29 Februar Dina II deo.

Malo je to nemoguce. Film je film, drugaciji medij.
Ne baš, dva filma koja znam su skoro od reči do reči kao knjiga, Prohujalo sa vihorom i Gospodar prstenova. Doduše Prohujalo su jezivo isekli, fale originalni delovi filma i skratili su ga sa 4 na 3 sata. Moguće je, zavisi od režisera, scenariste i producenta koji obezbeđuje novac za snimanje.
 
Ne baš, dva filma koja znam su skoro od reči do reči kao knjiga, Prohujalo sa vihorom i Gospodar prstenova. Doduše Prohujalo su jezivo isekli, fale originalni delovi filma i skratili su ga sa 4 na 3 sata. Moguće je, zavisi od režisera, scenariste i producenta koji obezbeđuje novac za snimanje
Prohujalo s vihorom nisam citao a ni G prstenova.
S tim sto u G prstenova vidim drugaciju naraciju u odnosu na Dinu. Dina je razvucena, detaljno opisuje drustvo, interakciju, dijalozi su dugacki. Ima filozofskog, socioloskog, religijskog.

G prstenova mi vise deluje poput epskog fandom opisa. Mordor je bio zli kralj, Aragon je bio sin kralja Drogodona, to je bila zemlja u istocnom delu, gde su ziveli vilenjaci i sumski trolovi koji su zavadjeni pa ih je Gandalf pomirio i poveo u bitku protiv Mordora zajedno sa kraljem Aragonom.
Prepricavanje dogadja i okolnosti. Super za ekranizaciju.
Poput i romantike tipa Notebook. Kroz celu knjigu, na svakoj strani mozes da izbrojis po 10 recenica koje pocinju sa "He did this" "She did this"... "He" /"She"
Ona je uradila ovo, on je uradio to.
 
Prohujalo s vihorom nisam citao a ni G prstenova.
S tim sto u G prstenova vidim drugaciju naraciju u odnosu na Dinu. Dina je razvucena, detaljno opisuje drustvo, interakciju, dijalozi su dugacki. Ima filozofskog, socioloskog, religijskog.

G prstenova mi vise deluje poput epskog fandom opisa. Mordor je bio zli kralj, Aragon je bio sin kralja Drogodona, to je bila zemlja u istocnom delu, gde su ziveli vilenjaci i sumski trolovi koji su zavadjeni pa ih je Gandalf pomirio i poveo u bitku protiv Mordora zajedno sa kraljem Aragonom.
Prepricavanje dogadja i okolnosti. Super za ekranizaciju.
Poput i romantike tipa Notebook. Kroz celu knjigu, na svakoj strani mozes da izbrojis po 10 recenica koje pocinju sa "He did this" "She did this"... "He" /"She"
Ona je uradila ovo, on je uradio to.
Da, Gospodar je epska fantastika dok je Dina sve što si nabrojao, zato je toliko volim. Žao mi je što je Herbert preminuo pre završetka serijala. Zadnja knjiga je tuga, njegov sin i Kevin Anderson su je dovršili ali to nije to. Od tada ne čitam serijale, strah me je da će pisac umreti i šta onda, opet neki sklepani kraj.
 
Sve cool ali hajde da se skoncentrisemo na film.
Po meni je film uradio ono za sta je bio namenjen. Slikom, tonom, muzikom, kostimografijom, scenarijom je doveo do nivoa da bude sasvim zadovoljavajuce.
Ok, namenjen je ipak za siru publiku i oseca se malo konzumerskog, ali jbg, treba skupiti pare za toliki projekat i jos ocekivati da se vrate. Zato je morao da ubaci malo " Viking" fazone. Taman toliko da mi ne smetaju.
Sto se fotografije tice covek je sveo to na sta treba da se svede. Sci fi ima toliko prostora za fenomenalnu fotografiju i on je to iskoristio. Brutalizam, motivi, scenska - sletanje sardaukara u pustinji i jaka kontrasna senka iza nih, kao da se se spustili na pozorisnu binu a iza mrak. Meni je to super.
 
Ima par filmova koje jedva čekam da vidim uskoro, jedan od njih je svakako Dina 2. Prvi deo je impresivan, ali mi nije ostavio neki utisak, možda zbog slavnog prethodnika od Dejvida Linča. Ostao je samo klifhenger da visi u vazduhu, pa se nadam da će dvojka to opravdati te da će stoga biti veće šizenje-ludenje... :cool: :mrgreen:
 
Ima par filmova koje jedva čekam da vidim uskoro, jedan od njih je svakako Dina 2. Prvi deo je impresivan, ali mi nije ostavio neki utisak, možda zbog slavnog prethodnika od Dejvida Linča. Ostao je samo klifhenger da visi u vazduhu, pa se nadam da će dvojka to opravdati te da će stoga biti veće šizenje-ludenje... :cool: :mrgreen:
Ja sam prvi put kada sam ga gledao izasao iz bioskopa sa par utisaka. Kao, Ok film... Posle nekog vremena sam ga pogledao opet i skapirao koliko je zapravo dobro napravljen. Zavrsava se s prekidom bukvalno a nismo navikli na to. Navikli smo na nekakav grand finale u filmovima pa zato. Posle sam preslusavao soundtrack i na listi mi je.

To mi se na pr nije desilo sa Blade Runnerom. Mada takav film, s takvom pricom je danas tesko napraviti a da se ne smoris ko da ide u nazad.
 
Odgledala upravo. Sem dozvoljenih preskakanja, jer bi onda trajao 5 sati i planetarnog ekologa koji je u knjizi muškarac što ne čini neku razliku, dobro je urađen film, stvarno. Čitala sam komentare i tačno se vidi razlika između onih koji su čitali knjigu i mlađih kojima je film dosadan jer je spor. Pa nije ovo Marvel, ovo je prava naučna fantastika pomešana sa epskom i brže ne može jer bi onda izgubila na radnji. Drugo treba videti borbe koje tek slede i prilično su masovne. Tehnički je odlično napravljen, malo dronjavo što bi se reklo no tako je u knjizi. Džesika je malo bledunjava, ona je Bene Geserit a to nisu plačljivice već ratnici, mnogo je jača nego što ova glumica pokazuje. Polova unutrašnja borba se nadam da će biti bolje prikazana u drugom delu jer tu i pripada. Prihvatiti sudbinu ili je prepustiti drugome, vrlo teška odluka ali neću detaljisati jer znam da niko ne voli da zna radnju priče unapred, sem mene. Ova priča ima pred priču gde je objašnjeno poreklo porodica al to neka istražuje ko želi. Muzika i fotografija, posebno fotografija, su sjajne i dobro uklopljene, ne odvlače pažnju ali su prateća podloga bez koje bi to bio film o pustinji a ne o Arakisu, Dini. Sviđa, za sada.
 
Odgledala upravo. Sem dozvoljenih preskakanja, jer bi onda trajao 5 sati i planetarnog ekologa koji je u knjizi muškarac što ne čini neku razliku, dobro je urađen film, stvarno. Čitala sam komentare i tačno se vidi razlika između onih koji su čitali knjigu i mlađih kojima je film dosadan jer je spor. Pa nije ovo Marvel, ovo je prava naučna fantastika pomešana sa epskom i brže ne može jer bi onda izgubila na radnji. Drugo treba videti borbe koje tek slede i prilično su masovne. Tehnički je odlično napravljen, malo dronjavo što bi se reklo no tako je u knjizi. Džesika je malo bledunjava, ona je Bene Geserit a to nisu plačljivice već ratnici, mnogo je jača nego što ova glumica pokazuje. Polova unutrašnja borba se nadam da će biti bolje prikazana u drugom delu jer tu i pripada. Prihvatiti sudbinu ili je prepustiti drugome, vrlo teška odluka ali neću detaljisati jer znam da niko ne voli da zna radnju priče unapred, sem mene. Ova priča ima pred priču gde je objašnjeno poreklo porodica al to neka istražuje ko želi. Muzika i fotografija, posebno fotografija, su sjajne i dobro uklopljene, ne odvlače pažnju ali su prateća podloga bez koje bi to bio film o pustinji a ne o Arakisu, Dini. Sviđa, za sada.
Baš mi je drago što ti se dopao. Ja nisam neki poseban fan naučne fantastike a bila sam zatečena, pozitivno.
 

Back
Top