Americki Stounhendz - Monument sa instrukcijama za posle apokalipse

Da ovo nije neka fora,u slucaju da dodje do kataklizme pa da ostane neki spomenik da smo postojali,a naravno na vise jezika jer ko zna kako ce ljudi govoriti u buducnosti.Mislim nije losa ideja,jer ostalo je u svetu dosta jezika i pisama za koje pojma nemamo sta znaci i sta govore nasi spisi.Jer zamislite samo da nije pronadjen kamen iz Rozeta,ni dan danas ne bi imali pojma sta pise na egipatskim hijeroglifima.Slazem se da ovo nije neka misterija,ali ideja je odlicna i pozdravljam je kao takvu.

A kako objasnjavas natpise na vavilonskom, starogrckom, sanskritu i staroegipatskom kada si tako siguran da nije misterija?
Ko danas govori tim jezicima? Mozda desetak ljudi u svetu?
 
Šta bre ima da objašanjavamo...
Malo li je ljudi koji su proučavali stare jezike,i našli rečenice koje govore o kraju svijeta ili posjetiocima iz svemira ili ko zna o čemu...
Pa kao da je problem uklesati nešto,pa malo obraditi da izgleda starije...
Ček,ček...
A kako oni TAČNO znaju prevod starih jezika?
Pogotovo onih sa piktografskim pismom,evo Kinezi imaju danas 30 hiljada znakova,
a jedan može značiti pet ili šest stvari zavisi od mjesta u rečenici i konteksta.
Luk je probila strijela koju je izbacio luk.Akcenat?Šta znamo o akcentima starih jezika?
Nja,nja,nja...
 
A kako objasnjavas natpise na vavilonskom, starogrckom, sanskritu i staroegipatskom kada si tako siguran da nije misterija?
Ko danas govori tim jezicima? Mozda desetak ljudi u svetu?
Rekao sam da je spomenik novije datuma i da predstavlja ostavstinu za buduce generacije,tj ako dodje do propadanja sadasnje civilizacije,da ne znamo kojim ce se jezikom tada govoriti,pa tako da nije lose ostaviti sadasnje ali i dodati "mrtve"jezike jer nikad se ne zna....Ustvari mislim da ideja kao ideja uopste nije losa.
 
Repetitio est mater studiorum.
Per aspera ad astra.
Homo homini lupus est.
To je naravno mrtav jezik,latinski,a mnogi ga ne razumiju.
To što ja znam šta ovo znači,i još poneko na ovom forumu,ne znači NIŠTA.
Ideja čuvanja nečega za nekoga poslije katastrofe je OK.
Ali blok granita na otvorenom nije najbolja varijanta.
Bolje da to sve pošalju u letjelicu da kruži oko planete.
:mrgreen:
A koliko se može saznati,nismo prva generacija koja ništa nije naučila.
Ali pošto se život odvija u ciklusima,istorija se ponavlja.Bar ugrubo.
To što su ljudi, po svemu sudeći, bića prepuna sujete i nesposobna da priznaju
svoje greške, možda je i natjeralo nekoga da ukleše nešto.
Ali džabe ako ćemo i poslije "dizanja zavjese(vela)", jer APOKALIPSA znači upravo to,
ostati ova ista jadna stvorenja...
Znam,znam,mišljenje je kao dupe - svi ga imaju, i svako misli da TUĐE smrdi...
:cool:
Međutim, što reče jedan pjesnik na svom omotu ploče:
panta rei ...
Ko razume,shvatiće.
 
ovako mislim da je najbolje da predju na vegetarijansto.mnogo je jeftinije i lakse.
ekonomija ce da sveta a ljudi nece biti debeli i bice mnogo zdraviji.
manje za zdravstno manje za prevoz jer ce se masa smaljiti za trecinu..i jos mnogo toga..

Ima sasvim dovoljno hrane za sve ljude na svetu, ali bogatima ne odgovara da bude besplatna.

Ima sasvim dovoljno energije na svetu, ali bogatima ne odgovara da bude besplatna.

Ima sasvim dovoljno lekova na svetu, ali bogatima ne odgovara da budu besplatni.

Ljudi nisu masa, nego su ziva bica sa dusom i osecanjima.
 
Ima sasvim dovoljno hrane za sve ljude na svetu, ali bogatima ne odgovara da bude besplatna.

Ima sasvim dovoljno energije na svetu, ali bogatima ne odgovara da bude besplatna.

Ima sasvim dovoljno lekova na svetu, ali bogatima ne odgovara da budu besplatni.

Ljudi nisu masa, nego su ziva bica sa dusom i osecanjima.

ne moze da hrana bude besplatna ni lekovi ni energija, i nije tacno da je ima dovoljno.
pogledaj samo sta mora da rade kako bi obezbedili dovoljno.zezaju se sa atomima a onda kukaju kad se desi pa radiacija..i sad je povecana...
tesla je imao resenje ali nije stigao..nije bilo vreme...

a sto se tise ljudi koji jedu dok vise nego dovoljno mogu reci da tako lece los zivot ali hrana nije bas dobar lek. bolje da nesto drugo urade i kojia je glupost da se natove onda vezbaju ..dzaba utrosena energija...
 
jel mozes da zamislis nepregledne rafove i magacine pune hrane? hrana je tu. samo ako imas novca da je kupis. problem je sto nemaju svi novca i nisu u mogucnosti da ga zarade. trziste bukvalno diktira ko ce da zivi, ako da umre od gladi.

a ta navodna racionalizacija resursa je ista prica koju je plasirao hitler. danas je plasira rokfeler i kompanija.

ti rafofi nestaju i dolaze novi...prazne se i pune ali dal mogu da se tako brzo napune i to besplatno ???......... nema za afrikance.

nego dal je ono kad se kolje prase za bozic zrtva?
 
pazi, to sto neki ljudi veruju da biljka nema dusu, a zivotinja ima, pa je zbog toga opravdano jesti je ili ne jesti zivotinju, itekako podrazumeva verovanje u nesto, a to nesto je dusa, pa je samim time jedan oblik religije, nazivali se oni vege, vegetarijanci ili kako god hoce. i jos nesto, biljka je zivotna forma, bas kao i zivotinja, samo manje kompleksna, tako da ne dobijas nikakav moralno-karmicki bonus-minus jeduci samo jedno ili drugo. ili ti mislis da dobijas?
 
pazi, to sto neki ljudi veruju da biljka nema dusu, a zivotinja ima, pa je zbog toga opravdano jesti je ili ne jesti zivotinju, itekako podrazumeva verovanje u nesto, a to nesto je dusa, pa je samim time jedan oblik religije, nazivali se oni vege, vegetarijanci ili kako god hoce. i jos nesto, biljka je zivotna forma, bas kao i zivotinja, samo manje kompleksna, tako da ne dobijas nikakav moralno-karmicki bonus-minus jeduci samo jedno ili drugo. ili ti mislis da dobijas?

vidi biljku ne boli dok je jedem i ne jedem nju nego njen plod a i biljka nije svesna..
da sam biljka dao bi da jedu moje plodove i cak bio bi srecan jer sam nahranio onog ko je odsao da ubere moje plodove..
da sam zivotinja nema sanse da bi dao..prvo boli dok kolju drugo dok uzgajaju smrdi i sve u krug..zatvoren u oboru dok biljka nije svesna a sem toga ionako nije pokretna pa ne pati..

znaci biljka je moja hrana i zahvalan sam joj ...hvala biljko sto me hranis i dajes mi energiju..i ja bi tako isto da sam ti pa je i posteno zar ne? :hvala: biljci
 
vidi biljku ne boli dok je jedem i ne jedem nju nego njen plod a i biljka nije svesna..
da sam biljka dao bi da jedu moje plodove i cak bio bi srecan jer sam nahranio onog ko je odsao da ubere moje plodove..
da sam zivotinja nema sanse da bi dao..prvo boli dok kolju drugo dok uzgajaju smrdi i sve u krug..zatvoren u oboru dok biljka nije svesna a sem toga ionako nije pokretna pa ne pati..

znaci biljka je moja hrana i zahvalan sam joj ...hvala biljko sto me hranis i dajes mi energiju..i ja bi tako isto da sam ti pa je i posteno zar ne? :hvala: biljci

rispekt za biljku, ali :

svestan je samo covek, pa otuda homo sapiens. moguce je da visi primati imaju nesto slicno.
da si biljka, ne bi bio ti,tj ne bi bio svestan, pa ne bi nista ni davao, sto je svestan cin. niti bi bio srecan niti nesrecan, niti bi plodove osecao kao svoje, jer, opet kazem, nemas svoje ja,personu.
zivotinje nemaju svest o davanju bilo cega, bar te koje uglavnom jedemo. ne jedu se samo zivotinje koje se gaje, vec se jedu i one koje se love,npr jeleni, fazani, rakovi...
sve one imaju karakteristican miris, tebi smrad. verovatno i ti njima smrdis,tj ne prija im tvoj miris, prirodni ili vestacki.

biljka ne pati? istina. ali reaguje na spoljne uticaje. i biljka je visecelijski organizam, a celije su zive i vole da zive, zato ih toliko ima :)

sta je sa bicima koja su negde izmedju biljke i zivotinje? da li bi pojeo morsku zvezdu? meduzu?
 
:neutral:
rispekt za biljku, ali :

svestan je samo covek, pa otuda homo sapiens. moguce je da visi primati imaju nesto slicno.
da si biljka, ne bi bio ti,tj ne bi bio svestan, pa ne bi nista ni davao, sto je svestan cin. niti bi bio srecan niti nesrecan, niti bi plodove osecao kao svoje, jer, opet kazem, nemas svoje ja,personu.
zivotinje nemaju svest o davanju bilo cega, bar te koje uglavnom jedemo. ne jedu se samo zivotinje koje se gaje, vec se jedu i one koje se love,npr jeleni, fazani, rakovi...
sve one imaju karakteristican miris, tebi smrad. verovatno i ti njima smrdis,tj ne prija im tvoj miris, prirodni ili vestacki.

biljka ne pati? istina. ali reaguje na spoljne uticaje. i biljka je visecelijski organizam, a celije su zive i vole da zive, zato ih toliko ima :)

sta je sa bicima koja su negde izmedju biljke i zivotinje? da li bi pojeo morsku zvezdu? meduzu?


biljka ne pati? istina. ali reaguje na spoljne uticaje. i biljka je visecelijski organizam, a celije su zive i vole da zive, zato ih toliko ima :)

a sad kao imaju svest da vole i o zivotu..
ja sam plodojed.hranim se plodovima + mozda dodje i korenje kao npr krompir ili sargarepa..uglavoom plodove.
ko ubija biljku???samo jedem plod..biljka voli da daje tj ona je :neutral: a to stanje zaticemo jer je nije svesta pa samim tim mozemo da predpostavimo da je 0 tj :neutral:
zivotinja u prirodi ne smrdi jer je na otvorrenom dok je prase zatvorem=no si kaki u svojoj kuci ili sobi..
nije poenta u davanju i da li je neko svestan . poenta je u bolu koji koji ostavlja uzgoj zivotinja radi ishrane a zivotinje mogu da pate zar ne?

nemoj da izvrces razne stvari i sve u cilju obesmisljavanja vegeterijanstva...
 
ne moze da hrana bude besplatna ni lekovi ni energija, i nije tacno da je ima dovoljno.
pogledaj samo sta mora da rade kako bi obezbedili dovoljno.zezaju se sa atomima a onda kukaju kad se desi pa radiacija..i sad je povecana...
tesla je imao resenje ali nije stigao..nije bilo vreme...

a sto se tise ljudi koji jedu dok vise nego dovoljno mogu reci da tako lece los zivot ali hrana nije bas dobar lek. bolje da nesto drugo urade i kojia je glupost da se natove onda vezbaju ..dzaba utrosena energija...

Moze hrana i sve ostalo da bude besplatno ali u trenutnom sistemu ne, jer da bi svi ljudi imali jednaka prava za hranu, energiju, vodu, zdravlje i ostalo mora ceo sistem da se promeni!

A sto se tice Americkog Stounhendza ono predstavlja upravo upozorenje za covecanstvo ali isto tako i za ono sto ostane od nas ako se ne shvati poruka na vreme, a to nije da nas mora da bude ispod 500 miliona nego da moramo da prestanemo sa ratovima, da se svi postujemo i volimo bez obzira da li smo crni, beli, zuti ali posto svi znamo da se to ne bi desilo ni u narednih sto godina realno je da covecanstvu nije ostalo jos mnogo vremena!
Sve se ovo dogodilo i ranije, dogodice se ponovo (ne mislim bukvalno sve nego uopsteno iste greske)!
 
Covek ima veliki problem da nikad ne uci na svojim greskama iz proslosti i uvek ceka da se desi neko sranje desi da bi posle rekao pa da smo ovo uradili ne bi se to desilo a oni sto upozoravaju da ce se nesto lose desiti ako se nastavi ovim putem se stavljaju sa strane i proglasavaju ludacima, fanaticima, teoreticarima zavera itd. ali takvih primera imate na stotine u proslosti! I sada ljudi na te ljude gledaju i kazu pa kako ti ljudi nisu mogli da primete da je on bio u pravu nego su ga zapalili na lomaci, ubili itd. a i oni sami se nalaze u istoj situaciji i optuzuju neke druge koji su shvatili gde ovako ponasanje coveka vodi a ne mogu da vide dalje od svog prsta i da shvate da se potpuno ista stvar desava upravo sada!
 
Covek ima veliki problem da nikad ne uci na svojim greskama iz proslosti i uvek ceka da se desi neko sranje desi da bi posle rekao pa da smo ovo uradili ne bi se to desilo a oni sto upozoravaju da ce se nesto lose desiti ako se nastavi ovim putem se stavljaju sa strane i proglasavaju ludacima, fanaticima, teoreticarima zavera itd. ali takvih primera imate na stotine u proslosti! I sada ljudi na te ljude gledaju i kazu pa kako ti ljudi nisu mogli da primete da je on bio u pravu nego su ga zapalili na lomaci, ubili itd. a i oni sami se nalaze u istoj situaciji i optuzuju neke druge koji su shvatili gde ovako ponasanje coveka vodi a ne mogu da vide dalje od svog prsta i da shvate da se potpuno ista stvar desava upravo sada!

:eek:

malo jednostavnije...ja sam glup znas...:rtfm:
 
Ima sasvim dovoljno hrane za sve ljude na svetu, ali bogatima ne odgovara da bude besplatna.

Ima sasvim dovoljno energije na svetu, ali bogatima ne odgovara da bude besplatna.

Ima sasvim dovoljno lekova na svetu, ali bogatima ne odgovara da budu besplatni.

Ljudi nisu masa, nego su ziva bica sa dusom i osecanjima.

Verovatno vam je poznata misao Malthusa koji objašnjava na sopstven način Darvinovu prirodnu selekciju. On još kaže da se stanovništvo povećava geometrijskom progresijom a resursi aritmetičkom, zatim postojanje ratova i sličnih pošasti kao faktora održanja balansa.
Iako je ovo sociološko-ekonomski pogled (i ne nužno netačno) ipak mislim da je u današnjem Svetu nepojmljivo da neko umire od gladi.
Iako su ljudi svesna živa bića, dosta su nemarni. Kod ovih situacija nedostatka osnovnih potreba, pojedinac može uraditi nešto samo ako je na visokom političko-ekonomskom položaju. I tada je pitanje da li može sam.
Razlozi nepotrebnok uništenja planete, ne obraćanja pažnje na ljude u krajnje nezavidnom položaju, i dopuštanja da neko nema najosnovnije resurse za bitisanje ostaju nepoznati. Jedino mogu biti ekonomski (nepotrebno gomilanje miliona i miliona bez tendencije za humanitarnost), čisto ljudska nebriga o svetu i ostalima, neznanje, namerno uništavanje... I još kad se uvede u kalkulaciju ekstremno zapostavljanje prirode i neobnavljanje prirodnih bogatstava, nekorišćenje jeftinijih ekoloških resursa (tamo gde je moguće), uništavanje flore i faune bez griže savesti... Mnogo je problema.
Nadam se da će se to promeniti u doglednoj budućnosti bez neke kataklizme, što je do sada bio nužan preduslov za menjanje ljudskih stavova o planeti i životu uopšte.
 
Verovatno vam je poznata misao Malthusa koji objašnjava na sopstven način Darvinovu prirodnu selekciju. On još kaže da se stanovništvo povećava geometrijskom progresijom a resursi aritmetičkom, zatim postojanje ratova i sličnih pošasti kao faktora održanja balansa.
Iako je ovo sociološko-ekonomski pogled (i ne nužno netačno) ipak mislim da je u današnjem Svetu nepojmljivo da neko umire od gladi.
Iako su ljudi svesna živa bića, dosta su nemarni. Kod ovih situacija nedostatka osnovnih potreba, pojedinac može uraditi nešto samo ako je na visokom političko-ekonomskom položaju. I tada je pitanje da li može sam.
Razlozi nepotrebnok uništenja planete, ne obraćanja pažnje na ljude u krajnje nezavidnom položaju, i dopuštanja da neko nema najosnovnije resurse za bitisanje ostaju nepoznati. Jedino mogu biti ekonomski (nepotrebno gomilanje miliona i miliona bez tendencije za humanitarnost), čisto ljudska nebriga o svetu i ostalima, neznanje, namerno uništavanje... I još kad se uvede u kalkulaciju ekstremno zapostavljanje prirode i neobnavljanje prirodnih bogatstava, nekorišćenje jeftinijih ekoloških resursa (tamo gde je moguće), uništavanje flore i faune bez griže savesti... Mnogo je problema.
Nadam se da će se to promeniti u doglednoj budućnosti bez neke kataklizme, što je do sada bio nužan preduslov za menjanje ljudskih stavova o planeti i životu uopšte.

Coveka uvek nesto treba dobro da prodrma da bi ispravio nesto na bolje! Zalosno je da mi imamo tehnologiju da coveka potpuno prilagodimo prirodi i da zivimo u potpunoj harmoniji sa njom a mi skoro da nista ne preduzimamo povodom toga!
 

Back
Top