10 najpoznatijih zabranjenih knjiga u trenutku kada su se pojavile:

A za tebe je RELEVANTNO to sto su nacisti nesto *zabranili*??? Sto sam vec i napisao pre tebe (post br. 5) i sto bi i videla da citas sta neko drugi pise...
Ili sto nesto zabrane islamski fundamentalisti i sl. ludaci???

Pa, ako tako gledas, skoro da NEMA onda knjige koja nije negde *zabranjena* - kod nekih ekstremista... Kakav je to argument?

I, najvaznije, - ja ne hejtujem temu nego raskrinkavam kako necasno rade danasnji *mediji* koji proizvode ovakve smehotresne *novinarske* tekstove ciji je tipican primer ovo sto si plasirala ovde kao temu
a ti si istoricar knjizevnosti,književnoi kriticar, poznavalac svetske književnoti pa raskrinkavaš medije...cinjenica je da su mnoge knjige bile zabranjene, pa su ipak na kraju objavljene, neke su dobijale i nagrade, neke su ušle u obaveznu školsku literaturu ..ja sma na primer iznenadjena za neke knjige da su bile zabranjivane i nisam to znala...ali to ne menja cinjenicu da jesu bile zabranjene , najcesce iz besmislenih ili politickih razloga

Mnoge knjige koje su bile zabranjivanje iz raznoraznih razloga , kasnije su postala remek dela književnosti..
Nisu knjige kasnije nista POSTALE - one su i kasnije iste onakve kakve su bile i na pocetku, kad su izdane. Naveo sam ti gore da su *Plodovi gneva* ODMAH kad su izdati bili najpopularnija knjiga u celoj Americi (1939. i 1940. godine - stampana je u stotinama hiljada primeraka - kome treba da bude bitno to sto ih je UPTRAVO TADA *zabranila* neka *leva* lokalna biblioteka u Bafalu??? Neozbiljno je uopste time braniti lazni naslov novinskog teksta. Zna se ko zaista zabranjuje knjige za ozbiljno - sud.

Ali dobro - letnji magazini pisu lazne tekstove, ti ih ovde preformulises u *teme*, to onda skoro niko ne isprati... a ja sam budala sto sam uopste reagovao

Poslednja izmena od moderatora:
Nisu knjige kasnije nista POSTALE - one su i kasnije iste onakve kakve su bile i na pocetku, kad su izdane. Naveo sam ti gore da su *Plodovi gneva* ODMAH kad su izdati bili najpopularnija knjiga u celoj Americi (1939. i 1940. godine - stampana je u stotinama hiljada primeraka - kome treba da bude bitno to sto ih je UPTRAVO TADA *zabranila* neka *leva* lokalna biblioteka u Bafalu??? Neozbiljno je uopste time braniti lazni naslov novinskog teksta. Zna se ko zaista zabranjuje knjige za ozbiljno - sud.

Ali dobro - letnji magazini pisu lazne tekstove, ti ih ovde preformulises u *teme*, to onda skoro niko ne isprati... a ja sam budala sto sam uopste reagovao
Molim te da se zaustaviš..Rekao si svoje misljenje, sada ostavi drugima da kazu i oni sta misle ..i nemoj više da troluješ temu ..najlepše bih te zamolila

Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov

Priča o tome kako je ipak uspela da bude izdata knjiga “Majstor i margarita” je savršen primer izvrnute poslovice “ko se pera lati, od mača strada”. Nakon uspeha brojnih predstava, jedna je otišla predaleko, bar po mišljenju Sovjetskog režima. “Ljubičasto ostrvo” (1929) je izazvalo tako burnu rekciju da je ta predstava odmah zabranjena, a karijera njenog tvorca, Mihaila Bulgakova, uništena.
U strahu od gorih sankcija, Bulgakov je spalio prvu verziju Majstora i Margarite, i tražio vizu da emigrira u Francusku.
Zahtev je odbijen, a naglašeno mu je ukoliko pokuša da napusti zemlju biće – ubijen. Njegova žena Jelena Šilovskaja ga je ohrabrila da uprkos svemu napiše roman, koji je konačno završio 1940, samo nekoliko nedelja pre smrti.
Njegova žena je tek posle 25 godina uspela da objavi roman, koji je bio cenzurisan (sa 12 posto originalnog teksta ukonjenog). Ilegalne verzije su kružile (kopije nalik pamfleta koje su se zvale “samizdat”), dok je konačna verzija, koju sada deca čitaju u školama, izdata tek 1989.
nesto ko eyes wide shut od kubrika...sa slicnom porukom.

Erih Marija Remark – Na zapadu ništa novo (1928)

Mnoge knjige su našle na nacističkim lomačama 1933. godine. To uključuje i one značajnih pisaca i mislioca poput Kafke, Tomasa Mana i Alberta Ajnštajna. Međutim, nijedna nije bila tako kritična prema Nemačkoj iz doba Prvog svetskog rata kao „Na zapadu ništa novo“. Nacionalsocijalisti, pa čak i brojni vojnici i pisci koji nisu bili politički orijentisani prema nacistima, smatrali su je nepatriotskom. Ono što se ovim grupama i pojedincima nije dopalo u knjizi je upravo ono što je čini tako ubedljivim prikazom pravih užasa ratovanja.
Fantasticna knjiga. Toliko mi se svidela da sam je kupio, kao i Trijumfalnu Kapiju od istog pisca.

"Rakova obratnica", Henri Miler (1934) - Govori o životu Milera u Parizu, o periodu dok još nije bio proslavljeni pisac. Pišući u prvom licu, pisao je o svojim seksualnim apetitima i razgovoru o sličnim aktivnostima sa svojim kolegama. Zašto je zabranjena? “Rakova obratnica” nije knjiga, rekli su iz Okružnog suda u Pensilvaniji Takođe, knjigu su okarakterisali kao “septičku jamu, kanalizaciju i kao prikupljanje svega što je trulo”.
Prva knjiga H. Milera koju sam procitao. Zanimljivo napisano, kasnije sam presao na Bukovskog... Inace kada covek prvi put cita tako eksplicitne opise u "ozbiljnoj" literaturi to ume da bude sokantno. Mene je navodilo da citam dalje ne bih li video sta je jos napisao :)

Poslednja izmena:
Kada su cvetale tikve, Dragoslav Mihailović

Priča o beogradskom bokseru i njegovoj tužnoj sudbini čula se daleko u bivšoj Jugoslaviji. Predstava rađena po knjizi doživela je pet izvođenja 1968. kada je naglo povučena. Autor kaže da je Tito lično naložio da se predstava skloni, a knjige su bile povučene iz prodaje. Mihailović, koji je i sam bio 20 meseci na Golom otoku, dodirnuo se te teme u knjizi iako nikada konkretno nije pomenuo ovaj zloglasni logor za političke neistomišljenike.

O Golom otoku se nije govorilo, tako da je bilo kakvo direktno ili indirektno pominjanje bilo previše umetničke slobode. Dugo zabranjena, ova knjiga je do danas izdata u 20 izdanja, a sada je i preporučena lektira za drugi razred gimnazije.
Ova knjiga je bila pravo osvezenje u gimnaziji pored teskasa tipa Kafke i Dostojevskog... Lagana, zanimljiva, pisana nekim "obicnim" jezikom. Taj deo o logoru sam izgleda zaboravio, ali komunjarama to nije promaklo :D

Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov

Priča o tome kako je ipak uspela da bude izdata knjiga “Majstor i margarita” je savršen primer izvrnute poslovice “ko se pera lati, od mača strada”. Nakon uspeha brojnih predstava, jedna je otišla predaleko, bar po mišljenju Sovjetskog režima. “Ljubičasto ostrvo” (1929) je izazvalo tako burnu rekciju da je ta predstava odmah zabranjena, a karijera njenog tvorca, Mihaila Bulgakova, uništena.
U strahu od gorih sankcija, Bulgakov je spalio prvu verziju Majstora i Margarite, i tražio vizu da emigrira u Francusku.
Zahtev je odbijen, a naglašeno mu je ukoliko pokuša da napusti zemlju biće – ubijen. Njegova žena Jelena Šilovskaja ga je ohrabrila da uprkos svemu napiše roman, koji je konačno završio 1940, samo nekoliko nedelja pre smrti.
Njegova žena je tek posle 25 godina uspela da objavi roman, koji je bio cenzurisan (sa 12 posto originalnog teksta ukonjenog). Ilegalne verzije su kružile (kopije nalik pamfleta koje su se zvale “samizdat”), dok je konačna verzija, koju sada deca čitaju u školama, izdata tek 1989.
Ја пре тридесет година читао цензурисано издање а да нисам одмах ни знао; касније прочитао још двапут нецензурисана издања. Добро је што су у истом преводу штампали у верзалу све оно раније изостављено.

Back