Quantcast

16 GB RAM-a?

milsu

Ističe se
Poruka
2.313
Da li ima realne potrebe za 16 GB RAM-a za neku normalnu upotrebu računara, kao što su Adobe programi za obradu fotografija, i igre poput Fifa 16 i Cities: Skylines? Ili je 8 GB RAM-a apsolutno dovoljno?

Poruka
3.148
Da li ima realne potrebe za 16 GB RAM-a za neku normalnu upotrebu računara, kao što su Adobe programi za obradu fotografija, i igre poput Fifa 16 i Cities: Skylines? Ili je 8 GB RAM-a apsolutno dovoljno?
ako pod boldovanim podrazumevas normalan program-nije neophodno ali zgoreg nije...Etp meni se desilo jednom da mi cak ni 16 nije bilo dovoljjno...Sad cekam komentar pametnjkaovica"e sta se ovaj proserava"...Ali kad dodjes u situaciju da ti ZAFALI-znaces koliko "realno ima potrebe"...meni je zao sto nisam 32m uzeo..Ali je RAM bio skup u tom momentu pa..je uzeto 16..

snejks

Elita
Poruka
16.579
ram-a nikada dosta pogotovu ako se baviš virtualizacijom , e sada šta je po tebi normalna upotreba računara?
generalno win 10 bez minimum 8gb rama ni ne pomišljam da stavljam na računar , ako imaš iole zahtevnije programe stavićeš 16 gb najmanje , cene rama su sada u padu tj 8 gb ddr4 na 2666 košta ispod 5k , znači 16 gb ispod 10 hiljaDA dinara što i nije mnogo

Poruka
3.148
8Gb rama nije malo,ali kada se igraju igrice,pa i slabije,umeju nekada da povuku vise memorije,tako da ,ako mozes dokupi jos.Vise puta sam rekao RAM memorije nikad previse.
Igre sve zavisi...kako kopoja...ali igre online u kojima imas u jednom momentu PUNO igraca, mobova, itd-sve to zatrpava RAM...I tu memorije nikad nije naodmet,...A za Adobe-Photoshop, Lightroom, Ilutrator, In Design itd.-radi to I sa 4, I sa8-ali ti programi "VOLE!vise RAMa-nikad im nije previse-vise memorije--odradice posao brze...Meni nekad to bas znaci...ne uvek..

Poruka
23.957
Kao neko ko ima 16gb rama, nisma primetio nikakvu sad razliku izmedju 8 i 16gb. Pustio sam jednom 4k snimak, 30 tabova u chrome i witcher 3 na ultra 1080p u isto vreme i upotreba rama nije presla 12gb. Mislim da je i photoshop bio ukljucen.
Msm, kad cu ja inace to realno koristiti? Jedino sto znam da jede mnogo rama je virtuelizacija i autocad. Ako se time bavis, onda ti treba 16gb rama.

Poruka
3.148
@User Friendly Ja stvarno ne znam jel ja pisem jebeni kineski ili sta..?Jbt sve sam nacrtao...I onda dodjes GOSPODIN TI I pocnes "ja nisam, meni ne treba.."Meni konkretno jos jednom I zadnji put cu koncizno navesti , evo scenarija-upaljen browser neretko I sa vise od 10 tabova, igra online + Bridge + Photoshop(njih oorsitim "u paru") zauzece RAMa bude oko 11, 12 Gb RAMa, ali ako pritom AKTUVNO obradjujem fotke-cackam neku fotku sredjuem kontarst, boje, levele itd-onda se popne jos malo...Ugl je dovoljno ...ALi...zadnji put sam doneo kuci oko 800+ fotki, prebacio na komp, obrisao brzinski 100 + nepotrebnih/loshih...Upalim klasika Bridge I Photoshop I otvorim sve u ACR-ADobe Camera Rawu, sredim deo zajedno, a neke specificne posebno...Kliknem na DONE I idem na opciju da konvertuje fotke iza RAWa u JPEG....I tu nastane problem...Sad nisam zapisao tacno sta izbaci uglavnom verovatno mu tu zafali RAMa..Neko ce reci"e zamisli 800 fotki"da ali scenario je koji sam UVEK koristio! Samo je broj fotki bio mozda-400, 500, loopam...Nisam obratio paznju I probao sa ovoliko I CORAK! Znaci to je KONKRETAN situacija gde vam 16 Gb RAMa moze biti ne potrebno realno nego cak I nedovoljno… ZA obradu fotki ja ne bih NIKAKO isao ispod 16 Gb RAMa...

Poruka
23.957
Sto se mene tice, ko ima parice, neka kupi i vise. Ja sam razmisljao i o 24gb, s time sto dok dodje vreme da mi treba toliko rama, bice vreme za novi komp tako da ne znam.
Uvek je bolje imati visak, nego imati manjak.

Commie

Buduća legenda
Poruka
32.985
Za igrice kako koja ... umeju danas neke igre zajedno sa OS da ozderu i vise od 8GB rama ...
Svakako ce ti raditi sa 8 GB sasvim normalno ali bice stucanja ako se zatrazi vise od toga.

cronnin

Domaćin
Moderator
Poruka
3.724
Ili je 8 GB RAM-a apsolutno dovoljno?
Није апсолутно довољно. Теоретски ће ти завршавати посао у 95% сучајева за те програме. Програми ће усталом да раде и са мање меморије. PS ће да прави temp фајлове на хард диску. Осим тога, ако нећеш сваки пут да гасиш Chrome, да би радио у PS-у, и обратно, ако имаш новца узми 16. Ако немаш, ништа страшно, радиће спорије са великим фајловима и пуно табова и то је то.

N3Wz

Domaćin
Poruka
4.633
Ja redovno igram Cities Skylines i 16Gb je ok.

8 Gb nije ok.

Takođe ti treba dosta jači CPU, ali igra nije optimizovana najbolje pa je potrebno da imaš što bolji PC da bi mogao normalno da igraš Cities Skylines.

Sve pohvale za odabir igre. Ja je obožavam, pravi city builder.

pivosok

Elita
Poruka
19.424
Zavisi za sta se koristi PC ... Ako je samo za vrsljanje po Netu , piskaranje na forumima i gledanje video klipova , mozda je dovoljno 8 - 16 GB RAMM - a ...
Zavisi za sta se koristi PC ...
Ako je samo za vrsljanje po Netu , piskaranje na forumima i gledanje video klipova , mozda je dovoljno 8 - 16 GB RAMM - a ...
Moj laptop ima 2gb rama. I za net je odlican. steta sto nema 4.

bmaxa

Aktivan član
Poruka
1.515
RAM znaci vise nego SSD za ubrzavanje sistema. Ako uzmes 16, a treba ti 8 to znaci da ces imati tih 8 da kesiras dosta toga, pa ce sve brze raditi.
Imam 32 a voleo bih 64, i da zbog cena sam ostao na 32. Inace na 32 sam od 2014.

Commie

Buduća legenda
Poruka
32.985
RAM znaci vise nego SSD za ubrzavanje sistema. Ako uzmes 16, a treba ti 8 to znaci da ces imati tih 8 da kesiras dosta toga, pa ce sve brze raditi.
Imam 32 a voleo bih 64, i da zbog cena sam ostao na 32. Inace na 32 sam od 2014.
Nije ti bas dobra teorija ...

Stavi ti koliko hoces rama , ako je sistem na HDD-u jos nekom matorom , osetices koliko je sporije od samog dizanja wina do otvaranja programa , igrica itd ...

N3Wz

Domaćin
Poruka
4.633
Zavisi od igre do igre. Za Open World igre više rama i Vrama nikako ne škodi. Za igre koje se preloaduju RAM je zakon i zaista će brže raditi igre na više rama, tj. bolje će da se loaduje sve što je potrebno tokom igre.

Za online igre možeš imati i najbržu mašinu, server je taj koji komanduje preko klijenta da li si na listi čekanja za update tekstura i ostalih gluposti jer s jedne strane ti updateuješ teksturu, a s druge strane server šalje podatke o svim igračima na serveru koji nisu deo tvog klijenta.

Za strateške igre samo furati što više jezgara i CPU, pogotovo za Total War igre.

Ram je u suštini najmanje bitan, ali debelo pomaže kada ga ima na pretek kao što reče bmaxa. Ipak ne bih preporučivao 64Gb osim ako se ne pravi mmo privatni srvr za ekipu (ili jednostavno učenje).

Ja sa 16Gb u normalnim okolnostima i igranju nemam nikakvih problema. Sve je okej. Dok se ne uključe Chrome tabovi :mrgreen::heart: ili ne počne redstone skalamerija u Minecraftu da mi uništava živce.

milsu

Ističe se
Poruka
2.313
Ja redovno igram Cities Skylines i 16Gb je ok.

8 Gb nije ok.

Takođe ti treba dosta jači CPU, ali igra nije optimizovana najbolje pa je potrebno da imaš što bolji PC da bi mogao normalno da igraš Cities Skylines.

Sve pohvale za odabir igre. Ja je obožavam, pravi city builder.
Volim tu igru, da gradim svoj gradić. Međutim vrlo je površna, i praktično nema ništa bitno osim regulisanja saobraćaja. A i u tome nije realistična, zato što su sudari nemogući, pa realno nema ni šta mnogo da se reguliše. A one posebne zgrade služe samo za turiste, mislim... Koristim je na Windows 7 i 8 GB RAM-a, i nakon što grad malo naraste, počinje već da štuca i koči, ali ništa fatalno, fura i dalje. Negde sam pročitao da je podešena tako da uvek koristi maksimalno RAM-a, pa bi u ovom slučaju više RAM-a značilo. Ono što mi je ipak bitnije, to je obrada RAW fotografija u Lightroom-u, i TIF-ova u Photoshop-u. Za to je sadašnja konfiguracija OK, ali bih voleo da radi malo brže. Nešto što me buni, je da na monitoringu RAM-a apsolutno nikada nisam video da upotreba RAM-a prelazi 50%, što znači 4 od 8 GB. Međutim ne mora da znači da je taj monitoring sasvim precizan, niti da pogledam u pravom trenutku. A moguće da je većina programa i podešena da koristi maksimalno 50% RAM-a.

N3Wz

Domaćin
Poruka
4.633
Regulacija saobraćaja je izazov uvek bio i ostao za sve city buildere, pogotovo kada grad postaje veći.
Ulice imaju svoj maintenance, a kupovina širokih ulica možda i ne bude najbolji izbor na samom početku građenja zona.
Najgora greška koja se može izvršiti u Cities Skylines jeste postavljanje semafora svuda...
Okej, sudari jesu nemogući, zanimljivo zapažanje. Ali šta ćemo kada je mala uličica, a vatrogasci ili hitna pomoć zakrči ulicu dok iza njih 40 automobila? Blokada grada.

Trebalo bi da se igra zove ''Slavija''. :mrgreen:

Za photo obradu treba 16gb rama.