Hajdemo da biblijom potvrdimo Svestenstvo.

Da li si cuo ili citao o Levijevom plemenu i kakva je njihova "uloga" u Bibliji i ko je Levi...?

Da li si cuo za Kohene i kakava je njihova "uloga u Bibliji" ...?

Da li si cuo ili citao o Melhisedeku i u kojem Biblijskom periodu se o njemu pisalo u samoj Bibliji ?

Da li su oni ziveli pre pojave Isusa Hrista ili ...?


Da li sam cuo?
Pa ako citas malo unazad vudii bi da sam pusao o levijevom plenenu i Mwlhisedeku.

I kod Melhisedeka je resenje.
Tu se vidi greska ovozrnaljskig svestenstva.

Nema vise svestenstva na zemlji jer je zrtva prinse a jednom zauvek.
Sada je samo Hristos svestenik u nebeskoj svetunji i direktno pred Ocem nas zastupa kao vecna zrtva.
To be mozi gresnik.
Svestenik.
Jer je stvarnost dosla.
Kroz njega imamo direktan pristup Ocu.
Kome mozemo i da se ispovedimo na primer ili direktno preko Hrista molimo.
Itd.
 
Da li sam cuo?.

Evo da te i ja nesto priupitam da li si cuo. Da li si cuo da ste 1981 godine i zvanicno usvojili Nikejsko-Carigradsko ispovedanje Svete Trojice?

Da li si cuo da je dogmatika osnova jedne vere? To je nesto sto se najvise postuje u jednoj veroispovesti. Dogmatika je kicma i drzi se kao Svetinja. A kad bi imao malo smirenja, zapitao bi se ko vam je dao tu dogmatiku. Uzeo bi najzad jednu knjigu u ruke i procitao ko je sve bio na tim Saborim. Koliko Episkopa, koliko svestenika, koliko djakona. Uzmi i prouci kako ti je kicma vere nastala.

Ne verujem da ces proucavati, jer za sve ono sto vam glavni stab Amerike podnese za citanje, imate krilaticu: Veruj i ne proveravaj, ali ako te zaista kopka ovo pitanje oko svestenstva, udji malo dublje u sustinu i zapitaj se prvo: Kako to meni pune glavu da nema svestenstva a od tih istih svestenika, usvajamo dogmu koja je osnova vere?
 
Imamo razne vrste vera.

Ovde je rec o Hriscanstvu.

Bez obzira kojoj hriscanskoj crkvi neko pripada, smatra se sve Hriscanstvom iako postoje svuda razlike u ucenju.
Svaka od njih smatra da je njihvo ucenje najblize bibliji ili u stvari biblijsko.
Pa se neki odlucuju da postanu clanovi neke druge hriscanske crkve, za koju smatraju da je njeno ucenje biblijsko, ili vise biblijsko..


...Neke od Hriscanskih crkava imaju svestesnstvo, svetsenike, a neke ne.

Zasto neke imaju neke ne?


Sta je ispravno?

Da li je Svestenstvo potrebno ili nasuprot, mozda bogohulno?

Hajmo da prvo biblijski potvrdimo da li je Svestenstvo u crkvi ispravno, potrebno, dali je u prvoj crkvi uspostavljeno?

Da li je prva crkva imala svestenstvo i svestenike?
I zasto postoji svestenstvo?
Trreba li da postoji?
Sta kaze biblija o tome


Mnogi, iako se zovu hriscani, nista ne znaju o ovoj temi.
Ovo je sada prilika.

Izvoli pa nam iznesi svoje razmisljanje i saznanje po ovom pitanju .

Ako je moguce sto preciznije i sto jasnije ne bi li te sto vise ucesnika shvatilo .

PS :

Pojedini od nas smo pokusavali da se ovde izjasnimo , ali , molim te daj nam svoje vidjenje i saznanje po ovom pitanju .

Neke od Hriscanskih crkava imaju svestesnstvo, svetsenike, a neke ne.

Zasto neke imaju neke ne?

Sta je ispravno?

Da li je Svestenstvo potrebno ili nasuprot, mozda bogohulno?

Hajmo da prvo biblijski potvrdimo da li je Svestenstvo u crkvi ispravno, potrebno, dali je u prvoj crkvi uspostavljeno?

Da li je prva crkva imala svestenstvo i svestenike?
I zasto postoji svestenstvo?
Trreba li da postoji?
Sta kaze biblija o tome


Mnogi, iako se zovu hriscani, nista ne znaju o ovoj temi.
Ovo je sada prilika.

Izvoli i iskoristi ovu priliku .
 
Kakve veze ima to sada sa temom?
Citaj bibliju i proveravaj.
Takav nacin se u bibliji naziva plemenitim.
Samo prihvatanje sto je rekao ovaj ili onaj, nije plemenito bez provere.
Mene briga sta kazu teolozi bilo koje crkve pa i moje.
Ja sve proveravam biblijom.
Drzimo se teme.

Ima itekako velike veze.Govoris protiv Svestenstva, a sami prihvatate njegove odluke.

Kao sto rekoh, dogmati, a narocito dogmat o Svetoj Trojici je osnova jedne veroispovesti. To je dogmat o Bogu. Na tome se zasniva jedna veroispovest. Na cemu bi drugome? Kroz taj dogmat gledamo i razumemo neku versku organizaciju. Vi ste, hvala Bogu, usvojili nas Simbol vere bez rimokatolickog filiokve i to je dobro, ali je pitanje zasto ne drzite ucenje tog Svestenstva do kraja? Jer ako imate punog poverenja da prihvatite ucenje o Svetoj Trojici, od ljudi koji su sami izvrsavali svestene radnje, zasto ne priznajete te svestene radnje i njihove cinove?

Ako su oni gresili vrseci Svete Tajne, zasto onda uzimate dogmatsko ucenje o Bogu od njih?

Mene briga sta kazu teolozi bilo koje crkve pa i moje.
Ja sve proveravam biblijom.

Mene briga???? Kako se onda mozes zvati clanom tvoje verske zajednice, ako odstupas od glavesina u dogmatskom ucenju? Kod nas u Pravoslavlju se to jednostavno zove: JERETIK. Tako nazivamo one koje se ne drze Svetootackog ucenja o dogmatima i samim tim nije vise clan Crkve. Prosto.

Reci mi jos ovo:Kako ces Biblijom proveriti ove citate, tj. sta je to receno?
- 1. Kor. 11,2 "Hvalim vas pak, braćo, što sve moje pamtite, i držite predanja kao što vam predadoh."

- 2. Sol. 2,15 "Tako dakle, braćo, stojte čvrsto i držite predanja, kojima ste naučeni, bilo našom riječju, bilo poslanicom."

- 2. Tim. 2.2. И што си чуо од мене пред многим свједоцима, то предај вјерним људима, који ће бити кадри и друге научити.

- Lk. 1,2-3 "Kao što nam predadoše oni koji su od početka bili očevidci i sluge Riječi (Logosa),

- Dap. 20,20 "Da nisam izostavio ništa što je korisno da vam ne objavim i da vas poučim javno i po domovima;", 27 "Jer ne propustih da vam objavim svu volju Božiju.", 31 "Zato pazite i opominjite se da tri godine dan i noć ne prestajah poučavati sa suzama svakoga od vas.";

Ima jos dosta citata ali je ovo dovoljno. Kako ces ti sam od sebe proveravati sta je to sto je Apostol usmeno predao Crkvi? Apostol nam zapoveda da se cvrsto drzimo tog usmenog predanja i da se ono preda dalje vernim ljudima. Zar se ne vidi jednakost i saglasnost Predanja sa Pismom? U tom predanju imamo zapovesti kako da se vrsi Efharistija, kako se obavlja krstenje, kako se rukopolaze i jos dosta drugog.

Ne ocekujem ni da ces procitati ovaj malo duzi post, a kamoli zamisliti se nad ovim sto sam rekao. Samo jedno pazi, a to je da sam od sebe tumaceci Pismo ne ucis i druge tome jer je strasno prokletstvo apostola Pavla nad onima koji to cine:

Gal. 1.8. Али ако вам и ми или анђео с неба проповиједа јеванђеље друкчије него што вам проповиједасмо, анатема да буде!
9. Као што смо већ рекли, и сада опет велим: ако вам неко проповиједа јеванђеље друкчије него што примисте, анатема да буде!
 
Izvoli pa nam iznesi svoje razmisljanje i saznanje po ovom pitanju .

Ako je moguce sto preciznije i sto jasnije ne bi li te sto vise ucesnika shvatilo .

PS :

Pojedini od nas smo pokusavali da se ovde izjasnimo , ali , molim te daj nam svoje vidjenje i saznanje po ovom pitanju .



Izvoli i iskoristi ovu priliku .

Ne brini.
To radim celo vreme.
I tek toga ima da se iznese.
Nije cat da mora odma sve.
Diskusija je.
Hvala na intetesovanju.
 
Ima itekako velike veze.Govoris protiv Svestenstva, a sami prihvatate njegove odluke.

Kao sto rekoh, dogmati, a narocito dogmat o Svetoj Trojici je osnova jedne veroispovesti. To je dogmat o Bogu. Na tome se zasniva jedna veroispovest. Na cemu bi drugome? Kroz taj dogmat gledamo i razumemo neku versku organizaciju. Vi ste, hvala Bogu, usvojili nas Simbol vere bez rimokatolickog filiokve i to je dobro, ali je pitanje zasto ne drzite ucenje tog Svestenstva do kraja? Jer ako imate punog poverenja da prihvatite ucenje o Svetoj Trojici, od ljudi koji su sami izvrsavali svestene radnje, zasto ne priznajete te svestene radnje i njihove cinove?

Ako su oni gresili vrseci Svete Tajne, zasto onda uzimate dogmatsko ucenje o Bogu od njih?
[/B]

Prijatelju.
Spusti malo loptu.
Ja verujem u trojstvo zato sto je to ucenje biblije ne nekih koji su rekli da to trebam da veeujem.
Ja ne verujem ljudima vec Bozjoj reci.
Ako neki teolog nesto tvrdi.
To proveravam biblijom.
Tako nas apostoli uce i oni to nazivaju plemenitim nacinom.
Suprotno tome nije plemenito.

Bozju rec nije oformilo svestenstvo vec apostoli.
A ovi su odlucivali o necemu sto je vec postojalo.
Nisu izmislili nesto.
Tako monopol koji polazu na bozju rec je bespravni.
Bog ne koristi samo verne da bi ostvario svoje ciljeve.
 
Mene briga???? Kako se onda mozes zvati clanom tvoje verske zajednice, ako odstupas od glavesina u dogmatskom ucenju? Kod nas u Pravoslavlju se to jednostavno zove: JERETIK. Tako nazivamo one koje se ne drze Svetootackog ucenja o dogmatima i samim tim nije vise clan Crkve. Prosto.

Reci mi jos ovo:Kako ces Biblijom proveriti ove citate, tj. sta je to receno?
- 1. Kor. 11,2 "Hvalim vas pak, braćo, što sve moje pamtite, i držite predanja kao što vam predadoh."

- 2. Sol. 2,15 "Tako dakle, braćo, stojte čvrsto i držite predanja, kojima ste naučeni, bilo našom riječju, bilo poslanicom."

- 2. Tim. 2.2. И што си чуо од мене пред многим свједоцима, то предај вјерним људима, који ће бити кадри и друге научити.

- Lk. 1,2-3 "Kao što nam predadoše oni koji su od početka bili očevidci i sluge Riječi (Logosa),

- Dap. 20,20 "Da nisam izostavio ništa što je korisno da vam ne objavim i da vas poučim javno i po domovima;", 27 "Jer ne propustih da vam objavim svu volju Božiju.", 31 "Zato pazite i opominjite se da tri godine dan i noć ne prestajah poučavati sa suzama svakoga od vas.";

Ima jos dosta citata ali je ovo dovoljno. Kako ces ti sam od sebe proveravati sta je to sto je Apostol usmeno predao Crkvi? Apostol nam zapoveda da se cvrsto drzimo tog usmenog predanja i da se ono preda dalje vernim ljudima. Zar se ne vidi jednakost i saglasnost Predanja sa Pismom? U tom predanju imamo zapovesti kako da se vrsi Efharistija, kako se obavlja krstenje, kako se rukopolaze i jos dosta drugog.

Ne ocekujem ni da ces procitati ovaj malo duzi post, a kamoli zamisliti se nad ovim sto sam rekao. Samo jedno pazi, a to je da sam od sebe tumaceci Pismo ne ucis i druge tome jer je strasno prokletstvo apostola Pavla nad onima koji to cine:

Gal. 1.8. Али ако вам и ми или анђео с неба проповиједа јеванђеље друкчије него што вам проповиједасмо, анатема да буде!
9. Као што смо већ рекли, и сада опет велим: ако вам неко проповиједа јеванђеље друкчије него што примисте, анатема да буде!

Prijstelju.
Upravo je to zamka.

Ti si naucen da moras da verujes vodjama iako se to sto kazu i uce, ne slaze sa biblijom.

To ti onda verujes iako se ne slaze, i zbig togacvredjas druge koji nisu vezani za smrtne ljude.

Ja se ucim iz biblije.
Ona me uci da proveravam sve pa i vodje.
I ako se ono sto uce i govore ne slaze sa Bozjom reci, onda mogu slobodno to da odbacim.
Zato je vodja primoran da se drzi biblije.

A i ne trebaju mi vodje.
Bozja rec osposobljava svakog pojedinca da zna sta je istina.
Vodje su tu da organizuju u vrse birokratiju.

Ucenje apostola je priznato i potvrdjeno kasnije od samog Hrista i postavljeno kao merilo svakog kasnijeg ucenja.
Jer je to Hristovo ucenje.
I prva ruka.
A i imamo stari zavet na osnovu kojeg ih mozemo u mnogome proveriti, i na osnovu kojeg su ih prvi hriscani proveravali.

- - - - - - - - - -

Djela apostolska 17,11 A ovi su bili plemenitiji od onih u Solunu, jer primiše riječ sa svim srcem, i svaki su dan ispitivali Pisma, je li to tako.
Djela apostolska 17,12 I vjerovaše mnogi od njih, i od poštenih neznabožačkih žena, i od muževa ne malo.
 
Djela apostolska 17,11 A ovi su bili plemenitiji od onih u Solunu, jer primiše riječ sa svim srcem, i svaki su dan ispitivali Pisma, je li to tako.
Djela apostolska 17,12 I vjerovaše mnogi od njih, i od poštenih neznabožačkih žena, i od muževa ne malo.

Opet ne zelis da dajes konkretne odgovore. Zar mislis da je to posteno?

U redu. Moja je greska u startu jer sam mislio da vi, za razliku od J.Svedoka koristite celo Pismo, ali izgleda da su i kod vas podvuceni citati markerima te samo i samo njih koristite. Od koga su ovi u Veriji bili plemenitiji?
Pogledajmo malo ispred sta se desavalo u Solunu: D.Ap. 17.

4. И неки од њих се увјерише, и придружише се Павлу и Сили, и од побожних Јелина мноштво велико, и од угледних жена не мало.

5. А Јудејци који не повјероваше из суревњивости, узеше неке зле људе са улице, и сабравши гомилу узбунише град, и нападоше на кућу Јасонову, и тражаху да их изведу пред народ.

6. А кад њих не нађоше, одвукоше Јасона и неке од браће пред старјешине градске вичући: Ови што узмутише цијели свијет дођоше и овдје;

7. Њих је Јасон примио; и ови сви раде против ћесаревих заповијести, говорећи да има други цар, Исус.

8. И смутише народ и старјешине градске који ово чуше.

9. Али кад их Јасон и остали задовољише одговором, пустише их.

10. А браћа одмах ноћу послаше Павла и Силу у Верију; они стигавши, уђоше у синагогу Јудејску


Dakle Ap. Pavle je propovedao u Solunu, gde su ga tamosnji Jevreji totalno odbili, uzbunili grad, napali na kucu gde je bio odseo i odveli domacina kuce Jasona na sud trazeci da se kazni. Jasona pustaju a Pavle da ne bi dalje izazivao bunu odlazi i propoveda u Veriji. Te za Jevreje u Veriji kaze:

11. Ови пак бијаху племенитији од оних у Солуну; ови примише ријеч свесрдно, сваки дан истражујући Писмо, да ли је тако.

12. Тако вјероваше многи од њих, и од угледних јелинских жена и од људи не мало.

Od svega ovog ti si izvukao reci: plemenitiji i istrazujuci Pismo. Da li bi za sebe rekao da si plemenit ako istrazujes Pismo? Ja za sebe ne mogu jer bi to bila obicna gordost i visokoumlje.

Problem je u tome sto ne gledas na ceo koncept stihova i izbacujes reci: ovi primise rec svesrdno. Solunski Jevreji nisu bili plemeniti, ne samo zbog odbacivanja Pavlove reci vec zbog fizickog nasrtaja na njega i njegove ucenike. Iz istorije rane Crkve vidimo da su to radili i za vreme najvecih gonjenja Hriscana. Jevreji su bili ti koji su odavali mesta skupljanja Hriscana i predavali ih rimskim vlastima na mucenje. Kada su rimske vlasti zahtevale da svi moraju podneti zrtve njihovin bogovima, Jevreji su to bez problema radili a ujedno aktivno ucestvovali u hvatanju Hriscana.

A i ne trebaju mi vodje.
Bozja rec osposobljava svakog pojedinca da zna sta je istina.
Vodje su tu da organizuju u vrse birokratiju.

Kazes da sve crpes iz Pisma i to je dobro. Gde u Pismu stoji da nam ne trebaju vodje?

Gde se navodi da se pojedinac osposobljava? Gospod nas naziva ``malo stado``, Apostoli ``zajednicama`` ``udovima Tela Crkve`` i sl.

Pokazi mi gde u Pismu stoji da je vodja obicni birokrata. Da li vi imate nekog ko, recimo, predsedava na vasim skupovima? Nesto kao staresina, vodja, predsednik ili slicno. Imate li to?
 
Poslednja izmena:
Opet ne zelis da dajes konkretne odgovore. Zar mislis da je to posteno?

U redu. Moja je greska u startu jer sam mislio da vi, za razliku od J.Svedoka koristite celo Pismo, ali izgleda da su i kod vas podvuceni citati markerima te samo i samo njih koristite. Od koga su ovi u Veriji bili plemenitiji?
Pogledajmo malo ispred sta se desavalo u Solunu: D.Ap. 17.

4. И неки од њих се увјерише, и придружише се Павлу и Сили, и од побожних Јелина мноштво велико, и од угледних жена не мало.

5. А Јудејци који не повјероваше из суревњивости, узеше неке зле људе са улице, и сабравши гомилу узбунише град, и нападоше на кућу Јасонову, и тражаху да их изведу пред народ.

6. А кад њих не нађоше, одвукоше Јасона и неке од браће пред старјешине градске вичући: Ови што узмутише цијели свијет дођоше и овдје;

7. Њих је Јасон примио; и ови сви раде против ћесаревих заповијести, говорећи да има други цар, Исус.

8. И смутише народ и старјешине градске који ово чуше.

9. Али кад их Јасон и остали задовољише одговором, пустише их.

10. А браћа одмах ноћу послаше Павла и Силу у Верију; они стигавши, уђоше у синагогу Јудејску


Dakle Ap. Pavle je propovedao u Solunu, gde su ga tamosnji Jevreji totalno odbili, uzbunili grad, napali na kucu gde je bio odseo i odveli domacina kuce Jasona na sud trazeci da se kazni. Jasona pustaju a Pavle da ne bi dalje izazivao bunu odlazi i propoveda u Veriji. Te za Jevreje u Veriji kaze:

11. Ови пак бијаху племенитији од оних у Солуну; ови примише ријеч свесрдно, сваки дан истражујући Писмо, да ли је тако.

12. Тако вјероваше многи од њих, и од угледних јелинских жена и од људи не мало.

Od svega ovog ti si izvukao reci: plemenitiji i istrazujuci Pismo. Da li bi za sebe rekao da si plemenit ako istrazujes Pismo? Ja za sebe ne mogu jer bi to bila obicna gordost i visokoumlje.

Problem je u tome sto ne gledas na ceo koncept stihova i izbacujes reci: ovi primise rec svesrdno. Solunski Jevreji nisu bili plemeniti, ne samo zbog odbacivanja Pavlove reci vec zbog fizickog nasrtaja na njega i njegove ucenike. Iz istorije rane Crkve vidimo da su to radili i za vreme najvecih gonjenja Hriscana. Jevreji su bili ti koji su odavali mesta skupljanja Hriscana i predavali ih rimskim vlastima na mucenje. Kada su rimske vlasti zahtevale da svi moraju podneti zrtve njihovin bogovima, Jevreji su to bez problema radili a ujedno aktivno ucestvovali u hvatanju Hriscana.



Kazes da sve crpes iz Pisma i to je dobro. Gde u Pismu stoji da nam ne trebaju vodje?

Gde se navodi da se pojedinac osposobljava? Gospod nas naziva ``malo stado``, Apostoli ``zajednicama`` ``udovima Tela Crkve`` i sl.

Pokazi mi gde u Pismu stoji da je vodja obicni birokrata. Da li vi imate nekog ko, recimo, predsedava na vasim skupovima? Nesto kao staresina, vodja, predsednik ili slicno. Imate li to?

Dobro.
Mnogo izvrces i navrces sto niko nije rekso.
Tesko je diskutivati sa nekim ko nije posten u diskusiji.
Kao kad neko vara na kartama.
Nemoguce je igrsti sa takvim.

Onda da probamo ovako.

Sta su plemenitiji sve ucinili da su tsko nazvani?
Uveren sam da nam to neces reci.
Videcemo.

Sada ja trevam, da ti ne bi rekao da se ja usudjujem da sebe nazovem plemenitim iako to nisam rekao, vec ti.
Trebam da bacim bibliju?
Prijatelju, ovakvi pokusaji su ne ozbiljni.

Ja sam samo izabrao plemenitiji put.
Kako ga apostoli nazivaju.
Nisam ga ja tako nszvao vec apostoli.
Ako ti se ne svidja sta kazu apostoli, sta da ti radim.
A nisam sam za sebe rekao da sam plemenit.
To nije posteno od tebe.

Gde sam ja to rekao da nam ne trebaju vodje?
Opet mi podbacujes nesto sto nisam rekao.
Trebaju vodje koje se drze pisma.

Kod tebe je drugi problem.
Vodje su iznad pisma.
A to nije plemeniti nacin postupanja kako ga apostoli nazivaju.
I kada vodje nisu u skladu sa pisnom, ti moras da ih sledis.
Ja to ne moram.
Pismo me oslobadja toga.

Ovi su bili plemenitiji pa su cak po pismu i apostole provervali da li uce po pismu

Zar apostoli nisu bili vodje?

Nemoj da mi podbacujes ono sto ti u stvari radis.

Vrati se temi.
Ima li u prvoj crkvi svestenika ili ne?
I jos mi nisi objasnio sta ce mo sa tvojim obecanjina?

I jos treba da objasnim tekst koji sam postavio.
Cim stignem.
 
Ne razumem sta jos trazis od mene? Sta to obecah? Ako trazis dokaze u recima Pisma za Svestenstvo... pa evo pogledaj ove stihove:

Otk. 1.6. И учини нас царством, свештеницима Богу и Оцу својему, њему слава и моћ у вијекове вијекова. Амин.

6 καὶ ἐποίησεν ἡμᾶς βασιλείαν, ἱερεῖς τῷ Θεῷ καὶ πατρὶ αὐτοῦ, αὐτῷ ἡ δόξα καὶ τὸ κράτος εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων· ἀμήν.

Otk. 5. 10. И учинио си их Богу нашему царевима и свештеницима

10 καὶ ἐποίησας αὐτοὺς τῷ Θεῷ ἡμῶν βασιλεῖς καὶ ἱερεῖς, καὶ βασιλεύουσιν ἐπὶ τῆς γῆς.

1. Pet. 2.5. И ви сами као живо камење зидајте се у дом духовни, свештенство свето, да бисте приносили жртве духовне, благопријатне Богу, кроз Исуса Христа.

Da ne razglabam o svemu ovome i ponavljam, mnogo lepse receno od samog o.Afanasjeva, ne zuri sa odgovorom vec izdvoj sam 5-6 minuta za citanje te procitaj ovaj tekst:

http://zlatousti.org/clanakview/index?id=67#_ftn9

Ali stvarno izdvoj vreme i procitaj.
 
Opet postavljas tekst koji smo 3 puta objasnili.
Vidis ti i sam da u novozavetnoj crkvi nema svestenika.

Tekst ne kaze svestenici.

Lose preveden tekst.

Kada bi taj tekst rekao svestenici, onda bi on bio meni u korist.
Jel kaze da smo svi svestenici.

Po ovom tekstu bi morali da odbacimo posebno svestenstvo kojr vi imate.

Jer smo svi svestenici kaze tekst.

I imati posebne svestenike koji primaju platu za to bi bils prevara.
Jer tekst ksze da smo svi svestenici.

Ja sam mogao da koristim taj tekst da sam neposten.
Pa ti dokazuj da ne znaci svestenici.
Ali ja ne zelim da lszem citaoce.

- - - - - - - - - -

Iako je ova rec tako prevedena i po njoj bi znacilo da su svi vernici svestenici.

Ipak ta rec ne oznacava svetsenstvo i samo jednom se koristi u Starom zavetu.

Rec koja se tu koristi nije postojala na Grckom pa je uzeta neka kombinacija iz reci zajednica i svestenstvo.

Grcka rec za svestenika ili svetsenstvo je:

hireus.

A rec u 1. Petrovoj 2,5 je hierateuma....

Evo odavno objasnjen tekst.
 
Ne razumem sta jos trazis od mene? Sta to obecah? Ako trazis dokaze u recima Pisma za Svestenstvo... pa evo pogledaj ove stihove:

Ma znas ali neces.

Ovo.
Sta cemo sa ovim?
Kako objsnjavas ove tvrdenje?

Citat Original postavio south railroad Pogledaj poruku

Znas li ti neokajani u kakvu si sablazan upao? Da li si ti svestan svoje hule i otpadnistva? Ako js uvek nije totalno isprana ljudskost u tebi, potvrdi ovo huljenje citatima iz Jevandjelja. Pokazi gde pise da svestenici zrtvuju hrista na oltaru i ako pokazes mozes od sad racunati na 10% od moje plate. A ako ne mozes zavuci se u svoju rupu i ne izlazi na svetlost dana.
Citat Original postavio south railroad Pogledaj poruku
Kako te nije sramota! Navodis delove Pisma koji osudjuju zrtvoprinosenje idolima i predstavljas ih da se i sada desavaju. Mozes se smatrati ugrozenim i ponosnim kako si toboze progonjen kao Hristos, a u stvari si obicna sablazan. Verujem da se i tvoji Adventisti sablaznjavaju od tebe. Otpadnik i od otpadnika. Sta mislis da se mozes skrivati iza tastature dok ti papci klizaju pa mesas slova?

AKO SI IOLE MUSKO, POKAZI MI CITATE DA SVESTENICI PRINOSE HRISTA NA ZRTVU ILI CU TI SVAKI POST PRIJAVLJIVATI!!!
 
https://svetosavlje.org/pravoslavni-odgovor-na-osnovne-zablude-protestanata/

Тако дакле, Литургија је жртва по томе што Црква у њој приноси своје богослужење и молитве сједињене са јединственом жртвом Христовом: са Телом које је ломљено за нас и Крвљу проливеном за наше спасење.
 
Nije tako.

Nije liturgija zrtva.
Vec se tamo svake sedmice zrtvuje Hristos.
Da se razumemo.
Nisam ja to tako rekao.
To pise u javnom ucenju.
Dao sam link unszad i citate.
Treba li ponovo?

A Hristos je sam sebe jednom zrtvovao za svagda.
Tako kaze pismo.
I niko nema sta vise da zrtvuje.
Zato prva crkva nije imala svestenike.
Jer njihovo shvatanje pricesti je bilo secanje na Hristovu zrtvu.

Nema potrebe vise zrtvovsti kao levitski svestenici uvek iznova kaze apostol Pavle

- - - - - - - - - -

To je sto se tice biblijske istine.
A ko ce i kako dalje da radi, da zrtvuje ili ne.
To je njegov problem.

Kada stignem odgovoricu na jos mnoge stvari koje nisam stigao jos.
 
Imamo razne vrste vera.

Ovde je rec o Hriscanstvu.

Bez obzira kojoj hriscanskoj crkvi neko pripada, smatra se sve Hriscanstvom iako postoje svuda razlike u ucenju.
Svaka od njih smatra da je njihvo ucenje najblize bibliji ili u stvari biblijsko.
Pa se neki odlucuju da postanu clanovi neke druge hriscanske crkve, za koju smatraju da je njeno ucenje biblijsko, ili vise biblijsko..


Neke od Hriscanskih crkava imaju svestesnstvo, svetsenike, a neke ne.

Zasto neke imaju neke ne?


Sta je ispravno?

Da li je Svestenstvo potrebno ili nasuprot, mozda bogohulno?

Hajmo da prvo biblijski potvrdimo da li je Svestenstvo u crkvi ispravno, potrebno, dali je u prvoj crkvi uspostavljeno?

Da li je prva crkva imala svestenstvo i svestenike?
I zasto postoji svestenstvo?
Trreba li da postoji?
Sta kaze biblija o tome


Mnogi, iako se zovu hriscani, nista ne znaju o ovoj temi.
Ovo je sada prilika.

Iz Poslanice Apostola Pavla Jevrejima se jasno i citko moze procitati "da li je ili nije Prva crkva imala svestenstvo i svestenike" :

"Старозавјетна скинија и жртве несавршене су; Христова жртва савршено спасава и уводи у небо.

1. Имала је, додуше, и прва скинија правила за богослужење, а и Светињу земаљску.

2. Јер бјеше уређен први дио скиније, у њему свијетњак и трпеза и постављени хљебови, и то се зове Светиња.

3. А иза друге завјесе дио скиније, назван Светиња над светињама,


4. Која имаше златну кадионицу, и ковчег обложен свуда златом, у коме бјеше златни сасуд са маном, и процвјетали штап Аронов, и плоче Завјета,

5. А над њим херувими славе, који осјењаваху очистилиште; о чему сада не треба говорити подробно.


6. А пошто ово бијаше тако уређено, улажаху свештеници свагда у први дио скиније да врше службу Божију;


7. А у други једном у години сам првосвештеник, не без крви, коју приноси за себе и за народне гријехе из незнања.

8. Овим Дух Свети показује да још није отворен пут у Светињу, докле год прва скинија стоји;

9. Која је праслика за садашње вријеме, када се приносе и дарови и жртве које не могу да усаврше савјест онога који служи,

10. А прописане су само за јела и пића и разна прања и обреде тјелесне до времена обнове.

11. Али кад је дошао Христос, Првосвештеник будућих добара, кроз већу и савршенију скинију, нерукотворену, то јест не од ове творевине,

12. Не са крвљу јарчијом ни јуничјом, него са својом крвљу уђе једном за свагда у Светињу извршивши вјечно искупљење.

13. Јер ако крв јараца и јунаца и пепео од јунице, којом кад се кропе нечисти освећује их да буду тјелесно чисти,

14. Колико ли ће више крв Христа, који Духом вјечним принесе себе непорочна Богу, очистити савјест вашу од мртвих дјела, да би служили Богу живоме и истинитоме.

15. И зато је Он посредник Новога Завјета, да послије његове смрти за искупљење од преступа у првоме завјету, призвани приме обећано вјечно насљедство.

16. Јер гдје је завјештање мора да буде и смрт завјештача,

17. Јер је завјештање пуноважно тек послије смрти, пошто никада не важи док је завјештач у животу.

18. Јер ни први завјет није установљен без крви.

19. Тако, када је Мојсеј објавио све заповијести Закона свему народу, онда узе крви од јунаца и јараца, с водом и вуном црвеном и исопом, те покропи и књигу и сав народ,

20. Говорећи: Ово је крв завјета који вама одреди Бог.

21. А тако и скинују и све сасуде богослужбене покропи крвљу.

22. И по Закону готово све се чисти крвљу и без пролијевања крви не бива опроштење.

23. Требало је, дакле, да се слике небеских ствари овако очисте, а саме небеске ствари бољим жртвама од ових.

24. Јер Христос не уђе у рукотворену Светињу, која је предобразац истинске, него у само Небо, да се сада појави пред лицем Божијим ради нас;

25. Нити улази много пута да приноси самога себе, као што првосвештеник улази у Светињу сваке године са туђом крвљу;

26. Иначе би Он морао много пута страдати почев од постања свијета; а сада на свршетку вијекова, јави се једном за свагда да својом жртвом уништи гријех.

27. И као што људима предстоји једанпут умријети, а потом суд (Божији),

28. Тако и Христос једанпут принесе себе на жртву да понесе гријехе многих. А други пут ће се појавити не због гријеха него за спасење оних који га чекају.".
 
Стварно ме већ чуди како не схватате да човек није отворио тему да научи нешто или да дискутује, већ да упорно понавља једно те исто?
Кад некоме кажеш да отвори очи и да погледа напоље и види да је дан а он упорно жмури и виче да је ноћ, треба ли на силу да му отвараш очи?
 
Iz Poslanice Apostola Pavla Jevrejima se jasno i citko moze procitati "da li je ili nije Prva crkva imala svestenstvo i svestenike" :

"Старозавјетна скинија и жртве несавршене су; Христова жртва савршено спасава и уводи у небо.

1. Имала је, додуше, и прва скинија правила за богослужење, а и Светињу земаљску.

2. Јер бјеше уређен први дио скиније, у њему свијетњак и трпеза и постављени хљебови, и то се зове Светиња.

3. А иза друге завјесе дио скиније, назван Светиња над светињама,


4. Која имаше златну кадионицу, и ковчег обложен свуда златом, у коме бјеше златни сасуд са маном, и процвјетали штап Аронов, и плоче Завјета,

5. А над њим херувими славе, који осјењаваху очистилиште; о чему сада не треба говорити подробно.


6. А пошто ово бијаше тако уређено, улажаху свештеници свагда у први дио скиније да врше службу Божију;


7. А у други једном у години сам првосвештеник, не без крви, коју приноси за себе и за народне гријехе из незнања.

8. Овим Дух Свети показује да још није отворен пут у Светињу, докле год прва скинија стоји;

9. Која је праслика за садашње вријеме, када се приносе и дарови и жртве које не могу да усаврше савјест онога који служи,

10. А прописане су само за јела и пића и разна прања и обреде тјелесне до времена обнове.

11. Али кад је дошао Христос, Првосвештеник будућих добара, кроз већу и савршенију скинију, нерукотворену, то јест не од ове творевине,

12. Не са крвљу јарчијом ни јуничјом, него са својом крвљу уђе једном за свагда у Светињу извршивши вјечно искупљење.

13. Јер ако крв јараца и јунаца и пепео од јунице, којом кад се кропе нечисти освећује их да буду тјелесно чисти,

14. Колико ли ће више крв Христа, који Духом вјечним принесе себе непорочна Богу, очистити савјест вашу од мртвих дјела, да би служили Богу живоме и истинитоме.

15. И зато је Он посредник Новога Завјета, да послије његове смрти за искупљење од преступа у првоме завјету, призвани приме обећано вјечно насљедство.

16. Јер гдје је завјештање мора да буде и смрт завјештача,

17. Јер је завјештање пуноважно тек послије смрти, пошто никада не важи док је завјештач у животу.

18. Јер ни први завјет није установљен без крви.

19. Тако, када је Мојсеј објавио све заповијести Закона свему народу, онда узе крви од јунаца и јараца, с водом и вуном црвеном и исопом, те покропи и књигу и сав народ,

20. Говорећи: Ово је крв завјета који вама одреди Бог.

21. А тако и скинују и све сасуде богослужбене покропи крвљу.

22. И по Закону готово све се чисти крвљу и без пролијевања крви не бива опроштење.

23. Требало је, дакле, да се слике небеских ствари овако очисте, а саме небеске ствари бољим жртвама од ових.

24. Јер Христос не уђе у рукотворену Светињу, која је предобразац истинске, него у само Небо, да се сада појави пред лицем Божијим ради нас;

25. Нити улази много пута да приноси самога себе, као што првосвештеник улази у Светињу сваке године са туђом крвљу;

26. Иначе би Он морао много пута страдати почев од постања свијета; а сада на свршетку вијекова, јави се једном за свагда да својом жртвом уништи гријех.

27. И као што људима предстоји једанпут умријети, а потом суд (Божији),

28. Тако и Христос једанпут принесе себе на жртву да понесе гријехе многих. А други пут ће се појавити не због гријеха него за спасење оних који га чекају.".

Postovani bakonja.

Necemo bkefiranje.

Stihove koje si naveo i boldovaono je jevrejsko svestenstvo starozavetno.
Ne svestenstvo novozacetne prve hriscansje crkve koje ovde trazimo.

Zar da varamo citaoce i da im ubacimo jevrejsko svestenstvo kao hriscansko?
Nemoj vise to da radis prijatelju, nije uredu pred bogom.

Ostali tekst koji si naveo sam i ja navodio unazad.
Kaze da je Hristos svestenik na nebu.
On je svestenik koji nas zastpa pred bogom niko drugi.
On je dao vecnu zrtvu i zato nema potrebe vise za zrtvovanjem i svestenicima jer se vise ne prinose zenämaljske zrtve.
Nijedan smrtnik nas ne moze zastupati pred bogom.
Osim Hrista koji je umro za nas
 
nije tako zato sto ti sada ne odgovara ;), a do sada je taj isti 'izvor' /svetosavlje/ bio pouzdan za tvoje napade
imas tu sve detaljno pa ako ti je volja citaj

Pa nigde nisam kazao da je liturgija zrtva.

Tada se prinosi zrtva.

Sama liturgija nije.
Zasto mi uporno nameces nesto sto nisam rekai?

Ocigledno moram ponovo da postavim citavi tekst da moze da se vidi.

Nisam imao nameru da ovo postavim, dao sam vam bio link da sami pogledate.

Do sada nisam vremenski stigao da uradim ovaj tekst koji ste trazili i govorili kako ne postoji, iako sam vam do link da sami vidite.


Pa da pogledamo gde pise:
Tekst se nalazi na vec datom linku:

https://svetosavlje.org/objasnjenje-svete-bozanske-liturgije/

треба да дође у цркву раније, пре почетка Службе, како би могао да се исповеди. Пред свештеником, који је посредникизмеђу верника и Бога

Gde prilazi vernik:
На позив свештеника да приступите „са страхом Божјим, вером и љубављу“ – треба прићи олтару, на солеју, и пажљиво саслушати, понављајући у себи за свештеником, молитву пред свето причешће.

Sta je na tom oltaru?
Светој чаши треба приступити побожно, с рукама прекрштеним на грудима.

Prilikom izlaska z crkve sta radi vernik:
На самом излазу из цркве застати, окренути се према олтару, лако се поклонити и побожно прекрстити.

Okrece se ka oltaru sa casom i hlebom.

Sledesi tekst nam objasnjava sve ovo iznad, sta se desava na oltaru, zasto je potreban oltar i svetsenik koga ne nalazimo u novom zavetu vec svestenstvo posle prve crkve pocinje u 2 veku kako smo videli kroz diskusiju.


Литургија је најважније богослужење Хришћанске цркве, зато што се на њој, под видом хлеба и вина, приноси Богу тајанствена жртва Тела и Крви Господа Исуса Христа,


Литургија је жртва, која се заснива на голготској жртви Христовој, а ми је понављамо у њеном бескрвном облику, жртвујући хлеб и вино.


Jos jedna potvrda oltara i zasto je potreban svestenik.
Jer on zrtvuje nesto na oltaru.
U ovom slucaju Hrista.
Inace ne bi bila potrebna svestenicka sluzba.


На светом престолу, жртвенику и солеји треба да горе свеће. За Литургију је потребно пет хлебова – просфора (просфора значи принос)



Sledeci tekst jasno potvrdjuje zadnji tekst gore:

Свештеник који је спреман за служење Литургије улази у храм, чита пред олтаром одређене улазне молитве, целива иконе и улази у олтар. Ту целива Јеванђеље и свети престо, облачи свештене одежде, пере руке и стаје пред жртвеник, да би отпочео ршење проскомидије (реч проскомидија значи приношење, приношење на жртву хлеба и вина).


Jasno opisano zasto je ovde potrebno svestenstvo.
Radi zrtvovanja.

Стојећи пред жртвеником, свештеник узима прву просфору, чини копљем на њој знак крста и, читајући молитве и речи из Исаијиног пророштва о Христу, вади коцкасти део, који се од тог момента назива АГНЕЦ (Јагње) и представља Христакоји се жртвује за људе


Sta predstavlja hleb i vino na oltaru:
Агнец ће се у току Литургије претворити у тело Христово и њиме ће се причестити свештеници и верници.

По завршетку проскомидије свештеник кади олтар и храм.

Zrtvovanje hrista je glavna svrha Liturgije:

Док народ пева први део херувике, свештеник најпре чита молитву, у којој се говори о потреби духовне чистоте за оне који служе пред светим престолом, а затим, подивавши руке, говори три пута херувимску песму и на крају кади олтар и храм са солеје. Одлази затим жртвенику, узима левом руком дискос а десном путир
Велики вход, то јест преношење часних дарова са жртвеника на свети престо, ради освећења и претварања у тело и крв Христову, што је и главна сврха Литургије верних, као и певање

Time se uvek iznova bukvalno zrtvuje Hristos koji se ovim cinom bukvlano pretvara u njegovo meso i krv.


Постављање часних дарована свети престо представља распеће Христово, затим скидање тела са крста и полагање у гроб. Затварање царских двери и навлачење завесе, символички представља печаћење гроба Христовог и постављање страже око њега.

После тог величанственог преношења часних дарова на свети престо, почињемо да се припремамо за вршење свете тајне Евхаристије.

Prinos zrtve:
И следећи возглас: Стојмо смерно, стојмо са страхом, пазимо да свети принос у миру узнесемо

Теби приносимо за све (што је поменуто у предходној молитви – крст, гроб, васкрсење, и друго) и свега ради (ради нашег спасења)


Evo jos jasnije sta to svestenik zrtvuje na oltaru:

ОСВЕЋЕЊЕ ДАРОВА
Свештеник сада чита молитву, у којој се директно обраћа Духу Светоме, да сиђе и освети дарове, да их претвори у тело и крв Христову.

Hleba i vino sa oltara se pretvara bu bukvalnu krv i telo Hristovo, cime se Hristos uvek iznova kroz svestenika zrtvuje za nas.

Настаје најсвечанији тренутак Литургије. Врши се тајна која је недоступна и анђелима. Припремљен благодаћу Духа Светог, свештеник благосиља Свети Агнец и тихо говори: И учини овај хлеб часним телом Христа Твога.


Свештеник сада благосиља путир и тихо говори: А шта је у чаши овој (учини) часном крвљу Христа Твога

Претворивши их Духом Твојим Светим.

Од тог тренутка, силом Духа Светог, часни дарови су освећени и претворени. Претворен је хлеб у истинито тело Христово, а вино (са водом) у истиниту крв Његову,


Свештеник пада ничице пред светим престолом и захваљује Богу што га је удостојио овог најузвишенијег свештенодејства.
Тренутак освећења дарова и њиховог претварања у тело и крв Христову је, према томе, најсветији и најузвишенији тренутак.

A sada jos jasniji tekst tekst koji potvrdjuje sve sto sam pisao kroz celu diskusiju:


Као што је жртва Христова на крсту била принесена за цео свет, исто тако се евхаристијска жртва приноси за цео свет, што се нарочито изражава у молитвама после освећења дарова, кад се свештеник појављује као посредник између Бога и целе васељене.

Мајци Божјој и царици свих светих, најмоћнијој нашој посредници пред престолом Божјим, а помињемо и све остале, због којих је извршено ово жртвоприношење.

Evo teksta.
 
Poslednja izmena:
https://svetosavlje.org/pravoslavni-odgovor-na-osnovne-zablude-protestanata/

Тако дакле, Литургија је жртва по томе што Црква у њој приноси своје богослужење и молитве сједињене са јединственом жртвом Христовом: са Телом које је ломљено за нас и Крвљу проливеном за наше спасење.

Liturgija te apsolutno ne spasava, jer u Otkrivenju pise da SVI izlaze na sud.
 
Стварно ме већ чуди како не схватате да човек није отворио тему да научи нешто или да дискутује, већ да упорно понавља једно те исто?
Кад некоме кажеш да отвори очи и да погледа напоље и види да је дан а он упорно жмури и виче да је ноћ, треба ли на силу да му отвараш очи?

Postovani Ziskar.
Naravno da sam mnogo nsucio kroz ovu diskusiju a i drugi.
To je i cilj diskusije.
Svako je mogao da iznese argumrnte.
Nikoga nisam pljuvao i vredjao.
Dok mene jesu i nije ti nikako smetalo.

Tada bi to bilo tako kako kazes.

I tek mnogo toga tek imam da pisem na ovu temu ako Bog da.

Hvala.
 
Poslednja izmena:
Postovani Ziskar.
Naravno da sam mnogo nsucio kroz ovu diskusiju a i drugi.
To je i cilj diskusije.
Svako je mogao da iznese argumrnte.
Nikoga nisam pljuvao i vredjao.
Dok mebe jesuvi nije ti nikako smetalo.

Tada bi to bilo tako kako kazes.

I tek mnogo toga tek imam da pisem na ovu temu ako Bog da.

Hvala.
Нисам разумео.
Пиши српски или енглески.
 

Back
Top