Antidepresiv za anksioznost

Ok, vrlo moguće da nisam iskoristila tu reč pravilno, ponekad imam problem sa terminologijom. Ali poenta i dalje ostaje ista... naravno, niko ne može tu ništa da kaže.

Ja bih ovako porazmislila: manjak vitamina b12 nije problem sam po sebi, naravno, ali može da ukaže na nemogućost apsorpcije tog vitamina (možda i nekih drugih vitamina b complexa) od strane organizma, i da se zapravo radi o nedostatku vitamina b12, što bi onda dalje ukazivalo na neki drugi problem i tako unazad dok se ne dođe do primarnog problema, ako ga ima.

Druga stvar, koju mi je pre neki dan rekao neurolog - vitamini i minerali se ne proveravaju iz seruma, jer su tu uvek u redu. Wtf? Već testom provokacije, u kliničkim uslovima? Za šta onda laboratorije uzimaju novac?

Ne mogu da budu. Simptomi su ti ono sto osecas pa odes i kazes lekaru "osecam to i to". To su simptomi.
Iskreno, to uopste ne lici na MS.
A ovo za "osecaj elektricnog praznjenja u mozgu", nikad nisam cuo da neko tako opisuje simptome. Kako se to oseca elektricno praznjenje? To bi je svaki lekar odmah pitao da detaljnije opise. I to bas u mozgu, prilicno precizno odredjeno. Ne kaze "u glavi"?

Ni meni ne liči (komplet) na simptome MS, ali mi liči na simptome nečega.
Ne znam da li kaže mozgu ili glavi, koja je razlika? Posle toga ima tenzionu glavobolju na vrhu glave (lobanje).
 
Poslednja izmena:
Ja bih ovako porazmislila: manjak vitamina b12 nije problem sam po sebi, naravno, ali može da ukaže na nemogućost apsorpcije tog vitamina (možda i nekih drugih vitamina b complexa) od strane organizma, i da se zapravo radi o nedostatku vitamina b12, što bi onda dalje ukazivalo na neki drugi problem i tako unazad dok se ne dođe do primarnog problema, ako ga ima.

Manjak vitamina B12 moze da izaziva neuroloske probleme sam po sebi. Samo cekaj, nisi napisala malopre da ona ima manjak b12?
 
Manjak vitamina B12 moze da izaziva neuroloske probleme sam po sebi. Samo cekaj, nisi napisala malopre da ona ima manjak b12?


Ima višak. Napravila sam grešku u svom postu, on treba da izgleda ovako (mada kontam da si skontao):

Ja bih ovako porazmislila: višak vitamina b12 nije problem sam po sebi, naravno, ali može da ukaže na nemogućost apsorpcije tog vitamina (možda i nekih drugih vitamina b complexa) od strane organizma, i da se zapravo radi o nedostatku vitamina b12, što bi onda dalje ukazivalo na neki drugi problem i tako unazad dok se ne dođe do primarnog problema, ako ga ima.
 
Ima višak. Napravila sam grešku u svom postu, on treba da izgleda ovako (mada kontam da si skontao):

Ja bih ovako porazmislila: višak vitamina b12 nije problem sam po sebi, naravno, ali može da ukaže na nemogućost apsorpcije tog vitamina (možda i nekih drugih vitamina b complexa) od strane organizma, i da se zapravo radi o nedostatku vitamina b12, što bi onda dalje ukazivalo na neki drugi problem i tako unazad dok se ne dođe do primarnog problema, ako ga ima.

Pa vidi, ako je povisen u serumu, ne bi trebalo da ukazuje na nemogucnost apsorpcije, jer ako je dospelo u serum onda se definitivno apsorbovalo iz creva. E sad, b12 je medju b vitaminima specifican po tome sto se deponuje u jetri, pa to malo komplikuje pricu, ali generalno gledano, povisen nivo b12 nije cesta pojava. Moguce je, ako uzima neku terapiju, da taj lek "smeta" pri odredjivanju tacnih nivoa.
Ako se ispostavi da je zaista povisen, to moze da ukaze na neke druge bolesti, nevezane za apsorpciju. Konkretno na neke bolesti jetre ili cak neke mijeloproliferativne bolesti.
 
Da, zaista se desilo, nisam dala hipotetički primer. Kažem ti da sam nailazila na slučajeve, nije neobično. Link mogu da potražim, ali će mi trebati vremena, tonu sam materijala pročitala, da sam sve linkove bukmarkovala,,. U principu, devojka je na kraju završila u invalidskim kolicima. A imala je skup neobičnih simptoma, od kojih je jedan bio recimo ekstreman višak vitamina b12.

Evo ti stvarnoživotni slučaj za razmišljanje - jedna moja poznanica (sa kojom pričam o neurološkim stvarima/sproblemima) ima baš taj simptom - jako veliki višak kobalmina u serumu, manjak D vitamina koji se ne popravlja suplementacijom, svi EMNG - ovi ekstremiteta neuredni na šta nijedan neurolog ne zna da kaže zašto, EEG prikazuje delta talase u budnom stanju. Godinama unazad (ne kao meni - mesecima) niko ne može da joj uspostavi dijagnozu, i pritom niko makar da je pošalje na MR glave.

?

Pa sta se desilo sa njom na kraju?
 
Ništa se nije desilo na kraju, jer je devojka i dalje u tome, procesu traženja razloga svojih tegoba, ali po njenim rečima stanje joj se pogoršava u smislu mobilnosti; upućena je sad reumatologu, ali sudeći po tome koliko brzo povezuju i pretpostavljaju, potrajaće to još 5 godina (već 5 godina traje). Sad bi se možda moglo razmišljati u pravcu *koja se to bolest razvija polako tokom vremena a ima ovakve simptome*?
 
Juce mi je prepisano da pijem AD Zoloft zbog jakih nervoza koje su mi se pojavile pre nekog vremena (verovatno usled emocionalne preforsiranosti) koje se manifestuju kao konstantna jaka napetost celog organizma u toku celog dana, koja mi onemogucava normalno funkcionisanje. To ide dotle da ne mogu mirno da sedim i da se koncentrisem na bilo sta vec bih samo setao, uopste negde se kretao da bih smanjio tu napetost. Depresivnih faza (cini mi se) nemam.
Lekar mi je prepisao antidepresiv Zoloft i to 25 miligrama prvih 6 dana a posle 50, jednom dnevno.
Pijem ga vec dva dana i osecam neprijatne nuspojave, pre svega vrtoglavicu, poremecaj vida i nervozu (ne znam da li je ovo povezano sa lekom posto to svakako imam).
Takodje sam dobio i Ksalol 0,25 mg da pijem.
Interesuje me da li je jos neko iskusio ovakve posledice tog leka, da li je to normalno i prolazno i PRE SVEGA da li ce mi taj lek zaista pomoci oko moje nervoze posto mi zasada samo pravi vece probleme nego koristi (ipak ga pijem samo dva dana)?

Molim vas samo dobronamerne komentare.
Hvala


Cao. Vecina antidepresiva ima nezeljeno dejstvo uznemirenost, nervoza i napetost. Protiv nervoze i napetosti najbolje je da radis tehniku opustanja i relaksacije tj. tehnika vizualizacije. Treba da legnes na ledja, da stavis ruke pored tela i da opustis jedan po jedan deo tela pocevsi od jednog prsta jedne noge, pa drugog, kad zavrsis sa opustanjem prstiju npr.leve noge onda opustis levo koleno, levu potkolenicu, butine, pa tako i sa drugom nogom. Onda opustis prst leve ruke, pa drugi prst, pa saku celu, pa lakat, pa zglob lakta, pa levo rame i tako druga ruka. Zatim opustis, kuk levi, pa desni, pa stomak, pa genitalije, pa anus, pa stomak, pa prostor izmedju lopatica, pa srediste grudi, pa ramena i celu kicmu. Onda opustis grlo, pa vrat, pa jedno oko, pa drugo, pa jednu obrvu pa drugu, pa onda nos, pa jedno uvo pa drugo, pa onda potiljak, pa celo, pa celu vilicu, pa usne, pa zube, pa jezik, pa obraze. Za vreme dok se opustas treba da dises na nos a izdises na usta. I za to vreme da zamislis da si na nekom mestu koje ti prija.
Vremenom ces ovu tehniku uspeti da uvezbas. Radi se 3 puta na dan po 10 min. i odlicna je za opustanje i protiv nervoze.

Doktor Medicine.
 

Back
Top