Quantcast

A. S. Puškin - Evgenije Onjegin

ShiShmiShaRka

Zainteresovan član
Poruka
253
Уххххххх.... Јбт, врло је опасно. '' Фауст'' , ''Ана Карењина'' , '' Аникина времена'' ....Ово је преозбиљно за другу годину, заиста!
Pa, pazi, lektiru skoro NIKO ne chita, jer tinejdzeri wecinom ni ne chitaju knjige, a oni koji chitaju, prochitali su te knjige josh odawno, pre nego shto su bile za lektiru. Mislim da potcenjujesh tinejdzere, ne znash koliko se brzo sazrewa u owom swetu. Pa ja sam u shestom razredu chitala Bukovskog :roll: A wecinu knjiga koje su za lektiru sam prezhwakala odawno :D
Lektire bi bile najbolje da su izborne, tj. da prichash o nekoj knjizi koju si prochitao po sopstwenom izboru. Owe koje se rade u shkolama po prastarom planu i programu su nezanimljiwe za tinejdzere. To su neki klasici koji se chitaju "reda-radi" ili jer ti se swidjaju, a ne neshto shto se namece, posebno ne tinejdzerima.

ShiShmiShaRka

Zainteresovan član
Poruka
253
Ima li iko preprican roman Evgenije Onjegin? Treba mi do ponedeljka... Ljudi pomozite! Ako ima neko nesto ukratko,neka javi...
a da probash da prochitash knjigu? stignesh do ponedeljka pet puta da je prochitash...
weruj mi da se necesh razocharati, jako je zanimljiwa. ewo ja ti mogu ukratko reci radnju na prostom narodnom jeziku, chisto da te zaineresujem -
Evgenije Onjegin ti je frajerchina kojoj je toliko dosadno da ne zna shta ce od sebe :roll: Tatjana je sanjalachka, romanticharska dusha koja je zhiwela u knjigama ceo zhiwot. I ona widi Onjegina i, normalno, zaljubi se. I ona, ne znajuci nishta o mushkarcima i njihowom swetu, poshalje Onjeginu pismo u kom mu otwori swoje srce i iskazhe ljubaw. On je isqlira. Ona je slomljena i pati za njim. Posle nekog wremena odlazi i udaje se za nekog matorog bogatasha. Ona ga ne woli i nije srecna u onom smislu u kom je zamishljala srecu, ali nema losh zhiwot i postala je zhena od ugleda. Onjegin sluchajno dolazi u njenu kucu (mislim, nije znao da je to NJENA kuca, doshao je kod tog njenog muzha kog zna od ranije). I sad kad je ugleda kao izgradjenu zhenu pishe ON NJOJ pismo u kom gowori sad on njoj ono shto je ona njemu nekada. A zaprawo on se sad napalio zato shto ga zanima da li mozhe da je dobije i sada kad je zhena, kao i onda kad je bila dewojchica izgubljena u swetu bajke, jer zna da se lozhila na njega. a on misli da mozhe da ima swe shto pozheli :roll: i on njoj predlazhe da mu bude ljubawnica ali ona to odbija (swaka joj chast!) iako priznaje da ga josh uwek woli ali ona poshtuje swog muzha...a Onjenin je mushka stoka :evil::oops: izwinjawam se na owom tumachenju ali sam prozhiwela lik Tatjane, a Onjegine swe znamo :oops:

ivanchica 91

Početnik
Poruka
49
O fala Bogu! Neko ko se slaze sa mojim vidjenjem Onjegina! Sad sam citala i ja...
U skoli su bili svi u fazonu :"Ma on jeste razmazen i sve,al ipak je CASNO postupio sto je odbio Tatjanu! Kao da je ne bi kasnije povredio... A shta se desilo posle? Shvatio je da je ipak zaljubljen u nju." Ma vazi,kako da ne! Za mene je on od pocetka nezahvalna,hirovita,muska stoka,koja gleda sopstvenu korist i srecu! Al' dobro svi imaju pravo da vide razlicitno istog lika,u stvari samo Pushkin zna kakav je Onjegin.I zao mi je sto je vecinu mog odeljenja mrzelo da procita knjigu.Al' to je na njihovu stetu...I ako knjige imaju za cilj da nas nesto nauce ja sam onda defiitvno nauicla.
Imala sam i ja priliku da vidim i upoznam jednog Onjegina.Shteta samo shto mi tada nije bilo Pushkina da mi otvori oci...
Al' nikada nije kasno...

Smederevka

Obećava
Poruka
58
Onjegin je prosto covek koji rodjen u pogresnom vremenu. Njemu nigde nije odgovaralo. bezao je od drustva iz grada da bi posle i iz sela pobegao. On jednostavno predstavlja suvisnog coveka. Medjutim ako govorimo o ljubavi prema Tatjani apsolutno se razlicito razmislja u 2. srednje i ako se knjiga nekoliko godina kasnije procita. Kako takav covek i moze nekoga da voli? Dok je Tanja bila obicna seljancica koja je citala Ricardsona i odusevljavala se samom pomisao na ljubav, on je nije ni primecivao. Nakon izvesnog vremena kada je ona postala ugledna u drustvu, doterana, poznata, jednom recju zamaskirana, on je zavoleo. Ha,ha,ha- gde tu ima smisla..
"Evgenije Onjegin" nije autobiografsko delo, ali moze da se posumnja da jeste zato sto je Puskin vise bi fizicki zaljubljen u svoju zenu jer u sustini nisu imali uopste ista interesovanja. ona mu je cak jednom prilikom i rekla da je njegova dela ne interesuju. Umro je u dvoboju sa francuzom-zbog nje naravno.
Ako nekome treba maturski imam. Radila sam Onjegina(motiv suvisnog coveka). poz:)

Slave Lord

Poznat
Poruka
8.978
a da probash da prochitash knjigu? stignesh do ponedeljka pet puta da je prochitash...
weruj mi da se necesh razocharati, jako je zanimljiwa. ewo ja ti mogu ukratko reci radnju na prostom narodnom jeziku, chisto da te zaineresujem -
Evgenije Onjegin ti je frajerchina kojoj je toliko dosadno da ne zna shta ce od sebe :roll: Tatjana je sanjalachka, romanticharska dusha koja je zhiwela u knjigama ceo zhiwot. I ona widi Onjegina i, normalno, zaljubi se. I ona, ne znajuci nishta o mushkarcima i njihowom swetu, poshalje Onjeginu pismo u kom mu otwori swoje srce i iskazhe ljubaw. On je isqlira. Ona je slomljena i pati za njim. Posle nekog wremena odlazi i udaje se za nekog matorog bogatasha. Ona ga ne woli i nije srecna u onom smislu u kom je zamishljala srecu, ali nema losh zhiwot i postala je zhena od ugleda. Onjegin sluchajno dolazi u njenu kucu (mislim, nije znao da je to NJENA kuca, doshao je kod tog njenog muzha kog zna od ranije). I sad kad je ugleda kao izgradjenu zhenu pishe ON NJOJ pismo u kom gowori sad on njoj ono shto je ona njemu nekada. A zaprawo on se sad napalio zato shto ga zanima da li mozhe da je dobije i sada kad je zhena, kao i onda kad je bila dewojchica izgubljena u swetu bajke, jer zna da se lozhila na njega. a on misli da mozhe da ima swe shto pozheli :roll: i on njoj predlazhe da mu bude ljubawnica ali ona to odbija (swaka joj chast!) iako priznaje da ga josh uwek woli ali ona poshtuje swog muzha...a Onjenin je mushka stoka :evil::oops: izwinjawam se na owom tumachenju ali sam prozhiwela lik Tatjane, a Onjegine swe znamo :oops:
Tipican zenski pogled na knjigu
Zbog ponosa odbija srecu(kakva god ona bila)
Onjegin nije tipicni muski sovinista vec je coveku samo dosadno
Tatjana nije lakoverna i naivna sto vidimo iz zadnje scene
Po nekima on se zaljubljuje u nju zato sto vidi zenu iz staleza luxuza ali ja to ne mislim takodje zbog zadnje scene
Sve u svemo golo sranje od knjige meni se uopste ne svidja iako nije klasicna ljubavna prica
A i ocekivao sam happy end

ja_samo_ja

Početnik
Poruka
1
Onjegin je prosto covek koji rodjen u pogresnom vremenu. Njemu nigde nije odgovaralo. bezao je od drustva iz grada da bi posle i iz sela pobegao. On jednostavno predstavlja suvisnog coveka. Medjutim ako govorimo o ljubavi prema Tatjani apsolutno se razlicito razmislja u 2. srednje i ako se knjiga nekoliko godina kasnije procita. Kako takav covek i moze nekoga da voli? Dok je Tanja bila obicna seljancica koja je citala Ricardsona i odusevljavala se samom pomisao na ljubav, on je nije ni primecivao. Nakon izvesnog vremena kada je ona postala ugledna u drustvu, doterana, poznata, jednom recju zamaskirana, on je zavoleo. Ha,ha,ha- gde tu ima smisla..
"Evgenije Onjegin" nije autobiografsko delo, ali moze da se posumnja da jeste zato sto je Puskin vise bi fizicki zaljubljen u svoju zenu jer u sustini nisu imali uopste ista interesovanja. ona mu je cak jednom prilikom i rekla da je njegova dela ne interesuju. Umro je u dvoboju sa francuzom-zbog nje naravno.
Ako nekome treba maturski imam. Radila sam Onjegina(motiv suvisnog coveka). poz:)
hej meni hitno treba ak mi mos poslat na e-mail plssss
ev ti e.mail minela_izmirlic@hotmail.com...prehitno jeeeee!!!!!!!!

PageMercury

Zainteresovan član
Poruka
258
Procitala sam ,,Evgenija Onjegina" dva puta.Mnogo mi se vise svidja poema ,,Cigani" mada je ,,Onjegin" nesto sto MORA da se procita.Uopste,ne volim romane u stihovima ali ovaj je drugaciji.Obozavam lik Tatjane...Sam Onjegin me zbunjuje,nikada nije zadovoljan ali slazem se sa stavovima iznetim ovde da je on suvisni covek...U svakom slucaju,jedna od zanimljivijih lektira...

Toxicnq

Početnik
Poruka
3
Pozdrav svima. Upravo sam procitala knjigu Evgenije Onjegin od Puskina i malo mi je teze analizirati delo. Ako bih mogla da cujem vasa razmisljanja..

Evgenije Onjegin mi se kroz citavu knjigu cinio nekako prazan, kao da ne zna sta zeli od zivota. Nikada nije radio ili slicno a opet je bio tako ,, prazan ". Da li je upravo nerad ucinio njegov zivot praznim i besmislenim?

Zatim smrt Lenskog. On je bio mlad covek, kako mladalacko neiskustvo i plahovitost mogu dovesti do takve tragedije?

I zadnje pitanje, kako sredina u kojoj se odrasta utice na formiranje licnosti na primjeru Tatjane?

Volela bih da cujem vasa misljenja
:)