Harry Potter knjige

Alatorus

Početnik
Banovan
Poruka
34
Često pitanje koje ljudi postavljaju je da li bi Jamer Potrer pobedio protiv Severus Snapea. Kao prvo, služeći se knjigama, Severus je bio odličan sa napicima, najbolji oklumens posle mračnog gospodara, izuzetan u odbrani od mračnih veština. Ovo poslednje neko može dovesti u pitanje ali po knjigama kada je minerva pokušala da ga savlada, istog momenta je tolikom brzinom savladao nju i dva aurora iza nje. Toliko o njegovoj veštini borbe.

Sa druge strane, maldi Severus bio je povučen i nije bio neko ko želi neprilike i često se dešavalo da Džejms napada Severusa 2 na 1. Svakako Severus je bio ponižavan tokom školovanja i baš zato što je Lily postala bliska sa njim, on se više odao mračnim veštinama. Postao je i Death Eater. Možda malo ljudi zna ali on je mučio blatokrvne.

Snape je bio jedini koji je umeo da leti bez metle kao Voldemort. Knjiga jasno navodi da Voldemort nije poslao Severusa u borbu za Hogvorts jer ga je veoma cenio i smatrao je suvišnim da se čak i on pridruži. Takođe kada snejp traži od mračnog gospodara da dovede harija, voldemort mu odgovara da pobedjuju čak i bez snejpove pomoci. Opet to aludira na to da ga ceni.

Šta vi mislite? Severus ili Potter?
 
Cini mi se da gotivis taj lik vise pa zanemarujes da je i James bio veoma talentovan.. Voldemort je pokusao da ga regrutuje a i bio je clan reda feniksa. Jos se kroz maglu secam da su ga hvalili profesori ali jako davno sam procitao knjige jbg.
 
Ne osporavam veštine Džejms Potera. Takođe, ako se koristimo podacima iz knjige, Severus je poznavao čini koje su poznavali studenti završne godine.

Takođe, nemojmo zaboraviti da Dambldore traži pomoć od snejpa da odloži smrt zbog kletve na ruci. Toliko je stručan da ume napraviti napitak za to i tačne čini da uspori kletvu. To ni sam dambldor očigledno ne ume.

Kao što rekoh, možete izneti svoje mišljenje kao i ja svoje. Knjige sam pročitao na engleskom i postoje jako jako velike razlike sa prevodom na srpski jezik. Gube se jako bitni detalji.
 
Verujem da se gubi dosta pojedinosti u prevodu, samo da sam sam čitao na engleskom izgubilo bi se mnogo više.

Ako se ne varam u knjizi nemamo ništa o Džejmsovim sposobnostima izuzev toga što smo videli iz Snejpovih sećanja. Tkd bismo morali da pretpostavimo do kog nivoa je on uznapredovao za sve te godine, a to bi bilo nezahvalno. Snejp je i živeo 16,17 godina duže, pa ne znam u koje vreme bi se odvio taj hipotetički duel.

U vreme školovanja bi Džejms pobedio 1 na 1, i to ne zato što je bio sposobniji i veštiji, nego zato što je bio samopouzdaniji.
 
Postoji debata na internetu zašto je to tako. Da li je SNape izbegavao nevolje jer mu je jako stalo do Hogvortsa uzimajući u obzir kako je njegov otac okrutan prema njegovoj majci. Ali to je samo pretpostavka. Ali kao što kažeš, vrlo verovatno je tako. Takođe, ono što se ne zna jeste da je Severus u toj borbi posekao Džejmsa duž lica dok je ozbiljno krvario.

Pošto filmska adaptacija uopšte ne valja, nije tačno da je hari poter uspeo da savlada snejpa i uzvrati mu legimentacijom. On je zapravo iz sita za misli video to. Zato ga je Snejp izbacio i prekinuo sa časovima. Evo i negativne strane Snejpa. Prva je što je kada je čuo za proročanstvo bio prvi koji je otišao Voldemortu da mu kaže.Nije znao na koga se odnosi proročanstvo i kada je Dambldor rekao da se ono odnosi na čeka rođenog krajem jula, onda je snejp molio samo lily da spasi na sta je dambldor rekao "Gadiš mi se" . Pa tek onda je rekao da ih sakrije sve. I normalno iz filma znamošta je rekao dambldor "Šta ćeš mi dati za uzvrat severuse" - "Bilo šta".
Molio je Voldemorta da ne ubije Lily i on se složio. Ali, kada je snejp video to kasnije i došao u kuću gde živi lily i ugledao nju, pao je i opisan je kao čovek koji je patio hiljadu godina. I posle kod Dambldora kada se vide on kaže njemu da bi on voleo da je mrtav na šta njemu dambldor kaže "A od kakve koristi bi to bilo bilo kome". I tek od tog momenta želi da bude taj koji će uništiti Voldemorta i osvetiti se. Iako je izgledalo kroz filmove da severus samo mrzi harija, on je po nalogu dambldora svakog momenta stitio njegov život.

Interesantno je kako briljantna Joana Kristine Rouling obraća pažnju do najsitnijih detalja. Prvo pitanje koje hari postavlja jeste "Ko je ovaj čovek" - Severus snejp . A poslednja rečenica o njemu je "On je bio najhrabrija čovek koga sam ikada poznavao" . Dakle dobio je odgovor.
 
Pobedio bi Snejp. U poslednjoj knjizi postoji duel izmedju McGonagall i Snejpa. Opisan je početkom da Minerva napada brzinom mačke međutim se Snejp zaštitnom čini brani tako brzo da je izbacio iz ravnoteže. Po tome možemo odmah videti koliko brze reflekse ima i da ta mala činjenica kako je izbacio iz ravnoteže Minervu je jedan plus. Borba se nastavila time što je ona iz baklje sa zida napravila vatreni laso i bacila ka njemu dok je on vatru pretvorio u veliku crnu zmiju koju je Minerva pretvorila u dim i odatle poslala bodeže ka njemu. On je povukao obližnji grudni štit i blokirao bodeže.

Odmah nakon toga doleteli su: Flitvik , Sprout, Horacije pužorog. Njih četvoro nasrnuli su zajedno na njega dok se on branio u polako bežao od njih. Dakle, četvoro profesora ga napada on se brani i polako beži. Saterali su ga u učionicu odakle se on pretvara u dim i nestaje kroz prozor kao što jedino Voldemort može.

Zaključak: Severus Snejp je izvanredan duelista. Nema uopšte dileme da li bi duel sa Džejms Poterom bio ravnopravan. Snejp definitivno pobeđuje.
 

Back
Top