Albreht Direr - Četiri jahača apokalipse i Melanholija I

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.151
Albreht Direr je najveće ime nemačkog renesansnog slikarstva. Pored slika, autor je velikog broja bakroreza, drvoreza i crteža. Rođen je u Nirnbergu, gde je i umro. Poput Leonarda da Vinčija bavio se naučnim radovima, pišući traktate o geometriji i anatomiji.
Melanholija I kao i Jahači apokalipse Albrehta Direra spadaju u antologijska dela svetske umetnosti

Četiri jahača apokalipse, 1498.g
5229913_1647917_ff.jpg

Čuvena Direrova grafika pripada seriji drvoreza na temu Otkrovenja. Direr je ilustrovao ono što je u Knjizi otkrovenja i opisano, sa izvanrednim osećajem za dramu, ali i vidnim umećem u ovoj veoma zahtevnoj tehnici. Četiri jahača apokalipse su, prema Otkrovenju (6: 1–8): okrunjeni jahač, naoružan lukom, koji jaše bijelog konja (osvajanje); jahač s mačem na crvenom konju (rat); jahač s vagom u ruci, na crnom konju (pošast i glad), i četvrti jahač na bolesnom belom konju (smrt).

Kako je u pitanju grafika, boje konja se ne razaznaju, ali se prema instrumentima koje jahači nose, vidi da je Direr,
pošavši od prednjeg plana ka pozadini, predstavio redom Smrt, Glad, Rat i Kugu (Epidemiju).


Melanholija I
805px-Dürer_Melancholia_I-696x885.jpg


Melanholija I je bakrorez koji predstavlja alegorijsku kompoziciju, predstavlja viševekovnu zagonetku koja intrigira mnoge, od Kornelijusa Agripe do Dena Brauna. Pored Mona Lize, verovatno je najtajanstvenije delo renesansne umetnosti. Mere bakroreza su 24cm sa 18,8cm.
Potiče iz 16. veka, iz 1514. godine. Na njoj se nalaze famozni magični kvadrat, anđeo, kao i drugi elementi koji su predmet brojnih rasprava. Melanholiji I daju različita tumačenja: ezoterijska, istorijska, religiozna…

Original se nalazi u Metropoliten muzeju u Njujorku.

Na njoj je prikazana mlada ženska figura sa krilima, koja jednom rukom pridržava glavu, izgubljenog, zamišljenog pogleda dok je oko nje mnoštvo haotičnio razbacanih predmeta. Osim nje prisutan je i anđeo ,mršav sklupčan pas, a na nebu slepi miš koji nosi istoimeni natpis grafike.. Oko nje je mnoštvo alata i mernih instrumenata (lenjir, čekić, testera, nekoliko eksera). Takođe peščanik kao merni instrument za vreme, šestar za razdaljinu i terazije za težinu.Kazan sa vatrom, što aludira na alhemiju.Tu su i merdevine naslonjene za negde, sto ukazuje na beskonacnost .Prizor komete, uz slepog miša je simbol melanholije.

Pored svih ovih predmeta koji mogu da se podvedu pod predmete srodnog porekla nalazi se nekoliko krajnje zagonetne funkcije u kontekstu sa čitavom celinom to su zvono, velika kamena kugla, poliedar sastavljen od nepravilnih petougaonika kao i tabela od 16 kvadratnih polja u koja su upisani razni brojevi.
(casopis kuš/wikipedija)
 

Back
Top