Amerika ili ne pitanje je sad

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Proceduru za drzavljanstvo je pokrenula ukratko nakon dobijanja radne dozvole.

Zakoni po EU moraju da budu usaglaseni, i svuda treba odredjeni broj godina privremenog
boravka pa stalni boravak pa posle nekoliko godina tog stalnog boravka moze drzavljanstvo.

Ako je uopste tacno da to moze za godinu dana, onda bi to bilo na osnovu toga sto
je ona madjarica ili ima madjarsko poreklo ili nesto drugo a ne sto je ona "pokrenula proceduru" i ima radnu dozvolu.
 
Evo ovako da probam da pomognem ljudima koji dolaze ovde, da se ne zavaravaju, mada je jako bitno sa kojim ciljem dolaze, ako dolaze na turisticku vizu onda je jasno da su dosli da se zajebavaju i neka ne misle ovde da ostaju jer cim mogu po Americi da se zajebavaju onda im je u Srbiji raj, i drago mi je ako takvih ima. Ako dolazite na studentsku vizu, a necete da ostanete, tj. vraticete se pre isteka vize, budite sigurni da se sa parama necete vratiti, tj. jako tesko cete nesto ustekati, kupicete par stvarchica, malo tehnike, malo nauciti engleski i to je to, i to sve ako bude sve u redu. Ako dolazite da bi ostali i probali nesto, i tu je bitno sa kojim ciljem ostajete, tj. koji Vam je krajnji cilj, da li su to velike pare ili ostajete pa sta bude. Ako hocete velike pare, necete ih nigde uzeti osim ako se ne bavite kriminalom, a da bi se to bavili, mnogo srece i mnogo veza treba da imate. Neke najpostenije pare mogu da se uzmu voznjom kamiona, mada je i to sve pitanje jer uvek se nadju neki troskovi (znam mnogo primera). PO MENI DEVOJKE BOLJE DA SE NE USUDJUJU NI NA JEDNU VARIJANTU, TJ. NEKA OSTAJU KUCI POSTO OVDE NEMAJU STA DA TRAZE. Takodje, ne racunajuci one koji su bas primorani da dodju i ostanu, onaj koji hoce da dodje da bi ostao, a u Srbiji ima koliko-toliko normalan zivot, neka ostane u Srbiji, jer taj koji pod tim uslovima moze da ostane ovde, taj znaci da u Srbiji nema drustvo, prijatelje, itd....kome taj onda treba.
Eto malo ukratko i realno, ko se u zadnje vreme vratio iz Amerike sa parama, prosledite ga meni na shamar jer Vas laze :)

Sto se tice gradova, video sam nekoliko, Las vegas je OK samo nocu, u New Yorku sam ziveo 9 meseci, i mogu reci da je centar sveta sigurno, trenutno sam u okolini Chikaga, i Chikago kao grad ne moze da se poredi sa New Yorkom, ali je mozda lakse jer ima vise nasih, kojih treba da se pazite i dobro da birate i procenite drustvo.
Uglavnom, najkrace - NE DOLAZITE AKO NE MORATE !!!
 
Poslednja izmena:
Molim Vas ako imate neke informacije povodom mog slučaja bio bih zahvalan: Naime, posedujem green card, ali nisam bio na teritoriji USA od 2006. Zanima me da li znate kako proveravaju koliko nisi bio u Americi, odnosno da li postoji šansa da ja na kraju ipak iskorsitim moj green card.

Da li znate još neke takve slučajeve?

Bila bi od koristi svaka ifnormacija , link ili slično ....

Hvala
 
Mene stvarno zbunjuju te različite informacije na koje nailazim oko odlaska u SAD. Naime neki ju hvale kao raj za sposobne ljude-odnosno ako si voljan raditi i dovoljno uporan uspjet ćeš do informacija da je tamo loše,ljudi hladni,ne možeš se integrirati u društvo i sl.
Sada se čovjek pita kome da vjeruje z:cry:
 
Mene stvarno zbunjuju te različite informacije na koje nailazim oko odlaska u SAD. Naime neki ju hvale kao raj za sposobne ljude-odnosno ako si voljan raditi i dovoljno uporan uspjet ćeš do informacija da je tamo loše,ljudi hladni,ne možeš se integrirati u društvo i sl.
Sada se čovjek pita kome da vjeruje z:cry:

He he he, nemoj nikome da verujes jer nema pravila. Kao i svugde treba se prilagoditi na razlicitost, a sto se tice toga da neko kaze da mu je dobro, neko kaze da mu je lose, to je i normalno pa nigde nije svima dobro i nigde nije svima samo lose. A to da je bolje ovde ili onde, sve zavisi od slucaja do slucaja. Jedino sto se razlikuje su mogucnosti i sanse koji su ti na raspolaganju. Ovde su definitivno mnogo vece nego u Srbiji.
 
Zakoni po EU moraju da budu usaglaseni, i svuda treba odredjeni broj godina privremenog
boravka pa stalni boravak pa posle nekoliko godina tog stalnog boravka moze drzavljanstvo.

Ako je uopste tacno da to moze za godinu dana, onda bi to bilo na osnovu toga sto
je ona madjarica ili ima madjarsko poreklo ili nesto drugo a ne sto je ona "pokrenula proceduru" i ima radnu dozvolu.

Za usaglasenost zakona ne znam ali znam da je sestra moje zene, nakon godinu dana rada i zivota u Svedskoj kao legalni rezident dobila drzavljanstvo. Dok na primer meni ovde treba 5 godina. E sada ne znam kako je u drugim Evropskim zemljama.
 
Poslednja izmena:
Dok na primer meni ovde treba 5 godina.

Skroz pogresno.To ti mislis da ti treba 5 godina zato sto je zakon takav u ovom momentu.
A zakon se menja zavisno sta politika hoce da postigne tim i takvim zakonom.

Nemas ti nikakvu garanciju da se zakon nece promeniti i broj godina povecati na 8 ili 10.
Obama je obecao da ce svim ilegalcima dati stalnu dozvolu boravka i ako to ucini onda
mora ova legalne da optereti sa dodatnim uslovima.
 
He he he, nemoj nikome da verujes jer nema pravila. Kao i svugde treba se prilagoditi na razlicitost, a sto se tice toga da neko kaze da mu je dobro, neko kaze da mu je lose, to je i normalno pa nigde nije svima dobro i nigde nije svima samo lose. A to da je bolje ovde ili onde, sve zavisi od slucaja do slucaja. Jedino sto se razlikuje su mogucnosti i sanse koji su ti na raspolaganju. Ovde su definitivno mnogo vece nego u Srbiji.
To sam i ja shvatio i mislim da dobro kažeš da nema nikakvih pravila..jer ako ćeš ići slušati nekoga a taj je imao loša iskustva onda nikad nećeš otići!Pitanje je sreće kao i uvijek u životu..na koga naletiš..zato i narodna poslovica kaže bolje se rodit bez one stvari nego bez sreće z:lol:
 
Prvo bih pozdravio ovaj forum gdje se mogu naći korisne informacije i zahvalio bih se svim ljudima koji su spremni ispričati neko svoje iskustvo ili pomoći nekim prijedlogom.

E sada moja priča:

U ranim dvadesetima, iz Hrvatske. Studiram na Američkom Collegu u Hrvatskoj koji je division college od Rochester Institute of Technology, NY. Smjer je Service Management. Prilično sam dobro upoznat sa Američkim načinom školovanja i pristupanja te ophođenja prema studentima i gradivu i moram priznati da sam jako zadovoljan.

Nakon završetka dobivam Bachelor's Degree. Odigrao sam i Green Card Lottery i to bi mi bilo idealno kada bi upalilo.

Malo o Hrvatskoj:

Loše i sve lošije zapravo. Ima jedan centar Zagreb di zapravo živi po Hrvata, imate Slavoniju koja je zemlja trećeg svijeta, imate Dalmaciju koja zavisi od turizma a tako i Istra ponešto. Financijski je jako loše, država je zadužena, ne moral na svakom kutku, izrabljivanje radnika, opijanje mladih u osnovnoj i napušavanje. Na državnim fakultetima su uhvatili par profesora "akcija Index", di se zapravo pokazuje mala slika što se to radi i kako se radi. Da ne pišem o drugim razlozima.

I sada se ja pitam kakve šanse imam ja kao mladi čovjek, sa završenim fakultetom u Hrvatskoj. Jako male za nekakav pošteni život. Ili ću se morati uključiti u neku stranku i onda na koljenima moliti za posao, ili ću morati traziti neku debelu vezu. Pomišljati na kredit za neku kuću ili zasnivanje obitelji ne smijem ni pomisliti. Tako sam se odlučio upisati na Američki College jer smatram da će mi biti puno lakše za naći posao u Americi, i još ću usavršiti engleski.

Zanima me kada završim ovaj college a ne dobijem Green Card (statistički su šanse jako malo za dobitak), što mi preostaje?

Vidim da ima opcija odlaska na Masters pa bih vas pitao kako se tu kreću cijene i koji bi bio način/načini za ostati?

Može li se raditi dok se ide na Master's? Koji tip vize se dobiva ako se ide na Masters?

Vidio sam da je korisnik Tiberije malo pisao o tome.

S druge strane stojim na zemlji što se tiče "Američkog sna". Ja ga imam, a to je ne da imam 4 auta i kuču sa 6 soba i što ti ja znam. Hoću živiti umjereno, otići na sportske priredbe, NBA, NFL volim pogledati. Htio bih malo putovati po Americi (posebno volim ovako autom, duž Amerike, kroz male ruralne sredine, jer ipak je to Amerika). Kasnije se oženiti, imati djece i ne pretjerivati u ničemu.

Eto ako netko ima kakav koristan savjet ili bilo što drugo ja ću se zahvaliti unaprijed.
 
Nekoliko stvari vidjenih iz mog ugla:
-Lepo je sto ces pohadjajuci taj Americki College dobiti priliku da usavrsis jezik, ali osim toga ta diploma ti u USA nece mnogo znaciti....svaki fakultet koji zavrsis van USA, sa izuzetkom nekoliko svetski visoko rangiranih fakulteta tipa Cambridge-a ili Sorbonne-e, se rangira isto bez obzira da li si ga zavrsio u nekom africkom selu ili evropskoj prestonici.
- Vrlo je vazno koju tacno diplomu dobijas po zavrsetku fakulteta i sta studiras. Bachelor je nivo, odnosno rang koji se dodeljuje po zavrsetku cetvorogodisnjeg fakulteta...i vrlo je bitno koje tacno zvanje dobijas...Bachelor of Arts? Bachelor of Science? Bachelor of Technology? Bachelor of Engineering? itd...

U zadnjih nekoliko decenija u americi postoji generalna nestasica strucnog kadra sa obrazovanjem iz prirodnih nauka i to je kadar koji amerikanci uvoze. Diploma sa zvanjem Bachelor of Science iz Matematike ili Bachelor of Engineering bi ti vredela mnogo vise nego neka iz oblasti drustvenih nauka, umetnosti ili tehnologije (Bachelor of Technology).
Sto se studija u americi tice, vrlo lako mozes pronaci informacije na internetu, na web-site-ovima odredjenih fakulteta...otprilike najjeftiniji Masters program je oko $10 000 godisnje, ali ne zaboravi da za vreme studija ti moras ziveti negde i placati stan i hranu, tako da na trosak skolarine moras dodati bar jos nekih 12-20 hiljada godisnje, u zavisnosti od toga u kom kraju USA zivis. Postoje neki Masters programi koji ti nude opciju da radis na fakultetu i zaradis nesto novca ali to sigurno nece biti dovoljno da pokrije sve troskove, a kao student ne mozes legalno biti zaposlen bilo gde osim part-time kroz programe koji su povezani sa fakultetom.
Sto se zivota u Americi i Americkog sna tice - sto pre zaboravis sve sto si o tome saznao iz filmova - to bolje za tebe. U USA se mnogo radi, mnogo vise nego bilo gde u Evropi. U vreme dok je ekonomija bila u mnogo boljem stanju, ljudi su mogli sebi priustiti mnoge materijalne stvari, ali najteze je bilo doci do slobodnog vremena....iako novac uglavnom nije bio problem, prosecan godisnji odmor u USA je 10 radnih dana (14 racunajuci vikende) a za to vreme ne mozes bas mnogo putovati. Trenutno, ekonomska situacija u USA je u katasrofalno stanju, tako da vise ni novca nema kao nekada...za jednu ulaznicu za NFL ili NBA mec moras izdvojiti od 70-80 dolara pa navise, do nekoliko holjada za dobra sedista...
Ukoliko nisi visoko obrazovani strucnjak iz neke od oblasti koje su trazene u USA, najlaksi nacin za legalan ostanak u USA je brak sa americkim drzavljanom....snalazenje za papire, kao i snalazenje za posao i sve ostalo u USA zavisi najpre od tebe i toga koliko si ti sposoban...moguce je naci nekoga ko bi se za novac (10 000-15 000) vencao sa tobom i omogucio ti da dobijes green card...
by the way, sanse na green card lutriji i nisu tako lose...mislim da je negde oko 1/100 da budes izvucen na lutriji i oko 1/200 da dobijes green card...
 
...Zanima me kada završim ovaj college a ne dobijem Green Card (statistički su šanse jako malo za dobitak), što mi preostaje?

Vidim da ima opcija odlaska na Masters pa bih vas pitao kako se tu kreću cijene i koji bi bio način/načini za ostati?

Može li se raditi dok se ide na Master's? Koji tip vize se dobiva ako se ide na Masters?

Vidio sam da je korisnik Tiberije malo pisao o tome.

S druge strane stojim na zemlji što se tiče "Američkog sna". Ja ga imam, a to je ne da imam 4 auta i kuču sa 6 soba i što ti ja znam. Hoću živiti umjereno, otići na sportske priredbe, NBA, NFL volim pogledati. Htio bih malo putovati po Americi (posebno volim ovako autom, duž Amerike, kroz male ruralne sredine, jer ipak je to Amerika). Kasnije se oženiti, imati djece i ne pretjerivati u ničemu.

Eto ako netko ima kakav koristan savjet ili bilo što drugo ja ću se zahvaliti unaprijed.

Nije problem upisati masters - bilo koji smer da je u pitanju. Problem bi ti bile finansije, ali ako dobijes neku stipendiju/loan, onda finansije ne bi bile bas tolika stavka. Imas i Univerzitete koji nude smestaj na kampusu i hranu u studentskoj menzi - to znacajno smanjuje ukupnu cenu studija; mada, najveca suma odlazi na tuition.
Imas forum o skolovanju u inostranstvu na krstarici: http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=96. Tu mozes naci dosta informacija o studiranju u USA.
Ja sam dosla u USA na masters i imala sam F1 (studentsku) vizu. Nakon studija (redovnih/postdiplomskih) imas pravo raditi strucnu praksu godinu dana. Ako se pokazes kao dobar radnik, poslodavac ce ti srediti radnu vizu... tako sam ja ostala.

Sto se americkog sna tice - zavisi sta ti je san i pre svega, koliko radis na tome.
Neki "skromniji" zivot je definitivno moguc, posebno za nekoga ko ima obrazovanje, znanje i posao koji ide uz tu diplomu. A mogucnosti za ostvarenje nekog normalnog zivota su definitivno mnogo vece nego u Srbiji/Hrvatskoj.
Ja radim, imam 4 nedelje vacation godisnje, putujem po US... mogu reci da sam se sredila... da ne nabrajam sada detalje: uopsteno sam zadovoljna.
 
Upon successful completion of the four-year service management program, students receive a Bachelor of Science (B.S.) degree in Hospitality and Service Management from RIT.

To cu dobiti. Predavaju profesori sa RIT te nekoliko domaćih. Diploma mi je ista kao da sam studirao ovo isto u Rochesteru samo što RIT proširuje svoju bazu faxeva (nedavno otvoren u Ujedinjenim Arapskim Emiratima mislim).. Otvoren je u nas 1997. dogovorom Vlade i Amerikanaca. Ima također ljudi sa svih kontinenata, i od lani ide i informatički program.

Ne znam je li za MBA postoji neki financial aid u smislu ako sam imao dobar GPA pa da mi spuste to malo. Dobra je stvar što mi preostaje igranje još dva Green Card Lotterya dok ne završim college. Kao što rekoh za ovu godinu sam se prijavio.

Kada to ne bi upalilo svakako bih tražio di je najjeftinije pa bi se kasnije snalazio kroz onu jednu godinu treninga/prakse nakon završetka Mastersa.

Da što se tiče ekonomije znam da su 90-e npr. bile "zlatno doba" za današnje stanje. Ekonomija je u lošoj poziciji zahvaljujući prevelikom željom za profitom i odlukama koje nemaju veze sa realnošću. Ali ako pogledamo cijeli svijet je u krizi. Ako pogledamo Britaniju, Njemačku, Island, Irska da ne nabrajam dalje. Sve su to zemlje koje su puno više pogođene krizom. Znam da je unemployment 10% u USA. Znam i to da je stvarni unemployment bliže 20% nego 10% zbog njihovog načina prikazivanja podataka.

Ali što još znam a to je da se uvijek ide do jedne točke koliko će biti loše i da će se stvari početi opet micati jer ipak je USA najvažnija svjetska ekonomija i sila. Mislim da bi se možda i isplatilo žrtvovati godinu-dvije in the States u lošijoj ekonomskoj situaciji i onda hvatati novi val, plimu prem gore kada se dogodi.

Da cijene su skupe i vidi se da čak i na NFL utakmicama ima praznih mjesta a o NBA da ne pričam. Ne govorim o odlasku svaki tjedan ali za svoj gušt poći nekada bi me sasvim zadovoljilo. Kao i gledanje na normalnom televizoru (tlaka je preko streamova pa ugase svako malo, pa laggira..)

Što se tiče braka, znam za tu soluciju ali osobno to ne bih učinio, jedino bih iz ljubavi. Iz koristoljublja nikada. Prije ću doći tamo di želim poštenim radom pa ako i treba čekati nekoliko godina nego ići nekim ne lelgalnim prečacima.

Da šanse su ono, recimo ok. Mislim da je bilo 80 da te izvuku i 160 da dobiješ Green Card.

Da, mislim nastaviti karijeru u turizmu, jer tu postoji još veliki prostor za napredak, i to je industrija koja generira jako puno novca.

Hvala Vam na odgovoru!
 
NEpatriots ajde napiši par rečenica o tom američkom koleđu u Dubrovniku. Koliko košta godina i koliko dugo traje?To je redovan studij jelda? Koliko ja znam taj koleđ direktno surađuje s RIT-om i mislim da negdje piše da ako se želiš premjestiti studirat u USA možeš to po automatizmu učiniti što je velika prednost. (naravno osim financijski).

Nego vidim da je neko gore napisao da se svi studiji van USA gledaju kao "manje vrijedni" (osim izuzetaka) ali ovaj direktno surađuje s amerikom,pa sad se pitam ima li razlike da se odmah po upisu (ako kandidat ima love) prebaciš u RIT i tako si odstudirao na američkom tlu z:hm:

Postavljam si pitanje dal se završetkom tog koleđa možeš bitno šta lakše zaposlit u USA ili bar lakše emigrirati z:hm:
 
Evo to je sve istina što ste rekli. Sam sistem školovanja je tipično američki, jedina je razlika što je u nas quarter sistem. Znači imaju se 4 kvartala. Počinje se 1.9 ili 7.9 i to je jesenski. Tako to sve ide do ljetnog di je obavezna praksa. Tako da nakon završetka collega imate godinu dana prakse, praktičnog rada što je po meni odlično.

Je, ovo je redovan college i istovjetan je onomu u Rochesteru te profesori sa Rochestera dolaze odraditi kvartal ili dva u Dubrovnik (a neki ostaju za stalno, neki imaju i djecu tu sa našima da sad ne idem u detalje..)

Godina košta 5 400 eura. Za nekoga je preskupo. Mnogi će pomisliti ovdje idu samo djeca bogatih. Priznajem i ja sam imao takve sumnje jer i sam nisam iz bogate obitelji več iz srednje, radničke klase. Večinom su ljudi takvoga profila i tu. Veliki je šok doći iz našega školskog sustava di se vrijednuje nerad itd. Ovdje su ti profesori na usluzi, imaju svoje office hours, te naravno ne gledaju ima li netko neko skupo odijelo na sebi ili izlizane rebatinke (rifle, jeans).

Također dobro ste napisali. Može se prebaciti u RIT ali po njihovoj cijeni naravno, što je meni trenutno financijski previše. E sada ima jedna fora. Od ove godine može se ići u Rochester na proljetni kvartal po cijeni ACMT-a, što je stvarno sjajna prilika. Ovo će se održavati i idućih godina. Tu ide oko 15 ljudi juniors and seniors, u biti najbolji po GPA, koliko su involvirani u community work, razne priredbe itd.

Također imaš veliku bazu podataka, jer svaki student registrira predmete preko interneta, gdje imate svoju šifru i korisničko ime. Tu imate materials, grades, praktično sve. Imate pristup masu informacija kroz Wallace Library, također online.

Što je također velika stvar ovdje, to je plagiarism i APA style. Ali neću vas zamarati s tim, ako itko upiše, vidit će o čemu je riječ.

Također mislim da se ovo neće gledati kao manje vrijedna diploma. Dosta Amerikanaca, Kanađana dolazi ovdje i studira. Sa svih kontinenata, Norvežana, Pakistanaca, Šveđana, stvarno raznolika ekipa.

Mislim da je plus to jer Američke diplome su uglavnom priznate u svijetu, a mislim da će mi ova više pomoći nego neka Hrvatska.

Da ne ispadne sad da reklamiram College, ja sam zasad prezadovoljan. Učiti se mora, ali ako pametno rasporedite vrijeme, može se sve stići.

Ako imate još pitanja ja ću vam rado odgovoriti!
 
Znači jedna godina oko 5ooo eura,previše!Koliko studij traje, 2 ili 3 godine?

Da li se moraš svaki dan obavezno pojaviti na predavanjima? može li se recimo paralelno raditi i studirati?

Znaš li neki oblik kredita koji se može dobiti da se otplaćuje?
Hvala z:poz:
 
2 godine AA's , 4 godine za Bachelor kao što je i normalno u Američkom sustavu školovanja.

Predavanja su obavezna, s tim npr. možeš propustiti jedno samo bez penalties. Svako ostalo ti skida bod ili tri, zavisno od profesora. Može se raditi, ali ne naravno full-time jer nećeš imati vrimena za studirati. Cijene u DBK:

- rent 1500-2000 kn sa režijama
- pokaz 80 kn
-bonovi, bon 7 kn, max 60 bonova mjesečno
-izaći vanka, bez 100 kn a to je minimalac je teško
-vrime je dobro i puno lipi žena

Od lani je u nekoj banci u Hrvatskoj počeo neki program kreditiranja studenata ali stvarno ne znam niti koji su uvjeti, tako da ti tu ne mogu pomoći.
 
Dosta je to novaca..s tim da bi se ova renta mogla i smanjit,ja imam prijateljicu dole i bio sam kod nje na moru 3 tjedna ;) karta za autobus je obavezna,to znam..a part-time job dole se može naći jedino preko ljeta.
možda bi bilo dobro da zadnju godinu probaš polagati tamo - čisto da si već probaš otvarat šanse za kad završiš z:hm:
 
...znam da ce neki od vas misliti da sam kreten zbog ovakvog odgovora, ali ljudi, bez ulepsavanja i zavlacenja....ako mislite da zivite u USA vreme je da pocnete da koristite sopstvenu glavu i da se oslanjate na vise od rekla-kazala foruma, narocito ako su informacije iz zvanicnih izvora tako lako dostupne i uvek na vrhu liste pogodaka na google-u....

http://www.socialsecurity.gov/pubs/10181.html

http://travel.state.gov/visa/temp/types/types_1268.html

Razumeo bih pitanje koje trazi misljenje i iskustva ljudi sa foruma, ali za osnovne informacije....stvarno...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top