Majstor i Margarita, Mihail Bulgakov
Priča o tome kako je ipak uspela da bude izdata knjiga “Majstor i margarita” je savršen primer izvrnute poslovice “ko se pera lati, od mača strada”. Nakon uspeha brojnih predstava, jedna je otišla predaleko, bar po mišljenju Sovjetskog režima. “Ljubičasto ostrvo” (1929) je izazvalo tako burnu rekciju da je ta predstava odmah zabranjena, a karijera njenog tvorca, Mihaila Bulgakova, uništena.
U strahu od gorih sankcija, Bulgakov je spalio prvu verziju Majstora i Margarite, i tražio vizu da emigrira u Francusku.
Zahtev je odbijen, a naglašeno mu je ukoliko pokuša da napusti zemlju biće – ubijen. Njegova žena Jelena Šilovskaja ga je ohrabrila da uprkos svemu napiše roman, koji je konačno završio 1940, samo nekoliko nedelja pre smrti.
Njegova žena je tek posle 25 godina uspela da objavi roman, koji je bio cenzurisan (sa 12 posto originalnog teksta ukonjenog). Ilegalne verzije su kružile (kopije nalik pamfleta koje su se zvale “samizdat”), dok je konačna verzija, koju sada deca čitaju u školama, izdata tek 1989.