na pamet da sam Devica... Zbog naglašene treće me mnogi dožive kao Blizance... I jeste, imam mnogo osobina. Ali naglašena druga u kojoj mi je Saturn, sve više vremenom (Saturn) postajem, i sve više umem da kažem ne, i da cenim sebe i svoje mišljenje.)

Kod mene Mesec i Venera ne govore o rep muzici, getu i slengu koji volim, o crnoj komediji, sarkazmu i ismevanju društvenih pojava, uglađenosti i nametnutih sistema, moralnih normi i religije.

O tome kod mene govori cela moja karta, a najviše moj Mars u Škorpiji u trećoj kući (Škorpija - geto, sarkazam, ismevanje učmalosti, treća, Mars - kroz agresivne reči, više deluje kao neka vika... Jupiter u Šk. u trećoj takođe govori o ispitivanju religija i morala, i to kad slušaš kao da slušaš neke govornike i propoved (Jupiter), jer oni svi uvek imaju nešto da kažu (reperi), i imaju svoj neki fazon, ideologiju (opet Jupiter))... Bunt mi je takođe Uran u trećoj u Strelcu...

Uran i Mars mi kvadriraju Veneru...

Spominjala si da intuicija nije potrebna baš nešto...

Intuicija je (prema mom shvatanju i shvatanju Tesle i sl. njemu koji su se bavili naukom, iz kog razloga ih citiram često) znanje koje smo stekli tokom celokupnog postojanja, koje smo upijali u svoju podsvest i svest otkad smo bili oplođena ćelija, zajedno sa znanjem koje smo dobili preko DNK, tj. instinkt, kao i znanje koje smo svesno naučili od roditelja i okoline tokom života. Zbog toga ljudski mozak mnoge stvari procenjuje u deliću sekunde, i i to se najpre obrađuje u podsvesnom delu mozga, zatim odluka dolazi do svesti, koja je samo izvršitelj, i način na koji čovek uči. Ljudski um je zapravo podsvesni deo, tj. onaj veći deo mozga.

Zato se ne slažem da svo to znanje nije potrebno. Mislim da ne samo da je potrebno, nego ne postoji trenutak u životu kada ga ne koristimo.

A s obzirom da je Uran ta iskonska memorija u svakom od nas... Tj. memorija kolektivnog koju delimo sa drugima, koja nam je na raspolaganju u nekim bljescima, kroz podsvesne načine, kao sada ovi cloud sistemi čuvanja ličnih stvari na/u cloudu gde i drugi čuvaju svoje nešto. Onda astrologija kao Uran, mora imati veze sa tim.

Da ne bude zabune Uran gledam kao lično nesvesno, Neptun kao kolektivno nesvesno. Zbog toga Uran vidim kao našu duboku memoriju jer preko ličnog nesvesnog zaranjamo u mudrost kolektivnog nesvesnog, ako uspemo da se povežemo (Uran), i zbog toga što se on račva iz kolektivnog podsvesnog, vidim ga kao iskonsku mudrost, koju naša ćelija nosi iz svih prethodnih generacija, ali kao nešto lično, i kojim takođe može da utiče na kolektivno.
 
Poslednja izmena:
Muzika nema veze sa nacinom razmisljanja(Merkur) nego sa umetnoscu(Venera). Gde je Merkur jak Venera nije, i obrnuto. Venera je upravo egzaltirana u Ribama znaku umetnosti, gde je Merkur(nacin razmisljanja) u padu.
Nije samo do znaka Meseca i Venere, gledaju se i aspekti.
Pa tako Mars u aspektu sa njima daje odmah neku grublju muziku, tvrdji zvuk :D
Saturn gde je umesan to je metal.
Ako je jedan od ova dva u vazdusnom znaku, poklanja se mnogo vise paznje recima.
Sto se tice Meseca u Ribama, to ume da bude bas svasta.
 
Muzika nema veze sa nacinom razmisljanja(Merkur) nego sa umetnoscu(Venera). Gde je Merkur jak Venera nije, i obrnuto. Venera je upravo egzaltirana u Ribama znaku umetnosti, gde je Merkur(nacin razmisljanja) u padu.
Nije samo do znaka Meseca i Venere, gledaju se i aspekti.
Pa tako Mars u aspektu sa njima daje odmah neku grublju muziku, tvrdji zvuk :D
Saturn gde je umesan to je metal.
Ako je jedan od ova dva u vazdusnom znaku, poklanja se mnogo vise paznje recima.
Sto se tice Meseca u Ribama, to ume da bude bas svasta.

Mašta radi svašta :D Zašto se ograničiti na jedan žanr... Ali i ja sam bio ograničen nekada...Pre rada u beogradskoj areni od nekih 5godina.
Tu sam prisustvovao na stvarno velikom broju događaja. Onako odšetam unutra sam( sa pivom :D ), posmatram ljude, osećam emocije, energiju i vremenom vrlo jasno počnem da odvajam kvalitetnog umetnika/e od moneymaking mašine.
Skapirao sam da svaka muzika može da ''radi'', a to se najbolje oseti i doživi preko ljudi koji tu muziku slušaju a znaju šta valja...
Moj savet je da uskladite muziku sa trenutnim stanjem svesti i rasta bića..Kao neka faza u kojoj se trenutno nalazite koju određena vrsta muzike prati..Pustite da dođe slučajno...istražite...prepoznajte složenost, vrednost ali naravno u pravcu koji vama leži...
Malo je gloopo biti ''mag'' u jednom žanru a totalni tutumrak u ostalim...A kad ste u mood-u I'm everywhere, onda je već druga priča :P
A ako krenete tim putem vrhunac je klasična muzika...Obrni okreni svi putevi vode tamo...To je ultimate powers :D

Ako je jedan od ova dva u vazdusnom znaku, poklanja se mnogo vise paznje recima.
Istina 100%
 
Poslednja izmena:
Muzika nema veze sa nacinom razmisljanja(Merkur) nego sa umetnoscu(Venera). Gde je Merkur jak Venera nije, i obrnuto. Venera je upravo egzaltirana u Ribama znaku umetnosti, gde je Merkur(nacin razmisljanja) u padu.
Nije samo do znaka Meseca i Venere, gledaju se i aspekti.
Pa tako Mars u aspektu sa njima daje odmah neku grublju muziku, tvrdji zvuk :D
Saturn gde je umesan to je metal.
Ako je jedan od ova dva u vazdusnom znaku, poklanja se mnogo vise paznje recima.
Sto se tice Meseca u Ribama, to ume da bude bas svasta.

Ok, ja se ne slažem da nema... Muzički ukus kao i ukus za bilo šta drugo pokazuje način razmišljanja, a način razmišljanja se gradi i izgrađuje tokom života, nadograđen na prenešeno znanje okoline... Tako da ga pokazuje cela karta, a ne samo Merkur. Takođe i muzika ima veze sa svim, ali najviše Neptunom, Mesecom, Venerom. Ako je muzika tipa rep muzika u kojoj se najviše koristi reč, glas, priča, onda mora imati veze sa Merkurom.

Nisam za to ekstrahovanje, i izdvajanje svega na posebnu planetu ili znak... Mislim da ništa nije tako jednostavno i jednoznačno.
 
Mi možemo da se usmerimo na naše, doduše ti si verovatno u velikim obavezama.
Ne samo što sam u obavezama, nego i kad imam slobodnog vremena i dodjem ovde... ne znam šta da napišem. Spisateljska blokada. Već nekoliko dana udjem baš na ovu temu, krenem nešto da kucam, ali ne vredi, ali ne vredi.... Ne mogu da se pokrenem da napišem, a i ako kojim čudom napišem nešto, to mi se ne svidi i izbrišem. Nadam se da ću to stanje sanirati ovih dana.
 
Ako želimo da pričamo o video-igrama kao o jednoj oblasti ljudskog interesovanja, moramo da posmatramo napredak tehnologije kao i šta je ta tehnologija donela sa sobom.

Usavršavanje video-tehnike je srazmerno doprinela usavršavanju video-igara proteklih decenija. Što je mašinerija (PC) jača, brža i bolja, tim su i video-igre zahtevnije, veće i detaljnije. Ali to ne mora uvek biti slučaj. Počev od 2006. godine imamo upliv mnogih indie video-igara, malih developera, koji podsećaju na one prvobitne osnove u video-gamingu. Među prvim pionirom video-gaminga imamo Japan, zemlju koja je pod jakim uplivom Urana, ali koja nema nigde naznačen Uran kao osnovu.
Činjenica je da video-igre pozajmljuju jedna od drugih što se tiče motiva, ali isto tako veoma recikliraju već viđene motive ili funkcije drugih video-igara. Stare stvari na novi način je tipična analogija koja se primenjuje kada želimo da pomenemo Uran.

Video-Igra Another World. SciFi 2D akciono-avanturistički koncept. U svetu Video-Igara vizuelišemo neke druge svetove, dimenzije postojanja i forme života.
Princip : URAN
another-world.jpg

Znajući koliko je video-gaming trenutno prostran i na koje se sve načine definiše u svetu, veliki je problem doći do konkretnog astrološkog karakterisanja.

S jedne strane imamo tehnički konstrukt prikazivanja virtuelnog sveta (Uran). S druge strane imamo video-prikaz (Neptun). S treće strane imamo Entertainment (Jupiter). S četvrte strane imamo Control Input (Devica). S pete strane imamo nečije Ruke kojima se video-igre kontrolišu (Blizanac). S šeste strane imamo igrača koji razmišlja o video-igri (Merkur), uživa u istoj (Jupiter), očaran je istom (Mesec). S sedme strane imamo koliko je video-igra popularna (Saturn).

To su neki od osnovnih motiva koji se mogu primeniti kada posmatramo video-igru. Oni ne naglašavaju kako osoba doživljava video-igru (da li kao entertainment, da li kao time-waster, da li kao intelektualni izazov, da li kao pražnjenje gneva), već isključivo naglašavaju šta predstavlja video-igru u najbližoj odrednici koju sam mogao da pronađem imajući u vidu moje znanje o toj tematici.

Ono za šta sam siguran da se treba posmatrati kada pričamo o Video-Igrama, to su Uran i Merkur.


Egzaltacija Merkura dolazi preko znaka Vodolije. Vodolija je znak koji vlada nematerijalnim postojanjem, što će reći - virtuelnim okruženjem. U tim virtuelnim okruženjima postoje drugačija pravila od onih na koje smo navikli u realnosti. Ta pravila su najviše matematičke forme i određeni su matematikom (Merkur). Ovu formu ne vidimo u većini video-igara, a pogotovo ne bez nekog preznanja o tome na koji način video-igre funkcionišu.

Može se postaviti pitanje šta je nekoj osobi bitno kada je reč o video-igrama? Za većinu ljudi to nikako neće biti ’’da nauče kako se video-igre prave’’, već više da isprobaju kako bi se snašli u tom okruženju. Čest je slučaj da njihov neuspeh da savladaju specifična pravila u video-igri, kontrolnu šemu i mehaniku oni koriste kao preduslov da odmah govore fraze tipa ’’Igrica je glupa’’ ili ’’ovo ne radi’’. Istina jeste da neuspeh u stvarima kod ljudi dovodi do frustracije, a takav je slučaj i sa video-igrama.

Tako da je potrebno da se video-igre posmatraju kroz nekoliko prizmi.

1. Pravljenje video-igre, komponente koji sačinjavaju video-igru. Platforma, muzika, video-prikaz, princip, mehanika, smisao. Development deo.
2. Marketing video-igre. Video-igra u poređenju sa drugim video-igrama sličnog ili istog kalibra, odnosno slične ili iste popularnosti nevezano od žanra i smisla.
3. Interakcija sa video-igrom od strane ljudskog bića. Aktivno učestvovanje.
4. Ljudska percepcija video-igre, lični doživljaj, koliko položaja iz no1 može da klikne kod osobe tokom tadašnjih tranzita? To su pitanja koja se postavljaju i 1 i 4 su usko povezani.

Prizma koja je odvojena od ove četiri jeste :
5. Šta osoba voli da igra? Ovo je ujedno i najkomplikovanije pitanje iako deluje kao najjednostavnije nakon što malo ulože vremena u video-igre koje su im privlačne. Većina ljudi ni ne zna kakve sve video-igre postoje, ali oni koji znaju imaju neku idilu o tome koji žanr im prija kao i na koji način se postavljaju prema dve sfere. Video-Gamingu kao i aktivnom učestvovanju u modernom video-gamingu. Dve različite sfere interesovanja koje neki ljudi koriste kako bi imali odbranu od strane hype-a i marketinga video-igara, te razumeli kako da biraju kvalitet naspram kvantiteta s obzirom da su video-igre u današnje vreme relativno skupe, a drže ih kompanije koje žele da što više profitiraju, te dostave nedovoljno zanimljiv content (što je priča za drugu priču).
Možemo reći pozicije u Vatrenim znacima često će biti vezane za FPS (First Person Shooter) tip igara. Neretko brzim, dinamičnim i opasnim. Razlike postoje. Ovan neće želeti da igra nerealnu video-igru.

Kao što je i Olympea nedavno naglasila, za ljude koji generalno vole da igraju video-igre, ili bolje rečeno, za ljude koji troše svoju energiju na video-igre, dobijamo Podznak Blizanca. Ovo je primarna i osnovna pozicija jer odmah dobijamo jak Merkur, mada zavisi od toga gde se taj Merkur pronađe. Čak i kada je Merkur u Strelcu, osnova za video-igre nikako ne jenjava. Merkur, iako u njemu negativnom znaku, poprima sve karakteristike Strelca te se video-igrama dodaje vrlo snažan filozofski udeo, Znanje(Strelac) o video-igrama poprima proporcije koje su srazmerne Jupiteru te odmah znamo da se radi o količinski masovnom broju video-igara. Ako na to dodamo i analogiju 6te kuće, dobija se masovna podela video-igara na žanrove, koncepte kao i sve ono što definiše jednu Video-Igru (ujedno i ovaj tekst spada pod to okrilje).

Mom Jupiteru u Ovnu u 11oj kući veoma prija estetika igre koja sadrži astrološka tumačenja ukombinovana sa avaturizmom i putovanjima, primera radi
3_Yi_Ec78.png

Ali to ne govori, ni pod razno, o tome kakve video-igre neko voli. Za mnoge ljude je ovo teško da definišu ili rasaznaju jer je ovo okrilje dveju tema o kojima ljudi malo toga znaju
a) Astrologija
b) Video-igre

Malo ko će da razmišlja o tome zašto mu/joj prija određeni žanr video-igara. Tu ulazi ne samo jedan ili dva plasmana, već sve pozicije u chartu.

Ono šta sam otkrio, mada jeste skroz logično, interakcija sa Video-Igrama se ogleda kroz prvu i sedmu kuću, ali ne govori ništa o igrama koje nam prijaju. Za ovo će nam govoriti sve pozicije u chartu.
Ali ona pozicija prema kojoj imamo najviše afekcije jeste u petoj kući. Ovo čini video-igre domenom umetnosti, ali individualno određene umetnosti. Način na koji smo pod afekcijom neke video-igre kao odraz onoga šta nam najviše prija. To ne znači da je ta video-igra ’’umetnost’’ za druge ljude, ali za nas će biti apsolutno fantastična stvar. Sve ono što ’’legne pod petu kuću’’ će biti fascinirajuće i teraće osobu da uživa sve više shodno znaku i planetama.

Kao što Peta kuća (i Venera) lokalizuju način na koji nam prija muzika, takav je i slučaj sa video-igrama. Ništa se tu ne menja konceptualno. Jupiter u priči samo donosi Zemlje iz kojih ’’ta vrsta umetnosti’’ najviše prija. Što se više elemenata uklombinuje u priču, tim je afektivnost nadaleko snažnija.

Moguće je ceniti video-igre na kontu njihove svrhe i tematike, te posmatrati individualne plasmane u natalu.
Preovlađuju dva plasmana

- Mars
- Mesec

Mars je bitan zbog želje da se dođe do cilja (Svrha).
Mesec je bitan zbog tematike (Emotivni Udeo).

Oni moraju biti u harmoniji sa Merkurom.

- Ako preovlada Mars, dolazi do frustracije i prekida se igra, često se naprasno fizički reaguje ili psuje (Mars).
- Ako preovlada Mesec, dolazi do emotivnog udela i igrač gubi potrebu da dalje napreduje. Želi da igru ’’pokaže drugima’’.
- Ako preovlada Merkur, dolazi do zasićenja i gubi se strpljenje.

Ova tri mogu u kombinaciji da se koriste, a mogu i da imaju negativne posledice po treći udeo.

Na primer, Mesec i Mars dobri, ali Merkur loš – Gubi se želja za igranjem i postoji potreba da se igra ismeva (Merkur).
Na primer, Merkur i Mesec dobri, ali Mars loš – Gubi se potreba da se bilo šta u igri postigne, tumara se unaokolo, često skakuće (Merkur Mesec).
Na primer, Merkur i Mars dobri, ali Mesec loš – Postoji želja da se igra video-igra i da se nešto pređe, ali ’’nije to-to’’ za osobu. ’’Ne zna šta da igra’’. U ovim momentima jem oguće igrati video-igru koja je najjednostavnija i najpopularnija, ali koja nema jasno definisan cilj. Frustracije su veoma moguće.

Ove dve planete i jedno svetlo su usko povezani sa tim kako osoba pristupa INTERAKCIJI sa video-igrama i na koji način se to odražava na osobu.
Isključivo Mars konstatuje Želju da se nešto postigne i pobedi.
Isključivo Merkur ima potrebu da se ili proba nešto novo ili da se opet vrti staro i poznato.

Venera ne igra presudnu ulogu kada je reč o Video-Igrama. Ovo ima smisla jer su iste pod vladavinom Vodolije i Blizanca.

Dobijamo većinu Muških znakova i samim tim su video-igre usmerene većinski muškoj demografiji.

Igra koju devojke najviše igraju se zove The Sims i u pitanju je praktično virtuelni dollhouse.

Tako da je igranje video-igara i generalno cela ta pojava veoma kompleksna i mnogo toga zavisi.

Pravilno je reći da su ljudi sa izraženim motivima Blizanaca posvećeniji video-igrama jer tu troše više energije od drugih ljudi, samim tim i lakše savladaju jezik iz video-igre ili često nauče inostrani jezik preko video-igre. Ali nije pravilno reći da će više da uživaju u video-igrama od drugih ljudi.
 
Poslednja izmena:
N3Wz, super post. :ok:

Sad si mi dao ideju, moze malo i kompjuterima i internetu, kroz ugao astrologije.
Proucicu malo sta i kako pa pisem ali postali su u siroj upotrebi tek za vreme Plutona u Skorpiji i Saturna i Urana u Jarcu. Ali do tad samo u poslovne svrhe(Jarac) tek kad je Sa dosao u Vodoliju postalo je nesto vise za licnu upotrebu.
 
Vodolija je opoziciona ''Ličnom'' stanju. Vodolija projektuje kako želimo da izgledamo, ali ne opisuje realno stanje već Laž (Merkur).

Na Internetu (Tehnika, Vodolija) koji je prostran (Ribe) ljudi često prikazuju sebe u drugačijem svetlu od onoga kakvi su u realnosti (Merkur).

U pisanoj formi se lakše izražavaju (Merkur egzaltacija Vodolija), ali ako dođe do previše jakih pozicija sa takvim Merkurom, dolazi do potpunog prekida interakcije sa spoljnim svetom i osoba počne da živi u svojoj glavi sa idiličnom slikom sebe (Vodolija, 11) koja ne mora biti istina (Sunce, opozit Vodoliji).

Vodolija predstavlja mnogo sitnih koji čine celinu, a to osobu sa jakom Vodolijom može naterati da razmišlja u Mob mentalitetu, dakle ''zajedno smo jači'', ali u pozitivnijem smislu.

Zato su grupe navijača, klubovi raznoraznog karaktera i sl pod vladavinom Vodolije, odnosno 11te kuće.

Vodolija je u fazonu ''Svi ćemo da uradimo isto i onda ćemo videti ko je uradio bolje''.

03-not-weird-facts-rain-_Mr_Twister.jpg


Vodolija je Kiša.

Svaka kapljica koja pravi krugove koji se ponavljaju (Merkur) čineći tako pozamašnu količinu vode koja dobija kretanje (Škorpija).

Uran egzaltiran u Škorpiji.

Po istom principu se stvari dešavaju i u Open Source projektima. Izražene pozicije Vodolije će vrlo lako voditi ka zajedničkim ciljevima u grupama ljudi koji jedni druge mogu, a i ne moraju da poznaju.

Te grupe ljudi su često pod okriljem Škorpije gde je Uran egzaltiran.

Upravo je Bill Gates doprineo tome da se kompjuteri pronađu za široke mase (Mesec), a on je tipično Škorpionski tip osobe sa čak izuzetno naglašenim Uranom.

Uran je izuzetno bitan za Kompjutere i internet Mrežu (Škorpija) gde se najveći akcenat (Egzaltacija Merkura u Vodoliji) stavlja na brzinu prenosa informacija (Merkur).

U pravom smislu te egzaltacije dobijamo Fiber Optics koji su ujedno i najpouzdaniji način prenosa informacija jer su tipičan predstavnik Merkura (Info) preko nosioca Device (Sitni kablovi) gde se prave signali preko svetla (Uran) koji trepere (Uran u Ovnu).

Posao ide preko Device i 6te kuće. Karijera ide preko Jarca i MC-a, to jest, životni uspeh generalno više no posao.
 
Ne samo što sam u obavezama, nego i kad imam slobodnog vremena i dodjem ovde... ne znam šta da napišem. Spisateljska blokada. Već nekoliko dana udjem baš na ovu temu, krenem nešto da kucam, ali ne vredi, ali ne vredi.... Ne mogu da se pokrenem da napišem, a i ako kojim čudom napišem nešto, to mi se ne svidi i izbrišem. Nadam se da ću to stanje sanirati ovih dana.

Apsolutno razumem. Nažalost, takvo je vreme, a takve su i okolnosti.

Ja ću lagano spremati još tekstova. Očekujem da mi se pridružiš u naredne dve do tri nedelje :)

Nadam se da će se pridružiti i Olympea. :klap:

- - - - - - - - - -

Ја имам Меркур у Водилији. :huh:

To je odlično! :mrgreen:

To je pozicija koje može dati savante.

Takav je slučaj sa Daniel Tammet-om.

O njemu sam ranije pisao.
 
To je odlično! :mrgreen:

To je pozicija koje može dati savante.

Takav je slučaj sa Daniel Tammet-om.

O njemu sam ranije pisao.

У седмом ми је пољу, можда добијем саванта. :mrgreen: На којој теми си писао, је л` на овој, да прочитам...

- - - - - - - - - - -

Имам фотографско памћење, и могу да расклапам и склапам којекакве склопове у глави. :rumenko:
 
Ovo je astrološka tema koja je posvećena astrološkim diskusijama koje će biti obojene pretežno filozofskim karakterom.

Cilj teme, između ostalog, jeste da se sve slične vrste diskusija prenesu ili usmere ka ovoj temi gde se može pisati sa teorijskog(opšte prihvaćenog), odnosno teoretskog(mogućnost), odnosno hipotetičkog(pretpostavke) gledišta. Ovde možete pisati o tome da li Mesec u astrologiji predstavlja ljude, u kojoj meri, sa koje osnove, kao i zbog čega je to tako u astrologiji ili možete da pišete koji sistem kuća je tačniji, do koje mere, na koji način se posmatra, odnosno kakvi su elementi, šta je njihova funkcija, na koji način se aktiviraju, odnosno deaktiviraju? I to sve u cilju dobijanja konstruktivnog rešenja.

Ovu temu sam otvorio pre više od godinu dana u nameri da ljudi koji su se profesionalno bavili, ili se i dalje profesionalno bave astrologijom, mogli da diskutuju o tome na koji način posmatraju planete ili neke druge stvari striktno u astrologiji. Ovo je takođe tema koja bi trebalo da je potpuno čista od ma kakvog konflikta ili spama, mada mi koji smo ovu temu održavali verujemo u to da će ljudi razumeti da se ovde ne vodi nikakva polemika oko ličnih natalnih karti već isključivo teorije, filozofiranja i dolazak do konstruktivnih rešenja kroz razgovor i diskusiju.
Podrazumeva se da ljudi koji pristupaju ovoj temi jedne druge poštuju i uvažavaju njiihovo mišljenje pod uslovom da je isto potporano znanjem ili adekvatnim dokazom.
Svako ima šansu da dokaže ili pokaže svoje znanje u astrologiji i isključivo u astrologiji.

Statistike astrološkog karaktera su dobrodošle. Kritike od strane ljudi koji se bave astrologijom dugo godina bi trebalo shvatiti dobronamerno. Bezobrazluk i proganjanje se ne tolerišu ni pod razno. LJudi koji pokažu visoku dozu bezobrazluka i postavljanja laži će biti potpuno ignorisani, kao što je to uveliko bio slučaj ne tako davno, nažalost. Kažem nažalost jer cilj nikada nije da se mladi i neiskusni ljudi koji su željni izučavanja astrologije udalje od iste. Kritika postoji u svemu, pa tako i u astrologiji. To ne treba shvatiti kao ličnu uvredu, ali ukoliko osobe budu to potencirale i pravile nepotreban konflikt, biće ignorisane.

Komentari su dobrodošli, mada pozivam ljude da ukoliko imaju nešto da napišu to najbolje odrade putem reputacije ukoliko za tim osete potrebu. Sva pitanja na kontu napisanog su dobrodošla, ali trudimo se da ne spominjemo lični udeo. Dakle ništa tipa ''To ima i moj brat'' ili ''Moja sestra je baš od toga patila''. U redu je sasvim ako to želite da podelite s nama, ali ukoliko očekujete odgovor na neko od ličnih pitanja ja ću odmah sada reći da to ne činite jer tema nije osmišljena za takvu upotrebu.

To znači - astrološki principi i istraživanja koja se svode na astrološki kontinuitet. To znači da nema polemike o tarotu, kristalima, duhovima, vanzemaljcima, drveću koje govori, mravima ili nečijem dedi osim i isključivo osim u svrhe dokazivanja određene manifestacije u okviru horoskopske karte. Svaka tvrdnja bi trebalo da se pokaže ili dokaže kroz natalnu, odnosno solarnu kartu, odnosno neki drugi vid horoskopske karte ili primera iz okoline koji se ne baziraju na ličnom doživljaju ili doživljaju nama bliskih osoba.
Ukoliko se ne pruži adekvatan dokaza potporan prikazom i činjenicama, koji bi ostali astrolozi (kao i oni koji se tako osećaju) mogli da analiziraju iz prve ruke, niko nije dužan da to mišljenje uvažava ili poštuje već ima pravo da ignoriše.
Ukoliko neko konstantno nastavi da piše u ovom PDF-u spamujući, spam će biti prijavljen i dosledno obrisan jer ova tema nije namenjena za kavgu i lične ratove, već za što konstruktivniji i obilatiji sadržaj kako bi se pospešio PDF Astrologija. To je prvi i primarni cilj.

Pri tome svako ko izbegava konflikt je ovde i te kako dobrodošla osoba, no svako ko želi da nešto demantuje bi trebalo da to učini shodno astrološkom učenju.
Pod tim mislim isključivo na Zapadnu Astrologiju i najčešće biran sistem kuća - Plasidus u kombinaciji sa Efemeridama (recimo, Švajcarska edicija).

Poznato je da nije svako na PDF Astrologija astrolog kao i da bi ova tema više ležala u odeljku za Profesionalnu astrologiju, no s obzirom na to da postoji par učesnika koji bi aktivno diskutovali o najrazličitijim faktorima u okviru astrologije, ova tema je više ''Random astrologija'' pre no tema sa specifičnom tematikom. Iz tog razloga smatram da nije joj mesto u Profesionalnom delu PDF-a astrologije.
Mi koji poznajemo astrologiju i razumemo njezine metode i načine pristupa, odnosno mi koji se trudimo i ulažemo vreme u razumevanje i precizno čitanje toga šta svako ima da kaže ćemo se uvek truditi da pružimo što konkretiniji nalaz ili dokaz u okviru onoga što pokušavamo da prikažemo.
S jedne strane to radimo jer i sami o tome razmišljamo, a s druge strane to radimo kako bi i drugi videli na koje sve načine astrologija može da se koristi. S treće strane tu smo da podelimo znanje za one koji su željni toga da uče.
Akcenat teme je na dokazima u astrologiji što se odnosi na odeljak o konstruktivnim rešenjima iz prvog posta.
Ovim putem ću zamoliti sve učesnike teme da potpuno izostave lične nesuglasice bez obzira na konstante provokacije.
Ukoliko će neko da se demantuje, to se mora raditi pod okriljem iskključivo astrologije i korišćenjem astrologije, te što više doze objektivnosti kao i odsustva ličnih ubeđenja. Ukoliko to nije slučaj, dolaziće se do konstruktivnih rešenja na druge načine. Poenta je da ovde nema mesta ma kakvim ličnim prozivkama, ratovima, klanovima i slično.

Ovaj post ću završiti rečima poznatog pisca Harlana Elisona :

“You are not entitled to your opinion. You are entitled to your informed opinion. No one is entitled to be ignorant.”

- Harlan Ellison
 
Poslednja izmena:
’’SPRŽENE PLANETE’’

Pečene, spržene, u vatri okupane, svetlošću onemogućene, pod sačem, na žaru, raskarane, užarene, ražane, izjarene, razjarene, jarovite, silovite...

Zašto neki astrolozi kažu ’’SPRŽENA PLANETA’’?

Iz prostog razloga zbog konjunkcije sa Suncem na orbisu manjem od 5 stepeni. Naime ’’spržene planete’’ bi trebalo da gube na svom intezitetu ili jačini skoro u potpunosti.

A da li je to istina? Daleko je od istine. Čak i ljudi sa Marsom u Biku na samom Suncu će biti vidno pod uticajem Marsa i to će prikazivati kroz svoje akcije i osobine. Oni toga neće biti svesni, ali njihov temperament će biti napet, njihov funny bone će se aktivirati samo kada se nekoj osobi nanosi bol, u ranoj mladosti će biti nasilnici, a u kasnijem delu života će patiti od visokog pritiska. Njihovo fizičko srce kao organ će biti majušno. Ovo će biti ljudi koji će da budu ponosni na svoje posede, a svoje će da brane naprasnim aktima fizičkog nasilja. Poenta je da će njihovo celo biće poprimiti jednu ulogu sekundarnog karaktera koji odgovara planeti koja je tik uz Sunce, nešto što bih nazvao ''sekundarni ascedent''.

I to je istina. Planete koje se pronađu tik uz Sunce se vrlo lako mogu nazvati ’’sekundarnim ascedentom’’ jer se u delovanju osobe pojavljuju zavisno od toga kako se aktiviraju pod različitim okolnostima koje im imponuju. Iako dolazi do utapanja dveju osobina Sunca i planete koja je blizu Sunca, to utapanje i spajanje na momente može da se definiše postojanjem tri različite pozicije koje se ogledaju u ponašanju osobe.

- Asc
- Sunce
- Planeta u orbisu od 5 stepeni do Sunca

Ovo ne važi iskljulčivo i samo u slučaju vladajuće planete Asc-a na Suncu.

Da li je Mesec ’’spržen’’ od strane Sunca? Naravno da ne. Ovakvo Sunce će da poprimi sve motive Meseca i onda će da osoba to iskazuje u sopstvenom životu na način na koji dolikuje Mesecu sa akcentom na onim stvarima koje karakteriše Ljudskim i Emotivnim. Svrha života postaje ’’biti čovek’’ u svemu što se radi.

Ovo važi za sve Planete koje su tik uz Sunce, osim za vladare Asc-a
 
Poslednja izmena:
Разлика је у томе што Сатурн влада једино Јарцем, а у Водолији има јак уплив.
Дакле, није чак ни сувладар, јер, ако би Сатурн био сувладар дошло би до споја две тотално супротне енергије, дошло би до синергије, до једне нове тотално дисфункционално-шизофрене целине.

Upravo si ovim dao u metaforickom smislu jedno potpuno tačno poimanje ovog znak, koji upravo i jeste spoj nekomptibilnosti,različitosti dvaju sprotnih priroda koje istovremeno vladaju njime (UR,SA) i zbog kojih vodolija upravo i može da simbolise stanje: kontradiktornosti,pradokstalnosti,restistematizacije( SA/UR) ,reorganizacije,trenutka (Ur) u vremenu (SA)....itd. :)

Nedavno sam gledao ruski film Led,ne znam da li je neko od vas ...ali bas je u njemu fino uočljiva ta vodolijska istovremena veza saturna i urana...koja je tamo očigledno jako istakunuta u genetskom kodu ove zemlje. :)
 
Nedavno sam gledao ruski film Led,ne znam da li je neko od vas ...ali bas je u njemu fino uočljiva ta vodolijska istovremena veza saturna i urana...koja je tamo očigledno jako istakunuta u genetskom kodu ove zemlje. :)
U ruskom genetskom kodu se mešaju riblji i vodolijanski elementi. Neki astrolozi smatraju da je Rusija, predstavljena znakom Ribe, da je ovaj ponosni narod, mističan i nedokučiv kao okean ''progutao i potopio'' mnoge zavojevače i osvajače u istoriji, od kojih su najpoznatiji Napoleon i Hitler, neki astrolozi pak veruju da je u mundanoj astrologiji, Rusija predstavljena znakom Vodolije, zbog toga što je predstavljala prvu ''komunističku'' državu, zato što je ostvarila revolucionaran i gigantski tehnološki napredak u 20om veku.

Ispravnije je stanovište da Rusija u sebi sadrži i jedno i drugo. Dva najvažnija istorijska razdoblja Rusije su predstavljena kroz dva znaka.
Period Ruske Imperije, Carske Rusije je predstavljen znakom Ribe. Ovaj istorijski period je prepoznatljiv po ogromnom uticaju Crkve, velikom nacionalnom romantizmu, patriotskim idejama, ali i neizmernom doprinosu umetnika, što iz oblasti muzike (Čajkovski, Rahmanjinov, Musorgski, Rimski-Korsakov), književnosti (Dostojevski, Tolstoj, Gogolj, Čehov), slikarstva (Šiškin, Kandinski).

Smenom starog poretka, Oktobarskom revolucijom (Uran) dolazi do uspostavljanja vodolijanskog režima oličenog u Sovjetskom Savezu. Proces industrijalizacije, elektrifikacije, opismenjavanja (Uran) je bio uspešan i Rusija je od zemlje sa volovskim zapregama izrasla u ekonomskog giganta koji je parirao SAD i uspostavljen je efikasan školski i zdravstveni sistem. Uranovski karakter te zemlje se može videti u Ustavima koji su doneti u SSSR: žene su dobile daleko veći obim prava nego u Carskoj Rusiji, vlast je (deklarativno) pripadala radnicima i seljacima, homoseksualnost se više nije tretiralo kao krivično delo u Krivičnom zakoniku, nacionalizam kao i antisemitizam su bili kažnjivi.

Tipičan Rus je strpljiv, izdržljiv i istrajan u svojim ciljevima, ekscentričan (Vodolija), romantičan, maštovit i emotivan (Riba).
 

Saturn ne vlada Vremenom već Škorpija i Pluton. To jest, preciznije rečeno, percepcijom vremena.
Saturn je Materija koja razume da vreme odmiče i prilagođava se Toku(Reka) Vremena. Vreme otiče.
Vreme ima svoj tok sačinjen od trenutaka (Uran egzaltiran u Škorpiji, Merkur egzaltiran u Vodoliji, Pluton egzaltiran u Blizancima - pun krug).
Škorpija kao fiksni znak simbolizuje tri energetska postojanja vremena. A samom dimenzijom Vremena vladaju Vazdušni znaci jer su neuhvatljivi i izdvojeni i od materije, i od dimenzije, a i od prostora. Saturn se vezuje za Prošlost i Istoriju. Ali ne vlada Istorijskom arhivom, to je Devica. Vlada istorijskim Ličnostima i ljudima koji su se proslavili, ali ne i celoukupnom Istorijom.
Saturn se vezuje za mehanizam, ali ne vlada mehanizmom - to je Uran - sačinjeno od malih zupčanika (Merkur) koji se vrte (Merkur) do Beskraja (Osmica, Pluton).

Sat na ruci je Plutonova egzaltacija u Blizancima. Vakcine idu u ruku. Virusi se najlakše prenose preko GSP-a i u Školama. Najčešće preko Vazduha.

Lazar Srbin je prvi napravio mehanički sat za Rusiju (Vodolija) na svetu. Saturn VOLI vreme, ali ne vlada istim. Saturnovac se bori protiv vremena i gleda da ga što više uštedi.

Izreka Vreme je Novac, analogno znaku Bika 2 - 8 8 - 2. Banke koje daju novac na ''određeno vreme'' su 8-ma kuća, kao i svi krediti koji se podižu, sva dugovanja.

Saturn je najpodložniji uticaju Vremena, ali mu isto tako i dosta dugo prkosi. Saturn PRKOSI vremenu. Reka polako guli planine. Planine postaju klisure. Reka će uvek probušiti Planinu vremenom.


I ode sva rđica zahvaljujući Ma Sco. :mrgreen:
 
STRUKTURA VREMENA

U astrologiji treba razumeti FUNKCIJU simbola kao i PRIMENU simbola. Ova dva nisu ista.

FUNKCIJA je definisana čistim elementom predstavljanja koji se ponavlja od osnovnog do najkomplikovanijeg dela u astrologiji. Za pravilno tumačenje funkcije potrebno je odstraniti ljudsku perspektivu za ljudski benefit. Ljudski konstrukti se odbijaju i posmatra se suština stvari, dela i primera.

PRIMENA simbola je definisano i načinjeno PREMA ČOVEKU, prema čovečijim potrebama u odnosu na sam Život. Mnoga tumačenja astrologa su orijentisana samo i isključivo samo na posmatranje iz ugla čoveka jer je Astrologija tu najviše napredovala na polju znanja. Ljudska percepcija događaja ili dešavanja je često lažna ili kriva jer je isključivo na sebe orijentisana.

Iz tog razloga u astrologiji postoje termini koji su ostrašćeni i koji su uzeli maha u astrološkim tumačenjima raznoraznih astrologa koji mogu pridodavati najrazličitije epitete FUNKCIJI planeta umesto da razumeju da je nešto što su naučili iz knjiga, u stvari, TUMAČENJE SIMBOLA koje je orijentisano prema Čovekovim Potrebama.

Čovekove potrebe su često sveobuhvatna i nakon toga utoliko sažetija prezentacija čiste FUNKCIJE planeta u odnosu na ono što je ČOVEKU potrebno.

Pojavljuje se konflikt između definicija i tumačenja
- Potrebe
- Funkcije

Za istraživanje astrologije potrebe oveka se moraju staviti u sasvim drugi plan. Za istraživanje astrologije potrebno je odbaciti dosadašnja tumačenja i poći od kvalitetne nule. Kvalitetna nula predstavlja onaj deo astrologije koji se vezuje za osnovnu prirodu simbola. Počinje se od malih stvari. Od osnove (Ovan).

Za definiciju prema čovekovim potrebama, gleda se odnos kuća (Plasidus) u odnosu pozicija Planeta (njihovog opširnog te užeg smisla) i na samom kraju tranzita prema vremenskoj odrednici života.
Život je podeljen na dvanaest polja isto kao što je i astrologija podeljena na 12 Zodijačkih znakova.

Za ovakve prognoze i relativan uspeh kroz vreme astrolozi uopšte i nikada ne moraju da se vode razmišljanjem Ossnove ili Funkcije planeta. Ovo može da se totalno zanemari jer se definicije u tumačenju natalne karte orijentisane ka čovekovim potrebama mešaju sa kolokvijalnom upotrebom termina. Previše toga je tu okruglo, pa na ćoše. Previše toga se uzima Zdravo za Gotovo. Previše toga nije dovoljno dobro definisano u samoj FUNKCIJI planeta. I to, naravno, dovodi do lošijih i nekvalitetnijih prognoza. Ipak, činjenica ostaje da za takve analize dosta toga lepršavog i lepog treba i reći. Astrolozi koji se time bave će znati i da mnogo toga ulepšaju i predstave u nekom svetlu za koje oni smatraju da je pravo ili korektno. Tu dolazi problem ARHAIZMA. Arhaizam u astrologiji je izuzetno promminentan faktor jer mnoge definicije su odrađene pre pojave Urana, Neptuna i Plutona. Upravo u toj tradicionalnijoj astrologiji se uporedo razvijala i potreba za alhemijom, ali i razmišljanjima povodom toga šta je, konkretno, čovečije postojanje iliti duša. Tu se, naravno, pojavio i epitet ROMANTIZMA koji je stvari prikazivao kroz kakvu crtu poetskog dojma. Iz FUNKCIJE do MITA O FUNKCIJI sa kojim se u današnje vreme susreću mnogi astrolozi koji će se radije okrenuti ka potrebama Čoveka pre nego li kvalitetnom razumevanju FUNCKCIJE planeta.

PRVA LAŽ : ’’Čekanje i Strpljenje su Vrlina i zato Saturn vlada Vremenom.’’
Apsolutna glupost. Saturn samo odužuje i otežava procese regeneracije. Tera Čoveka da čeka dugo da se odluči za neku Aktivnost.
Samim tim se postavlja u prvi plan znak Jarca koji vlada Starošću. Čak je i to pogrešna FUNKCIJA planete jer Saturn sam po sebi označava STAROST i ČEKANJE pre nego li DUGOVEČNOST i KVALITET. SATURN želi (Jarac znak Želje i Osećaja) da DOSTIGNE DUGOVEČNOST. Saturn traži kvalitet. Saturn želi da dugo razmišlja o nečemu i da čeka i za to mu treba puno vremena i kvalitet koji neće da podlegne TRULJENJU vremena. Teži ka tome da ’’Bude zapamćen’’. A pokretač za ovo je upravo Smrt i strah od Smrti i Života koji ’’nema smisao’’. Ovo je glavna motorika ljudi sa jakim Saturnom u MC koji žude za tim da ’’BUDU POZNATI’’ jer upravo MC vlada onim delom ličnosti koji postaje ’’poznat po nečemu’’.

DRUGA LAŽ : ’’Saturn predstavlja organizaciju, disciplinu i red za Čoveka jer se Čovek ’’mora dovesti u red’’.’’
U FUNKCIJI je to Mars. FUNKCIJA MARSA je ta koja uslovljava na Disciplinu, kratku kosu, pozornost, vojsku i slično tome. MARS vlada Disciplinom u generalnom smislu FUNKCIJE. Saturn vlada samo kod ČOVEKA i isključivo kod ČOVEKA iz ličnog horoskopa. Sasvim različite stvari koje treba kapirati.

TREĆA LAŽ : ’’Saturnu treba puno vremena da se aktivira i zato vlada Vremenom.’’ Apsolutna glupost koja mnogim astrolozima prođe k’o dobar dan. Prva nelogičnost jeste u tome što se zanemaruje Merkur koji koristi što manje vremena da se aktivira. Ali niko od astrologa ne kaže ’’Hej, Merkur troši najmanje vremena i zato ima veću otpornost na vreme jer se brzo dosađuje i uvek mu treba nešto novo’’.
Daleko logičnije je utrošiti manje vremena za FUNKCIJU, pre nego li više vremena za funkciju. Saturn automatski gubi vreme. Dakle, Saturn PATI kada gubi vreme. JARAC PATI KADA GUBI VREME. To je suština. Iz tog razloga, a i straha od izgubljenog vremena, Jarac se Ograničava (Zid) od drugih ljudi i radije bira samoću (Saturn). Dakle to je potreba pesimističke prirode koja se javlja kod Jarca jer gubljenje vremena je u stvari strah od gubljenja života jer upravo sa Saturnom se razume ograničenje ljudskog života. Dakle Jarac je najpodložniji strahu od gubitka Vremena isto kao što su i planine najpodložnije stvaranju pećina i rupa dinamitom (Pluton uništava Saturn).

Zašto se pravi ta greška? Jednostavno, kada astrolog vidi Saturn odmah vidi ’’Puno vremena treba da se učini’’ i automatski to povezuje sa Saturnom kao prikazom Vremena koji kasnije projektuje na sve druge stvari, a najčešći je slučaj da sam astrolog ne razume VREME kao pojavu u postojanju jer blagog pojma nema o naučnim sferama niti kako se ta dva mogu ukombinovati radi pronalaženja, pre svega, potvrde o egzistenciji.
Astrolog često traži potvrdu preko horoskopa nekih pojedinaca, a samim tim i to je definicija onog ostrašćenog, nepoželjnog definisanja FUNKCIJE planete u odnosu na ljudsko koristoljublje. Zbog toga se i dobijaju pogrešne karakteristike planeta, a samim tim astrologija stoji u mestu jer pravog napretka nema upravo zbog toga što se većina astrologa zadovolji onim kolokvijalnim, prolaznim, mestimičnim znanjem i prepoznavanjem simbola koje je isključivo okrenuto ka ljudskim potrebama.
Na sreću i moju veliku radost, postoje ljudi koji se ne bave isključivo tim uzanim posmatranjem astrologije i zapravo se trude da svoje znanje prošire i usmere na nešto opširniji deo i precizno i koncizno tumačenje FUNKCIJE planete pre nego njezinog kolokvijalnog, romantizovanog i mitskog (bes)smisla.
 

Back
Top