Apigenin u peršunu

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.205
Peršun, često sveden na ulogu ukrasa u tanjiru, krije u svom sastavu snažan bioaktivni molekul – apigenin, flavonoid iz grupe polifenola koji u poslednje vreme privlači pažnju istraživača zbog svojih antiproliferativnih, proapoptotskih i antiinflamatornih efekata, naročito u kontekstu prevencije i usporavanja razvoja karcinoma.

Šta je apigenin i gde se nalazi
Apigenin je prirodni flavonoid koji se najviše nalazi u lišću peršuna, ali i u kamilici, celeru i artičokama. Peršun sadrži posebno visoke koncentracije apigenina, posebno ako se konzumira svež i u većim količinama. U 100 grama peršuna može se naći i preko 200 miligrama apigenina, što ga čini jednim od najbogatijih prehrambenih izvora ovog jedinjenja.
 
Clippersun.jpg
 
Mehanizmi antikancerogenog delovanja

Apigenin deluje na više nivoa kada je reč o ćelijama tumora:
Indukuje apoptozu – podstiče programiranu smrt ćelija koje su izmenjene ili maligne, bez oštećenja zdravog tkiva.
Inhibira angiogenezu – sprečava stvaranje novih krvnih sudova koji hrane tumorsko tkivo.
Usmerava ćelijski ciklus – usporava ili zaustavlja deljenje ćelija u fazama gde su mutacije najverovatnije.
Smanjuje upalu – utiče na smanjenje ekspresije NF-κB, COX-2 i drugih upalnih medijatora povezanih s karcinogenezom.

Posebno je zanimljivo njegovo delovanje u hormonski zavisnim tumorima, kao što su karcinom dojke, prostate i materice, gde pokazuje estrogensku modulaciju bez izazivanja hormonske dominacije.
 
Istraživanja i potencijalne primene

In vitro i in vivo studije na životinjama pokazuju da apigenin može da smanji rast tumora, posebno kod raka pluća, debelog creva, kože i dojke. Takođe, čini se da može povećati osetljivost tumorskih ćelija na hemoterapijske lekove, bez povećanja toksičnosti.
Kod ljudi, klinička istraživanja su još u ranoj fazi, ali se apigenin već uveliko ispituje kao dodatak ishrani u okviru preventivne onkologije.

Kako konzumirati peršun za maksimalan efekat
Za unos terapijskih količina apigenina, preporučuje se:

Dodavanje svežeg peršuna u salate, smutije i čorbe u količinama od 10–20 g dnevno
Pravljenje koncentrisanih sokova ili ekstrakata
Konzumiranje peršunovog čaja od svežeg lišća (1 šaka peršuna na 200 ml vode, dnevno)
Važno je znati da se apigenin lakše apsorbuje u prisustvu masti, pa je preporučljivo kombinovati peršun s maslinovim uljem ili orasima.
 
Zaključak

Apigenin iz peršuna nije samo još jedan flavonoid – on je moćan prirodni molekul sa dokumentovanim antikancerogenim potencijalom.
Redovno uključivanje svežeg peršuna u ishranu može predstavljati jednostavan, ali efektivan korak ka smanjenju rizika od razvoja malignih bolesti,
posebno ako se kombinuje s drugim faktorima zdravog načina života...link
 

Back
Top