Kraj civilizacije

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Ово је некада била сјајна земља. Не разумем шта је кренуло наопако с њом.
Џек Николсон, Голи у седлу, 1969

Цивилизације, нације и државе могу да одумру на много начина. Могу бити окупиране и убијене сабљом, као у Константинопољу, 1453. Могу да их усисају царства, као што је Рим усисао грчке градове-државе, а Прусија немачке кнежевине. Нације могу да се разједине, распадну, одвоје као што је то било у случају са Југославијом, СССР-ом, Чехословачком – мада многи тврде да су то одувек биле вештачке нације.
Земље и цивилизације могу да доживе трансформације које стварају нови народ, као што се десило у Ирској са Светим Патриком, Арабији са Мухамедом. У “Хуманизму и Новом поретку”, историчар Кристофер Досон је, пре седамдесет година, видео да се то догађа на Западу:
Вековима ће једна цивилизација ићи истим путем, клањајући се истим боговима, негујући исте идеје, признајући исте моралне и интелектуалне стандарде. А онда ће, наједном, доћи до промене, извори старог живота ће пресахнути, и људи се одједном пробуде у неком новом свету у којем владајући принципи прошлог доба губе своју ваљаност и постају непримењиви или безначајни… Изгледа да ми, данас, у Европи доживљавамо нешто слично.
Цивилизације могу и да престану да се множе, па их онда преплаве имигранти који су равнодушни према њиховој култури. Вил Дурант је писао у свом делу Цезар и Христос:
Рим није освојен инвазијом варвара споља, већ варварским умножавањем унутра… Германи који су се брзо умножавали, нису могли да разумеју класичну културу, нису је прихватили, нису је преносили; Оријенталци који су се, такође брзо увећавали углавном су желели да униште ту културу; а Римљани који су је поседовали, жртвовали су је због удобне стерилности.
Вил Дурант такође није могао да пронађе “ниједан значајан пример у историји, пре нашег времена, друштва које успешно одржава морални живот без религије”.
Мислим да из овога можемо наслутити могуће узроке краја актуелно доминантне цивилизације.
 
Duh Sekire:
Ово је некада била сјајна земља. Не разумем шта је кренуло наопако с њом.
Џек Николсон, Голи у седлу, 1969

Вил Дурант такође није могао да пронађе “ниједан значајан пример у историји, пре нашег времена, друштва које успешно одржава морални живот без религије”.


To je pitanje percepcije! Lično mislim da je opasno društvo bez nade i, dok ima nade, ljudi i veruju, ali sve preciznije od toga ne bi trebalo da bude dodirljivo ni predmet javnog razgovora jer je pitanje najdublje intime (kao što je, uostalom, "zamolio" i Hristos u desetoj poslanici)!
Važna je sloboda izbora i sloboda praktikovanja religija. Ali danas u svetu, nažalost, postoje zemlje u kojima postoje lepo čuvana manjinska prava i pravo na veroispovest bilo koje vrste a kršenje nekih drugih osnovnih ljudskih prava nije pravno regulisano ali i obrnuto!

Ekstremno kvalitetne socijalne države i države demokratskih opredeljenja kakve su Skandinavske nemaju ni na jedan način javno načeto pitanje religioznosti u smislu prozivki i nužnosti pripadnosti. Ali, institucije religije kao i pravo na verosipovest nisu upitni jednako kao što ni krajnje očekivanje nije religioznost kompletne nacije. I, statistike kažu, brojka ljudi koji se na popisima stanovništa izjašnjava kao kao neko ko ne pripada ni jednoj relig. zajednici nije mali!

Ono u čemu bih se složila s citatom koji si naveo je da su, činjenica, države vođene zajedničkim verovanjem prilično čvrste dok ne prođe hipnoza ali nikada dugotrajne i retko propale mirnim putem.
Zato, samoprozvanu najdemokratskoiju državu sveta, Ameriku, smatram diskriminirajućom po tom pitanju jednako kao i zemlje nekadašnjeg "tvrdog" komunizma! Zar, i pored omalovažavanja religije, sovjetski savez nije napravio svojevrsnu "supstituciju" u vidu ideologije u koju je moralo intenzivno da se veruje i priklanja sa spektaklima i paradama koji su funkcionisali kao kvazi liturgije jer, odavno je poznato, ljudi su skloni ritualima u praktikovanju vere! Rečenica "U Boga verujem" na nacionalnoj valuti izaziva kontroverze godinama jer se smatra da joj tu nije mesto (ni po demokratskim ali, da se razumemo, ni po standardima većine religija!). Leri Flint je, svojevremeno, da ukaže na nedemokratičnost te zemlje, odbio na suđenju da se zakune u Bibliju tražeći da mu pruže Ustav države pred čijim Sudom odgovara a ne svetu knjigu jedne od religija koje egzistiraju u Americi.
 
opet duh sa sekirom paranoise...kralj paranoje na forumu,zajebo si i krstana brate...cuj ovo,kraj civilizacije bez religije..hahahaha...vreme pobesnelog maxa se blizi...i grese ti po wickipedijama kad pricaju da su emigranti satro ravnodusni prema dominantnoj kulutri..naprotiv...vecina imigranata je tu dosla da zivi bolje,a ne da propovedaju fundamentalisticke ideje...pa nije arapska omladina po francuskim predgradjima pravila haos zbog alaha i muftija,vec zbog love...neki nikad nece shvatiti...para vrti brate
 
Mae:
To je pitanje percepcije! Lično mislim da je opasno društvo bez nade i, dok ima nade, ljudi i veruju, ali sve preciznije od toga ne bi trebalo da bude dodirljivo ni predmet javnog razgovora jer je pitanje najdublje intime (kao što je, uostalom, "zamolio" i Hristos u desetoj poslanici)!
Važna je sloboda izbora i sloboda praktikovanja religija. Ali danas u svetu, nažalost, postoje zemlje u kojima postoje lepo čuvana manjinska prava i pravo na veroispovest bilo koje vrste a kršenje nekih drugih osnovnih ljudskih prava nije pravno regulisano ali i obrnuto!

Вил Дурант иначе говори да је потребна вера (или како ти кажеш нада) у неке ствари које су оноземаљске или утопијске (смештене у будућност). То је део његове дефиниције цивилизације. Но, до његовог времена, а ни до сада, није виђена цивилизација која је успевала на утопији (вери у овоземаљско). Тако треба схватити његов други цитат.
Мени лично је нелогичан појам морала који није базиран на некој од религија, зашто би имао неких ограничења човек који је чисти материјалиста?!? Наравно, та религија уопште не мора бити хришћанство, што ћемо видети касније.

serb_pagan:
opet duh sa sekirom paranoise...kralj paranoje na forumu,zajebo si i krstana brate...cuj ovo,kraj civilizacije bez religije..hahahaha...vreme pobesnelog maxa se blizi...i grese ti po wickipedijama kad pricaju da su emigranti satro ravnodusni prema dominantnoj kulutri..naprotiv...vecina imigranata je tu dosla da zivi bolje,a ne da propovedaju fundamentalisticke ideje...pa nije arapska omladina po francuskim predgradjima pravila haos zbog alaha i muftija,vec zbog love...neki nikad nece shvatiti...para vrti brate

Прво, сам си лепо рекао. Они долази да живе боље. Шта то значи?
То значи да желе да имају виши стандард и да си приуште оно што су раније гледали само преко сателита - кола, станове, путовања... То не значи да ће неки муслиман мислити да живи боље ако више не бије жену (да тривијализујем). Или да ће муслиманка мислити да јој је боље без мараме. Или да неће доводити невесте из Пакистана по уговореним браковима. Све од овога европске власти могу (покушати) да законски спрече - но муслимани ће то видети као репресију. И заборавиће "да им је боље". А исте европске земље ће после теже моћи да замерају недостатак људских права неком тамо Лукашенку ;)
Друго, одакле ти да ја параноишем. Ја можда сеирим. Па нек поцркају они који су нас тровали осиромашеним уранијумом. Они су нас спречили да се обрачунамо са мухамеданцима, сада нека се оствари Нострадамусово пророчанство. Нека их прегазе и поџамијају!
Треће, што се тиче и нас. Секуларизам не мора бити добар друг. Но да ли то значи нужно повратак на старо?!
Пре одговора, подсетио бих на виђење како је уопште дошло до "новог". Бјукенен рецимо наводи две могућности
1) Да су нове вредности наметнуте кампањом
2) Да су старе вредности биле већ контрадикторне, па су се урушиле.
Другу могућност он одмах одбацује.
Ја не бих одбацио. Сетимо се дасе рецимо Октобарска револуција не би догодила да је тадашња руска елита имала контакт са реалношћу. Париска комуна је пропала зар не? Тако је могуће да су се и "европске вредности" дегенерисале зато што више нису могле да издрже пробу времена. То је уосталом дијалектика. Свака ствар садржи у себи своју негацију.
Мислим да је на Западу повратак на хришћанство немогућ. Они ће морати да пронађу нову религију. Или да се претопе у неку од већ постојећих (највероватније ислам). Наше православље још може уз неке модификације (обнова паганских традиција) да опстане. Но време и нама пролази. Ускоро ће надлежни за то морати да бирају - екуменизам или гето.
 
previdjas da su u EU doneti zakoni koji strogo sankcionisu propovedanje nasilja,rasizma i verske mrznje u verskim ustanovama...sta mislis,zbog koga je to uvedeno? za hodze koji prekrse ovo sledi dozivotno proterivanje iz zemlje...stisli su oni fundamentaliste zestoko
a zasto bi se ljudima nametalo hriscanstvo ili bilo koja druga religija kao faktor kohezije? mozda bi i ideal,odnosno postignuti standardi imali istu toliku snagu...nesto sto valja braniti pod svaku cenu...
 
И шта кад протераш вероучитеље одређеној групи грађана или становника Европске Уније?
Сигурно ће бити баш весели и схватиће како је то "за њихово добро"?!
Или ће прибегнути фамозним "другим средствима" (Клаузевиц)
ParisRiot144.jpg
_40979706_paris_2_203.jpg


londonbombing.jpg
 
manjina su fundamentalisti...sa boljim zivotnim standardom ce se itekako okrenuti od fanaticnog sluzenja pomahnitalim hodzama,muftijama i sta ti ja znam...npr.arapi u francuskoj...imam rodbinu tamo,i kazu da su ono,siromasniji i diskriminisani,al da uopste nisu fanatici...nista vise nego srbi i SPC...Njihov problem je socijalne a ne verske prirode...
 
Протести у Француској, чије слике преносим нису били верски него социјално инспирисани. Узрок тих протеста је дискриминација која је ипак верски и расно мотивисана. Дакле они се осећају издано од стране Републике која их проглашавава својим (равноправним?) синовима.
Што се тиче ислама, немојмо заборавити две ствари:
1. Пред Аллахом су сви једнаки, тако да ислам има јаку социјалну компоненту.
2. Код њих је веома развијена улога кетмана. Тако и да протерају све хоџе које су отворено за насиље, остаће веома велики број оних који проповедају толеранцију и људска права (наравно, само за своје) све док не постану већина. А онда ће важити друга правила.
 
Duh Sekire:
Мени лично је нелогичан појам морала који није базиран на некој од религија, зашто би имао неких ограничења човек који је чисти материјалиста?!? Наравно, та религија уопште не мора бити хришћанство, што ћемо видети касније.

Meni nije, čovečnost i vrednovanje ljudskog života, prava na isti kao i mnoga druga prava imam baždarena u svom moralno-etičkom kodeksu i bez religije!
Crkva je nekada na sebe preuzimala ulogu prosvetitelja jer je malo drugioh institucija biolo na raspolaganju, danas nije tako. Obrazovanje, sud, zakon...sve postoji, crkva u onim idelanim slučajevima) potpomaže a vera ostaje intimna stvar kako i treba da bude!

Kao suprotnost neverovanju da je nekima i materijalno dovoljno da (p)ostanu kvalitetni ljudi postoje i oni kojima je "dovoljno" da budu religiozni pa se svaki greh može saprati jednim postom, a za sve krvave ruke postoji mogućnost pokajanja.Pa i najveći zločinac biva (od neukih) nazvan dobrim hrišćaninom jer slavi svoju slavu. To ne ide tako! Tu je ta sredina koju ne podrazumeva ni društvo ograničeno na obavezu da veruju samo u materijalno kao ni obavezu da veruju u božansko! Sredina su ljudi i države organizovane prema njima koji će imati izgrađen kodeks vrednosti po prirodnoj potrebi da se zaštiti ljudka žrtva i kazni njen krvnik a "u slobodno vreme" će imati slobodu da svoj du hrane verovanjem usmerinim ka onome što smatraju prihvatljivim za njihov senziobilitet.

Jer, vera i nada koju sam ja pomenula nisu uvek vezani (i ne bi smeli da budu) za nebesku tereziju- fatalizam nikome ne koristi: ja se nadam da će plata sutra biti veća ali do nje ne mogu sedeti i čekati nebesku pravdu, moram je zaraditi i verovati u otklanjanje prepreka do nje a to bi bilo smešno očekivati i od koga sem samih ljudi!
 
serb_pagan:
opet duh sa sekirom paranoise...kralj paranoje na forumu,zajebo si i krstana brate...cuj ovo,kraj civilizacije bez religije..hahahaha...vreme pobesnelog maxa se blizi...i grese ti po wickipedijama kad pricaju da su emigranti satro ravnodusni prema dominantnoj kulutri..naprotiv...vecina imigranata je tu dosla da zivi bolje,a ne da propovedaju fundamentalisticke ideje...pa nije arapska omladina po francuskim predgradjima pravila haos zbog alaha i muftija,vec zbog love...neki nikad nece shvatiti...para vrti brate

Сами Французи ишли и палили ауте да би добили паре од осигурања (они са каском). А добијали су увек више него што ауто вреди, па су отишли да купе ауте у Немачку где су фрацуски аути јефтинији.
 
Хвала нови модератору.

Да још додам да су у Француској хтели да уведу ванредно стање да се ситуација није смирила. Осигуравајуће компаније су се жалиле на велике губитке, а нису имали доказа да су сами власници аута палили ауте.
 
Крај свих цивилизација је настављен новим цивилизацијама, према томе стварног краја није ни било и нема га, него су нестала само нека правила и десиле су се измене и замене истих цивилизација, сажето речено.

Вујадин
 
vujadin:
Крај свих цивилизација је настављен новим цивилизацијама, према томе стварног краја није ни било и нема га, него су нестала само нека правила и десиле су се измене и замене истих цивилизација, сажето речено.

Вујадин

Наравно, мислим на крај Западне цивилизације, а како је то ОВА (доминантна) цивилизација, онда сам ставио само Крај цивилизације :)
Ионако тврде да сам сувише антизападно усмерен.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Футурологија

JABUCHILO:
STA JE TO - CIVILIZACIJA?

(ne sporim nista, ali mislim da to prvo treba da ustanovimo)

Најбољу дефиницију до сада је дао Вил Дурант.
Ајде да још мало користимо нашу Википедију:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Цивилизација
 
Мислим да би требали сматрати за цивилизацију цело човечанство од његовог настанка па до сада, или одређеније, еволуцију тог човечанства на културном и економском плану. Све оно што се дешавало од почетка до сада била је борба за нешто боље и оне групе које су се успешно бориле постале су носиоци или предводиоци те цивилизације. Тако смо добили више тих назива за једну те исту ствар. Сада тих група имамо 6 Америка, Европа, Русија, Кина, Муслимани и Ватикан а можда и неке друге које су у заостатку, па према томе мање могући носиоци. Ко ће превладати и колико ће трајати то само Бог зна.

Вујадин
 
:shock:
Duh Sekire:
Протести у Француској, чије слике преносим нису били верски него социјално инспирисани. Узрок тих протеста је дискриминација која је ипак верски и расно мотивисана. .

Cekaj, cekaj, ja sam ovo previdela!!! kako to mislis?????????
 
Mae:
:shock:

Протести у Француској, чије слике преносим нису били верски него социјално инспирисани. Узрок тих протеста је дискриминација која је ипак верски и расно мотивисана.

Cekaj, cekaj, ja sam ovo previdela!!! kako to mislis?????????

Ајде да помислим да си добронамерна и стварно не схваташ.
Дакле рецимо да неки Шабан или Исмаил тражи посао у Лиону. Нико му неће рећи да је он "погрешне" расе, религије или порекла, али неки Жан-Пјер ће добити посао много пре њега.
Могуће је да чак ни они који одлучује НЕ МИСЛЕ како не треба дати посао муслиману. Али он је за њих СУМЊИВ. Дакле, живи у сумњивом крају, можда је кажњаван, ко зна с киме се дружи...
Одгледај филм "Наслеђе белог човека", игра Траволта - веома занимљив филм. Тачно показује како би било да су у Америци промењене улоге. Дакле црнци владају, а није Траволта ту нигде оптужен зато што је белац, али једноставно наилази на тиху дискриминацију. Рецимо прође поред отвореног прозора иза кога је гола жена његовог црног шефа, и овај одмах сумња да је хтрео да је напаствује. Схваташ? Такву слику има о њему...

А што се тиче религије и морала.
У природи постоје само Узрок и Последица. Религија кроз обичаје уводи појмове Греха и Кривице - донекле засновано на живим искуствима, донекле на страху од натприродног. Закон касније уводи Злочин и Казну. Сам појам "злочин" је морално условљен. Зашто бих ја сматрао да је неко кривично дело (рецимо егзекуција у Сребреници) злочин? Можда то за мене није зло?!?
Ако се истргне страх од некакве вечне или бар довољно велике натприродне казне, онда се цела конструкција руши. Све је само Узрок и Последица, слепа логика, и страдамо само за оно у чему смо ухваћени.
 
Егзекуција у сребреници је праведна казна, а муслимане који су починили та злодела, стићи ће још једна казна, много већа и коначна.

Злочин нема везе са моралом у правном смилсу.

Ако верујеш у чист узрок и последицу, реци ми од чега је све онда почело??? и да ли ће да се заврши?
 
Није у реду одговарати неком ко је банован, па ти не може одговорити, нема ни разлога да се враћа како би прочитао...
Ипак, сматрам сам назив ове теме индикативним и веома погодним за мој (претпрет)последњи пост у овој инкарнацији. Јер крај цивилизације је управо оно што видимо на овом форуму.
На првој страници је (пре овог поста) 10 закључаних тема, 3 залепљене због разних администраторских обавештења и контрапредлога (није доста једна) и само 9 "живих" тема на којима би се расправљало о ономе за шта је овај форум. На другој стани исто 10 закључаних тема.
То би био одговор на питање грађанина Пејна. Неки кажу да је узрок то што смо (знате добро који ми) имали неке "привилегије", па смо се побунили пред укидањем. Ја кажем узрок је то што два или три форумаша су имали стално нешто против и онда су истеривали своју вољу преко виших инстанци. Ја ћу их именовати. То су: Dlakava_Strvina, st.maurise, Duke_of_Serbia. Наравно ту можемо додати и најезду оних који су дошли да се на један гроб попишају, а други претворе у Храм Реформи. Знате о чему говорим. Дакле то је узрок. Последица је овакав форум какав гледате. Стање ће се можда поправити што се тиче администраторског посла, али ће пасти веома ниско што се тиче броја учесника и квалитета расправа. А и администраторски посао неће заувек остати на нули. Ви админи знате добро да не можете спречити удар, нити бирати време када ће се он догодити.
wtc_burn.jpg

Ево га још један пример узрока и последице и онога што говорим - нападач бира време.
Наравно, о свему овоме, кад је свет настао и да ли је настао, можемо исцрпно и филозофски, али чему све. Каже ми принудни управник како сам квалитетан форумаш. Хвала на комплименту, али ја могу бити квалитетан и другде. Не видим баш ни један разлог зашто би се на интернету клањао формалним ауторитетима. И зашто не бих скочио за ортацима...
 
Duh Sekire:
Није у реду одговарати неком ко је банован, па ти не може одговорити, нема ни разлога да се враћа како би прочитао...
Ипак, сматрам сам назив ове теме индикативним и веома погодним за мој (претпрет)последњи пост у овој инкарнацији. Јер крај цивилизације је управо оно што видимо на овом форуму.
На првој страници је (пре овог поста) 10 закључаних тема, 3 залепљене због разних администраторских обавештења и контрапредлога (није доста једна) и само 9 "живих" тема на којима би се расправљало о ономе за шта је овај форум. На другој стани исто 10 закључаних тема.
То би био одговор на питање грађанина Пејна. Неки кажу да је узрок то што смо (знате добро који ми) имали неке "привилегије", па смо се побунили пред укидањем. Ја кажем узрок је то што два или три форумаша су имали стално нешто против и онда су истеривали своју вољу преко виших инстанци. Ја ћу их именовати. То су: Dlakava_Strvina, st.maurise, Duke_of_Serbia. Наравно ту можемо додати и најезду оних који су дошли да се на један гроб попишају, а други претворе у Храм Реформи. Знате о чему говорим. Дакле то је узрок. Последица је овакав форум какав гледате. Стање ће се можда поправити што се тиче администраторског посла, али ће пасти веома ниско што се тиче броја учесника и квалитета расправа. А и администраторски посао неће заувек остати на нули. Ви админи знате добро да не можете спречити удар, нити бирати време када ће се он догодити.
wtc_burn.jpg

Ево га још један пример узрока и последице и онога што говорим - нападач бира време.
Наравно, о свему овоме, кад је свет настао и да ли је настао, можемо исцрпно и филозофски, али чему све. Каже ми принудни управник како сам квалитетан форумаш. Хвала на комплименту, али ја могу бити квалитетан и другде. Не видим баш ни један разлог зашто би се на интернету клањао формалним ауторитетима. И зашто не бих скочио за ортацима...

Иако век није него почео мислим да ће ова слика и прилика бити слика и прилика века.

Вујадин
 
Duh Sekire:
Ајде да помислим да си добронамерна и стварно не схваташ.
Дакле рецимо да неки Шабан или Исмаил тражи посао у Лиону. Нико му неће рећи да је он "погрешне" расе, религије или порекла, али неки Жан-Пјер ће добити посао много пре њега.
.

Naravno da sam ozbiljno pitala!
Tu gresis po dva osnova. Prvo, nije zakon tako konstruisan i da je samo zbog tog razloga koji pominjes (zato sam i pitala) ne bi se digla cela Francuska na noge! Bilo je vise zakona koji su proglaseni diskriminatornim prema etnickim i religijskim grupama u Francuskoj protiv kojih su se bucno bunile te manjine ali procenat onih "kojih se to direktno ne tice" a koji su ucestvovali u takvim protestima je bio enormno mali! Sada su ustali svi! Ne treba zaboraviti (to je druga stvar) da je Francuska uz Srbiju jedna od najbucnijih (da ne kazem najsangivicnijih) zemalja u Evropi i protesti kod njih nisu retkost a cesto su i produktivni. Zakoni koji na posredan ili neposredan nacin diskriminisu su uvelike izazivali proteste i do sada! (Setimo se pravila o ne nosenju religijskih obelezja u skolama Francuske)!
Jer, ako mislis da je koren tih protesta samo u tome- prvo: zaboravljas da je veliki deo Francuske (nazalost) ojadjen mixom vera i nacionalnosti na svom tlu i ne bi im tako rado pomagali (a na ulicama su, ponavljam, bili svi!) i drugo: kako objasnjavas onda da se u drugim evropskim zemljama (npr. Nemackoj koja ima ne samo jako puno pripadnika nehriscanskih religija nego cak i ektremno visok procenat nekih nacija kao recimo Turaka) glatko prihvatila taj zakon koji se , inace, primenjuje na teritoriji cele evropske unije. Zar je toliko zanemariva cinjenica da mladi Francuz ceka na novo zaposlenje u proseku 2.5 godine sto je cak 4 puta vise nego sto je slucaj kod prosecnog Nemca! I zar je tesko pretpostaviti da Nemci ipak zbog toga nisu izasli na ulice!
Bojim se da se cela zemlja na noge digla ipak zbog gole egzistencije. a ta latentna diskriminacija o kojoj govoris i koja sasviom sigurno postoji nije dovoljna da potera sve na ulice. mnogi Francuzi ce reci da je ispravno da oni dobiju posao mesto Francuza poreklom iz neke druge zemlje, Francuza crne puti, Francuza muslimana...i nece braniti njihove interese. A tih manjina koje su diskriminisane ipak nema toliko da bi mogle predstavljati vecinu nacije, dovesti do dvomesecnih demonstracija, generalnog strajka i sloma Vlade bar kada je u pitanju jedna njena odluka!
 
Иначе да се вратимо на тему, мислим да постоји дело које зове "крај западне цивилизације", и написао га је еминентни економиста из француске беше? , у сваком случају направио је паралелу са крајем и рспадом Римског царства и САД-а, прилично аргументовано.
 

Back
Top