AGILITI

Agility je stvarno bio super! Posetioci su prvo mogli da vide prezentaciju clanova agility kluba a kasnije su mogli da se oprobaju svi koji su poveli svoje pse. Ono sto odusevljava kod ove disciplina je to da u njoj mogu da se oprobaju svi psi... bili oni rasni, mesanci... veliki ili mali...nekako mi je agility mnogo zanimljiviji od izlozbi pasa. Evo par slicica za one koji nisu uspeli da dodju i da vide. :) Uskoro sledi i reportaza sa mnogo vise slika na Zivotinjskom Carstvu :D

agility-051.jpg


agility-036.jpg


agility-183.jpg


agility-078.jpg


agility-087.jpg


i posetioci sa svojim psima...

agility-101.jpg


agility-106.jpg


agility-164.jpg


agility-108b.jpg
 
udruzenje ljubitelja prirode i umetnost NAT-ART je zapocelo postupak otvaranja agiliti kluba u Beogradu.
zanima me misljenje svih vlasnika pasa...
sta mislite o agilitiju i dali Beograd ima potrebu za takvim vidom rekreacije pasa?
 
da, mislim da je OK...sto?
znam coveka koji organizuje agiliti, i imam malog prgavog terijera koji obozava da jurca, i to mu se svidelo na prezentaciji na Tasmajdanu...
 
Ne razumem zasto bi iko ista imao protiv agility-ja. Ovo je jako lep vid rekreacije i za pse i za vlasnike, kreativan i zabavan. Koliko znam, trebalo bi da postane i olimpijski sport.
 
drago mi je da tako mislite.
ali ima,nazalost,i onih vlasnika pasa koji josuvek neznaju sta je agiliti. Ali nadam se da ce i oni shvatiti koliko to znaci i za njih a posebno za njihove pse.
jos smo u pregovorima sa nadleznima za lokaciju ali trebalo bi da to uskoro zavrsimo i da sa pocetkom proleca pocne da radi nas i vas agiliti teren.
 
indijancina:
drago mi je da tako mislite.
ali ima,nazalost,i onih vlasnika pasa koji josuvek neznaju sta je agiliti. Ali nadam se da ce i oni shvatiti koliko to znaci i za njih a posebno za njihove pse.
jos smo u pregovorima sa nadleznima za lokaciju ali trebalo bi da to uskoro zavrsimo i da sa pocetkom proleca pocne da radi nas i vas agiliti teren.
U pravu si i mislim da uopšte ne bi bilo loše da i na ovom mestu, u najkraćem, kažeš šta je "agiliti". ;)
Pozdrav!
 
AGILITI je relativno nov kinoloski sport.
Atraktivan,zanimljiv i privlacan a iznad svega koristan.
U njemu uzivaju i psi i njihovi vlasnici,ljudi vole da ga gledaju i to
je sigurno najbolja rekreacija za "tim na sest nogu" (psa i vlasnika).

Danas je sve manje onih koji pse kupuju za posebne namene kao sto je to
nekad bilo (lov,odbranu,cuvanje stoke i slicno). Danas se psi kupuju iz ljubavi
i zelje za rekreacijom (ima jos drugih razloga ali njih cemo sada preskociti).
Kada je pas mlad sve mu je interesantno,voli sve da proba,sve da vidi i onjusi,
tako da je lako smisljati nove igrice za njega koje on rado isprati.
Ali kada pas poraste sve je manje igre. Ljudima dosadi setnja po istim parkovima,
pa se ti uzbudljivi trenuci cesto pretvore u hitan WC. A psi su tada osudjeni na
zivot u nekoliko kvadrata stana ili nekoliko metara lanca u dvoristu.
Takav pas ni slucajno nije sretan,pa ni vlasnik nema bas puno zadovoljstva sa njim.
Problem nastane kada pas na nepravilan nacin trosi energiju. To u praksi zaci
jurenje macaka,tuca sa drugim psima,bezanje sa vrsnjacima ... itd.
Tada vlasnik ima jos manje volje za setnjom koja moze postati prava muka.
Manje se bavi sa psom a ovaj ima sve vise energije i zamka je stvorena!
ali... za sve je itekako kriv vlasnik. Pas je inteligentno bice ciji mozak
i telo treba uposliti.
Odgovor na pitanje kako u savremenom svetu istrositi psecu energiju je ispred nas.
AGILITI...
Srha ovog sporta je da se uz preskakanje prepreka,prelazenje mostica,provlacenje kroz
tunele i slicno,potrosi veci deo energije vaseg psa a pritom uz sve to se
pojacava veza izmedju psa i vlasnika i poboljsava kontakt i medjusobno poverenje.
Tako da pas posle nekog vremena vrlo lako shvati da je lepo i zabavno slusati
vlasnika i uciti nesto novo,sto ce ubuduce rado prihvatati kao dok je bio stene.

Tako je agiliti postao sport blizak i psima i ljudima. On nas uci kako
odgajiti psa na njemu prirodan nacin,kako psi razmisljaju i kako mozemo
kao "tim na sest nogu" prijatno,korisno i zabavno provesti vreme sa svojim psom.
 
vodis ga na izlozbu u nedelju na sajmu?
bice tamo i prezentacija agilitija.
pa eto poziva svim vlasnicima ciji psi neucestvuju na izlozbi,da posete sajam sa psima ili bez njih. Bice zanimljivo.
 
pa jel to tvoj ili kevin pas???
nemoj tako,molim te,pomislicu da si jedan od onih sto kupuju psa samo da se igraju sa njim dok je mali pa ga posle zaborave. tj. ostave ga matorcima.
 
Agility je kinolosko-sportska disciplina u kojoj pas uz pomoc svog vodica savladava odredjenu stazu koja se sastoji od visinskih,daljinskih prepreka,tunela,slaloma i prepreka sa kontaktnim zonama.To je sport u kome dolazi do izrazaja inteligencija i okretnost psa,u kojem se pokazuje vodiceva sposobnost snalazenja u novim situacijama i u kojem pas i vodic postaju savrseni tim koji se bez ikakvog fizickog kontakta moze razumeti.
 
Prosle nedelje na Kragujevackoj izlozbi pasa je po prvi put u Srbiji odrzano Agility takmicenje.
Najbolje vreme je imala takmicar Slavica sa svojim psom Abazom Belgiskim ovcarom.
Evo i slika iz Kragujevca
 

Back
Top