Anarhija- šta mislite?

Birajte državno uređenje:

• Hijerarhija

glasova: 5 41,7%
  • Anarhija

glasova: 5 41,7%
  • Haos

glasova: 2 16,7%

• Ukupno glasova
    12

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.260
Deo sa interneta, kao prvo:

Анархисти верују у човекову природну способност аутоконтроле у друштву. Постојање друштвених правила и уговора није априори искључено у анархији, битно је само да је та правила и те уговоре слободно одредила и прихватила заједница које се она и тичу и ДА НИСУ НАМЕТНУТА ОДОЗГО, као што се догађа тамо где једни људи имају већу моћ од других.

Stvarno sam primetio da mnogo ljudi misli da je bezvlašće automatski "haos" i da se "haos" izjednačuje sa anarhijom.

E sad da dođem do poente: Da možete, da li biste živeli u državi gde je umesto hijerarhije anarhija?
Da li je to uopšte moguće?

Marko_smt

Primećen član
Poruka
946
Nisam razmišljao mnogo o anarhiji ali u nekim aspektima bih voleo da zaživi.

Primer, vašar u selu, pijani imbecil divlja motorom dok pripadnici policije sede pod šatrom. Stvar eskalira i debilčina pada, motor kliza i udara maloletnu devojčicu, usmrtivši je na mestu.

Nakon samo godinu dana idiot je na slobodi sa istim ponašanjem.

Voleo bih da je moguće da se selo digne i da odredi kaznu dotičnom.

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.260
Pravila guše više nego što pomažu. Da čovek poludi u nekim situacijama. @jolemisa mi je dao ideju da pitam ovo jer je bukvalno ljudima hijerarhije preko glave, hijerarhije koja ustvari ne funkcioniše, pa ti "na šalteru večno fali jedan papir", ni zub neće da ti izvade "na tvoju odgovornost", moraš po redu i pravilu prvo da ga snimiš iako se golim okom vidi da je truo...

Sistem je truo. Tu i leži problem.

Svima_Mili_&_Dragi

Aktivan član
Poruka
1.274
Nisam razmišljao mnogo o anarhiji ali u nekim aspektima bih voleo da zaživi.

Primer, vašar u selu, pijani imbecil divlja motorom dok pripadnici policije sede pod šatrom. Stvar eskalira i debilčina pada, motor kliza i udara maloletnu devojčicu, usmrtivši je na mestu.

Nakon samo godinu dana idiot je na slobodi sa istim ponašanjem.

Voleo bih da je moguće da se selo digne i da odredi kaznu dotičnom.

Moguće je. Možda nije legalno ali je moguće. I manijaku i sudij(k)i zbog koje(g) je manijak na slobodi posle godinu dana!
Poruka je automatski spojena:

Ja imam 4 planete i MC u Škorpiji, a podznak u Vodoliji, zato glasam za Haos.

Anarhija mi je suviše umerena.

srebrna kraljica

sexendragsenrokenrol
Poruka
3.747
baner-anarhisti.jpg

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.260
Pa nešto sam razmišljao, haos sam prošao, ja sam generacija kraj "70-ih

Takozvanu hijerarhiju sam osetio i to dobro na svojoj koži da bih shvatio koje je to prikriveno zlo.

Onda sam upoznao neke bukvalno razumne ljude i pomislio kako život ne bi bio ovakav pakao da je anarhija.

Da li smo kao vrsta, kao ljudska vrsta dovoljno razumni za anarhiju, e to nismo sigurno, samo bih voleo da jesmo.

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.260
Не разумем тему...
ми већ 30 година живимо у анархији...
тоталној...
Anarhija nije haos. U uvodnom postu sam upravo to rekao.
Anarhija je sistem koji ne postoji, ali kada bi postojao svodilo bi se na razumne postupke a ne na neka pravila odozgo.
Znamo svi šta je dobro, šta je loše, nema potrebe da trpimo iživljavanje od strane sistema.

The_Night_Hawk

Buduća legenda
Poruka
29.199
Ако је ово што живимо боље од анархије, ОК...не видим битну разлику.
На папиру се све кажњава, али у пракси знамо ко ће увек да избегне казну.
Е сад, народ је овде довољно цивилизован да се не наиебе кеве свакој будали...
Али, ако се овако настави, нисмо далеко од анархије...
Мени исто...иебе ме ко стигне и како стигне.
Ако дође до тога да браним голи живот, имам начин.
То је све...

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.260
Ако је ово што живимо боље од анархије, ОК...не видим битну разлику.
Pa ovo je haos i ludnica, zemlja gde sve može, ali kako kome. Nisam rekao da je "bolje od anarhije".
На папиру се све кажњава, али у пракси знамо ко ће увек да избегне казну.
Tačno...
Е сад, народ је овде довољно цивилизован да се не наиебе кеве свакој будали...
E, to je najbliže definiciji šta je anarhija, svest i kako kažeš "dovoljno civilizovani" da sami možemo upravljati, bez vlasti.

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.260
U slučaju da se mešaju pojmovi:

Hijerarhija je kad ja tebe prijavim moderatoru :lol:

Anarhija je razgovor između osoba gde jedna osoba ne mora da usvoji mišljenje druge osobe, ali se razgovara sa međusobnim razumevanjem

Haos je kada jedna osoba neće ni da pokuša da razume drugu, svi se međusobno snalaze kako znaju i gde vlada "pravo jačeg" (i pametnijeg)

Samo sam hteo da kažem da me Anarhija oduševljava i da ljudi prestanu da je brkaju sa haosem.

To mi je bio cilj teme.

bezimeni1

Početnik
Poruka
12
Mislim da je anarhija manje zlo. Na pocetku bi bio veci haos ali bi vremenom kroz taj haos nastala veca pravda. Ko je manje bogat taj ima i manje razloga da se plasi da ne bude pokraden, a ko je bogat ima vise razloga, vise uziva i lepse mu je, ima manji strah za egzistenciju ali zato vise mora i da ulozi u zastitu (npr. privatnim obezbedjenjem umesto oslanjanja na narodnu policiju koju finansiraju svi jednako, i sirotinja), sve ima svoje, to je pravda. Ranije sam o tome bas razmisljao ali sad ne mogu da se setim pravih primera. U anarhiji vladaju prirodni zakoni i to bi kroz pocetnu fazu haosa preslo u fazu jednakosti, koja je i prirodna. U prirodi, nijedan pojedinac nije jaci od drustva. Velike nejednakosti i nepravde su najvise odrzane vestacki, hijerarhijama i zakonima. U praistoriji je i vladala velika jednakost sve dok neki pojedinci nisu smislili nacin kako da zive na racun drugih i smislili nacine da se zastite od nezadovoljnih i potlacenih ljudi (jer je prirodno biti nezadovoljan i besan kad si namagarcen), tad je nastalo klasno drustvo, tad su poceli i ratovi. Najvise zla u istoriji su i naneli autoritativni ljudi, poltroni, poslusni, savrsen primer je nekadasnja nacisticka Nemacka, ljudi su svakakva zlodela u stanju da ucine onda kada "samo rade svoj posao" i kad moraju da slusaju gazdu a ne ono sto stvarno zele. Ali mnogi ljudi i ne vole autoritete a trpljenje autoriteta je nametnuto pritiskom, sto znaci da to nije prirodno vec se trpi na silu. U drustvu hijerarhije vecina bi htela da ima sto vise moci ali da odgovornost prebace na one ispod sebe, a to ne ide i nije posteno, onaj ko ima moc taj treba da ima i odgovornost jer jedno uz drugo treba da ide, a oni na visoj lestvici hijerarhije nisu nesto puno odgovorniji proporcionalno moci koju imaju. Da ljudi delaju bas onako kako se i osecaju, npr. ako mrze autoritete da ih otvoreno ne slusaju, ako su besni zbog nepravde da se otvoreno svete itd, brzo bi nastalo pravednije drustvo jer svako ko bi hteo da nacini nepravdu ili da se obogati na racun drugih bio bi u problemu sa svima, samo sto vestacki stvoreni zakoni koji podrzavaju nepravdu. Mada ljudi su dosta i autoritativni i cesto neupuceni a takvi i odrzavaju hijerarhiju. Cak i da nisam u pravu, radije cu da pristanem na haos i nesigurnost u slobodi i anarhiji nego na haos i nesigurnost u neslobodi i hijerarhiji.

Ateista1

Ističe se
Poruka
2.384
Deo sa interneta, kao prvo:

Анархисти верују у човекову природну способност аутоконтроле у друштву. Постојање друштвених правила и уговора није априори искључено у анархији, битно је само да је та правила и те уговоре слободно одредила и прихватила заједница које се она и тичу и ДА НИСУ НАМЕТНУТА ОДОЗГО, као што се догађа тамо где једни људи имају већу моћ од других.

Stvarno sam primetio da mnogo ljudi misli da je bezvlašće automatski "haos" i da se "haos" izjednačuje sa anarhijom.

E sad da dođem do poente: Da možete, da li biste živeli u državi gde je umesto hijerarhije anarhija?
Da li je to uopšte moguće?
Veruju da čovek može da se kontroliše....neopevane budale... koja se životinja kontroliše

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.260
Mislim da je anarhija manje zlo. Na pocetku bi bio veci haos ali bi vremenom kroz taj haos nastala veca pravda. Ko je manje bogat taj ima i manje razloga da se plasi da ne bude pokraden, a ko je bogat ima vise razloga, vise uziva i lepse mu je, ima manji strah za egzistenciju ali zato vise mora i da ulozi u zastitu (npr. privatnim obezbedjenjem umesto oslanjanja na narodnu policiju koju finansiraju svi jednako, i sirotinja), sve ima svoje, to je pravda. Ranije sam o tome bas razmisljao ali sad ne mogu da se setim pravih primera. U anarhiji vladaju prirodni zakoni i to bi kroz pocetnu fazu haosa preslo u fazu jednakosti, koja je i prirodna. U prirodi, nijedan pojedinac nije jaci od drustva. Velike nejednakosti i nepravde su najvise odrzane vestacki, hijerarhijama i zakonima. U praistoriji je i vladala velika jednakost sve dok neki pojedinci nisu smislili nacin kako da zive na racun drugih i smislili nacine da se zastite od nezadovoljnih i potlacenih ljudi (jer je prirodno biti nezadovoljan i besan kad si namagarcen), tad je nastalo klasno drustvo, tad su poceli i ratovi. Najvise zla u istoriji su i naneli autoritativni ljudi, poltroni, poslusni, savrsen primer je nekadasnja nacisticka Nemacka, ljudi su svakakva zlodela u stanju da ucine onda kada "samo rade svoj posao" i kad moraju da slusaju gazdu a ne ono sto stvarno zele. Ali mnogi ljudi i ne vole autoritete a trpljenje autoriteta je nametnuto pritiskom, sto znaci da to nije prirodno vec se trpi na silu. U drustvu hijerarhije vecina bi htela da ima sto vise moci ali da odgovornost prebace na one ispod sebe, a to ne ide i nije posteno, onaj ko ima moc taj treba da ima i odgovornost jer jedno uz drugo treba da ide, a oni na visoj lestvici hijerarhije nisu nesto puno odgovorniji proporcionalno moci koju imaju. Da ljudi delaju bas onako kako se i osecaju, npr. ako mrze autoritete da ih otvoreno ne slusaju, ako su besni zbog nepravde da se otvoreno svete itd, brzo bi nastalo pravednije drustvo jer svako ko bi hteo da nacini nepravdu ili da se obogati na racun drugih bio bi u problemu sa svima, samo sto vestacki stvoreni zakoni koji podrzavaju nepravdu. Mada ljudi su dosta i autoritativni i cesto neupuceni a takvi i odrzavaju hijerarhiju. Cak i da nisam u pravu, radije cu da pristanem na haos i nesigurnost u slobodi i anarhiji nego na haos i nesigurnost u neslobodi i hijerarhiji.
Post me oduševio.
:ok:

Ateista1

Ističe se
Poruka
2.384
Staljinizam je najsavršeniji oblik vladavine koji se ikada igde dogodio na ovoj planeti. Fantastična umešnost genijalnog Staljina i njegova mogućnost da perfektno vidi narod (stoku), te da ga u skladu s tim tretira je gotovo jedinstven primer u istoriji.

Razlika je zapravo ogromna, zbog toga sam i postavio temu, da vide ljudi šta je. Nije haos, naprotiv, ideja je da svi budemo slobodni, e sad što ste svi vi u pravu da bi to ODVELO u haos je nažalost najrealniji scenario.
To je komunizam. Marksizam-lenjinizam i luksemburgizam.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.