Quantcast

Ana Karenjina

duska.vodolija

Buduća legenda
Poruka
29.142
Ana Karenjina je dobar roman jedini koji kad vec kazem da je dobar ne procitam dva puta .
Zrtva zarad ljubavi joj je donijela patnju nespokoj kajanje nije izdrzala veliko breme i sve bi bilo vece da ona to nije prekratila .

Rayela

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.263
Ana Karenjina je dobar roman jedini koji kad vec kazem da je dobar ne procitam dva puta .
Zrtva zarad ljubavi joj je donijela patnju nespokoj kajanje nije izdrzala veliko breme i sve bi bilo vece da ona to nije prekratila .
Ja taj roman bas volim, ali ne zbog nesrecne ljubavi i tragicnog zavrsetka , jer je ta tema mnogo bolje ( za moj ukus) uradjena u
romanu Ema Bovari, ali i Efi Brist ( Teodor Fontane) nego ga volim zbog raznoraznih "sitnica" okolo, naokolo za koje sam prvi put
cula i citala bas u tom romanu. Jako podseca na Efi Brist ( muz neki carski cinovnik, u ovom slucaju pruski) bez ikakvih osecanja prema
zeni , sklapanje braka samo iz razloga koji su u tom drustvu prihvatljivi, a onda je tu katastrofa vec i sa sklapanjem braka i rodjenjem deteta
predvidljiva.

Rayela

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.263
Onda hvala Bogu da postoje i ruski pisci :D

Sa takvim nerealisticnim krajem niko je danas ne bi citao....
bila bi potrosna roba... bez kvaliteta... ko MCDonald's :hahaha:
A jel si ti citala jos neku knjigu? Sta je u velikoj knjizevnost realno,a sta nerealno?
Da li je Ofelija sa pravom dozivela sudbinu koju je dozvela, ili Penelopa, ona jadna Greta ( iz Fausta), Petrarkina Laura ili Danteova Beatriche?
Mislim , pominjati pljeskavice iz MCDonald's- na PDF Knjizevnost i Tolstoju za mene je pravo da ti kazem neprihvatljivo.

Rayela

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.263
Nekih jesam, nekih nisam. Ako misliš na one obuhvaćene akademskim programom, nešto malo i površno (osim Hemingveja. on je ok). Uglavnom sam izbegavao Forsajta, Vilijamsa i Drejzera. Njihovi ljubitelji bili su skloni zatvorenim društvima, tihim dogovorima, planovima da ovladaju svetom. I bili su gotičari. Kad god se spomene Forsajt pred očima mi sevnu crna šminka, tamno ljubičasti ruž, paž frizura, crna rolka i tamne farmerke. Zamisli koliko sam se iznenadio kad sam shvatio da je Frederik fin južnjački gospodin, nešto kao Ret Batler. Kasnije su obe upisale književnost i postale polupoznate pesnikinje u Hrvatskoj.
Teodor Drajzer nije neka velika knjizevnost ( ja se izvinjavam sto uvek koristim izraz " velika", ali mi nista drugo ne pada na pamet), pomenuo si Forsajta,
a meni je trebalo nekoliko minuta da shvatim da ne pricas o romanu Saga o Forsajtima jer ja drugog Forsajta i ne poznajem

Nije ni Margaret Mitchel neka vazna knjizevnica iako je njen roman doziveo najvecu mogucu slavu i popularnost, isto bi bilo da je pisala i o Sulejmanu
Velicanstvenom. I ja, kao i Quentin necu da prihvatim da se sa ovakvim besmislenim omalovazavanjem stavljaju u isti kosh najveci knjizevnici dvadesetog
veka sa nekim Frederikom. Ne citam ni ja savremenu rusku knjizevnost ( Mensch-Maschine je rekao da su neke knjige genijalne, ja mu verujem, ali
ne zelim da citam, ali ne zelim ni da lupetam kojesta o onome sto nisam citala i ne razumem).

Shade

Ističe se
Poruka
2.026
I ja, kao i Quentin necu da prihvatim da se sa ovakvim besmislenim omalovazavanjem stavljaju u isti kosh najveci knjizevnici dvadesetog veka sa nekim Frederikom. Ne citam ni ja savremenu rusku knjizevnost ( Mensch-Maschine je rekao da su neke knjige genijalne, ja mu verujem, ali ne zelim da citam, ali ne zelim ni da lupetam kojesta o onome sto nisam citala i ne razumem).
Kad imaš posla sa poremećenim sistemom vrednosti, onda je valjda "normalno" da se ruski klasici ili bolje reći - svetski klasici
porede sa petparačkom literaturom i potrošnim dobrima. Kao da porediš Mikelanđela i Cincarevićku.

robert v.

Aktivan član
Poruka
1.294
Teodor Drajzer nije neka velika knjizevnost ( ja se izvinjavam sto uvek koristim izraz " velika", ali mi nista drugo ne pada na pamet), pomenuo si Forsajta,
a meni je trebalo nekoliko minuta da shvatim da ne pricas o romanu Saga o Forsajtima jer ja drugog Forsajta i ne poznajem

Nije ni Margaret Mitchel neka vazna knjizevnica iako je njen roman doziveo najvecu mogucu slavu i popularnost, isto bi bilo da je pisala i o Sulejmanu
Velicanstvenom. I ja, kao i Quentin necu da prihvatim da se sa ovakvim besmislenim omalovazavanjem stavljaju u isti kosh najveci knjizevnici dvadesetog
veka sa nekim Frederikom. Ne citam ni ja savremenu rusku knjizevnost ( Mensch-Maschine je rekao da su neke knjige genijalne, ja mu verujem, ali
ne zelim da citam, ali ne zelim ni da lupetam kojesta o onome sto nisam citala i ne razumem).
:rumenko::rumenko::rumenko:BLAM, BLAM, BLAM:rumenko::rumenko::rumenko: MIslio sam na Foknera, kako se tu našao "Forsajt" pojma nemam.
Nije problem u tome ko šta čita. Problem je što lični ukus pokušava da se postavi kao apsolutna kategorija, merilo prema kome će se suditi svakom mišljenju na ovom podforumu. Umesto da podržava čitanje, podržava se grupisanje i devalvacija onih kojima se mišljenje ne podudara sa tom grupom. Tako da na pdf nema ni memoaristike (koju je Velebit stidljivo pokušao da postavi), ni putopisa, ni socijalne kritike društva iako većina pisaca voli da pleše manje ili više na političkoj strani (ne znam da li je iko primetio da dva najgledanija rijaliti programa nose nazive inspirisane Orvelovim romanima). Ljudi koji vole da čitaju jednostavno ne nalaze na odziv ako se ne pridruže grupi, i jednostavno odlaze.
No sve to nije moj problem. Ovaj pdf će tavoriti kao skup studenata književnosti, ne ljubitelja književnosti.

Ovaj post, kao i druge koji nemaju veze s temom najbolje je ili prebaciti na neku drugu temu ili obrisati. Ja sam napisao, moderator je pročitao i doviđenja. Ja se ovde više neću vraćati.

Gotika

Ističe se
Poruka
2.462

Uz dužno poštovanje.....nema pdforum na kome se ti " ne slažeš " sa moderatorima...mislim ovo je forum, virtuelni svet...nema razloga dodvoravanju...nije da te pratim...privatno mi je od tuđeg dodvoravanja muka, kako funkcionišeš privatno i na poslu....

Poslednja izmena:

Gotika

Ističe se
Poruka
2.462
:rumenko::rumenko::rumenko:BLAM, BLAM, BLAM:rumenko::rumenko::rumenko: MIslio sam na Foknera, kako se tu našao "Forsajt" pojma nemam.
Nije problem u tome ko šta čita. Problem je što lični ukus pokušava da se postavi kao apsolutna kategorija, merilo prema kome će se suditi svakom mišljenju na ovom podforumu. Umesto da podržava čitanje, podržava se grupisanje i devalvacija onih kojima se mišljenje ne podudara sa tom grupom. Tako da na pdf nema ni memoaristike (koju je Velebit stidljivo pokušao da postavi), ni putopisa, ni socijalne kritike društva iako većina pisaca voli da pleše manje ili više na političkoj strani (ne znam da li je iko primetio da dva najgledanija rijaliti programa nose nazive inspirisane Orvelovim romanima). Ljudi koji vole da čitaju jednostavno ne nalaze na odziv ako se ne pridruže grupi, i jednostavno odlaze.
No sve to nije moj problem. Ovaj pdf će tavoriti kao skup studenata književnosti, ne ljubitelja književnosti.

Ovaj post, kao i druge koji nemaju veze s temom najbolje je ili prebaciti na neku drugu temu ili obrisati. Ja sam napisao, moderator je pročitao i doviđenja. Ja se ovde više neću vraćati.
Nema razloga....imaš pravo da iznosiš svoje mišljenje..ne mislim na ovu temu....ne čitaju knjige profesori književnosti...šta bi bilo od te umetnosti da je tako.....

krasuljak

Buduća legenda
Poruka
26.592
Nema potrebe da se svađate. Ova tema će biti očišćena kad Robert pročita kako bi nam bilo svima drago da se vrati.
Ja bih apelovala na studente književnosti kao i one koji su završili studije da s malo više poštovanja prihvate ostale članove. Ljudski je grešiti. Ima načina da se blažim rečima iskaže drugačije mišljenje.
A što se dodvoravanja moderatorima tiče, ja tako nešto ovde nisam primetila. Jednostavno su neki ljudi sličnih shvatanja i afiniteta.

Gotika

Ističe se
Poruka
2.462
Nema potrebe da se svađate. Ova tema će biti očišćena kad Robert pročita kako bi nam bilo svima drago da se vrati.
Ja bih apelovala na studente književnosti kao i one koji su završili studije da s malo više poštovanja prihvate ostale članove. Ljudski je grešiti. Ima načina da se blažim rečima iskaže drugačije mišljenje.
A što se dodvoravanja moderatorima tiče, ja tako nešto ovde nisam primetila. Jednostavno su neki ljudi sličnih shvatanja i afiniteta.
I, dobro.Šta? Ti nisi primetila, ja jesam....i mirna Bačka...

movie

Početnik
Poruka
33
Ostavila je sina i muza radi ljubavi, morala je dobro razmisliti a ne samo prepustiti se. :)
A Vronski, o njemu je vec receno da je voleo da flertuje, primer Kiti: on nije hteo brak sa njom. :)
Knjiga je super i moze se porediti sa vremenom u kom se cita, sto znaci da se ne odnosi samo na proslost. :)
I ima takvu suprotnost medju nekim likovima, tako da svako sebe pronadje u nekom liku. :)

Rayela

Buduća legenda
Moderator
Poruka
46.263
Nemoj da brises ovu Robertovu primedbu koja se tice ovog PDF-a. Prebaci je samo na drugo mesto jer je Robert u pravu kada kaze da neke stvari i teme ovde nedostaju.
Robert ce se naravno vratiti, nije on klinac pa da ovo sve shvata mnogo ozbiljno, ali mislim da svako kod ovde pise, cita i zeli da pise mora da ima neko svoje mesto
za svoje misli i misljenje.

krasuljak

Buduća legenda
Poruka
26.592
Hvala na sugestiji. Povukla si nogu da i ostali iskažu svoje mišljenje. Naravno, to je poželjno, ali ne na ovoj temi. Stalno pitate čemu služi tema Naša podforumska skupština, pa izvolite, tamo recite šta imate.
Rayela, shvati ovo kao javnu opomenu, jer upravo nam se prebacuje da tvoje izjave tolerišemo. Ti se naravno nećeš uvrediti kao Robert...;)

Isus33

Domaćin
Poruka
3.215
Zbog nezavidne situacije, bivala je dosta sama, on je bio u to vreme uspešan poslovan čovek, koji se odrekao vojne karijere zbog nje.....u toj samoći i dosadi, čovekov i najnormalniji um zatomi...ne pravdam je, ne da ga nije dovoljno volela, već čitajući knjigu...... njegova vizija porodice i braka sa njom, se nije poklapala sa njenom.....on je pokušavao spasiti šta se da spasiti, a ona je samo želela da je on stalno pored nje i da je strasno voli kao ona njega.....njen argument je samo ljubav, ali ona ljubav kakvu ona oseća ili zamišlja ili voli....
Zar porodica i deca nisu plodovi velike ljubavi....a ona nije volela njihovu zajedničku ćerku, niti je na njegovo planiranje proširenja porodice gledala blagonaklono...odrično je odbacivala tu mogućnost.....a nije davala argument....možda je ipak tu Tolstoj napravio kiks....jer se ističe mogućnost da je u privatnom životu izgubio ili mu nije bila dostupna neka Ana Karenjina....jer zaista u knjizi...na pomen o proširenju porodice Vronskom, Ana odrično i odlučno odgovara NE..
Nije u pitanju ljubavna prica samog Lava Nikoljevica. Kao prototip za Anu Karenjinu je posluzila njegova rodjena sestra Marija Nikolajevna Tolstaja i njena nesrecna zivotna prica.

Isus33

Domaćin
Poruka
3.215
Nisam znala....ako znaš još nešto...napiši....hvala u moje ime..
Marija Nikolajevna je bila udata zena, muz visoki funkcioner, dvije kcerke, zivot u visokim krugovima... Povremeno je dolazila kod svog brata u Jasnu Poljanu gdje se ponekad susretala sa Tolstojevim drugom, takodje vec poznatim piscem, Ivanom Sergejevicem Turgenjevom. On bi dolazio iz susjedne gubernije gdje je imao svoje imanje i provodio i po mjesec dana u gostima kod Lava Nikolajevica. Medjutim bacio je oko na njegovu sestru iako je i sam bio ozenjen a ona udata. To ga nije sprijecilo da joj pri svakom susretu dodaje pisma u kojima joj je govorio o svojoj velikoj ljubavi nagovarajuci je da napusti sve i podje sa njim. Ona takodje nije bila ravnodusna, dugo je razmisljala, lomila se i na kraju odlucila da podje sa Ivanom. Rekla je to svom muzu i svima ostalim a Ivanu Sergejevicu je napisala pismo rekavsi mu da je konacno prelomila i da je vrijeme da dolazi po nju. Medutim, on je odgovorio da on sve to nije mislio ozbiljno, da pise novi roman pa mu je trebao neki zaplet koji bi iskusio u vlastitom zivotu i da ona zaboravi na to sto joj je pisao. Ali povratka nije bilo. Skandal je vec pukao. Muz vise nije htio da cuje za nju, svi su je osudili, niko vise nije htio da komunicira sa njom, bila je odbacena od okoline. Nije skocila pod voz nego je otisla u manastir gdje je umrla mnogo godina kasnije. Lav Nikolajevic je rekao da ce Ivana Sergejevica ubiti kao sugavog psa ako jos jednom kroci nogom u Jasnu Poljanu i to je bio kraj prijateljstva dvojice velikih pisaca ali je zato iz te price rodjena Ana Karenjina,

Gotika

Ističe se
Poruka
2.462
Marija Nikolajevna je bila udata zena, muz visoki funkcioner, dvije kcerke, zivot u visokim krugovima... Povremeno je dolazila kod svog brata u Jasnu Poljanu gdje se ponekad susretala sa Tolstojevim drugom, takodje vec poznatim piscem, Ivanom Sergejevicem Turgenjevom. On bi dolazio iz susjedne gubernije gdje je imao svoje imanje i provodio i po mjesec dana u gostima kod Lava Nikolajevica. Medjutim bacio je oko na njegovu sestru iako je i sam bio ozenjen a ona udata. To ga nije sprijecilo da joj pri svakom susretu dodaje pisma u kojima joj je govorio o svojoj velikoj ljubavi nagovarajuci je da napusti sve i podje sa njim. Ona takodje nije bila ravnodusna, dugo je razmisljala, lomila se i na kraju odlucila da podje sa Ivanom. Rekla je to svom muzu i svima ostalim a Ivanu Sergejevicu je napisala pismo rekavsi mu da je konacno prelomila i da je vrijeme da dolazi po nju. Medutim, on je odgovorio da on sve to nije mislio ozbiljno, da pise novi roman pa mu je trebao neki zaplet koji bi iskusio u vlastitom zivotu i da ona zaboravi na to sto joj je pisao. Ali povratka nije bilo. Skandal je vec pukao. Muz vise nije htio da cuje za nju, svi su je osudili, niko vise nije htio da komunicira sa njom, bila je odbacena od okoline. Nije skocila pod voz nego je otisla u manastir gdje je umrla mnogo godina kasnije. Lav Nikolajevic je rekao da ce Ivana Sergejevica ubiti kao sugavog psa ako jos jednom kroci nogom u Jasnu Poljanu i to je bio kraj prijateljstva dvojice velikih pisaca ali je zato iz te price rodjena Ana Karenjina,
Hvalaaaa...

PetarSamotnjak

Zaslužan član
Poruka
129.276
"Dugo on nije mogao ništa reći, ne toliko zato što se bojao rečju pokvariti uzvišenost svoga osećaja, koliko zato što bi, svaki put kad je htio štogod reći, osetio da će mu mesto reči navreti suze sreće."

"Ana Karenjina", L. N. Tolstoj