AIKIDO- (samo aikikai) - Organizacija u nasoj zemlji, predlozi, kritike...

  • Začetnik teme Aleksej_BASO
  • Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Maktub:
Hoces reci da su svi ostali isli van puta Hombu-a??? Mislis li da su Aikido saveze kod nas stvarali ljudi koji danas vise ne postoje? Sta je sa Leleom ? Sa koje "kruske" je ona pala pa ima 5. dan ? Odakle se ona stvorila ? Da nije mozda kao i Ljuba ?

U sustini DA. Ljuba je osnovao svoj realni aikido, Mirko Jovandic je saradjivao sa ko zna sve sa kim (uglavnom sa neaikikai instruktorima sto sada hoce da ispravi pokusajima saradnje sa Yokotom), Sasa Obradovic ne saradjuje direktno sa Hombu vec ide preko engleza (on je jedini koji osim AFSCG i sada SAF ima saradnju sa Hombu dodjom).
Pored ovih postoje i organizacije koje imaju kontakte sa nekim japanskim instruktorima (Shimitzu i drugi), ali to ne znaci da imaju saradnju i sa Hombu.
U sustini jedini koji diplome dobijaju od Hombu su clanovi bivseg AFSCG,(danas SAF) clanovi aikido federacije srbije (preko britanske aikido federacije ili kako se vec zove) i koliko znam Mirko Jovandic je na letosnjem Yokotinom seminaru organizovao neko polaganje u cilju da dodbije diplome za svoje ljude direktno od Hombu ( nisam upoznat sta je do kraja bilo sa tim).
Pored navedenih organizacija neki klubovi imaju direktnu saradnju sa japancima ( Aikido klub Novi Beograd saradjuje sa Fudzitom i preko njega i njegovoh IPAF dobija diplome iz japana).
Sto se tice Lele ona je kao clan AFSCG zasluzeno dobila svoj 5.DAN i tu nema sta da se spori.
 
Brlvrlac:
Tih godina za DAN stepene polazu i Njegos i Vesa ali ne mogu sad sa sigurnoscu reci kada dok ne proverim u arhivi.

-Hm kolko je meni poznato arhive slabo ima unazad do `78. a pre nje skoro nikako. Izvesni Markicevic ima obimnu, doduse svoju , arhivu koliko znam. I po njoj su Jovandic, Ljuba i drugi, dosli u klub gde su najstariji bili Ciga Ristic i Zagorac.
Vesa, Njegos,i Gisa su od Ljube ,( kasnije) presli kod Mirka Jovandica, a posle kod Jovice Stanojevica .`80-e dobijaju 1. dan i otvaraju klubove Vesa i Njegos, a `82. dobijaju 2. a `85. 3. dan.
Dok 4.dan Vesa i Mrdja dobijaju `91. a Njegos `97. Jovandic dobija 4. dan 89. a 5. neznam, Rade Jankovic na podstrek svoje uciteljice hemije (Lele) pocinje da vezba aikido pocetkom 90-ih i 95-e polaze za 1 dan samo 6 meseci posle dobijenog 1kyua, 2. dan dobija ` 97.; 3. dan 2000. a 4.dan prosle godine cini mi se.

2006. godine se formira SAF ciji su osnivaci takodje Njegos i Vesa. Ako se malo pogleda od samog pocetka organizacije kod nas primetice se da su oni jedini koji su neprekidno sledili put saradnje sa Hombu dodjom i japanskim instruktorima.

-Da, mada ako cemo precizno, od `91. do `97. saradnje sa japancima nije bilo, u smislu da nisu dolazili kod nas (osim samo jednom Fujimoto `95.).
Sta ti to imas protiv Radeta? Da neces mozda da osporis Njegov kvalitet?
 
"U samim pocetcima aikidoa kod nas Ljuba jeste bio jedan od prvih trenera koji je otvorio svoj klub. Naravno tada nije imao DAN. U prvoj generaciji aikidoka kod nas bili su osim njega jos i Mirko Jovandic, Zoran Ristic, Milan Zagorac, Jovica Stanojevic i jos nekoliko drugih."

Zoran Ristic, Milan Zagorac, Jovica Stanojevic su umrli , ali Mirko J. , Pera Nikolajevic ( njih dvojica su organizovali dolazak Tade u BG ... izmedju ostalog ) , Karunc Lj. i jos neki jos uvek rade .

" Hm kolko je meni poznato arhive slabo ima unazad do `78. a pre nje skoro nikako. Izvesni Markicevic ima obimnu, doduse svoju , arhivu koliko znam. I po njoj su Jovandic, Ljuba i drugi, dosli u klub gde su najstariji bili Ciga Ristic i Zagorac. "

To je tacno iz dva razloga :1) Milan Zagorac je doneo ( poceo aikido kod nas ), sto se moze videti u Budo press-u iz '68 ( na zalost ja sam svoju arhivu bacio ) .
2) Milan je bio njihov (prvenstveno) trener judo-a , aikido je u pocetku bio vise fakultativna delatnost .
 
" Dok 4.dan Vesa i Mrdja dobijaju `91. a Njegos `97. Jovandic dobija 4. dan 89. a 5. neznam, Rade Jankovic na podstrek svoje uciteljice hemije (Lele) pocinje da vezba aikido pocetkom 90-ih i 95-e polaze za 1 dan samo 6 meseci posle dobijenog 1kyua, 2. dan dobija ` 97.; 3. dan 2000. a 4.dan prosle godine cini mi se."

Mirko je V dan polozio 2001 g. , a II dan 1974 . Sa malo manjim intervalima su polagali i
ostali ( Vesa,Njegos ,Z. Obradovic ...) , a sada se to krece mnogo brze .
Bilo je ljudi koji nisu mogli da polazu ni za I kyu po pet godina ( zato sto Fujika nije dolazio , a nasi majstori nisu imali pravo da drze polaganje vise od II kyu-a ) .
Rade je za I kyu isao u Italiju , i u tom smislu je u odnosu na druge imao samo vise srece i para verovatno . Predpostavljam da je prvenstveno zbog toga pomenut .
 
"U sustini DA. Ljuba je osnovao svoj realni aikido, Mirko Jovandic je saradjivao sa ko zna sve sa kim (uglavnom sa neaikikai instruktorima sto sada hoce da ispravi pokusajima saradnje sa Yokotom), Sasa Obradovic ne saradjuje direktno sa Hombu vec ide preko engleza (on je jedini koji osim AFSCG i sada SAF ima saradnju sa Hombu dodjom).

Mirko je uvek bio veci katolik od pape , tako da je saradjivao SAMO sa aikikai instruktorima ( Tamura ,Yamada ,Suga ) , a sa Yokotom je poceo kada je uspeo da zabrlja sa Sugom i uspesno rasturi svoju organizaciju na tri dela ( svi imaju vezu sa hombu dojom i dobijaju diplome sa potpisom Moriteru Ueshibe ) .

Sto se tice diploma ni to nije tacno , od 2001 Mirko ima pravo samostalnog drzanja polaganja do II dana ( i drzao ih je i diplome su dolazile, ali retko , zato sto vecina ljudi hoce ipak da polaze kod nekog japanca ). A diplome sa zadnjeg seminara ( sa Yokotom ) su dobili posle mesec dana.
 
Dj Ura:
"U sustini DA. Ljuba je osnovao svoj realni aikido, Mirko Jovandic je saradjivao sa ko zna sve sa kim (uglavnom sa neaikikai instruktorima sto sada hoce da ispravi pokusajima saradnje sa Yokotom), Sasa Obradovic ne saradjuje direktno sa Hombu vec ide preko engleza (on je jedini koji osim AFSCG i sada SAF ima saradnju sa Hombu dodjom).

Mirko je uvek bio veci katolik od pape , tako da je saradjivao SAMO sa aikikai instruktorima ( Tamura ,Yamada ,Suga ) , a sa Yokotom je poceo kada je uspeo da zabrlja sa Sugom i uspesno rasturi svoju organizaciju na tri dela ( svi imaju vezu sa hombu dojom i dobijaju diplome sa potpisom Moriteru Ueshibe ) .

Sto se tice diploma ni to nije tacno , od 2001 Mirko ima pravo samostalnog drzanja polaganja do II dana ( i drzao ih je i diplome su dolazile, ali retko , zato sto vecina ljudi hoce ipak da polaze kod nekog japanca ). A diplome sa zadnjeg seminara ( sa Yokotom ) su dobili posle mesec dana.

Sto se tice polaganja koje drze instruktori tehnicke komisije SAF priynata su polaganja zakljucno sa 4.DAN stepenom.
Diplome iz japana stizu najduze za mesec dana od dana slanja.
 
Mislim da o Srpskoj aikido istoriji razglabaju ljudi koji su dva petka u aikidou ali kao papagaji citiraju različite izvore.Kada krenu sa hronologijom kad je ko postao majstor,ko je kod koga učio i ko je s kim saradjivao,vidi se da su slušali nečija naklapanja i uglavnom je to u službi tekuće politike koju vodi njihova organizacija ili klub,ali,kada su tračevi i dogadjanja od par godina u nazad ,tu se dobro snalaze,što opet pokazuje da su to ljudi koji su od skora u aikidou(što bi reko Jovandić-nečije dijabole ).Smešno je kada predstavnik kluba iz jednog grada,gde do skora aikido nije ni postojao,sada žari i pali forumom,a biser mu je kada kaže da Leli neće dozvoliti da udje u organizaciju.Mogu samo da zamislim koliko je za to boli ona stvar i koliko je nesrećna zbog toga.Ali kad reši da udje,tog čoveka niko neće ni pitati za mišljenje jer se politika vodi u Beogradu a ne u čaršiji.
Taj Vesa kog u nebesa dižete ili napadate mi je pre par meseci rekao da na forume idu dokoni ljudi i b.....,da su mu neki njegovi klinci pričali o diskusijama na ovom forumu,ali da mu ne pada na pamet da to pogleda jer ga gluposti ne interesuju.Čovek je sto posto u pravu što se toga tiče.
Za one kojima nedostaje arhiva iz sedamdesetih,kompletiranja radi,ubacite aikikai ajstore Desimira Ivanovića 2dan /od Tade/ i Batu Miloševića ,vidim niko ih više ne spominje a nije pošteno jer su i oni pioniri.
 
m0108994d:
Mislim da o Srpskoj aikido istoriji razglabaju ljudi koji su dva petka u aikidou ali kao papagaji citiraju različite izvore.Kada krenu sa hronologijom kad je ko postao majstor,ko je kod koga učio i ko je s kim saradjivao,vidi se da su slušali nečija naklapanja i uglavnom je to u službi tekuće politike koju vodi njihova organizacija ili klub,ali,kada su tračevi i dogadjanja od par godina u nazad ,tu se dobro snalaze,što opet pokazuje da su to ljudi koji su od skora u aikidou(što bi reko Jovandić-nečije dijabole ).Smešno je kada predstavnik kluba iz jednog grada,gde do skora aikido nije ni postojao,sada žari i pali forumom,a biser mu je kada kaže da Leli neće dozvoliti da udje u organizaciju.Mogu samo da zamislim koliko je za to boli ona stvar i koliko je nesrećna zbog toga.Ali kad reši da udje,tog čoveka niko neće ni pitati za mišljenje jer se politika vodi u Beogradu a ne u čaršiji.
Taj Vesa kog u nebesa dižete ili napadate mi je pre par meseci rekao da na forume idu dokoni ljudi i b.....,da su mu neki njegovi klinci pričali o diskusijama na ovom forumu,ali da mu ne pada na pamet da to pogleda jer ga gluposti ne interesuju.Čovek je sto posto u pravu što se toga tiče.
Za one kojima nedostaje arhiva iz sedamdesetih,kompletiranja radi,ubacite aikikai ajstore Desimira Ivanovića 2dan /od Tade/ i Batu Miloševića ,vidim niko ih više ne spominje a nije pošteno jer su i oni pioniri.


Ta naklapanja smo slusali od ljudi koji su mnogo duze u aikidou od tebe i mene i ostalih forumasa, pa stoga ne vidim razlog zasto ta naklapanja ne bi bila istinita. Nisi bio na, nadam se zadnjoj sednici AFSCG, gde je Leli indirektmo receno zasto nije pozvana u SAF sto je ona i skontala jer nije glupa zena. Da li je boli ona stvar neznam i ne zanima me. Rekao sam da sam protiv njenog primanja u SAF i tako ce ostati jer mislim da SAF nije sredina za nju. Tu sam malo, revoltiran, preterao ali vecina odlucuje na glasanju i ja tu nemogu nista da ucinim protiv vecine ukoliko se donese odluka protivna mom misljenju.

Aikido u Sapcu postoji od 92. godine sto nije malo godina. Ima tri kluba koja su vrlo cenjena od strane organizacije kojoj pripada.

Da, na forume idu dokoni ljudi i tu sam samo da bih ubio vreme jer nemam toliko posla da bih ga drugacije potrosio, i da bih se malo raspravljao sa vama ostalima jer mi je to zanimljivo. Ti se izgleda razumes u aikido ko Marica u onu stvar
 
Aleksej_BASO:
Ako i nemate predlog bar napisite koje je vase vidjenje problema, i to je pola posla.

Odakle da pocnem? Pre svega resenje a ne predlog: aikido organizaciju treba ujediniti pod mojim vodjstvom. Sliku O-Senseja zadrzati, barem prvo vreme. Svi clanovi nove organizacije moraju da puste brkove, po ugledu na Faruka Bulzaru. Svaka zenska svlacionica organizacije odlukom Vrhovnog Izvrsnog Veca Aikikai (VIVA to sam ja, ziveo ja) automatski postaje i moja svlachionica. Zenskinje koje treniraju prestaju da budu u obavezi da nose opremu. Muski clanovi prestaju da budu u obavezi da dolaze na treninge, mada ih treba potsticati da rade na unapredjenju sopstvenih tehnika, kod kuce, uz ravnomerno koriscenje i leve i desne ruke.

Sta jos dodati? Seminare na nudistickoj plazi Njivice, izlet u Amsterdamski Red Light district (sa obezbedjenim radnim mestom!!!) i jedina ponuda koja se odnosni na preostale muske clanove: eko-turizam u naselju Shutka u Makedoniji.

Mislim da ce ove promene imati za posledicu kvalitetniji rad, vecu posecenost seminara, zaradu, kao i moje potpuno zadovoljstvo, te da svi moramo krenuti ka ovom cilju! Samo potpunom harmonijom mozemo postici vrhunac, tj. moju srecu.

:roll:
 
Mutant:
Muski clanovi prestaju da budu u obavezi da dolaze na treninge, mada ih treba potsticati da rade na unapredjenju sopstvenih tehnika, kod kuce, uz ravnomerno koriscenje i leve i desne ruke.

Ja vec duze vreme vezbam kod kece "tehnike" da radim i levom i desnom rukom.Jel mogu da polazem za majstorsko zvanje kod nekog ZENSKOG MAJSTORA" iz tog tvog "aikida". da li je kod tebe u klubu Angelina Jolie(ja bih kod nje da polazem) :-D
 
shmeker_yu:
Ja vec duze vreme vezbam kod kece "tehnike" da radim i levom i desnom rukom.Jel mogu da polazem za majstorsko zvanje kod nekog ZENSKOG MAJSTORA" iz tog tvog "aikida". da li je kod tebe u klubu Angelina Jolie(ja bih kod nje da polazem) :-D

Bvate, i ja bi , al moram da doteram malo liniju prvo,... a sve mi se cini da i za tebe slicno vazi :) Pozz!
 
Ne znam odakle se nadje neko direktno prozvan,ali pošto se već prepoznao,opet pada u grešku i daje olako sud da je naklapanja slušao od ljudi koji su mnogo duže u aikidou od mene , njega i ostalih forumaša. Verovatno da Srpsku aikido deli na dva perioda, period od sedamdesetih kada se nešto dogadjalo, ali nema pisanih dokumnata i novo doba,od 1992 godine,od kada je sve poznato i pamti se.
Na moje zadovoljstvot,malo je ljudi kod nas koji su duže u aikidou od mene i sve ih mnogo dobro znam, i tako da dobro znam šta je naklapanje a šta ne i našu aikido istoriju još uvek ne delim da vreme pre potopa i posle.Što se tiče poredjenja mene i Marice,zaista neznam ko je dama,ali verujem da aikido bolje poznajem od nje, jer imam nekoliko učenika sa dan zvanjima,naravno aikikikai,koji verovatno ne bi vežbali u mom klubu da tu nema šta da se nauči,a na zadnjoj sednici AFSCG,kao i na ranijim na sreću nisam bio,ali mnogo dobro znam šta se izdogadjalo, možda i bolje od nekih koji su tamo bili.
Čovek je lepo postavio temu za diskusiju,samo za aikikai ,ali nema efekta,ovih nekoliko replika pokazuje koliko je razlika izmedju saveza ,organizacija i nezavisnih klubova koji su istog aikikai porekla,ali su sami sebi dovoljni i ne priznaju druge.
Malo me taj Giska iziritirao, ima čovek pravo da iznosi svoje vidjenje stvari,ali priča nešto u šta očito veruje samo on,a naša aikido realnost je nešto sasvim drugo.I da ne tupim,čoveka verovatno ne znam i ne želim da ga vredjam,ali u aikidou sam verovatno duže nego što on ima godina i nagledao sam se svakakvih pokušaja da se aikido ujedini.Kao i u politici,do juče ljuti protivnici zaboravljaju na nesuglasice, elegantno odbacuju neke koji su im samo služili da mogu da naprave organizaciju a posle nastave po starom.Moj savet je,gledaj svoja posla i ne kuni se u niukoga jer se tu obrće para i
zbog toga se oni kolju,a ne zbog toga ko radi najkvalitetniji aikido.
 
m0108994d:
Ne znam odakle se nadje neko direktno prozvan,ali pošto se već prepoznao,opet pada u grešku i daje olako sud da je naklapanja slušao od ljudi koji su mnogo duže u aikidou od mene , njega i ostalih forumaša. Verovatno da Srpsku aikido deli na dva perioda, period od sedamdesetih kada se nešto dogadjalo, ali nema pisanih dokumnata i novo doba,od 1992 godine,od kada je sve poznato i pamti se.
Na moje zadovoljstvot,malo je ljudi kod nas koji su duže u aikidou od mene i sve ih mnogo dobro znam, i tako da dobro znam šta je naklapanje a šta ne i našu aikido istoriju još uvek ne delim da vreme pre potopa i posle.Što se tiče poredjenja mene i Marice,zaista neznam ko je dama,ali verujem da aikido bolje poznajem od nje, jer imam nekoliko učenika sa dan zvanjima,naravno aikikikai,koji verovatno ne bi vežbali u mom klubu da tu nema šta da se nauči,a na zadnjoj sednici AFSCG,kao i na ranijim na sreću nisam bio,ali mnogo dobro znam šta se izdogadjalo, možda i bolje od nekih koji su tamo bili.
Čovek je lepo postavio temu za diskusiju,samo za aikikai ,ali nema efekta,ovih nekoliko replika pokazuje koliko je razlika izmedju saveza ,organizacija i nezavisnih klubova koji su istog aikikai porekla,ali su sami sebi dovoljni i ne priznaju druge.
Malo me taj Giska iziritirao, ima čovek pravo da iznosi svoje vidjenje stvari,ali priča nešto u šta očito veruje samo on,a naša aikido realnost je nešto sasvim drugo.I da ne tupim,čoveka verovatno ne znam i ne želim da ga vredjam,ali u aikidou sam verovatno duže nego što on ima godina i nagledao sam se svakakvih pokušaja da se aikido ujedini.Kao i u politici,do juče ljuti protivnici zaboravljaju na nesuglasice, elegantno odbacuju neke koji su im samo služili da mogu da naprave organizaciju a posle nastave po starom.Moj savet je,gledaj svoja posla i ne kuni se u niukoga jer se tu obrće para i
zbog toga se oni kolju,a ne zbog toga ko radi najkvalitetniji aikido.

Verujem da si dugo u aikidou i da imas ucenike sa DAN stepenima i da se od tebe ima sta nauciti. Znam da nisam ni najpametniji ni da najvise znam. Medjutim nikako mi nije jasno gde nadje te silne pare koje se obrcu u aikidou.
Mozda obrcu pare nekolicina onih koji dobijaju od drzave neke pare.
Iz licnog iskustva, a i iz iskustva drugih sa kojima sam imao prilike da razgovaram, a da pri tom nemaju razlog da me lazu, kod nas su svi srecni ako im ostane neki dinar kad plate salu i ostale obaveze.
Ako si ti nasao neci dobar nacin da se od aikidoa moze ziveti podeli sa nama. Nemoj biti sebican.
Meni nikako ne uspeva, a koliko znam ni drugim koji vode sale.
 
milancebgd:
Verujem da si dugo u aikidou i da imas ucenike sa DAN stepenima i da se od tebe ima sta nauciti. Znam da nisam ni najpametniji ni da najvise znam. Medjutim nikako mi nije jasno gde nadje te silne pare koje se obrcu u aikidou.
Mozda obrcu pare nekolicina onih koji dobijaju od drzave neke pare.
Iz licnog iskustva, a i iz iskustva drugih sa kojima sam imao prilike da razgovaram, a da pri tom nemaju razlog da me lazu, kod nas su svi srecni ako im ostane neki dinar kad plate salu i ostale obaveze.
Ako si ti nasao neci dobar nacin da se od aikidoa moze ziveti podeli sa nama. Nemoj biti sebican.
Meni nikako ne uspeva, a koliko znam ni drugim koji vode sale.

Milance cini mi se da si promasio poentu price.

Sustina je u sledecoj recenici (slicno sam i ja pisao, ali niko ne slusa):

"Kao i u politici,do juče ljuti protivnici zaboravljaju na nesuglasice, elegantno odbacuju neke koji su im samo služili da mogu da naprave organizaciju a posle nastave po starom."
 
kiklop9:
Milance cini mi se da si promasio poentu price.

Sustina je u sledecoj recenici (slicno sam i ja pisao, ali niko ne slusa):

"Kao i u politici,do juče ljuti protivnici zaboravljaju na nesuglasice, elegantno odbacuju neke koji su im samo služili da mogu da naprave organizaciju a posle nastave po starom."

Mozda jesam. Mada ne vidim problem u tome. To mozda i jeste istina.
U sustini sta je drugo razlog svih sukoba u nasem aikidou nego neka politika.
Tehnika sigurno nije. Tu se tacno zna ko je ko i to niko i ne komentarise.
Samo neka trenutna politika je uvek menjala i danas menja odnose medju ljudima koji
su se medjusobno druzili i bili kucni prijatelji i sta vec sve ne, a danas se ne mogu da gledaju ocima.
Meni je veoma zao zbog toga. Nazalost u poziciji sam da moram da odaberem jednu stranu i da se toga drzim i to je tako.
Bilo bi mi mnogo draze kad bi se ovde raspravljali o temama koje su vezane za tehniku aikioda nego sto se raspravljamo ko je kad sta rekao i ucinio.
Pozdrav svima
 
milancebgd:
Bilo bi mi mnogo draze kad bi se ovde raspravljali o temama koje su vezane za tehniku aikioda nego sto se raspravljamo ko je kad sta rekao i ucinio.


Pa bilo je nekih konstruktivnih pokusaja u tom smislu , ali slaba vajda, opet se sve svede na prozivku...
Evo: Tehnike u aikidou su samo alati kojima se uce odredjeni principi.
Po nekim klasifikacijama aikido se svrstava u unutrasnje , meke vestine, cija je odlika i cilj pre svega unutrasnja transformacija samog pojedinca, a ne to kako nauciti zavrtati ruke. I zato tehnike aikidoa, i sam nacin vezbanja u dojou i nisu ni koncipirani za to kako preziveti sukob ili kako pobediti u ultimat fajtu.Pa samim tim i nisu uvek u takvim situacijama i optimalne za primenu (tehnike).
Mnogi ce ovde upitati pa zasto onda vezbati aikido, ako nije "realan"? Ali zbog cega onda radimo i ucimo mnoge druge naizgled beskorisne stvari, kao sto je npr. pisanje, kad vecina ljudi nije pismena, a od onih koji jesu ,vecina nikad ne postanu pisci. Ili zasto gledamo platna slikara ili spomenike vajara ili slusamo muziku muzicara, kad u vecini slucajeva sve to za nas nema neku direktnu upotrebnu vrednost? Pa valjda zato jer to budi i razvija neke druge covekove vrednosti i osobine, a ne one materijalne.. Dete kroz igru razvija mastu i kreativnost, ali i misice. Slicno tome, i mi na aikidou kroz tehnike u medjusobnom radu i interakciji razvijamo svoj duh i telo. Zato je kao aktivnost aikido korisniji od obicne fiskulture ili od obicnog umnog rada, jer u sebi na prirodan nacin spaja obe stvari: telesno i duhovno...
I zato mozemo raspravljati o tehnikama i tome koji je stil "bolji" , zbog druzenja, ali to nije sustina aikidoa. Sustina aikidoa se ne krije ni po knjigama ni kasetama, sustina se krije u radu, a ne u prici. Naravno druzenje nam moze pomoci (ili odmoci ), da do te sustine dodjemo ili joj se bar malo priblizimo...
 
Brlvrlac:
Pa bilo je nekih konstruktivnih pokusaja u tom smislu , ali slaba vajda, opet se sve svede na prozivku...
Evo: Tehnike u aikidou su samo alati kojima se uce odredjeni principi.
Po nekim klasifikacijama aikido se svrstava u unutrasnje , meke vestine, cija je odlika i cilj pre svega unutrasnja transformacija samog pojedinca, a ne to kako nauciti zavrtati ruke. I zato tehnike aikidoa, i sam nacin vezbanja u dojou i nisu ni koncipirani za to kako preziveti sukob ili kako pobediti u ultimat fajtu.Pa samim tim i nisu uvek u takvim situacijama i optimalne za primenu (tehnike).
Mnogi ce ovde upitati pa zasto onda vezbati aikido, ako nije "realan"? Ali zbog cega onda radimo i ucimo mnoge druge naizgled beskorisne stvari, kao sto je npr. pisanje, kad vecina ljudi nije pismena, a od onih koji jesu ,vecina nikad ne postanu pisci. Ili zasto gledamo platna slikara ili spomenike vajara ili slusamo muziku muzicara, kad u vecini slucajeva sve to za nas nema neku direktnu upotrebnu vrednost? Pa valjda zato jer to budi i razvija neke druge covekove vrednosti i osobine, a ne one materijalne.. Dete kroz igru razvija mastu i kreativnost, ali i misice. Slicno tome, i mi na aikidou kroz tehnike u medjusobnom radu i interakciji razvijamo svoj duh i telo. Zato je kao aktivnost aikido korisniji od obicne fiskulture ili od obicnog umnog rada, jer u sebi na prirodan nacin spaja obe stvari: telesno i duhovno...
I zato mozemo raspravljati o tehnikama i tome koji je stil "bolji" , zbog druzenja, ali to nije sustina aikidoa. Sustina aikidoa se ne krije ni po knjigama ni kasetama, sustina se krije u radu, a ne u prici. Naravno druzenje nam moze pomoci (ili odmoci ), da do te sustine dodjemo ili joj se bar malo priblizimo...

Lep tekst, mada se plasim da ga nece razumeti mnogi koji posecuju ovaj forum.
 
Pa bilo je nekih konstruktivnih pokusaja u tom smislu , ali slaba vajda, opet se sve svede na prozivku...
Evo: Tehnike u aikidou su samo alati kojima se uce odredjeni principi.
Po nekim klasifikacijama aikido se svrstava u unutrasnje , meke vestine, cija je odlika i cilj pre svega unutrasnja transformacija samog pojedinca, a ne to kako nauciti zavrtati ruke. I zato tehnike aikidoa, i sam nacin vezbanja u dojou i nisu ni koncipirani za to kako preziveti sukob ili kako pobediti u ultimat fajtu.Pa samim tim i nisu uvek u takvim situacijama i optimalne za primenu (tehnike).
Mnogi ce ovde upitati pa zasto onda vezbati aikido, ako nije "realan"? Ali zbog cega onda radimo i ucimo mnoge druge naizgled beskorisne stvari, kao sto je npr. pisanje, kad vecina ljudi nije pismena, a od onih koji jesu ,vecina nikad ne postanu pisci. Ili zasto gledamo platna slikara ili spomenike vajara ili slusamo muziku muzicara, kad u vecini slucajeva sve to za nas nema neku direktnu upotrebnu vrednost? Pa valjda zato jer to budi i razvija neke druge covekove vrednosti i osobine, a ne one materijalne.. Dete kroz igru razvija mastu i kreativnost, ali i misice. Slicno tome, i mi na aikidou kroz tehnike u medjusobnom radu i interakciji razvijamo svoj duh i telo. Zato je kao aktivnost aikido korisniji od obicne fiskulture ili od obicnog umnog rada, jer u sebi na prirodan nacin spaja obe stvari: telesno i duhovno...
I zato mozemo raspravljati o tehnikama i tome koji je stil "bolji" , zbog druzenja, ali to nije sustina aikidoa. Sustina aikidoa se ne krije ni po knjigama ni kasetama, sustina se krije u radu, a ne u prici. Naravno druzenje nam moze pomoci (ili odmoci ), da do te sustine dodjemo ili joj se bar malo priblizimo...
[/QUOTE]

Hm, mislis da si pametan? ...Sve si to od negde prepiso`.
I bolje bi ti bilo da takve stvari citas sam sebi na treningu, umesto sto vices na ucenike u pauzama mucanja, pa bi ih imao vise ,mislim ucenika!
 
"Hm, mislis da si pametan? ...Sve si to od negde prepiso`.
I bolje bi ti bilo da takve stvari citas sam sebi na treningu, umesto sto vices na ucenike u pauzama mucanja, pa bi ih imao vise ,mislim ucenika! "

"Moj savet je,gledaj svoja posla i ne kuni se u niukoga jer se tu obrće para i
zbog toga se oni kolju,a ne zbog toga ko radi najkvalitetniji aikido. "

Gdi su nasi novci !
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top