Đorđević: Srbiju napustilo 654.000 ljudi

toz972

Poznat
Poruka
8.371
https://www.021.rs/story/Info/Srbij...anje-svih-pitanja-kako-zadrzati-gradjane.html

Đorđević: Srbiju napustilo 654.000 ljudi, pitanje svih pitanja - kako zadržati građane

Ministar rada Zoran Đorđević izjavio je, povodom podataka OEBS o tome da je Srbiju od početka ovog veka napustilo oko 654.000 ljudi, najviše mladih između 15 i 24 godina, da su emigracije "pitanje svih pitanja" - kako da opstanemo, zadržimo i vratimo mlade.
Zoran_Djordjevic_ministar_za_rad_1.jpg


Đorđević je za RTS rekao da država planira da formiranjem Koordinacionog tela za ekonomske migracije zaustavi masovni odlazak iz zemlje i za danas najavio prvi sastanak tog tima.

Ministar je naveo da su u timu akademici, univerzitetski profesori, ali i eksperti koji se bave ekonomskim migracijama, kao i sindikati i unije poslodavaca i privrednici. On je dodao da će Vlada tom Koordinacionom telu dati logistiku kako bi se uradili studija, strategija i akcioni plan.

"Ovo je pitanje svih pitanja - kako da opstanemo, zadržimo i vratimo mlade", poručio je Đorđević.

RTS navodi da nemačka Savezna služba za migracije procenjuje da se za protekle dve godine iz Srbije u Nemačku iselilo više od 51.000 ljudi, a u prvoj polovini 2018. gotovo 19.000 radnika iz Srbije imalo je dozvolu boravka u Nemačkoj, što je 2.000 više nego u istom periodu prethodne godine.

Đorđević je upozorio da bismo dodatni problem mogli da imamo u budućnosti, kada Srbija uđe u EU, i to u vidu nekontrolisanog odliva građana u pojedine države članice.

"Od 2014. radimo ozbiljno po svim segmentima. Zatečeno stanje nije bilo dobro, ali kada su reforme pokazale rezultate, stekli su se uslovi da formiramo tim, imamo podlogu koju možemo da im damo kako bi nam rekli šta da uradimo", zaključio je ministar rada.


Samo iz mog komšiluka otišlo 13 ljudi u Nemačku,Austriju i Norvešku.Egzodus.
 
Мање људи, мање загађења.

Ima istine ali ja kad sam pisao o tome rekli su da je to hitlerovski. Zato treba podrzati ove gejeve. Manje ljudi.

- - - - - - - - - -

"Inženjer
Pa kako ne otići šoferčino! Ti i tvoji dajete inženjerima 600-700evra platu! Ja sam za 4 meseca radeći posao sa SSS u EU, a ne kao inženjer uštedeo oko 8000evra!! Misaona imenica za SRB! Uzgred budi rečeno, računaj za koji mesec još dvoje dece i majku manje u Srbiji!!!"
 
Napustilo je mnogo vise od toga. Srbija je u zadnjih 20 godina izgubila preko 700.000 st i to pored svih doseljenih iz HR, BIH, CG itd

Jedina SFRJ zemlja koja se drzi je SLO. Cak sta vise oni asimiluju Srbe, Bosnjake, Kosovare....i svi oni postani dobri i produktivni Slovenci

Primer je ovaj Luka Doncic. Verovatno ce biti najbolji evropski igrac svih vremena. Masina. Maestro


 
Srecno emigrirao
Srbiju je napustilo 654.002 ljudi.A uskoro i sestra dolazi sa muzem cim uzme papire iz ambasade.Tako da ce nas za 30 ak dana biti 654.004 osoba koje je napustilo SRbiju.I da vraticemo se ali samo na odmor.Da ostavljamo pare tajkunima koji su sve zivo pokupovali u Srbiji za jedan euro na namestenim tenderima i rade sa GMO sastojcima a radnici 25 godina rade za 200 eura plate jos ih i ucenjuju da sednu na autobus i vicu na mitinzima gde gostuje predsednik"Vucicu mi te volimo".

Bolesna drzava,bolesno drustvo,dementivni glasaci.Sve se prodaje u Srbiji.Za platu od 200 eura kao oni u Juri ili za povecanje penzija od 5 eura kao penzioneri.Koju buducnost ja da ocekujem u takvoj"drzavi" gde mi je sef u firmi covek osudjivani kriminalac sa 2 razreda srednje skole koju je zavrsio u KP domu za prevare,nasilje u porodici a prima 120 hiljada dinara plate iz budzeta a ja da mu radim za 27 hiljada dinara kao sistem administrator firminih kompjutera jos i da drzim obuku babama od 65 godina na godinu dana pred penzije o tome kako se koristi windows ili word?Sve za 27 hiljada dinara/220 eura plate?

Dodjem u 8 ujutro pre svih da bih proverio sve kompjutere a zavrsavam radni dan u 18 sati nakon svih jer obezbedjenje je ranije otislo kuci tako da sistem administrator mora da izigrava i obezbedjenje i da proveri bezbednost objekata nakon odlaska zaposljenih.Moj radni dan je bio 10 sati svakog dana za platu od 220 eura 200 efektivnih radnih sati mesecno kao diplomirani student ETF.
 
Ima istine ali ja kad sam pisao o tome rekli su da je to hitlerovski. Zato treba podrzati ove gejeve. Manje ljudi.

- - - - - - - - - -

"Inženjer
Pa kako ne otići šoferčino! Ti i tvoji dajete inženjerima 600-700evra platu! Ja sam za 4 meseca radeći posao sa SSS u EU, a ne kao inženjer uštedeo oko 8000evra!! Misaona imenica za SRB! Uzgred budi rečeno, računaj za koji mesec još dvoje dece i majku manje u Srbiji!!!"

Ako nije tajna ....u kojoj drzavi si i u kom mestu?
 
nisu samo novci problem
Radikali su došli na vlast proleća 2012. ako se dobro sećam, ne na svim nivoima, ali tada su "osvojili" Beograd. Početak 2013. (1. godina A.E. - Alekova Era) se u nemačkoj ambasadi nije čekalo za termin, dođeš ujutru, sačekaš 10-15 minuta u redu i predaš papire. Odgovor dobiješ za 2 nedelje. 2014. leto (3. A.E.) se čekalo oko mesec dana na termin. Sada (7. god A.E) se na termin, samo na termin, čeka preko 6 meseci, i uglavnom je to oko 10. Posle toga još oko 2 meseca do odobravanja vize i ulaska u Nemačku. Za par meseci se ulazi u 8. godinu A.E. Seća li se neko Ikarbusovog Mercedesa? Veliki broj ljudi, uključujući i mene, nije otišao zbog para.


- - - - - - - - - -

Ako nije tajna ....u kojoj drzavi si i u kom mestu?

Ovo je citat komentara, nije moj odgovor. Samo da podelim sta kazu ljudi sa ove vesti.

A takodje skolski ceka vizu ide u Wiesbaden, a kolega sa posla i njegova zena i dete isto za Nemacku. Dvoje od njih imaju drzavne poslove....

- - - - - - - - - -

Slovenija
Ćaos Đorđeviću, prodao sam sve što imam u Novom Sadu, kupio veću kvadraturu u Sloveniji (da ne poverujes), otišao prošle godine sa celom porodicom. Najbolja stvar koju sam uradio u životu. A ti samo formiraj komisiju za zgubidan možda i ostane neko.
 
Jel ovaj nekog zeza?

Pa upravo zahvaljujuci njima se stanovnistvo prethodni godina masovno iseljava. Losa ekonomska situacija, plate nedovoljne za zivot... U sta valja a da je drzavno ako nisi SNS-ov clan tj rob, mozes da zaboravis... Institucije ne funkcionisu, zdravstvo, skolstvo sve kolektivno propada... Pa naravno da ce ljudi da beze...

A sto je najveca ironija i sto nece da kazu. Njima odgovara da se iseljavaju. To su uglavnom ljudi koji nisu njihovo glasacko telo, tj manje ljudi koji ce da se pobune...

Njima je bitno da samo da ima penzionera i drugih kojim je ceo svet Pink, Happy i tabloidi ... i da tako vladaju 100 godina.
 
Sasa Bec

Tek će biti gore i gore
Srbiju je napustilo 654.001 ljudi upravo sad stigao iz Novoga Sada u Baden bei Wien pre par dana nadomak Beča od 01.marta krećem kao vozač autobusa Busfahrer nem.početna plata 1324 eura mesečno za 20 sati rada nedeljno vožnje/80 sati mesečno ako je sve u redu od aprila idem na 160 sati za 2636 eura puno radno vreme plus 13 i 14 a plata gratis oko Katoličkog Božica platio sobu/garsonjera od 22 kvadrata za početak u okolini Beča 230 eura našao smeštaj preko Interneta učio nemački dobrih godinu dana i dok sam vozio autobus u Novom Sadu i kod kuće onako pustim na mobilnom telefonu posle toga plaćao časove nekih par meseci dobio B1 sertifikat iz državnog nemačkog Gete instituta u Beogradu polaganje je bilo nekih 80 eura u toku leta dolazi supruga koja se kao diplomirani ekonomista prekvalifikovala kao negovateljica za staracke domove altenpflege Krankenschwester čeka sertifikate iz nemačkog jezika kada dodje imaćemo oko 4500 eura cisto i daleko manje poreze nego što ih sada imam kako samac ali šta je tu.

Kultura saobraćaja barem ovde u Beču naspram onog u Novom Sadu je nebo i zemlja,kao da sam na drugoj planeti.

Učite strane jezike i bežite iz te rupe a ovimi političarima i ekspertima za emigraciju toplo poručujem nakon 15 dana ovde u Beču neka im deca voze autobuse u Novom Sadu i Beogradu za 300 eura plate celog života u onakvom kaubojskom okruženju.

Povećajte plate ljudi hitno u Srbiji.Najhitnije.Kakvi eksperti za emigraciju.Lova na sunce.Kraj na priče.
 
Evo jos jednog komentara

Kako da zadrzis mladost da ne ide kad ste sve unistili kao skakavci. Mislite da je spajanje zica buducnost. Da izbegavanje obaveza i zatvaranje ociju pred problemima radnika stvara klimu za bolju buducnost.

Ja sam odavno govorio da neko treba da povede racuna o pravima radnika i o uslovima pod kojima rade i da ce okretanje glave od tog problema stvoriti ovakve probleme u drustvu.Ali političkoj eliti je bilo bitno sam da se oni u dilu sa tajkunima obogate a državu i narod su koristili samo u svojim velikim govorima.
 
Ljudi odlaze zato što ne mogu da živi od onoga što zarade u Srbiji. A ne iz razloga što vole skandinaviju ili gemraniju.


Mi imamo strane investitore koji dobijaju subvencije za radno mesto, njih uopšte to radno mesto ništa ne košta. A s'obzirom kolike su subvencije ti strani investitori mogli bi da daju plate od minimum 700 eura. Što je dovoljno da se preživi mesec. Plus kada bi još davali od svojih sredstava za platu jedng radnika plata bi mogla da levitira na nekih 1000 eura. Što bi sprečilo odlazak jednog broja stanovnika.


Onda imamo strane firme, poput Lidla, OMW-a. Koji daju plate u proseku od 300 eura. Dok te iste firme u matičnim zemljama daju plate u proseku od 2000 eura. Znači tu postoji prostor da se kod nas daju plate u proseku oko 1000 eura ako ne i duplo više.


Zašto to nije tako, to je pitanje koje treba postaviti ministru!
 
nisu samo novci problem
Radikali su došli na vlast proleća 2012. ako se dobro sećam, ne na svim nivoima, ali tada su "osvojili" Beograd. Početak 2013. (1. godina A.E. - Alekova Era) se u nemačkoj ambasadi nije čekalo za termin, dođeš ujutru, sačekaš 10-15 minuta u redu i predaš papire. Odgovor dobiješ za 2 nedelje. 2014. leto (3. A.E.) se čekalo oko mesec dana na termin. Sada (7. god A.E) se na termin, samo na termin, čeka preko 6 meseci, i uglavnom je to oko 10. Posle toga još oko 2 meseca do odobravanja vize i ulaska u Nemačku. Za par meseci se ulazi u 8. godinu A.E. Seća li se neko Ikarbusovog Mercedesa? Veliki broj ljudi, uključujući i mene, nije otišao zbog para.


- - - - - - - - - -



Ovo je citat komentara, nije moj odgovor. Samo da podelim sta kazu ljudi sa ove vesti.

A takodje skolski ceka vizu ide u Wiesbaden, a kolega sa posla i njegova zena i dete isto za Nemacku. Dvoje od njih imaju drzavne poslove....

- - - - - - - - - -

Slovenija
Ćaos Đorđeviću, prodao sam sve što imam u Novom Sadu, kupio veću kvadraturu u Sloveniji (da ne poverujes), otišao prošle godine sa celom porodicom. Najbolja stvar koju sam uradio u životu. A ti samo formiraj komisiju za zgubidan možda i ostane neko.

Sve istina, osim, da pre 2014. srbe nisu mogli ni hteli da vide ni preko nisana, a odgovor nemaca na salteru je bio "odbijeni ste i ne podnosite zahtev"
toliko o casti Motorciklista . Proturanje lazi je normalno u vasem svetu iz koga mladi beze. A to si nasledio kao i drzavni posao od istog takvog postenjaka.

- - - - - - - - - -

Bilo bi zanimljivo znati na kom drzavnom poslu drze botove.
 
Nisam ja kriv ako su te odbili.

to je tvoj komentar? bolji i nisam ocekivao od bota....

ali koja drzava placa bota koji radi protiv nje?

Srbija....prima i placa ljude da pisu protiv vlasti,
a zasto?
Jer vladari, narodnim novcem menjaju vlast po potrebi....

primljen si na clansku kartu dsa ili dss a, a vreme ti je da palis
posto se sada postuje clanska karta sns.

Tako vi losi djaci zavisite od vlasti, a vasi vlastodrsci menjaju stranke.
 
Osim plate i ostalih uslova rada mislim da je razlog odlaska i nepravda u društvu i shvatanje da ovde neće biti skoro bolje.Mnogi ljudi su naivno čekajući bolje sutra koje im je na sva usta obećavano od političke elite konačno shvatili da su to samo lažna obećanja i da niko ni ne misli da drastično promeni ovakav nakaradan sistem gde ne može da se dostojanstveno živi od poštenog rada i znanja.Razočarenje će biti sve veće i veće i sve masovnije i masovinije pošto mnogim ljudima zamajavanim medijima treba dosta vremena da shvate o čemu se radi.Neki na njihovu žalost neće to nikada ni shvatiti već će ići od mitinga do mitinga za sendvič,jogurt litar ulja i kilogram šećera nadajući se da će i oni moći da se zaposle u neko društveno ili javno preduzeće i tamo gotovo ništa radili za malo veću platu od onih koji rade kao robovi u privatnom sektoru i tako proživeli svoje jadne živote ne shvatajući da upravo oni hrane takav sistem koji uništava ovo društvo a koje će na naplatu i kod njih ili kod njihov potomaka doći kad tad.
 
Poslednja izmena:
to je tvoj komentar? bolji i nisam ocekivao od bota....

ali koja drzava placa bota koji radi protiv nje?

Srbija....prima i placa ljude da pisu protiv vlasti,
a zasto?
Jer vladari, narodnim novcem menjaju vlast po potrebi....

primljen si na clansku kartu dsa ili dss a, a vreme ti je da palis
posto se sada postuje clanska karta sns.

Tako vi losi djaci zavisite od vlasti, a vasi vlastodrsci menjaju stranke.

Skoro 30 i nikad clan stranke. Doduse jednom sam glasao za lokalca zutaca, a za predsednika samo skrabanje listica.

Od sada samo za manjine.

Napustanje je jednostavno nezaustavljivo.

Sto se djaka tice, pametniji sam od 90% sns stranke raznih vaduplohova itd :D aerodrumova hahahah

- - - - - - - - - -

Davno je, ko se seca, postojala igrica Cezar 3. I kad ti populacija pocne napustati carstvo jedini nacin da je zadrzis jeste da poboljsas uslove zivota, a to znaci da ces morati manje da krades.

A to je samo igrica....

- - - - - - - - - -

Upravo sam pojeo deset ćevapa sa lukom, kada podrignem, odgovoriću

437985_sinisa-jasnic02-beta-branislav-bozic_ff.jpg


Odoh malo da se razgibam. Sa svakim ponavljanjem zamisljacu kako jedan covek je upravo napustio Srbiju.
 
Ljudi odlaze zato što ne mogu da živi od onoga što zarade u Srbiji. A ne iz razloga što vole skandinaviju ili gemraniju.


Mi imamo strane investitore koji dobijaju subvencije za radno mesto, njih uopšte to radno mesto ništa ne košta. A s'obzirom kolike su subvencije ti strani investitori mogli bi da daju plate od minimum 700 eura. Što je dovoljno da se preživi mesec. Plus kada bi još davali od svojih sredstava za platu jedng radnika plata bi mogla da levitira na nekih 1000 eura. Što bi sprečilo odlazak jednog broja stanovnika.


Onda imamo strane firme, poput Lidla, OMW-a. Koji daju plate u proseku od 300 eura. Dok te iste firme u matičnim zemljama daju plate u proseku od 2000 eura. Znači tu postoji prostor da se kod nas daju plate u proseku oko 1000 eura ako ne i duplo više.


Zašto to nije tako, to je pitanje koje treba postaviti ministru!

Ovde vidimo na delu suštinsko nepoznavanje ekonomije. Trgovinski lanac ne može da ti da platu kao u Nemačkoj jer su im i prihodi ovde srazmerno manji, zbog niže kupovne moći stanovništva.

Ono što je potrebno Srbiji jeste oštar raskid sa partokratskom državom, drastično smanjenje državnih zahvatanja iz privrede, preorijentacija na one delatnosti u kojima imamo komparativnih prednosti a tu pre svega mislim na informacione tehnologije, promena obrazovnog sistema, radikalna promena infrastrukturne slike u najkraćem roku itd.

Ako se sve ovo uradi sada, za deset godina možda bude bolje.
 

Back
Top