ADHD ili hiperaktivnost kod dece

Pozdrav, alek.
Teško je ovako postaviti dijagnozu. Ličiš na ADD, ali ne mora da znači :) Tvoje su godine već razdoblje kada bi svi simptomi već trebalo da se 'drže pod kontrolom'. Pri tome i nisu nesnosni, i potrebno je jačanje samodiscipline. Znači, nateraš sebe da odradiš to što radiš. Zadaš sebi 2-3h dnevno rada na nečemu što ti nije baš zanimljivo (sajt, diplomski). Tačka. Što bi rekli - odraslo se, mora da se šljaka ;) A potrebu za novim i izazovima zadovoljiš kursevima novog programskog jezika, ili stranog jezika, ili se učlaniš u bridž klub. Pretpostavljam da bi zvanična institucija nadležna za odrasle ADDovce bila verovatno - Institut za mentalno zdravlje u Palmotićevoj. Pre toga, ja bih da sam na tvom mestu otišla kod Nebojše Jovanovića, kupila molekularno destilisanu Omegu i razmislila i o homeopatiji il Bahovim cvetnicama.
 
Ana, sad citam za redara i sokirana sam
Pa zasto ga je kaznila?
Kod nas ima redara, ali imam precutni dogovor sa uciteljem da ga ne postavlja da cuva ucionicu dok su svi napolju, evenutalno mu da da nosi krede i brise tablu, ali da sedi dete ceo dan u ucionici...uzas
 
Ako su ovi gornji stupci bili način da se naši moderatori i saradnici ponekad uključe u dešavanja i na ovom pdf-u,onda dobro nam došli! ;)
Bilo da se ovaj mladi čovek leči,a mora da se leči-konvencionalno ili alternativno, depresija jeste stanje koje itekako utiče na koncentraciju. Osećanje rastrojenosti,vraćanje u prošlost,preispitivanja,...svakako su stanja koja crpe mentalnu energiju i ometaju život do te mere da se gotovo nemoguće fokusirati na svakodnevne zadatke.Ne rekoste ni jednom o mišljenju vašeg lekara?iskreno se nadam da ga posećujete,a ne da mučite sebe stvarima koje se teško podnose,a prilično jednostavno rešavaju.
 
Jevropa- Nije to bukvalno trening paznje, nego da skratim pricu. Mi idemo kod jedne zene koja je logoped, neuro psiholog i aba terapeut na tretmane tri sata dnevno. Program prilagodjava individualno, sto znaci nece isto sa Aspergercom, detetom sa disfazijom, ili nekim drugim poremecajem raditi. Moj mali je tek posebna prica, em je mali (26 meseca) em je njegov problem zaista poseban, tako da ti ne mogu reci da rade sa njim samo jednu metodu.
Uglavnom zna se da mora da sedi mirno dok je nasamo sa terapeutom, da mora da trazi ako nesto zeli, nema vrsljanja po sobi, zna se sta je slobodno vreme za igru, a sta kad se zajedno "igraju", da nema gledanja levo-desno sta god da rade, zbog engleskog ima i logopedski tretman. U sustini kao da je u vrticu, ali ima vaspitacicu samo za sebe, koja ga stalno prati i usmerava.
Hvala,razumela sam,:hvala:
puno uspeha
 
Pozdrav, alek.
Teško je ovako postaviti dijagnozu. Ličiš na ADD, ali ne mora da znači :) Tvoje su godine već razdoblje kada bi svi simptomi već trebalo da se 'drže pod kontrolom'. Pri tome i nisu nesnosni, i potrebno je jačanje samodiscipline. Znači, nateraš sebe da odradiš to što radiš. Zadaš sebi 2-3h dnevno rada na nečemu što ti nije baš zanimljivo (sajt, diplomski). Tačka. Što bi rekli - odraslo se, mora da se šljaka ;) A potrebu za novim i izazovima zadovoljiš kursevima novog programskog jezika, ili stranog jezika, ili se učlaniš u bridž klub. Pretpostavljam da bi zvanična institucija nadležna za odrasle ADDovce bila verovatno - Institut za mentalno zdravlje u Palmotićevoj. Pre toga, ja bih da sam na tvom mestu otišla kod Nebojše Jovanovića, kupila molekularno destilisanu Omegu i razmislila i o homeopatiji il Bahovim cvetnicama.

Naravno da je ovako tesko postaviti dijagnozu - pitam samo da li uopste razmisljam u pravom smeru.

Jacanje samodiscipline, ucenje novih stvari i sl. je super - ali kada si vec dospeo do depresivnih osecanja, mada bih pre rekao melanholija - nista te ne interesuje, mada se ne osecas nesto tuzno niti srecno, a ako to bas moram da klasifikujem - onda recimo atipicna depresija ... To je lako reci a tesko izvesti.

Omega masti i ishrana sa malo ugljenih hidrata - dakle izbegavam hleb, testenine, krompir itd - a forsiram proteine, ribu i sl. Je nesto sto vec duze vremena praktikujem, pokusavam da sebe nateram i na vecu fizicku aktivnost. Ali kao i sve drugo (pa i ti pokusaji da sebe nateram da radim na samodisciplini i sl) rade neko vreme dok jednostavno ne ostanem bez "energije" i to je to - nazad na pocetak.

Ako su ovi gornji stupci bili način da se naši moderatori i saradnici ponekad uključe u dešavanja i na ovom pdf-u,onda dobro nam došli! ;)
Bilo da se ovaj mladi čovek leči,a mora da se leči-konvencionalno ili alternativno, depresija jeste stanje koje itekako utiče na koncentraciju. Osećanje rastrojenosti,vraćanje u prošlost,preispitivanja,...svakako su stanja koja crpe mentalnu energiju i ometaju život do te mere da se gotovo nemoguće fokusirati na svakodnevne zadatke.Ne rekoste ni jednom o mišljenju vašeg lekara?iskreno se nadam da ga posećujete,a ne da mučite sebe stvarima koje se teško podnose,a prilično jednostavno rešavaju.

Nisam skapirao ovo oko ustupaka - jel se to odnosi na cinjenicu da je mladom coveku dozvoljeno da pise na temi prevashodno pokrenutom za decu?

Uostalom i vasa deca ce odrasti - i dok ce naravno biti u stanju da sebe kontrolisu bolje - oni sa drugom komponentom (dakle ADD) ce i dalje verovatno imati taj problem. Mozda ce do tada razviti "coping mechanisms" (kako bi to preveli na Srpski?) i biti im lakse.

Sebe vidim u donekle tezoj poziciji (na stranu to sto je svakome njegova muka najveca) od onih koji su se lecili od malena - u tome sto ja nisam imao prilike da ranije saznam za to i prilagodim se.

Ne vidim kako je to nesto sto se "preraste". A uostalom i sama nauka (u svetu - kod nas ocigledno kao i sve ostalo kasni - sto ste verujem i sami iskusili sa vasom decom i prihvatanjem ADHD kod nas) je potvrdjeno da 50% dece sa ADHD ostanu problemi i kada odrastu - i ADHD odraslih je nesto o cemu se tek poslednjih recimo 20 godina prica - a tek poslednjih 10 godina se stvarno sam ADHD istrazuje.

http://en.wikipedia.org/wiki/Adult_attention_deficit_hyperactivity_disorder

Up to half of children diagnosed with ADHD as young children continue to demonstrate notable ADHD symptoms into adolescence and young adulthood.

Toliko od prilike i lece sam ADHD, pa ni ne mogu imati informacije za duzi period - mada je cinjenica da se sve vise odraslih ljudi dijagnostikuje sa ADHD. Mnogi skapiraju da imaju ADHD tek kada njihova deca budu dijagnostikovana...

Lekara nemam i do sada se nisam lecio konvencijalno. Raspitacu se danas i u Lazi Lazarevic gde sam pre 2 godine civilno i sluzio vojsku oko ADHD i depresije - mada sam tamo uglavnom vidjao teze mentalne bolesnike. Mozda postoji i neka dijagnostika uz pomoc EEG-a ili sl.

Inace potpuno sam zaboravio (ironicno kada sam prethodni post pisao 2 sata i procitao nekoliko puta dopunjavajuci ga) da spomenem da redovno zaboravim novcanik, kljuceve, mobilni - zaboravim da zakljucam stan kada izlazim iz njega (sto je imalo posledicu da je neki opertunista uzeo nesto para) i uopste sam zaboravan. Devojka me kritikuje kako je ne slusam (i u pravu je) a sam cesto sebe uhvatim i kako mi misli odlutaju u razgovoru (sa svima - ne samo sa devojkom ;) ). Kao sto uopste odlutaju i dok radim bilo sta sto nije zanimljivo - a iz dana u dan zanimljivih stvari je sve manje.

Ono sto me najvise brine je da ne budem pogresno dijagnostikovan bilo da je problem depresija ili ADHD - sto zbog neupoznatosti lekara sa ADHD, sto zbog samog sebe - posto sam citajuci o ADHD simptomima prepoznao sebe u potpunosti (pa da ne ispadnem hipohondrican).

Mada koliko vidim to ide jedno uz drugo - cak se i koriste antidepresivi za "lecenje" ADHD-a. Ali tu ima i drugi deo lecenja koji ne ukljucuje medikamente - a koji je verujem razlicit za oba.

Pa sam zato i pitao za savet gde da potrazim pomoc. Imam osecaj da bi me lekar opste prakse samo bledo pogledao (mozda se varam) i poslao na default mesto za depresiju(Palmoticeva) - pa bih da odem kod njega sa konkretnim zahtevom za koju ustanovu da mi napise uput.


Ono sto sam saznao da se kod nas bavi sa ADHD su sledece ustanove:

Privatna praksa - Stoljsevic, gde bih prakticno trebao samo informaciju gde kod drzavnih ustanova da se obratim. I Klinika za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu - koja kao sto ime kaze, verovatno ne radi sa starijim pacijentima.

Hteo sam i da posaljem WW privatnu poruku, kao sto sam video da su 1 ili 2 odrasla uradili - da pitam za savet gde se obratiti - ovo je treci post pa cu posle toga valjda mocu da saljem privatne poruke. Ako vec i sama ne procita postove do tada.
 
Prva rečenica u mom prethodnom postu se nije odnosila na vas,Alek:), već ceo onaj drugi
pasus.Ovde ste uvek dobrodošli i moje laičko mišljenje jeste da ne trebate toliko dugo da mučite sebe opravdanim strahovima i preispitivanjima, već da obavezno odete kod lekara.Kod kojeg i u koju ustanovu,...sigurna sam da će vam neko od bolje upućenih forumaša dati konkretnije smernice. Pozdrav:)
 
Aleks, ja sam ubeđena da sam ADD, i to što nisam znala da jesam dok nisam dobila ADHD sina me i nije nešto unazadilo. Nisam imala kroz školovanje većih problema, moguće je da mi je za nešto bilo potrebno više napora ali to tada nisam znala. Puno stvari iz prvog posta sam prepoznala - sve mi brzo dosadi, stalno bih nešto menjala (i u tvojim godinama i jesam), ali se te mogućnosti u jednom trenutku smanje. A i postane zamorno stalno ići od nule. Te ja tu potrebu rešavam onako kako sam i tebi savetovala - neka interosovanja, kursevi, neke 'tezge' koje nemaju veze sa osnovnim poslom... I svest o tome da nije svaka promena korak napred.
Nebojša Jovanović može da ti potvrdi ili otkloni sumnju na ADD - biofidbek aparat koji koristi ima svojstva 'kvalitativnog' EEG-a, koji meri i vrstu moždanih talasa, koja je kod AD(H)D-a specifična (i u budnom stanju su dominantni talasi koji kod ostalog dela čovečanstva dominiraju samo kad spavaju).
Kao ADD osoba ne prepoznajem se u mnogo čemu što si naknadno naveo, pa se bojim da trenutno imaš i neki drugi problem. Sjajno je što si ga prepoznao, batali alkohol, ne pomišljaj na droge (stvaaaarno bi to bilo mnogo glupo) i obrati se nekom psihijatru.
Srećno!
 
Aleks, ja sam ubeđena da sam ADD, i to što nisam znala da jesam dok nisam dobila ADHD sina me i nije nešto unazadilo. Nisam imala kroz školovanje većih problema, moguće je da mi je za nešto bilo potrebno više napora ali to tada nisam znala. Puno stvari iz prvog posta sam prepoznala - sve mi brzo dosadi, stalno bih nešto menjala (i u tvojim godinama i jesam), ali se te mogućnosti u jednom trenutku smanje. A i postane zamorno stalno ići od nule. Te ja tu potrebu rešavam onako kako sam i tebi savetovala - neka interosovanja, kursevi, neke 'tezge' koje nemaju veze sa osnovnim poslom... I svest o tome da nije svaka promena korak napred.
Nebojša Jovanović može da ti potvrdi ili otkloni sumnju na ADD - biofidbek aparat koji koristi ima svojstva 'kvalitativnog' EEG-a, koji meri i vrstu moždanih talasa, koja je kod AD(H)D-a specifična (i u budnom stanju su dominantni talasi koji kod ostalog dela čovečanstva dominiraju samo kad spavaju).
Kao ADD osoba ne prepoznajem se u mnogo čemu što si naknadno naveo, pa se bojim da trenutno imaš i neki drugi problem. Sjajno je što si ga prepoznao, batali alkohol, ne pomišljaj na droge (stvaaaarno bi to bilo mnogo glupo) i obrati se nekom psihijatru.
Srećno!

Kontaktiracu Nebojsu pa cemo da vidimo sta i kako dalje. Cak i sama dijgnoza bi mi pomogla - ne da posle toga kazem eto sada imam izgovor zasto sam "ovakav" naravno. Vec bolje razumem problem i tako ga lakse resim.

Ja sam "srecom" izabrao profesiju gde u principu stalno ima nesto novo (novi programski jezik, nove tehnologije ...) ali kao sto rece, postaje zamorno stalno kretati od nule - i jednostavno umesto da napredujes u jednom (a ostalo onako iz znatizelje krenes pa sta bude) ti stalno moras da trazis novu nishu za "fix", pa nikada ne predjes neki odredjeni visi nivo u bilo cemu - sto je samo po sebi dodatno deprimirajuce.

Sto se tice "imas i neki drugi problem" - pre sam se mnogo nervirao sto ne mogu da zavrsim stvari na vreme, i stalni stres je veoma lose uticao. I kao sto rekoh - verujem da sam zbog ADHD "zapatio" neki blazi oblik depresije (gde nisam lose raspolozen - jednostavno nisam uopste bilo kako raspolozen /whatever - I don't care/).

Za alkohol i droge se naravno slazem ...
 
Алекс, лаик јесам за те ствари, иако имам завршених неколико семинара о томе, не бих се усудила да дајем дијагнозу, ни у РЛ, а тек никако на форуму.
Но, кажу стручњаци да се АДД синдром код одраслих манифестује разним присилним радњама, понављањем истих...
Уствари, АДД се ,,претвара'' или у стање депресије, или се човек понаша као неко ко стално сређује око себе, бриска, помера ствари...
Но, свакако је најбоље да се јавиш неком стручном.
Знам да није неки савет, али је то једино решење. :)
 
Алекс, лаик јесам за те ствари, иако имам завршених неколико семинара о томе, не бих се усудила да дајем дијагнозу, ни у РЛ, а тек никако на форуму.
Но, кажу стручњаци да се АДД синдром код одраслих манифестује разним присилним радњама, понављањем истих...
Уствари, АДД се ,,претвара'' или у стање депресије, или се човек понаша као неко ко стално сређује око себе, бриска, помера ствари...
Но, свакако је најбоље да се јавиш неком стручном.
Знам да није неки савет, али је то једино решење. :)

Neko ko stalno sredjuje oko sebe - moj cale - mislim da ima OCD :) Tipa pomeris na stolu nesto a on to vrati i sl. Dok je sto se tice keve sve u haosu (koji sama napravi) a stalno kao nesto sredjuje i sl.

"или се човек понаша као неко ко стално сређује око себе, бриска, помера ствари..." to bi ustvari bila definicija i tetke i druge rodbine sa kevine strane.

Ja inace vise vucem na kevu. Neuspesno pokusvam da se organizujem, sredim sobu, stvari, papire (i zivot) ...

"Но, кажу стручњаци да се АДД синдром код одраслих манифестује разним присилним радњама, понављањем истих..."

Tipa "jao ne mogu da se skoncentrisem na posao, samo da pogledam jednu epizodu serije" (Dr. House, Lost, Stargate Atlantis ... sta je vec trenutno aktuelno) sto se zavrsim celodnevnim serijskim maratonom gledajuci epizodu za epizodom? Ili posecivanjem "sajtova za odrasle" - zato sto ti se trenutno ne radi, a nemas bas bolju ideju kako da potrosis vreme (posto ti se nista i ne radi).


Kod koga si isla na te seminare? Jedina osoba u koju sam imao nadu da ce razumeti ADHD kod odraslih (WithdrawnWater) se ispostavilo da deli misljenje da se to sve samo regulise kada "porastes". :confused: Tako da od nje nisam dobio nikakav savet sem da posetim psihijatra zbog depresije.

A to vec znam kako ide - pored toga sto sam sluzio u Lazi vojsku, i nekoliko ljudi koje znam su dijagnozirani sa depresijom na osnovu povrsnih pitanja tipa "Da li se brines za buducnost i sl". Jeste to generalizacija, i razumem da nisu svi psihijatri takvi - bas zato i pokusavam da saznam preporuku kome da se obratim.

Kao sto sam se i plasio - adult adhd je kod nas taboo tema izgleda - bas kao sto je adhd kod dece bio do skoro ... Sto u najgorem slucaju mi ostavlja tipa F32/F39 tj depresiju. Za koju sam potpuno siguran da imam - samo je pitanje da li je ona posledica ili uzrocnik.

Trenutno sam toliko "prso" da je po sistemu daj sta das - samo da mi bude koliko toliko bolje...


Uglavnom sutra imam zakazano kod Nebojse - pa cemo da vidimo sta kaze EEG/NeuroFeedback. Ukoliko pokaze "normalne" mozdane aktivnosti - onda mi i ne preostaje nista drugo nego da odem kod lekara opste prakse i kazem kako sam depresivan pa gde me vec posalje. Mada je naravno i pitanje koliko je to efektivan nacin testiranja - posto svuda gde sam citao o dijagnostici ADHD se EEG spominjao samo kao terapija, ne i dijagnostika za koju se uglavnom koristi klinicko ispitivanje (usmeno) pacijenta, roditelja i sl.

Pozdrav.
 
Небојша ти је прави избор. :ok:
Један од семинара био је његов. Али ја сам службено била на семинарима, тако да није у реду да помињем људе, а за Небојшу мислим да могу да кажем јер га људи одавде спомињу, а мислим да је он и најкомпетентнији.
Поздрав, и јави се после посете Небојши. :)
 
Ti si baš rešio da te niko ne razume :) Nije AD(H)D kod odraslih tabu tema. Ali iz ADD-a koji je do odraslog doba prošao neprimećeno, što hoće reći da je u pitanju blaži oblik, se zaista izraste. Naučiš da se ne može raditi sve što želiš i kad želiš, pa se nateraš da radiš ono što treba & kad treba, uz manje ili više muka.

Možeš da rešiš i ovaj upitnik:

http://counsellingresource.com/quizzes/adhd/index.html
 
Konstatacija da je u pitanju blazi oblik ne mora da bude tacna - a ima dosta alternativnih objasnjenja. Pocev od toga da '90 (kada sam cini mi se krenuo u 1. razred)i narednih godina kod nas niko nije obracao paznju na to (da li se uopste dijagnozirao kod nas ADHD tada?), preko toga da je tada obicno sve zanimljivo deci pa je prakticno nepotrebno da mora da samog sebe tera da se motivise vec je sve "automatski". Dalje to je period kada obecanje tipa dobices kompjuter/segu/playstation/stavec moze veoma mnogo da te motivise (barem mene je moglo). Pa do toga da neko ko je natprosecne inteligencije (IQ ~140) moze lakse da kompenzuje, pogotovo uz sve prethodno - i na kraju se u zbiru dobije prosek pa nista ne strci - cak i da neko jeste obracao paznju na to kod nas.

A muke jesam imao, sa domacima, sa bilo kojom formom bubanja (istorija, srpski ...), ucio sam dan pred test/pismeni tj sve ostavljao za poslednji trenutak, zaboravljao i gubio stvari ("oprema" za likovno i fizicko su bile bas kriticne), "bezao" iz skole (odes u D.Z. i trazis opravdanje za taj dan - dobijao si bez problema - ili kuci isfoliram kako imam temperaturu, pa kada niko ne gleda ja zamenim toplomer sa onim koji sam prethodno zagrejao na 37.5) itd...

Srednja je bila veoma slicna - jedino sto je bilo dosta vise stvari koje su bile nove i interesantne (razne elektronike i racunari), mada fore tipa dobices novi kompjuter polako nisu vise palile.

Jedina "dijagnoza" je bila od skolskog pedagoga/stavec pre upisa u skolu - i tada je objasnjeno mojoj majci da se ne nada da cu u skoli biti dobar kao moja sestra (11 godina starija - zanimljivo njoj idu super jezici, istorija i sl, a lose matematika). Test sam radio dugo, nije uspela da mi promeni misljenje jednom kada se odlucim da je to tacan odgovor (sto i jesu bili), i resio sam testove koja druga deca nisu resila - ali nisam one koja su svi resili - tako kaze barem moja majka - ja se toga bas i ne secam. Tako da mogu da zakljucim ne samo da je ta zena kreten (kojoj su deca narkomani, ako su jos uvek zivi danas - kakva ironija za skolskog pedagoga) vec i da nije znala nista o ADHD.

Takodje obzirom da sam imao i hiperaktivnog drustva u osnovnoj a bogami i srednjoj (Rade Koncar) - koji nikada nisu dijagnostikovani - rekao bih da se na to kod nas nije ni obracala paznja tada - osim klasike ukori, izbacivanje iz skole i sl. zbog nediscipline.

A vec sam ranije i napisao da ne iskljucujem mogucnost da imam laksi oblik ADD-a, ali da me je to u kombinaciji sa laksom depresijom to skroz dotuklo.
 
Poslednja izmena:
Problem ADHD se znatno preuvelicava i svrstava u "psihijatriske patologije" iako su do sada najvise uspeha u tretmanu te "bolesti" (pod navodnicima jer neki je i ne smatraju patologijom nego je svrstavaju u kategoriji "smetnja") imala psiho-edukativna metoda.

Naime umesto raznih "hemijskih supstanci" u raznom obliku, vrsti i posologiji, studije pokazuju (a takodje i moje licno iskustvo (klinicki psiholog) da su sledeci tretmani ( u asocijaciji ili autonomno) doneli dobre rezultate:
- Konsulenca i podrska roditeljima
- Komportamentalna terapija ( s detetom)
- Neurofeedback (EEG Biofeedback)
- Podrska nastavnicima, uciteljima u skoli i indikacije u vezi informacija i nacina postupanja prema i sa detetom (namerno ne koristim termin pacijentom).
- Edukativna-pedagoska intervencija (u cilju poboiljsanja ucenja)
- Intervencija za poboljsanje samopouzdanja deteta (kolokvijumi sa psihologom ili drugim profesionistima).

Dakle pre nego se pripisu Psihofarmaceutski produkti deci......trebalo bi se probati sve ove i druge metode ili u kranjem slucaju asocirati ih sa "umerenom" pharmako-terapijom pod KONSTANTNOM kontrolom i observacijom.

Roditeljima sva moja podrska i razumevanje.
pozdrav.
 
Pozdravi i vama Ciriklo,i javite se. Ovde je odavno dobrodošla reč stručnih lica.

Aleks, kako je prošlo kod Nebojše?

Pa jedna od dve varijante koje sam predpostavio je tacna - dakle imam stvarno ADHD (one NeuroFeedback igrice su bile u fazonu kreni-stani konstantno), Nebojsa kaze da je u pitanju blazi oblik i ne bi trebalo da samo po sebi da stvori ovolike probleme.

Mada je meni taj NeuroFeedback bio bas cudan posto sam morao nenormalno mnogo da se "udubim" (bukvalno otvorim oci max koliko mogu i buljim) da bih te igrice uopste krenule - videcu da ponovimo EEG jos jednom.

Ono sto je bilo iznenadjenje za Nebojsu je da mi je mozak stalno busy i cak i kada ne bi trebalo (ima neki parametar BusyBrain) - kao da vam se neki program u pozadini zaglupeo pa vam usporava kompjuter odnosno trosi resurse. /jos kada bi mozak imao reset dugme ili alt+ctrl+del :) /

Videcemo kako ce dalje da prodje - Nebojsa misli da trebam da nastavim samo sa savetovanjem a da je neurofeedback nepotreban. Jedino sto mi je trenutno to puno novca da idem cak i jednom nedeljno, a ne dva puta koliko je njegova preporuka.
 
Aleks, a da probas sa savetovanjem na nekom drugom mestu, mozda u Palmoticevoj, bar mozes za dz i na uput.

Mi smo juce imali roditeljski, svi su super, svi lepo rade, koncentracija na nivou samo moj mucenik nije u toj grupi. I naravno, samo sam ja ostala posle da ispravljam krive drine. Ucitelj divan, uciteljica starog kova i tacno znam da cu naredne 4 godine sa njom imati vise problema nego sa detetom.
U utorak idu u DZ na sistematski, a DZ udaljen poprilicno od skole i pozvali su me da idem sa njima, jer se plase da na tako dugacak put krenu sami sa njim i jos gomilom dece. A ja sam u totalnoj minus fazi
 
Naše vaspitačice su to rešile ovako,gde god da idu u šetnju jedna od njih dve drži mog sina za ruku i oni predvode kolonu,tako da to nije tako loše.Moj sin se oseća važnim,one ga imaju na oku samo je meni žao zato što se ne drži za ruku sa nekim od drugara.
 
Aleks, a da probas sa savetovanjem na nekom drugom mestu, mozda u Palmoticevoj, bar mozes za dz i na uput.

Mi smo juce imali roditeljski, svi su super, svi lepo rade, koncentracija na nivou samo moj mucenik nije u toj grupi. I naravno, samo sam ja ostala posle da ispravljam krive drine. Ucitelj divan, uciteljica starog kova i tacno znam da cu naredne 4 godine sa njom imati vise problema nego sa detetom.
U utorak idu u DZ na sistematski, a DZ udaljen poprilicno od skole i pozvali su me da idem sa njima, jer se plase da na tako dugacak put krenu sami sa njim i jos gomilom dece. A ja sam u totalnoj minus fazi

Jao, tacno znam kroz sta prolazis i bas mi je zao! I ja sam bila vise puta u takvoj situaciji, ali ta prica je bila kod nas aktuelna dok je sinak jos isao u vrtic...kad god bi se negde islo van vrtica, vaspitacice bi se brinule za njegovu bezbednost, jer je bio nepredvidiv, ali su to, kao i u Zvoncicinom slucaju, resavale tako sto su ga drzale za ruku, pa je sve prolazilo kako treba. Mada, ove godine, kada se islo na rekreativnu nastavu, uciteljica je bila jako "zabrinuta" kako ce je on tamo slusati, da li ce joj praviti neke probleme, scene,....nije nocima spavala...bas se "nasekirala"....tako da smo mi na kraju odustali i dete nije otislo na eskurziju! A i iskreno receno, nisam imala snage da razmisljam o tome da li ce ga tamo neko frustrirati i maltretirati zato sto se malcice razlikuje od svojih vrsnjaka....ne znam, mozda gresim, ali mi se uciteljica ni malo ne dopada i kao sto sam vec nekoliko puta pisala, uopste nema sluha za detetov problem i stalno ga etiketira i kaznjava, pa nisam zelela da nam pravi jos veci problem nego sto ga vec imamo. Pozdrav i drzite se! Posle svake kise ide sunce...;)
 
Pre neki dan su išli na izlet i on je sedeo na prvom sedištu u busu sa drugarom iz grupe.Bio je poslušan celog dana,došao je pun utisaka.Sada se pojavio problem u vrtiću.Upisala sam ga na ples jer je vesele prirode,voli da igra i ima dara i za ples i lepo peva.Do sada je bio na par časova,pokazivao mi kući šta je naučio međutim jutros mi je vaspitačica rekla da je trener plesa rekao da se prenese majci da dete nije zainteresovano za ples,da ometa,gurka decu i da ona juče jednostavno nije uspela da održi čas.Navodno da ne bacamo pare.Znam da moje dete obožava da pleše,mi to često radimo kući uz muzikicu.Ja ne bih želela da ga isključim iz aktivnosti ali ne znam šta da radim u ovom slučaju.On kao da se brzo zadovolji i nije mu interesantno.I još nešto,u predškolskom stalno čačka decu dok rade,gurka ih,hoće po nekad da ižvrlja nekome list na kome crtaju.Jedan dan ga pohvale kako je lepo radio a drugog dana me čekaju da kažu da je celu svoju svesku ižvrljao i na par mesta pocepao.Pokušavaju vaspitačice da razumeju,stalno razgovaramo,upućene su u situaciju i baš mi je neprijatno kada mi kaže počela je svakodnevno da me boli glava jer sam napeta,stalno pratim samo njega jer me strah da ne gurne neko dete pa da se povredi.Prvo da poželim dobrodošlicu našem psihologu i da ga zamolim za odgovor.Kako da razgovaram sa svojim sinom o ovom problemu,jer svi dosadašnji razgovori su neuspešni.On dobro zna šta je dobro a šta ne,koje ponašanje je lepo koje ne,ali jednostavno kao da ponekad ne želi da poštuje pravila.E to me izludjuje.
 
uopste nema sluha za detetov problem i stalno ga etiketira i kaznjava, pa nisam zelela da nam pravi jos veci problem nego sto ga vec imamo. Pozdrav i drzite se! Posle svake kise ide sunce...;)

Vidis to je najcesce zbog desinformacije, nedovoljne komunikacije i zbog toga sto nadlezne institucije (vrtici, skole itd.) ne shvataju ozbiljno taj problem i ne pruzaju adekvatnu edukaciju svom personalu. Kada bi bilo vise senzibilizacije na tim nivoima, deca bi bila manje "diskriminirana" od ostalih svojih vrsnjaka a takodje bi se favorizovala pozitivnija prognoza te "smetnje".

Kzanjavanje deteta moze biti KOBNO za njegovo samopouzdanje jer u biti on ne moze da kontrolise svoje ponasanje, ne zavisi od njega...treba mu se pomoci na druge nacine (neke sam naveo gore) kaznu (narocito ponizavajucu, mozda pred njegovim vrsnjacima) treba izbegavati.

Postoji li neka "asocijacija" roditelja dece sa ADD simptomima?
Poznajes licno jos nekog roditelja sa slicnim problemima?

Zasto ne biste "ujedinili" snage i organizovali razgovore sa vaspitacicama, uciteljima vase dece?, gde bi ste ne samo objasnili situaciju vaseg deteta, nego i pruzili konkretne i prakticne savete zajedno sa vasim razumevanjem i zahvalnoscu za njihov trud?

Kod nas vaspitacice i ucitelji pohadjaju specificne kratke kurseve o ADD-u zajedno sa roditeljima, to onda postaje prilika da se i bolje upoznaju i ujedine snage kako bi detetu omogucili STO NORMALNIJI razvoj.

Pozdrav.:)
 
Jao, tacno znam kroz sta prolazis i bas mi je zao! I ja sam bila vise puta u takvoj situaciji, ali ta prica je bila kod nas aktuelna dok je sinak jos isao u vrtic...kad god bi se negde islo van vrtica, vaspitacice bi se brinule za njegovu bezbednost, jer je bio nepredvidiv, ali su to, kao i u Zvoncicinom slucaju, resavale tako sto su ga drzale za ruku, pa je sve prolazilo kako treba. Mada, ove godine, kada se islo na rekreativnu nastavu, uciteljica je bila jako "zabrinuta" kako ce je on tamo slusati, da li ce joj praviti neke probleme, scene,....nije nocima spavala...bas se "nasekirala"....tako da smo mi na kraju odustali i dete nije otislo na eskurziju! A i iskreno receno, nisam imala snage da razmisljam o tome da li ce ga tamo neko frustrirati i maltretirati zato sto se malcice razlikuje od svojih vrsnjaka....ne znam, mozda gresim, ali mi se uciteljica ni malo ne dopada i kao sto sam vec nekoliko puta pisala, uopste nema sluha za detetov problem i stalno ga etiketira i kaznjava, pa nisam zelela da nam pravi jos veci problem nego sto ga vec imamo. Pozdrav i drzite se! Posle svake kise ide sunce...;)
Moje mišljenje je da ne treba decu da izolujemo ako su malo drugačija.Pa i oni treba da idu na izlete,rekreativne i zimovanja.Treba ih samo pripremiti šta se tamo sme a šta ne,mada je to malo teže.Pa i ako nekad ne poslušaju nije razlog za toliku brigu.Mislim da je veći problem to što oni bukvalno nadgledaju našu decu svake sekunde.Ja imam taj problem sa mužem.Kada smo sin i ja u parkiću,ja lepo sednem na klupicu on se igra sa drugarima,i ja reagujem samo u situaciji koja je ''opasna''.Kada ide sa mojim suprugom on ga bukvalno ne ispušta iz vida i nonstop reaguje šta god da je dete uradilo.A mali ga onda namerno izaziva da bi se tata plašio da se ne povredi.
 

Back
Top