Alternative Microsoft Office-u

Dr.Jackson

Iskusan
Moderator
Poruka
5.448
1653421148984.png


Можда једна од највећих проблема избећи активацију Офица на Виндовсу или прелаласка људи на Линукс је недостатак Ворда, Ексела и други познатих офис програма! Међутим Microsoft Office није једини сет канцеларијских алата као што Аdobe Reader није једини pdf читач. Говорити како постоји само Microsoft Office и ни један други је исто као кад би у свету интернет прегладача мислили да постоји само Edge и ниједан други а сви знате да постоји Google Chrome и Firefox зар не? Овде ћемо говорити које су најбоље алтернативе Макрософт Офису које не само што су беплатне него су неке и сигурије јер су отвореног кода.

  1. Libre Office (open source) - сви који долазе на Линукс углавном има да се сусретну са овим офис пакектом и по томе је углавном и познат! Постоји и за Виндос иначе! :D Проблем који имате с њим је тај што по дифолту чува фајлове у другом формату те је као такав предсављао тешку спону у преласку људи на Линукс. Иако то данас није случај и дање овај офис пакет сачувао је све прерасуде из своје историје.
  2. OpenOffice (open source) - први алтернативни офис који сам се сусрео, инсталирао сам га на Виндовсу јако давно, лоша компатибилност са Мајкрософт Офисом.
  3. OnlyOffice (open source) - одлична комабибалност са Мајскрософт Офисом без икаквих додатних инсталација, можда најбољи од свих данашњих алтернатива али која нуди сигиран рад на клауду и много тога. Најбољи офис отвореног кода ако вам је битно компатибикност са Мајксофтовим документима.
  4. WPS Office - одлична комбатилност са Мајксософт Офисом, постоји такође на свим платформама
  5. Free Office - такође исто један од алтернатива ако вам је комбатибилнист са Мајкрософт офисом битна.
 
Poslednja izmena:
Pogledajte prilog 1159120

Можда једна од највећих проблема избећи активацију Офица на Виндовсу или прелаласка људи на Линукс је недостатак Ворда, Ексела и други познатих офис програма! Међутим Microsoft Office није једини сет канцеларијских алата као што Аdobe Reader није једини pdf читач. Говорити како постоји само Microsoft Office и ни један други је исто као кад би у свету интернет прегладача мислили да постоји само Edge и ниједан други а сви знате да постоји Google Chrome и Firefox зар не? Овде ћемо говорити које су најбоље алтернативе Макрософт Офису које не само што су беплатне него су неке и сигурије јер су отвореног кода.

  1. Libre Office (open source) - сви који долазе на Линукс углавном има да се сусретну са овим офис пакектом и по томе је углавном и познат! Постоји и за Виндос иначе! :D Проблем који имате с њим је тај што по дифолту чува фајлове у другом формату те је као такав предсављао тешку спону у преласку људи на Линукс. Иако то данас није случај и дање овај офис пакет сачувао је све прерасуде из своје историје.
  2. OpenOffice (open source) - први алтернативни офис који сам се сусрео, инсталирао сам га на Виндовсу јако давно, лоша компатибилност са Мајкрософт Офисом.
  3. OnlyOffice (open source) - одлична комабибалност са Мајскрософт Офисом без икаквих додатних инсталација, можда најбољи од свих данашњих алтернатива али која нуди сигиран рад на клауду и много тога. Најбољи офис отвореног кода ако вам је битно компатибикност са Мајксофтовим документима.
  4. WPS Office - одлична комбатилност са Мајксософт Офисом, постоји такође на свим платформама
  5. Free Office - такође исто један од алтернатива ако вам је комбатибилнист са Мајкрософт офисом битна.
Овде има неколико, па да кажемо непрецизности...
Прво: по питању компактибилности; ни у свету Мајкрософтових канцелариских пакета не постоји савршена компактибилност што се често уочава када неки документ уређујете у једној верзији МС офиса а потом отварате у некој другој верзији...
Друго: Либреофис је "форк" опен офиса и није никакав проблем наместити у подешавањима који ће излазни формат бити као "основни" (дали неки од отворених формати или пак неки од Мајкрософтових формата).
Треће: ни OnlyOffice није у потпуности компактибилан са Мајксрософтовим стандардима, чак и ту кад се све сабере и одузме чини ми се да је ипак Либреофис ипак ближи уколико се обрати пажња при изради документа.

У принципу, многим корисницима ће било који од набројаних канцеларијских пакета одрадити постављене задатке с тим да је за сваки нови алат потребно неко време привикавања и учења специфичности да би тај алат био употребљив. Највећа грешка људи који са једног алата прелазе на други јесте што очекују да је нови алат идентичан као и онај претходни на који смо навикли услед чега долази до разних проблема током коришћења.

Што се тиче изгледа сучеља програма данас је чак и Лиобреофис омогућио већи број различитих изгледа графичког дела програма па тако и они којима се допадају нови трендови могу да свој Либреофис подесе тако да изгледа модерно...
 

Prilozi

  • Снимак екрана направљен дана 2022-05-24 22-59-00.png
    Снимак екрана направљен дана 2022-05-24 22-59-00.png
    244,5 KB · Pregleda: 10
Mislim da je WPS office najkompatibilniji, probao sam jednu formu i jedino je on dobro prikazivao...
то је једна форма...
Пробах више различитих документата на различитим рачунарима (код куће и на послу) и на крају -ипак сам остао са либриофисом као допунским канцеларијским пакетом, обрни-окрени ипак је најкомплетнији.
Слажем се да неке форму па и документе неки од горе побројаних канцеларијских пакета у већој или мањој мери боље приказати у односу на друге али свеукупно гледано ипак на карају либреофис јесте поприлично добар алат чак и кад се комбинује са мајкрософтовим алатима...
 
Овде има неколико, па да кажемо непрецизности...
Прво: по питању компактибилности; ни у свету Мајкрософтових канцелариских пакета не постоји савршена компактибилност што се често уочава када неки документ уређујете у једној верзији МС офиса а потом отварате у некој другој верзији...

Ово није тачно. OnlyOffice је једини у потуности је компатиблан са doc, docx, rtf датотекама! Имам мноштво докумената на рачунару и све отвара без грешке, што се тиче презентанција ту исто отвара све лепо а у последње време је примећено много брже отварање него раније као и нека графичка побољашања. Уз то је веома сличан Microsoft Office-у што је јако битно што се тиче ефикасности јер постоје СТАНДАРДИ који је исти Office поставио и свако оступање од тих стандарда доводиће до одбојности према том програму као и до смањене ефикасности а која је прво место у канцеларији.

Пример отварања једне doc датотеке.
 

Prilozi

  • Снимак екрана из „2022-05-24 23-51-50“.png
    Снимак екрана из „2022-05-24 23-51-50“.png
    221,9 KB · Pregleda: 10
Poslednja izmena:
Ajde otvorite ovo sa libre pa sa wps. Check boxevi treba da rade:
Занимљив задатак који практично ништа не доказује осим да кад је у питању docx формат нема правог стандарда јер ни један од слободних уређивача текста није у потпуности правилно приказао приложени документ.
Либреофис - приказује документ али не раде "чек-боксеви";
OnlyOffice - "чек-боксеви" раде али документ се деформисао,
WPS - "чек-боксеви" нису ни приказани...
FreeOffice - "чек-боксеви" раде, документ је приближно исправно приказан...
 

Prilozi

  • Libreoffice primer.png
    Libreoffice primer.png
    137,1 KB · Pregleda: 7
  • FreeOffice primer.png
    FreeOffice primer.png
    143,5 KB · Pregleda: 8
  • wps primer.png
    wps primer.png
    110,4 KB · Pregleda: 6
  • OnlyOffice primer.png
    OnlyOffice primer.png
    98,5 KB · Pregleda: 7
Ово није тачно. OnlyOffice је једини у потуности је компатиблан са doc, docx, rtf датотекама! Имам мноштво докумената на рачунару и све отвара без грешке, што се тиче презентанција ту исто отвара све лепо а у последње време је примећено много брже отварање него раније као и нека графичка побољашања. Уз то је веома сличан Microsoft Office-у што је јако битно што се тиче ефикасности јер постоје СТАНДАРДИ који је исти Office поставио и свако оступање од тих стандарда доводиће до одбојности према том програму као и до смањене ефикасности а која је прво место у канцеларији.

Пример отварања једне doc датотеке.
Што се тиче примера који си приказао ту практично нема шта да се побрка и требало би сваки уређивач текста који може да отвори мајкрософтове формате да прикаже правилно.
Пример документа који је приложио @bmaxa је ипак занимљивији за тестирање.
 
Ја сам рекао у тектсу горе да је OnlyOffice најбољи ако вам је битно да је отвореног кода, то сам приметио по презентацијама које су заиста компликоване неке код мене и све саврешено ради.
 
Ја сам рекао у тектсу горе да је OnlyOffice најбољи ако вам је битно да је отвореног кода, то сам приметио по презентацијама које су заиста компликоване неке код мене и све саврешено ради.
Као што рекох већ неколико пута, све зависи од потреба корисника.
Нпр, покушај са OnlyOffice да отвориш неку фотографију и направиш пдф од ње (нпр кад ми колега пошаље документ скениран у облику фотографије а не у пдф а мени за даље треба баш у пдф...)?
Слажем се да су за једноставне текстове и добар део једноставнијих рачунски операција (читати формула са уобичајним функцијама) употребљиви практично сви слободни канцеларијски пакети али ако ћемо право ипак је Либреофис најкомплетнији. Да ли је иделно компактибилан са Мајкрософтовим форматима - није, али је зато у великој мери употребљив за "широку лепезу задатака"...

Инсистирање на визуелној сличности неког отвореног алата са мајкрософтовим алатима није ништа друго до подметање које ће опет на крају да доведе до разочарења корисника кад наиђе на неки документ који неће исправно да се прикаже - као што је случај са примером који је поставио bmaxa.
 
Као што рекох већ неколико пута, све зависи од потреба корисника.
Нпр, покушај са OnlyOffice да отвориш неку фотографију и направиш пдф од ње (нпр кад ми колега пошаље документ скениран у облику фотографије а не у пдф а мени за даље треба баш у пдф...)?

Фотографију могу да убацим у OnlyOffice e сад што се тиче конверотвање фотографије у pdf имаш друге алате на пример imagemagick.

OnlyOffice такође има разне plugin-е

https://www.onlyoffice.com/blog/tag/plugins-2/
 
Poslednja izmena:
Фотографију могу да убацим у OnlyOffice e сад што се тиче конверотвање фотографије у pdf имаш друге алате на пример imagemagick.
наравно, увек се може посегнути за наменским алатом...
У овом случају поента је приказ различитих могућности које умеју да затребају а које ето може веома успешно да одради и либреоофис...
Нпр недавно сам тако добио неколико фајлова које сам по навици отворио директно у либреофису са намером да спојим у један фајл неколико пдф фајлова... Тек након завршеног посла сам схватио да нисам добио пдф фајлове већ документа скениране у облику фотографије...
Да се разумемо, OnlyOffice јесте употребљив алат за канцеларијску преписку али по питању могућности и употребљивости још увек је иза Либреофиса. Све остало је просто лични доживљај због графичког окружења.
 
Занимљив задатак који практично ништа не доказује осим да кад је у питању docx формат нема правог стандарда јер ни један од слободних уређивача текста није у потпуности правилно приказао приложени документ.
Либреофис - приказује документ али не раде "чек-боксеви";
OnlyOffice - "чек-боксеви" раде али документ се деформисао,
WPS - "чек-боксеви" нису ни приказани...
FreeOffice - "чек-боксеви" раде, документ је приближно исправно приказан...
Evo kako kod mene izgleda WPS
Screenshot 2022-05-26 at 00.06.36.png
 
Openoffice instalacija 135mb.. radi sve!, brzo jednostavno!
https://www.openoffice.org/
Prevaziđen je, zadnji put kada sam probao najnoviju verziju 4 nije čuvao dokumenta u docx formatu iako je mogao da otvara.Malo je bio bagovit.Pogotovo ispremešta tekst ako postoji razlike u verzijama worda.Ne postoji native x64 verzija.Libreoffice je sve to popravio i nadogradio tako da OO treba da ide na smetlište povjesti
 
Gledam ovde, treba mi na kompu da imam, ovo na cloudu ponekad koristim. Ranije sam koristio Libra office pre nekih par godina, znam da je nesto losa kompatibilnost bila sa predjasnjim word fajlovima pa je nisam nikada vise koristio. Deluje mi wps office ok, neko vreme sam ga na prethodnom poslu koristio.
Bitno mi je kada skinem, hocu da editujem, ubacim ili izbacim nesto, odstampam da dobro radi i ne pravi problem, da otvara sve word fajlove... Ako fali neka ulepsavanja teksta to mi nije bitno.
 
У овој теми можете да пронађете алтернативе МS Office-у.

Gledam ovde, treba mi na kompu da imam, ovo na cloudu ponekad koristim. Ranije sam koristio Libra office pre nekih par godina, znam da je nesto losa kompatibilnost bila sa predjasnjim word fajlovima pa je nisam nikada vise koristio. Deluje mi wps office ok, neko vreme sam ga na prethodnom poslu koristio.
Bitno mi je kada skinem, hocu da editujem, ubacim ili izbacim nesto, odstampam da dobro radi i ne pravi problem, da otvara sve word fajlove... Ako fali neka ulepsavanja teksta to mi nije bitno.

Пробај ONLYOFFICE :pivce:
 
  • Podržavam
Reactions: DpD

Back
Top