Ako hitno ne krene gradnju nuklearnih elektrana sa Rusijom - Srbija ce sa ostatkom Evrope doziveti totalni energetski, demografski i ekonomski kolaps

„Растуће цене гаса у ЕУ излажу предузећа широм блока ризику да ставе катанац. Истовремено, текуће цене ’плавог горива’ утичу на то да угрожена домаћинства једва састављају крај с крајем због нараслих рачуна за струју”, истакла је Фон дер Лајенова у изјави коју преноси „Раша тудеј”.


Шта сада бива са „зеленом агендом” ЕУ за 2030, односно 2050. годину?


Брисел не одустаје, али Европљани пред грејну сезону траже друге одговоре. Наиме, има ли ЕУ свој „европски одговор” за гасну кризу, на чему првенствено инсистирају Француска и Шпанија? Немачка је увези с тим равнодушна, а Мађарска у међувремену сматра да Брисел води „глупу” климатско-енергетску политику?

https://www.politika.rs/scc/clanak/490351/Evropu-muce-prkosna-Varsava-i-gasna-kriza

Cak se i EU retardi dozvali pameti....
 
Rusi sve trce,samo o dobrobiti Srbije misle 24h.
Вас неколицина паћеника претворилисте Крсту у Удружење пропалих добошара-кукача! :zcepanje:

Radovi na gasnoj termoelektrani toplani (TE-TO) u Pančevu su u završnoj fazi
logo.png

https://013info.rs/vesti/ekonomija/...moelektrani-toplani-u-pancevu-u-zavrsnoj-fazi
Radovi na gasnoj termoelektrani toplani (TE-TO) u Pančevu su u završnoj fazi
i cilj je da u rad bude puštena u trećem kvartalu ove godine, rekao je za Tanjug direktor Gazprom energoholdinga Srbija Pavel Sergejev dodajući da Gazprom energoholing razmatra planove izgradnje i drugih termoelektrana u Srbiji, kao i gradnju vetroparka.
On je istakao da se na TE-TO Pančevo upravo izvode radovi na pripremi za puštanje u rad.
"Kao investitori, mi smo obezbedili stabilno i neprekidno finansiranje radova na izgradnji elektrane. Usled epidemije korona virusa, uvođenja vanrednog stanja u Srbiji i poteškoća u pogledu dopremanja opreme i dolaska osoblja, rok za puštanje objekta u rad je pomeren, ali naš cilj je da termoelektranu pustimo u rad u trećem kvartalu 2021. godine", rekao je Sergejev.
 
Prvo pravilo koje vazu u Srbiji , neosporno je, SVAKO IMA PRAVO DA RAZMISLJA I MISLI STA HOCE.

To znaci upravo to sto pise, da svako sebi daje pravo da je u pravu i tacan, bez obzira na argumente, to je cak vrlo nebitno...
Ali se lako nadju u okruzenju koje ne haje za logiku, tj svaka logika je dobra logika...

Srpsko selo zna da ako fali struje oni je nece imati , tako da je tu izbor uvek isti , ako ti smeta moras kupiti sebi generator..
Dok ne nabiju cenu goriva
 
Ja se slazem da ce Rusi kao sto su bili primorani da zbog embarga pocnu proizvodnju djubriva pa onda postase svetski proizvodjac psenice i kukuruza, da mogu da odrade i finu varijantu izvoza struje umesto plina...kakva interkonekcija problem....pa njima nisu problem cevi koje su metar i vise u precniku, a problem je kabl ako se izabere skuplje i sigurnije resenje ili nadzemno do neke drzave koja posle bez neke velike cene transporta samo doslepuje energiju do kupca..

Zasto da ne, Sibir kao svetski proizvodni centar za struju.
I to negde gde je koeficijent korisnog dejstva veliki a temperature ipak visoke da ne prave probleme tehnologiji..
 
Шта сада бива са „зеленом агендом” ЕУ за 2030, односно 2050. годину?
šta će biti? ko i "brze pruge Srbije" pre 25 godina.
Zeleni su ekser u kovčegu EU energetike trčeći ko konji pred rudu a jasno da će konvencionalne metode dobijanja energije još dugo biti nezamenjivi. ti "Zeleni" jako velike pogani u politici a u Nemačkoj su nešto kao SPS kod nas, mili svakoj vlasti.
samo mi se čini da ovaj haos koji su oni zakuvali najviše ide Rusima na ruku...
baš juče Švabe komentarišu zelenu pametnicu Baerbock da se zaustavi severni tok i ruski gas. ne znam baš savršeno nemački ali sam razumeo reč 'idioten'
 
Dok ne nabiju cenu goriva
Cak i kad nabiju, seljak ce da radi racunicu pa sta prevagne...neku svoju, nije matematicka, nego njihova, nije ni glupa bar matematicki....
Seljak pravi glupe racunice kad je drustvo u pitanju zato sto ga zabole tuki za druge, sebicno postavlja stvari pa onda racunice budu glupe...
Ali ovako ne pravi glupe racunice...kad za sebe racuna...
 

Vučić: Spremni smo da gradimo nuklearnu elektranu​


Aleksandar Vučić izjavio je posle sastanka sa srpskim članom Predsedništva BiH Miloradom Dodikom da je sa Dodikom razgovarao i o ekonomskoj situaciji.

Kako je kazao, razgovarali su o nestašicama električne energije.


"Mi smo već razgovarali sa (premijerom Mađarske) Viktorom Orbanom o izgradnji nuklearne elektrane u Pakšuu, i spremni smo da budemo manjinski vlasnik, kako bismo osigurali našu energetsku bezbednost, posebno zbog našeg snaženja privredne aktivnosti", rekao je Vučić.

Aleksandar Vučić je dodao da deca u Srbiji ne moraju da brinu hoće li ove zime imati grejanje, pošto je Srbija na vreme izgradila skup i važan gasovod.

"Važno je i da ukažem na činjenicu da izgradnja plansko projektne dokumentacije za izgradnju aerodroma Trebinje se završava u martu sledeće godine. Sredstva su obezbeđena i idemo u eksproprijaciju zemljišta, rok za završetak je 2023. godina. Verujem da ćemo prve avione na Trebinjskom aerodromu moći da vidimo pre kraja 2023. godine", rekao je predsednik.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2021&mm=10&dd=23&nav_id=1951553

Vucic cita moje postove z:D

Srbija ce graditi nuklearnu elektranu!
 
merkelova otkriva kako su komunisti osvojili svijet

Када сам постала канцеларка БДП Кине је износио 2,3 хиљаде милијарди долара и био испод немачког који је износио 2,8 хиљада милијарди долара. БДП Кине данас износи 14,7 хиљада милијарди долара, а наш је порастао до 3,8 хиљада милијарди долара“, објаснила је она.

"Због тога треба стратешки паметно да градимо наше односе. Треба да се боримо да очувамо свој значај“, додала је Меркелова.
Она сматра да сада „треба урадити све како би се пронашао начин да се Европа уједини“.
 
ТЕМА НЕДЕЉА: НУКЛЕАРНА ВАКЦИНА ЗА КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ

Само Кина гради 16 нових нуклеарних реактора​


Париз је уз подршку још девет чланица ЕУ затражио од Европске комисије да се за нуклеарну енергију додели „зелена етикета”, зато што нуклеарке имају карбонски отисак на нивоу ветропаркова

677z381_h_57273700.jpg

Једна од шест нуклеарних електрана у Немачкој (Фото EPA-EFE/F. Vogel)

Упркос цурењу радиоактивног материјала због хаварија у нуклеарним централама „Острву три миље”, „Чернобиљу” и у „Фукушими”, које су оставиле кошмарни траг у колективној свести човечанства, глобална паника због климатских промена као да је умањила страх од атомске енергије.
Вртоглави раст цена гаса и амбициозни климатски циљеви да се емисија штетних гасова у наредних десет година преполови, а до 2050. сведе на нулу, дали су нови ветар у леђа електричној енергији која се добија из нуклеарки. Многим светским лидерима који промовишу зелену енергију постаје све јасније да соларне електране и електране на ветар не могу у тако кратком року да надоместе глад за чистом енергијом без нуклеарне фисије у мирнодопске сврхе.
Према подацима Међународне агенције за атомску енергију, само 10 одсто укупне светске електричне енергије данас долази из 445 нуклеарних реактора који се налазе у 32 земље и Тајвану. Они обезбеђују 2.553 терават-часа, што је 30 одсто електричне енергије с ниским карбонским отиском. Иако су у периоду од 2005. до 2020. угашена 193 нуклеарна реактора, тренд је почео да се мења. У току ове године у свету се граде 54 нова атомска реактора, највише у Кини (16) и Индији (6) затим у Јужној Кореји (4). Русија, Велика Британија, Уједињени Арапски Емирати и Турска предводе листу земаља које граде два нова реактора.
Иако је на почетку свог мандата Емануел Макрон обећао да ће до 2035. смањити удео нуклеарне енергије са садашњих 75 одсто на 50 процената, актуелна енергетска криза је променила приоритете Јелисејске палате. Како пише „Фигаро”, француски председник би пре Божића требало да најави изградњу шест нових нуклеарних реактора типа ЕПР (трећа генерација реактора с водом под притиском).
Сличне најаве о важности улоге нуклеарне енергије у циљу смањења емисије угљен-диоксида у атмосферу стижу из многих земаља од Кине и Белорусије, преко Индије, Уједињених Арапских Емирата, Мађарске, до САД и Велике Британије.
Влада Бориса Џонсона недавно је пристала да финансира изградњу нове атомске централе као део националне стратегије достизања нулте емисије угљен-диоксида. Коначна одлука о локацији новог постројења биће донета у 2022.
САД имају највећи број активних нуклеарних реактора на свету – 93. Ипак, америчким нуклеаркама које су прошле године обезбеђивале око 20 одсто струје већ истиче радни век јер им је просечна старост 39 година. После хаварије у електрани на Oстрву три миље 1979. године у Пенсилванији, ентузијазам за нуклеарке због страха од могуће радијације почео је да сплашњава. Иако је Њујорку обезбеђивала четвртину струје, сада већ бивши гувернер Ендру Комо је крајем априла ове године затворио и други нуклеарни реактор у електрани „Индијан поинт” на реци Хадсон. То је био 39. атомски реактор који су Американци до сада угасили.
Будући да је у току изградња само два нова реактора у електрани „Вогтл” у Џорџији, поставља се питање како ће САД испунити Бајденову агенду да до 2050. затворе 10.000 електрана широм земље које раде на фосилна горива, углавном на гас.
Немачка је уз Италију и Белгију постала главни промотер гашења нуклеарки у Европској унији. После хаварије у јапанској нуклеарки „Фукушима” 2011. изазване катастрофалним земљотресом, канцеларка Ангела Меркел је убрзала процес гашења атомских електрана. План је да до краја идуће године буде затворен и последњи реактор.
Према извештају Међународне агенције за атомску енергију, у 13 чланица ЕУ ради 106 нуклеарних реактора који дају 104 гигавата електричне енергије, што је 26 одсто укупно произведене струје у унији. А више од половине електричне енергије добијене из атомских централа у ЕУ производи само једна земља – Француска. Париз је зато уз подршку још девет чланица ЕУ (Бугарске, Хрватске, Словеније, Чешке, Словачке, Мађарске, Пољске, Финске и Румуније) затражио од Европске комисије да се за нуклеарну енергију додели „зелена етикета” зато што нуклеарке имају карбонски отисак на нивоу ветропаркова.
Упркос високој цени (између шест и девет милијарди долара за 1.100 мегавата) и дугим роковима за изградњу нуклеарки, директор Међународне атомске агенције Рафаеле Маријан Гроси је на Конференцији о климатским променама у Глазгову поручио да нуклеарна енергија може бити чак и ефикасно средство за постизање веома амбициозних циљева које су земље поставиле како би смањиле карбонски отисак.
Професор емеритус физике са Универзитета Оксфорд Вејд Aлисон у ауторском тексту за магазин „Форин аферс” пише да нуклеарна енергија није „вакцина за климатске промене”, али да је важна компонента у процесу смањивања емисије угљен-диоксида, апелујући да се престане са затварањем нуклеарних електрана.
 

Атомски маневри против угља​




677z381_nuklearka-za-prvu.jpg

Нуклеарна електрана у Тијанжу у Белгији (Фото EPA-EFE/O. Hoslet)

Ради обезбеђивања енергетске сигурности, Србија има интерес да буде мањински сувласник нуклеарне електране у мађарском граду Пакшу, изјавио је председник Александар Вучић 23. октобра, након састанка у Београду са српским чланом председништва БиХ Милорадом Додиком.
Како је прецизирао недељу дана касније, с премијером Виктором Орбаном разговараће о могућности да откупимо између пет и 15 одсто власничког удела у нуклеарки на Дунаву, удаљеној седамдесетак километара од наше северне границе. Такође, рекао је „да ће видети с Бугарима” да ли су заинтересовани за аранжман какав смо спремни да понудимо Мађарској.
Иначе, Бугарска је пре десетак година Србији нудила удео од неколико процената у власничкој структури своје нуклеарне електране „Белене”. За прихватање те понуде залагао се тадашњи министар енергетике Петар Шкундрић, али до реализације улагања ипак није дошло.
Актуелни „регионални нуклеарни маневар” могао би да буде ефикасан одговор Србије на глобалну енергетску кризу, али и на обавезе које проистичу из Зелене агенде за западни Балкан. Наша земља око 80 одсто електричне енергије добија из термоелектрана, то јест сагоревањем угља, а Европски зелени договор налаже да то фосилно гориво до 2050. буде избачено из употребе. Зато пред Србијом, као кандидатом за чланство у унији, стоји задатак да пређе на алтернативне „погоне”. Међутим, енергија сунца, ветра и воде задуго неће моћи да надомести струју коју сада добијамо из термоелектрана. Да би Србија из тих обновљивих извора повећала производњу струје за само 15 процената, потребно је улагање од 1,6 до две милијарде евра. За толики новац може се откупити више од 10 одсто нуклеарне електране „Пакш 2” у Мађарској, коју Руска државна корпорација за атомску енергију (Росатом) гради по цени од 12 милијарди евра. Том аквизицијом Србија би обезбедила недостајуће мегавате, уз непроцењиве еколошке благодети у виду „прочишћења” ваздуха од угљен-диоксида и осталих продуката сагоревања лигнита.
Наравно, описани сценарио може да буде модификован у даљим преговорима – можда Мађари неће прихватити да Србија буде мањински сувласник њихове нуклеарне електране, можда ће бити склонији да нам, као дугорочном купцу, по повлашћеној цени продају одређени проценат струје коју ће производити „Пакш 2”.
А можда од читаве замисли не буде ништа. Да ли би, у том случају, изградња властите нуклеарне електране била изводљив план Б за Србију?
Десетак дана пре него што је председник Вучић најавио могућност српског атомског сувласништва на територији северног суседа, у медијима је објављено отворено писмо директора ЈКП „Београдске електране” Радета Басте. Он се заложио за укидање мораторијума на изградњу нуклеарки, који је СФР Југославија донела 1989. и којег се, једини од република некадашње федерације, држимо до данас. У истом писму упутио је позив великим америчким и европским енергетским компанијама и фондовима да инвестирају у изградњу нуклеарне електране у Србији.
Будући да позив енергетским гигантима за улагање у тако капиталан пројекат далеко превазилази ингеренције директора градске топлане, Бастин иступ протумачен је као својеврсни пробни балон за „опипавање пулса” јавног мњења. Претходна таква „сондажа” догодила се пре две године, када су министар Ненад Поповић и Алексеј Лихачов, генерални директор „Росатома”, 19. октобра 2019. у Београду потписали споразум о изградњи Центра за нуклеарну науку, технологије и иновације на територији Србије. Овај мање-више протоколарни чин зачинио је Сергеј Прихотко, ондашњи високи званичник Москве, рекавши да је Русија спремна да нашој земљи буде партнер у изградњи нуклеарне електране, уколико се за то одлучимо.
Правну препреку таквој евентуалној одлуци представља Закон о забрани изградње нуклеарних електрана, то јест мораторијум за подизање таквих објеката, који је Југославија донела 1989, након хаварије која се априла 1986. догодила у атомској централи у Чернобиљу.
Временом, сигурносни разлози за забрану градњи нуклеарки потпуно су обесмишљени. Не само зато што су атомска постројења нове генерације неупоредиво безбеднија од оних у Чернобиљу већ и због чињенице да у окружењу Србије ради десетак реактора – у случају акцидента, били бисмо угрожени радијацијом једнако као да се хаварија догодила на подручју наше земље. У кругу од највише 400 километара од граница Србије налазе се нуклеарне електране „Козлодуј” у Бугарској, где су у току и радови на електрани „Белене”, затим „Пакш” у Мађарској, „Кршко” у Словенији и „Черне воде” у Румунији.
h_55297583.jpg

Реактор "Пакш" у Мађарској (Фото EPA-EFE/T. Sokl)​

Истрајавајући на мораторијуму, постали смо готово у потпуности зависни од киловата из угља, а истовремено смо се олако лишили најчистије енергије, која не емитује угљен-диоксид и остале гасове који утичу на атмосферу и климатске промене. И трећа, али једнако погубна последица мораторијума била је прекид школовања нуклеарних инжењера, тако да смо с годинама остали без те драгоцене кадровске базе. Срећом, поменути рестриктивни закон не забрањује могућност да држава Србија буде сувласник неке од нуклеарних електрана ван наше територије...
Све ово условило је да енергија атома не буде „на радару” Стратегије развоја енергетике Републике Србије до 2025. с пројекцијама до 2030. године:
„Тренутно не постоји регулаторни и административни оквир за изградњу и рад нуклеарних електрана. Не постоји ни научни, ни стручни кадар који би пратио изградњу и рад ових постројења, а прекинуто је и школовање кадрова за потребе нуклеарне енергетике. Слична ситуација је у административно-регулаторном и научностручном смислу и с третманом високорадиоактивног отпада и истрошеног нуклеарног горива. Такође, треба имати у виду да се ради о енергији на бази увозних горива. Ипак, изградњу нуклеарних електрана као могућност не треба потпуно искључити, с обзиром на еколошка ограничења за постојећу производњу и будуће потребе. Процена је да би 10–15 година од тренутка укидања Закона о забрани изградње нуклеарних електрана био минималан неопходни период за превазилажење свих побројаних проблема и недостатака, до почетка евентуалног рада таквог постројења у Републици Србији”, наводи се у документу који је Народна скупштина усвојила 4. децембра 2015.
Иако „српска нуклеарка” није ствар блиске будућности, извесно је да ће, уколико се крене тим путем, стратешки партнер бити тражен на попису земаља које за такав подухват имају знање и технологију, а то су САД, Русија, Француска, Јужна Кореја, Кина и Јапан. Круг могућих инвеститора нешто је шири, а нису искључене ни финансијске колаборације с државама у региону. Када је реч о потенцијалној адреси будуће атомске централе, према истраживањима којa су у Југославији рађена још седамдесетих година, најподеснији кандидати су област Костолца и место Младеново, на подручју општине Бачка Паланка.
Ипак, од стварања кадровске базе, одређивања локације и затварања колосалне финансијске конструкције, много сложенији и политички ризичнији задатак биће сучељавање с јавним мњењем које је дуже од три деценије тренирано да буде подозриво према свему што има ознаку „нуклеарно”. Уосталом, процес енергетске транзиције Србије, и без атомских централа, биће више него динамичан, драматичан и трауматичан. А можда и буран, попут ланчане реакције...
 
Klimatske promene nemaju veze sa CO2.
Srbija treba da gradi termoelektrane na ugalj i otera u tri lepe svakog ko pokusa da joj to zabrani.

Za nuklearke para nemamo.

Samo nedostaje montiranje, redovno menjanje i servisiranje filtera.

I možemo da se grejemo još 50.god.

Glupi kum Petrović, bolje da je napravio privatnu firmu za ekologiju i filtere, nego firmu protiv ekologije i 10 mini hidrocentrala...
 
Ne znam koliko ste informisani ili niste ali da vas informisem da sve firme ne placaju cenu struje kao sto je za domacinstva vec se nalaze na tzv. komercijalnom snabdevanju gde se struja placa na osnovu cene megavata elektricne energije na evropskoj berzi struje - indeksirano u evrima.

To je samo kriminal po sebi, jer Srbija nije clan EU a indeksira i racuna struju svojim firmama u evru ali to sad na stranu.

Sustina je da je privreda do skora placala taj megavat struje 50-55 evra a da je on od skora izasao na 135, i da ce uskoro , biti 229 evra jer se trenutno toliko prodaje na evropskoj berzi energije.

To automatski znaci u praksi da ce SVIM Firmama u Srbiji uskoro struja poskupeti cetvorostruko!

Usled toga, polovina proizvodno orijentisane privrede Srbije a i mnogi koji se bave uslugama postace automatski nekonkurentni, morace da zaustave proizvodnju i odpuste radnike!

To ce automatski izazvati lancani kolaps privrede Srbije jer kad stanu proizvodno orijentisane firme staju i druge firme koje rade za njih.

Usled toga mnogi ce krenuti da traze posao u inostranstvu, krenuce u pecalbu usled toga opasce dodatno prihodi budzeta po osnovu poreza , BDP ce pasti.

To se vec desava! Firma u Kragujevcu koja se bavi proizvodnjom cepova od plastike je odpustila 3/4 od stotinu i nesto radnike koje zaposljava jer im je cena struje skocila za vise nego duplo.


To ce izazvati ogroman haos u drzavi, nezaposlenost ce skociti u nebo, inflacija takodje, siromastvo ce porasti do neslucenih razmera.

Resenje postoji i samo je jedno - a to je HITNO, koliko vec danas zapoceti pregovore sa Rusijom sa ciljem sto ranijeg pocetka izgradnje nuklearnih centrala u saradnji sa Rusijom , zatim izgraditi nekoliko gasnih elektrana , i povecati kapacitete proizvodne hidro i termo elektrana....

Vuciceva vlast ne zeli da se u to upusti , jer mu to zabranjuju gazde sa zapada kojima sluzi, i za ciji racun zeli da zatre Srbe.

Ali ako gradjani ne izvrse pritisak i pocne sto pre da se radi na povecanju proizvodnje struje u zemlji , kolaps je neizbezan.
a šta ćemo da radimo ako i struja iz nuklearne elektrane piskupi 4 puta?

proizvodnja je jeftina ali odlaganje nuklearnog otpada po Raški košta

a nije usključeno ni da neki žitelj uzme da otkopava?
 
Mozda ima neki nacionalni park gde bi bolje cucnula

Prokletije ? ili Šar planina :D

Treba da se okrenemo uglju i kvalitetnim filterima koji jeste da cenu koštanja el.en. povećava za 5-10%.

Za 30 godina, napraviti novu strategiju i primeniti je do 40.te godine.
 
Prokletije ? ili Šar planina :D

Treba da se okrenemo uglju i kvalitetnim filterima koji jeste da cenu koštanja el.en. povećava za 5-10%.

Za 30 godina, napraviti novu strategiju i primeniti je do 40.te godine.
Srbija je jedina zemlja koja ce imati svoju struju od uglja.
Uranijuma nema divoljno.

Dolazice ljudi u Srbiju ko Tarabici sto su prorekli
 
Idemo nuklearke Srbi grade sa Rusima! Samo jako!

Kazu da ce srpska nuklearka biti u blizini Golubca? Zahvaljujuci tome imacemo stabilno snabdevanje strujom sa 0% zagadjanja.

A @Patata Caliente neka prdi pod cebetom da se ogreje.
1983e godine u Lemanu je na 9 od top 10 mesta bio Porsche

Na mestu broj 9 je bio Sauber BMW. Jbga, niko nije savrsen.

Kako objasnjavas cinjenicu da je Lada raspala krsina, i nikad nisu pobedili u nicemu

Osim pocasnog trofejnog auta u CiganMali o cemu moze da posvedoci Natasa Bilja Rostova
 
A зашто када могу да направе јефтиније термоелектране да запосле СНС секту и да ложе јаловину натопљену адитивима ... и да сви поцркамо као пацови од загађења.
 

Back
Top