Crkvena kriza u Ukrajini izazvana dodelom autokefalije od strane Vaseljenskog patrijarha

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.216
Raskol na pomolu: I SPC protiv Vartolomeja

Ako Carigradska patrijaršija jednostrano prizna autokefalnost crkve u Ukrajini, biće razrušeno jedinstvo pravoslavnog sveta, izjavio je arhijerej Srpske pravoslavne crkve, episkop bački Irinej Bulović.

vartolomej-i-kiril.jpg


On je rekao da su pretenzije Carigrada na apsolutno prvenstvo u celom pravoslavnom svetu podložne kritikama.

To je prva reakcija Srpske pravoslavne crkve na poslednja dejstva carigradskog patrijarha Vartolomeja u vezi s pripremom davanja autokefalnosti crkvi iz Ukrajine, a tekst Irineja objavilo je Odeljenje za spoljne crkvene veze Moskovske patrijaršije.

Pravoslavlje na ivici raskola, moguće krvoproliće

Episkop Irinej je podsetio da pored kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, koja ni od koga nije tražila autokefalnost, u Ukrajini postoje tri raskolnička udruženja, kao i "agresivna unijatska zajednica".

Pregovori o autokefalnosti upravo se i vode s tim raskolničkim crkvama i istovremeno s državnim vlastima Ukrajine, bez prisustva kanonske crkve i suprotno njenim željama, naveo je Irinej, prenosi Sputnjik.

Ruska crkva zapretila Vaseljenskoj patrijaršiji

Samo se po sebi razume, dodao je, da se u to pitanje na najgrublji način mešaju unijati koji su na strani raskolnika, a iz toga sledi da nije reč o projektu davanja autokefalnosti Ukrajinskoj crkvi, kako stalno slušamo i čitamo, nego o programu davanja autokefalnosti ukrajinskim šizmatskim formacijama.

Irinej je kritikovao i nedavne izjave patrijarha Vartolomeja o tome da "vaseljenski presto" ima pravo da donosi odluke prema sopstvenom pravu i na sopstvenu inicijativu, prenebregavajući prethodno utvrđene granice autokefalnih pomesnih crkava i bez obzira na njihov stav ili protivljenje.

Zar može bilo koja crkva, uključujući i prvu po činu i slavi, da narušava i da smatra nevažećim crkvena dejstva i odluke druge bratske crkve, zapitao je Irinej i dodao da ukoliko se ukine princip unutrašnje povezanosti i uzajamnog prožimanja crkava, biće narušena i čitava struktura i sav sistem funkcionisanja crkvenog organizma.

Prema njegovim rečima, taj metod je donedavno neopozivo poštovala i Carigradska patrijaršija, kako u vezi s raskolima u Ukrajini, tako i u odnosu na raskol u Skoplju, u kojem postoji nepriznata Makedonska crkva.

Tek je nedavno, naveo je Irinej, postalo poznato da su se raskolnici iz Skoplja obraćali direktno patrijarhu Vartolomeju, mimo Srpske pravoslavne crkve i da je Sinod Carigradske patrijaršije uključio njihova pitanja u svoj dnevni red.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Politika razara Crkvu.

Pričali smo o 100 godina organizovanom vaseljenskom saboru. A sada je još gore? :think:
 
Poslednja izmena:
EKSKLUZIVNO Ruski sveštenici i stručnjaci: Strašna jeres i verski rat prete pravoslavlju

1117198092.jpg


Ruska pravoslavna crkva praktično je prekinula diplomatske odnose sa Vaseljenskom patrijaršijom. To se moglo i očekivati, nakon što je patrijarh Bartolomej poslao svoje legate – egzarhe u Ukrajinu koji će pripremiti teren za davanje autokefalnosti jednoj od nekanonskoj crkava na teritoriji RPC.

1102590680.jpg


„Novi krug pakla“: Šta je pozadina opasnog razdora u pravoslavnoj crkvi

RPC više neće učestvovati u strukturama na čijem čelu se nalazi vaseljenski patrijarh, niti će ga pominjati u svojim molitvama, odlučio je Sinod RPC u petak na vanrednoj sednici, nakon što se patrijarh Vartolomej protiv svih kanona koji su vekovima važili u pravoslavnom svetu umešao u unutrašnje stvari autokefalne Ruske pravoslavne crkve.

Odluku patrijarha Vartolomeja već su osudili jerusalimski patrijarh, Poljska i Beloruska pravoslavna crkva, a očekuje se i sazivanje velikog sabora pomesnih crkava koji će raspravljati na tu temu.

Sputnjik je potražio mišljenje sveštenika RPC, istoričara religije i politikologa… Pitali smo ih kakve posledice još može imati nekanonska odluka Vaseljenske patrijaršije i da li smo na pragu novog raskola pravoslavne crkve.

Aleksandar Ščipkov, zamenik predsednika Odeljenja Sinoda Moskovske patrijaršije za saradnju sa javnošću i medijima:

Patrijarh Vartolomej je opsednut idejom istočnog papizma. On sanja da postane jedini poglavar celog vaseljenskog pravoslavlja, kao što je slučaj sa Rimokatoličkom crkvom… Ukrajina je kanonska teritorija Moskovske patrijaršije. Prema pravilima Drugog vaseljenskog sabora, episkopi nemaju pravo da ulaze na tuđu teritoriju bez dozvole. U ovom slučaju dva egzarha, Danil i Ilarion su poslati u Kijev bez dogovora sa patrijarhom Kirilom i mitropolitom Onufrijem. To je direktno kršenje drevnih pravila. Zato ja to ocenjujem kao direktnu objavu rata.

1117191800.jpg


Patrijarh Moskovski i cele Rusije Kiril:
Naša crkva nikad neće ostaviti u nevolji svoju braću u Ukrajini, niti će ih napustiti. Mi nikad nećemo pristati na promenu svetih kanonskih granica naše crkve, jer je Kijev duhovna kolevka svete Rusije, kao što je Mcheta za Gruziju ili Kosovo za Srbiju.

Aleksandar Volkov, portparol patrijarha moskovskog i cele Rusije:

Treba razumeti da mi ne govorimo o nekim političkim promenama, promenama vladajuće partije, već o sudbinama miliona vernika koji svakodnevno idu u crkvu i koji će se u tom slučaju suočiti sa teškim situacijama u budućnosti. Možemo pretpostaviti da će se ljudi naći u nezamislivoj poziciji u realizaciji svojih verskih sloboda. Da će se ljudi koji nisu spremni da prihvate situaciju koju nameću ukrajinske vlasti i spoljne sile, naći van pravne ravni, van polja religijskih sloboda. Plašimo se da to može biti početak nekog novog progona crkve i vernika po principu: „Ko nije s nama“, taj je protiv nas, što je potpuno nedopustivo. Do poslednje sekunde ćemo verovati i nadati se da će zdrav razum u svim glavama prevladati.

Vsevold Čaplin, protojerej Ruske pravoslavne crkve (lični stav):

Pravo je vreme za odlučne akcije koje će sprečiti dalje bezakonje. Očigledno da je i Ruskoj i Srpskoj crkvi objavljen hibridni verski rat i potrebno je napokon prevladati tu inerciju diplomatije osmeha i grljenja sa Vaseljenskom patrijaršijom koja truje našu veru i crkvenost već skoro 100 godina. Ona sve više ide putem jeresi. Tu jeres treba osuditi, treba je odseći od tela pravoslavne crkve. I umesto tih jeretika uspostaviti u Konstantinopolju novu, pravu Vaseljensku patrijaršiju. Ukrajinskom narodu treba jasno reći da je Vaseljenska patrijaršija jeretička i da ne treba ići u njihove crkve. Potpuno je moguć i potreban međucrkveni sud nad Vaseljenskom patrijaršijom, nad tom jeresi istočnog papizma.

1117189078.jpg


Predsednik Odeljenja Moskovske patrijaršije za spoljne crkvene veze mitropolit Ilarion:
Mi ne priznajemo vrhovnu jurisdikciju carigradskog patrijarha. On se ne može mešati u poslove drugih crkava. On može po našoj želji da koordinira određenu delatnost svih pravoslavnih Crkava, ali mu upravo one daju tu ulogu. I zato ako su njegove akcije u suprotnosti sa nekom od stavova pomesnih Crkava, mi to ne možemo prihvatiti.

Pravoslavni filozof Arkadij Maler:

Konstantinopolj može početi beskonačno da odlaže tomos, da nas sve vreme drži na nišanu, vodi rat živaca, dok mi sa njima nećemo održavati odnose. To može trajati dugo vremena, decenijama. Mi ćemo uspostaviti sa njima odnose tek kada oni povuku ekzarhe i zvanično objave da nemaju nameru da daju autokefalnost Ukrajini. Za njih je to vrlo ozbiljna situacija, iako sa strane može da izgleda da su oni ravnodušni. Nije im prijatno, niti žele da ih polovina čitave svetske pravoslavne pastve (vernici RPC) ignoriše. Oni će se uvrediti, međutim, sami su započeli taj rat. Pošto nisu potpuno samostalni, pošto iza njih stoji američki lobi, oni će ih slušati i pokušati da izađu iz vode maksimalno čisti.

1117191949.jpg


Patrijarh Vartolomej:
Pošto Rusija, kao odgovorna za sadašnju bolnu situaciju u Ukrajini, ne može da reši problem, Vaseljenska patrijaršija je preuzela na sebe inicijativu za rešavanje problema u skladu sa nadležnostima koje joj daju kanoni i pravna odgovornost za eparhiju Kijeva, dobivši o tome molbu ukrajinskih vlasti i novu molbu patrijarha kijevskog Filareta da se razmotri njegov slučaj.

Jurij Tabak, istoričar religije:

U toku je nekanonski presedan u istoriji crkve. Za autokefalnost se može obraćati kanonska crkva, a ona se nije obraćala. Jedina kanonska crkva je Ukrajinska pravoslavna crkva Moskovske patrijaršije, obe druge crkve kijevske patrijaršije su nekanonske. Druge crkve ih nisu priznale… RPC ima jake veze sa drugim crkvama i može da pokrene političke akcije i na marginama da razgovara sa drugim crkvama, dogovarajući se sa njima da i oni prekinu odnose sa Vaseljenskom patrijaršijom i možda formiraju neku novu zajednicu pravoslavnih crkava, zbog narušavanja istorijskih pravila od strane Vaseljenske patrijaršije. U svakom slučaju, to neće biti skoro. Situacija je vrlo ozbiljna i na kraju može dovesti do izmene čitave pravoslavne, crkvene zajednice.

1106627376.jpg


RPC odgovorila Carigradskoj patrijaršiji: Rušite jedinstvo pravoslavlja!

Roman Silantjev, istoričar religije:

Ovo će srušiti ceo sistem kanonskih granica kanonskih teritorija i Ruska pravoslavna crkva će, na primer, dobiti pravo da formira svoje opštine na teritoriji koja je ranije kanonski pripadala Vaseljenskoj patrijaršiji. Ne isključujem da tu organizaciju, uzimajući u obzir pravac kojim se kreće, proglase jeretičkom. Nije samo da se RPC ne sviđa njen stav. Ne mislim da može doći do nekog raskola kao što je to bio onaj iz 1054. godine, jer Konstantinopolj ima mali broj vernika. Tim pre što na Vartolomejevo mesto može da dođe neki drugi patrijarh.

Andrej Suzdaljcev, politički ekspert:

Krše se apsolutno svi kanoni. Na kraju se to može okrenuti verskim ratom. Negde će zapleniti imovinu, negde oduzeti ili uništiti crkve Moskovske patrijaršije i zameniti ih konstantinopoljskim, odnosno autokefalnim. U tome je stvar. I neće svi pristati na to. Time se raspiruje pravi verski rat uoči predsedničkih izbora u Ukrajini.

Pavel Salin, politički ekspert:

U ovom trenutku je malo verovatan verski konflikt, jer ima malo ljudi u Rusiji i Ukrajini kojima je religija na prvom mestu. Međutim, svašta može da se desi. Na primeru Donbasa vidimo da rat može da bukne tamo rat gde se najmanje nadamo.
 
Poslednja izmena:
Етнофилотејство је велики проблем и извор Јереси.

Но, ми ситни људи не треба да се занимамо тим глупостима већ да размишљамо о својој грешној души и вечном животу.

Глупости,никад не бих прихватио један Грк,Рус или Србин да ми буде верски поглавар.
 
Poslednja izmena:
Глупости,никад не бих прихватио један Грк,Рус или Србин да ми буде верски поглавар.

Да, али твоја вера није Хришћанство већ некакво комично бугарство, тако да те нико није ништа ни питао.
 
Етнофилотејство је велики проблем и извор Јереси.

Но, ми ситни људи не треба да се занимамо тим глупостима већ да размишљамо о својој грешној души и вечном животу.

Фанариоти су оптуживали Светог Саву за етнофилотејство, а он нас је определио Богу хвала на праву страну Фанариоти су заправо право зло. тај агент ће једнострано, у корист освајача да призна све те непризанте нове цркве, које ће бити чвршће језгро за стварање нових нација. У осталом, Правослане цркве све до једне јесу етничке, али је верра заједничка. Тог васељенског патртијарха бирају турска и америчка обавештајна служа и они су тамо под притисом. Морају да слушају. Постоји и турска православна Црква. Њу си Грци направили у тренутку насилног протеривања из Турске, покушавајући да се спасу, и да сачувају имања у Турској и тиме направили велику штету. Тај раскол ће бити ексцнетричан, јер ће све првославне цркве бити на једној страни, а око овог турско-америчког агента да се скупе Украинци, Македонци, Монтенегрини и галичници.
 
Фанариоти су оптуживали Светог Саву за етнофилотејство, а он нас је определио Богу хвала на праву страну Фанариоти су заправо право зло. тај агент ће једнострано, у корист освајача да призна све те непризанте нове цркве, које ће бити чвршће језгро за стварање нових нација. У осталом, Правослане цркве све до једне јесу етничке, али је верра заједничка. Тог васељенског патртијарха бирају турска и америчка обавештајна служа и они су тамо под притисом. Морају да слушају. Постоји и турска православна Црква. Њу си Грци направили у тренутку насилног протеривања из Турске, покушавајући да се спасу, и да сачувају имања у Турској и тиме направили велику штету. Тај раскол ће бити ексцнетричан, јер ће све првославне цркве бити на једној страни, а око овог турско-америчког агента да се скупе Украинци, Македонци, Монтенегрини и галичници.

Да, али твоја вера је "србофетишизам" тако да се и ти овде не питаш.
 
Да, али твоја вера није Хришћанство већ некакво комично бугарство, тако да те нико није ништа ни питао.

бугарски Партријарх треба да буде Бугарин.
Српски Партријарх треба да буде Србина. Црква нам је национална, вера нам је заједничка. У Православљу је Богу хвала,тако. А фанариоти су зло били и остали.

- - - - - - - - - -

Да, али твоја вера је "србофетишизам" тако да се и ти овде не питаш.

Не. Моја вера је хришћанство, али ми је Црква православна и српска. А ако су теби фанариотске штеточине блиске, то је сасвим друга ствар. Од увке је било у нашем народу таквих. Ипак оптужити Светог Саву за јерес, доста је глупаво.
 
бугарски Партријарх треба да буде Бугарин.
Српски Партријарх треба да буде Србина. Црква нам је национална, вера нам је заједничка. У Православљу је Богу хвала,тако. А фанариоти су зло били и остали.

- - - - - - - - - -



Не. Моја вера је хришћанство, али ми је Црква православна и српска. А ако су теби фанариотске штеточине блиске, то је сасвим друга ствар. Од увке је било у нашем народу таквих. Ипак оптужити Светог Саву за јерес, доста је глупаво.

А шта ћемо с тим што је први српски патријарх Јоаникије био Бугарин?

Јесу и то фанариоти неку заверу закували са усташама?
 
Глупости,никад не бих прихватио један Грк,Рус или Србин да ми буде верски поглавар.

Pa to znači da si onda jeretik.

Doduše, s obzirom da je Bugarska bila u raskolu i da je praktično bila motiv za saborsku osudu etnofiletizma 1872. godine, možda i ne čudi tvoj pristup.
 
Да, али твоја вера није Хришћанство већ некакво комично бугарство, тако да те нико није ништа ни питао.

Ја сам пре свега Бугарин, васељенски патријарх, руски патријарх итд чак за мени нису свештеници него обични људи.

Осим тога ми Бугари изузетно мрзимо Васељенској патријаршије због историјских догађаја када Фанариоти стално су радили на грцизирање бугарског народа за време турског робства.Нек се носи Васељенска патријаршија у 3ПМ.
 
Какви бре фанариоти, какве будалаштине, у ком свету ви људи живите?

ЛОЛ, шалим се, знам.

У свету параноидног поремећаја личности и кверулаторизма.

А то је тужно.

- - - - - - - - - -

Ја сам пре свега Бугарин

Па да, то сам и рекао.

Ти си Бугарин по вери и нацији.

Драго ми је да се слажемо.
 
Pa to znači da si onda jeretik.

Doduše, s obzirom da je Bugarska bila u raskolu i da je praktično bila motiv za saborsku osudu etnofiletizma 1872. godine, možda i ne čudi tvoj pristup.

Ми имамо независна патријаршија од 927 г.,и неки тамо Грци у 19 века нама оспоравају аутокефалност?!!!Нек се носе у п.м. сви Фанариоти.
 
а што Руси не пошаљу неког виолинисту .....што би рекао друг Стаљин , нема човека нема проблема . Бар је то лахко у Стаболу граду где је сваки други муњен .

Ево овај би радо убио Васељенског Патријарха.

Још један православац.

- - - - - - - - - -

Која сте ви марва, то је невиђено.

Стварно вас је тешко волети.

Зато је посао нашег свештенства и монаштва изузетно тежак.
 
бугарски Партријарх треба да буде Бугарин.
Српски Партријарх треба да буде Србина. Црква нам је национална, вера нам је заједничка. У Православљу је Богу хвала,тако. А фанариоти су зло били и остали.

Pokaži mi gde to piše u Ustavu SPC: https://sr.wikisource.org/sr/Устав_Српске_православне_цркве

Inače, evo ti iz trenutnog nacrta predloga novog ustava SPC:

Црква Божја је Заједница људи и творевине са Богом Оцем у
Христу Исусу, Сину Божјем, Који је њена Глава и Ипостас силом и
дејством Светога Духа (II Кор. 13,13).

Црква Божја је Једна, Света, Саборна (Католичанска) и
Апостолска и постоји у историји као литургијска заједница једног места,
возглављена једним епископом, то јест као епископија (Свети Игнатије
Антиохијски).

Без литургијског сабрања презвитерâ, ђаконâ и народа са једним
епископом као предстојатељем не постоји Црква.

Црква која се не сабира у Литургију не назива се Црквом (исти).

Истовремено, Литургија, односно Црква, јесте присуство и
предукус будућег Царства Божјег у историји и једино место спасења
свега створенога (свети Кипријан Картагински: „Ван Цркве нема
спасења”), као и залог и првина историјског живљења и постојања
творевине (свети Максим Исповедник).

Као таква, Црква представља Заједницу која превазилази
природне, националне, културне и друштвене разлике
, а у Христу нема
више Јудејина ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више
мушкога ни женскога
, јер су сви један (човек) у Христу Исусу (Гал. 3,
28).


Будући да је литургијско сабрање верних безусловни услов –
conditio sine qua non – за постојање Цркве, она се јавља као многе Цркве,
то јест као многе литургијске заједнице, не престајући да буде Једна
Црква.

Једна Црква Божја је организована територијално, као многе
конкретне епископије. Сви верни једне епископије, без обзира на
народност, држављанство или расу, канонски су под јурисдикцијом
месног епископа дотичне епископије.

Ради потврђивања и очувања јединства, Црква Божја је од
најранијих времена организована како на помесном (обласном) плану,
где неколико најближих Цркава кроз помесни сабор епископâ као
предстојатељâ литургијских заједница показује и чува јединство Цркве
,
тако и у васељенској равни кроз васељенске саборе.

Ради сведочења свог јединства, Црква Христова је организована на
месном или епархијском, на помесном и на васељенском плану.

Основ и праобразац црквене организације јесте Литургија,
литургијско искуство и структура каква се чува у Православној
Католичанској (Саборној) Цркви, изражена у канонима светих
Апостола, помесних и васељенских сабора.

Православна Црква је данас организована као многе помесне
Цркве на основу светих канона, а свака помесна Црква је Једна, Света,
Католичанска и Апостолска Црква
која уједињује више месних Цркава,
то јест епископијâ једне шире области.

Помесне Цркве изражавају своје међусобно јединство, које је основ
постојања сваке помесне Цркве, кроз једну веру и једно учење, кроз
једну Литургију, као и кроз црквене саборе.

Znaš li šta znači oblasno, pomesno?
 
Poslednja izmena:
zar je bitno zemaljsko

kad je moc u pitanju - jeste

zasto da ukrajinci nemaju svog patrijarha .

tako su i srbi dobili nekada da imaju svog , nakon 40 god jeresi

- - - - - - - - - -


Као таква, Црква представља Заједницу која превазилази
природне, националне, културне и друштвене разлике
, а у Христу нема
више Јудејина ни Јелина, нема више роба ни слободнога, нема више
мушкога ни женскога
, јер су сви један (човек) у Христу Исусу (Гал. 3,
28).

kad je nas interes u pitanju

a kad nam ne odgovara - ne moze.
 
Што сте обрисали мој пост где сам прописно послао Татарина у мајчину стидницу ? :roll:

Тако се то сврсисходно ради са онима који би да терају друге...

- - - - - - - - - -

zar je bitno zemaljsko

kad je moc u pitanju - jeste

zasto da ukrajinci nemaju svog patrijarha .

tako su i srbi dobili nekada da imaju svog , nakon 40 god jeresi

Зато што црква има своје каноне.
Ти не знаш шта је јерес на основу тога што си написао.
 
Фанариоти су оптуживали Светог Саву за етнофилотејство, а он нас је определио Богу хвала на праву страну Фанариоти су заправо право зло. тај агент ће једнострано, у корист освајача да призна све те непризанте нове цркве, које ће бити чвршће језгро за стварање нових нација. У осталом, Правослане цркве све до једне јесу етничке, али је вера заједничка. Тог васељенског патртијарха бирају турска и америчка обавештајна служба и они су тамо под притиском. Морају да слушају. Постоји и турска православна Црква. Њу су Грци направили у тренутку насилног протеривања из Турске, покушавајући да се спасу, и да сачувају имања у Турској и тиме направили велику штету. Тај раскол ће бити ексцентричан, јер ће све првославне цркве бити на једној страни, а око овог турско-америчког агента да се скупе Украјинци, Македонци, Монтенегрини и галичници.

:ok: ....... исто мислим па да не понављам.........
 
Тај раскол ће бити ексцнетричан, јер ће све првославне цркве бити на једној страни, а око овог турско-америчког агента да се скупе Украинци, Македонци, Монтенегрини и галичници.

Дукљаносeри неће засигурно бити, јер је Мираша рашчинио свештенослужења управо васељенски патријарх Вартоломеј.
 
Pokaži mi gde to piše u Ustavu SPC: https://sr.wikisource.org/sr/Устав_Српске_православне_цркве

Inače, evo ti iz trenutnog nacrta predloga novog ustava SPC:



Znaš li šta znači oblasno, pomesno?

Знам, али знам исто тако, какву су штету Србима нанели фанариоти, у договору са Турцима. А то се није променило. У осталом, пола грчке не признаје тог турског агнета, па ни ми не морамо. Што се тиче нацрта устава СПЦ, надам се да он неће бити усвојен, јер ствара могућност за даље слабљење. А иначе, знамо да су фанариоти мрзели Светог Саву... ел има нешто о Светом Сави у уставу СПЦ?
 
Фанариоти су оптуживали Светог Саву за етнофилотејство, а он нас је определио Богу хвала на праву страну Фанариоти су заправо право зло. тај агент ће једнострано, у корист освајача да призна све те непризанте нове цркве, које ће бити чвршће језгро за стварање нових нација. У осталом, Правослане цркве све до једне јесу етничке, али је верра заједничка. Тог васељенског патртијарха бирају турска и америчка обавештајна служа и они су тамо под притисом. Морају да слушају. Постоји и турска православна Црква. Њу си Грци направили у тренутку насилног протеривања из Турске, покушавајући да се спасу, и да сачувају имања у Турској и тиме направили велику штету. Тај раскол ће бити ексцнетричан, јер ће све првославне цркве бити на једној страни, а око овог турско-америчког агента да се скупе Украинци, Македонци, Монтенегрини и галичници.

Ако су православне цркве етничке, зашто Украјинци не би имали аутокефалну цркву као и ми Срби што имамо?
 

Back
Top