Agregacija

jomini

Buduća legenda
Banovan
Poruka
33.113
Planiram da uzmem ADSL priključak. Ima tamo koječega i skoro sve mi je jasno, ali pominje se izraz ''nivo agregacije''. Ide od 30:1 do 10:1. Šta je to?
 
Telekom je cenu koju naplaćuje provajderima podelio na dve komponente: fiksnu sumu za zakupljeni ADSL port i saobraćaj između korisnika i provajdera. Naplaćuje se, dakle, interni saobraćaj koji putuje po sistemu prenosa, bez obzira na to što dobar deo tog saobraćaja naplaćuje još jednom, kroz korišćenje Internet linka. U cenu porta je uračunat neki saobraćaj, a provajderu se naplaćuje prekoračenje opsega. To je izraženo kroz nesrećno imenovanu "agregaciju"; neiskusni korisnici tumače da je, pri agregaciji 30:1, 30 ADSL korisnika nagurano na 1 megabit, pa ako recimo jedan prenosi podatke brzinom od 768 kbps a drugi brzinom od 256 kbps, za ostalih 28 ne ostaje ništa. Takva formulacija je besmislena, jer se agregacija ne pravi na svaki megabit posebno već se gledaju statistički podaci za sve korisnike zajedno, a radi se o naplati a ne o ograničenju protoka. Osim toga, saobraćaj od korisnika do provajdera je nekoliko puta jeftiniji od linka prema svetu, pa bi se na tom mestu pre očekivala zagušenja. Korisnik ne oseća agregaciju već ukupan kvalitet servisa, izražen u mogućnosti prenosa podataka sa željenih Internet sajtova, i po tome će provajderi svakako biti više ili manje cenjeni. Na agregaciju ne treba trošiti ni vreme ni reči.

Samo prenosim (copy/paste) jedan clanak u vezi sa tvojim pitanjem....

Nemoj se dvoumiti DA ili NE . Uzimaj ADSL sto PRE !

Posle silnih muka sa dial up-om cini mi se da je ovo samo neki lep san. Nerado ustajem od PC-ja, bojim se da cu se probuditi i morati da ponovo cekam na vezu i da se nerviram . Plus, sto sada placam MANJE nego pre.
 
I hoću, samo da mi jave da li može ovde kod mene, a trebalo bi da može, nova centrala linija podržava poziv na čekanju i identifikaciju poziva...
Znači, nije bitno, a?
 
Ne tvrdim da nije bitno, nisam ni ja skroz nacisto, voleo bih da cujem jos neko misljenje.
Ono sto je definitivno bitno, to je da odaberes pravog provajdera. Kao i kod dial up-a, postoje drasticne razlike i kod ADSL-a. Neki pominju i zavisnost od kvaliteta centrale na kojoj si, sto svakako ne treba zanemariti. Ja sam zadovoljan, ne zelim da reklamiram firmu, raspitaj se kod prijatelja, ili otvori topik o tome.
 
Mozda ce me sada neki ispljuvati, ali mnogi tvrde da je kod ADSL-a jako vazna udaljenost od centrale, tako da je po mom skromnom misljenju najbolje da se raspitas u tvom kvartu kod korisnika. Procitao sam da kod istog provajdera, a u razlicitim delovima grada nije isti protok.
Ako lazu novine, lazem i ja....
 
@ jomini

Moj savet ti je da pazis gde ides,kod kojeg porvajdera,,evo mojih iskustva...

VERATNET - Srdachni i ljubazni ali slabo izlaze u susret i nikada nije greshka do njih,muchio sam
se sa njima skoro tri meseca i stero ih u pm..
 
@ jomini

KOD BEOTELA sam vetj 6 meseca ima problema ali su ljudi predusretljivi,dva puta su mi dolazili u
stan da reshimo ako ima nekih problema i shto je najbitnije vreme koje nisam na netu oni mi sledeci
mesec nadoknade..Ekipa je skroz ok i oni su ti koje ti ja preporuchujem...
 
Kod Beotela sam uzeo ADSL prvu varijantu od 1800 dinara...Naravno svaki mesec ima ponekih
problemchitja ali sad ih sam uspeshno reshavam...
SEZAM PRO nisam bio kod njih ali chujem od mojih prijatelja koji su tamo da su arogantni i
nisu za potpunu saradnju tako da sam zadovoljan tu gde sam...
 
Najvetja razlika izmedju ovih tri provajdera je ova: U beotelu ti ne ogranichavaju protok...U stvari to kao
ni u Veratnetu ali chim sam pocheo prvih meseci da skidam ko lud muziku oni su me izbacivali,tj
skidali mi jachinu protoka i naravno ja pizdio shto nemogu da radim normalno,tako su me drpali
tri meseca,dok ovde u Beotelu nema ANARHIJE i skidam koliko god mi je protokom dozvoljeno...
Ipak sam non stop na netu...
 
Psihologue:
@ jomini

KOD BEOTELA sam vetj 6 meseca ima problema ali su ljudi predusretljivi,dva puta su mi dolazili u
stan da reshimo ako ima nekih problema i shto je najbitnije vreme koje nisam na netu oni mi sledeci
mesec nadoknade..Ekipa je skroz ok i oni su ti koje ti ja preporuchujem...
Uzeo sam EUnet. Takođe mislim da su ok. Prošle nedelje, baš u nedelju sam poslao mail sa nekim pitanjem, i telefon mi zazvonio za manje od sat vremena. Ažurno, nema šta... Malo su skuplji od ostalih.
 
sch:
Korisnik ne oseća agregaciju već ukupan kvalitet servisa, izražen u mogućnosti prenosa podataka sa željenih Internet sajtova, i po tome će provajderi svakako biti više ili manje cenjeni. Na agregaciju ne treba trošiti ni vreme ni reči.

Samo prenosim (copy/paste) jedan clanak u vezi sa tvojim pitanjem....
Lično mislim da je ovo samo reklama.Dosta puta mi se desilo da mi protok padne ali sinoć sam oborio rekord. 0,7 kilobajta sa ADSL 256 :mad: zezao neko vreme pa opet krenuo.
 

Back
Top