Nije mala, nije mala...

Treba se, osnovno, oslanjati na rodoslov kod Porfirogenita više nego na Dukljanina. Porfirogenit piše vekovima pre Popa Dukljanina; mnogo bliže ovom vremenu, a nekih (poznijih) dešavanja čak je i lični savremenik. I ne samo to, već su podaci koje on donosi hronološki kompatibilni sa drugim pisanim izvorima (npr. u slučaju cara Simeona) a imamo i jedan materijalni ostatak kao svojevrsni dokaz; Strojimirov pečat.

Dakle, ne kažem da treba Dukljanina izbegavati, nego uvek na prvo mesto ide Porfirogenit, pa tek onda Dukljanin.
 
Mene ne zanimaju zakljuci, pa cak ni autoriteta. Znas, Zakljuci ne zanimaju ni doktore nauka, nego argumenti. Mene zanimaju argumenti po onome sto je pisano, po izvorima Ja naravno znam kao i ti sta su opsteprihvaceni zakljuci, nije potrebno da mi to govoris. Gore su navedeni argumenti zasto su dva izvora dosljedna, nezavisno od toga ko ima kakve zakljucke po ovom pitanju.
A sad cemo pogledati sta kaze Porfirogenit o Hrvatima.

- - - - - - - - - -

Da, ali po Kr. Slovena bi trebao biti 850. godine, i to se poklapa sa Porfirogenitovom hronologijom pocetka bugarskog carstva jer se spmonje Presian i Boris Mihajlo u to vrijeme i njihovi pohodi.

Под 1 бугасрким царством се мисли на време када су имали признатог цара од стране Рима мислим у овом случају , дизање цркве у ранг патријаршије , улазак бугарског језика у црквени и литургијски језик што су на крају морали аминовати и Грци а то се десило у време цара Симеона па све до Самуила међутим ово није тако једноставно јер је Симеоново царство допирало до Албаније и било веће од било ког српског па и уједињеног краљевства.После његове смрти долази до распада таквог цартва на чијим темељима ће доћи до обнављања царства на територији данашње Македоније у чијиј власти ће се наћи и Охридска епископија које се зове и устанак комита и звало се још царством македонских Словена раније па је под притиском бугарских историчара то ипак сврстано у први бугарско царство.

Време пре тога је као и у Србији Хрватској и Бугарској време архонта , кнезова са битном разликом што бугарска никада није била потчињена Византији али после пропасти буарског самим тим и дукљанског долази до обнављања поново српског на рушевинама старог дукљанског или ти српског.
Часлав се сматра последњим из лозе архонта који су Србе довели на балкан према ГРС-у и Орбину последњи владар из крљевске породице Гота и ако се сећаш након тога долази до безблаћа у Србији где се нико није смео прозвати царем само жупаном. Све до Михајла па затим Бодина односно дукљанског царства које је настало некако потпомогнуто бугарским.
Бугарска као и Дукља нешто касније престала да постоји и била је прегажена и освојена од стране Византије обновљена поново у 13 веку као 2 бугарско царство у средишту са Трновом под владавином Асена. Поновном уздизању бугарске цркве у ранг патријаршије је кумовао Свети Сава са својим везама не би ли заштитио свог синовца на престолу у Србији.Јован Асен се окренуо Латинима и Угарској у савезу против Византије овимн Савиним чином Бугарска је раскинуола везу са Латинима и окренулао против Угарске која је тад претила Србији.

Сотир баш напомиње "оно што је Бугарима пошло за руком у 9. и 10 .нама је пошло за руком тек у 14 веку"!

"Симеон се прогласио 925. за цара Бугара и Грка, а бугарску архиепископију са центром у Дрстеру је уздигао на ранг патријаршије."

Дакле исто што и Душан у 14 веку!
 
Poslednja izmena:
Okay ubjedili ste me. Postavicu posebnu temu i tamo postaviti argumente o dosljednosti, a vi se ovdje mozete baviti o tome zasto nije bilo carstvo prije Dusana umjesto kraljevina.

Мени је јако интересантна прича о заједничком краљевству међутим нема чврстих доказа о његовом постојању као ни то коме је пипадало? Србима?Хрватаима? Готима?
 

Back
Top