SLUČAJ NASILJA NAD SEDMAKOM IZ ZEMUNA!

proka

Legenda
Poruka
57.100
SLUČAJ NASILJA NAD SEDMAKOM IZ ZEMUNA! Direktorka šokantnom izjavom digla Srbiju na noge, a onda se uživo uključila i Aleksina majka! (VIDEO)

DRUŠTVO 20.09.2018. 09:54h


Pozvali su me u petak u školu na razgovor, kaže Markova majka očajna zbog onoga što se dešava njenom sinu, a posle čega joj je rekao da će se ubiti ukoliko drugovi iz odeljenja nastave da se tako ponašaju prema njemu

BEOGRAD - Drita Devrnja, samohrana majka sedmaka Marka koji ide u Osnovnu školu „Rade Končar“ u Zemunu i koga vršnjaci svakodnevno zadirkuju, prolazi kroz težak period zajedno sa sinom.

"Jako nam je teško, ne mogu da verujem kroz šta moj sin prolazi, želim samo da se ovo sredi i da se nikome više ne dogodi od učenika. Kada legne u krevet i kaže mi "mama, ja ako moram da se vratim u moje odeljenje, ja ću da se ubijem", mene duša boli", rekla je kroz suze Drita tokom jutarnjeg programa TV Prve, koja dodaje da ju je razredna pozvala da se sastanu u petak kako bi zajedno dogovorili dalje korake.

lg.php


1620209_screenshot-17_ff.jpg
FOTO: PRINTSCREEN
Majka je ponovila da se Marko prvi put požalio na zadirkivanja prošle godine u šestom razredu.


"Onda je krenulo sve ćešće, i kada sam videla da situacija više nije tako naivna, obratila sam se razrednoj koja mi je rekla da će popričati sa dečacima. Ona jeste razgovarala, ali bi se ti dečaci smirili na nekoliko dana i onda opet krenuli da mi zadirkuju sina", govori Drita i priča da je njen Marko u sedmi razred krenuo tako što niko nije želeo da sedi sa njim u klupi.
1618809_combo-majka-sin-za-tizer_ff.jpg
FOTO: PRIVATNA ARHIVA
"Pokušala sam da ga prebacim u drugu školu, ali je bila puna", dodaje samohrana majka.

Ona govori da je Marko spremam svojim drugarima iz škole sve da oprosti, samo da se ne ponovi vršnjačko nasilje.
1620181_screenshot-4_ff.jpg
DIREKTORKA ŠKOLE MAJA KOSTIĆFOTO: PRITNSCREEN/PRVA
Sa druge strane, direktorka Osnovne škole "Rade Končar" iz Zemuna Maja Kostić, takođe gostujući u jutarnjem programu istakla je da se majka zaposlenima u školi obratila tek 6. juna, kako bi prijavila zadirkivanja njenog sina.

"Majka je nama prijavila da ga zadirkuju deca, a ne i konkretno nasilje. Tada nismo reagovali jer je već počeo letnji raspust", rekla je direktorka.

Direktorka dalje dodaje da su trojica dečaka za koje se tvrdi da su vršili nasilje rekli da se oni druže sa Markom, da i on njima svašta kaže, a kada se oni sa njim našale, on odmah ode da se požali majci.


"Mi nismo imali nikakvog saznanja o nasilju, niko od zaposlenih nije uspeo da ga prepozna, da se dogodilo vršnjačko nasilje saznali smo iz medija", tvrdi direktorka.

Ona je potvrdila izjavu majke Drite da je školski psiholog rekao da treba dečak da ojača.

Direktorka je posebno šokirala javnost kada je posle izjave u beogradskim medijima izjavu Markove majke okarakterisala kao rijaliti nastup.


1620187_screenshot-5_ff.jpg
DRAGANA JOVANOVIĆ, ALEKSINA MAJKAFOTO: PRITNSCREEN/PRVA
U jutarnji program uključila se i Dragana Janković, majka dečaka Alekse koji je tragično nastradao kao žrtva vršnjačkog nasilja, dodajući da su zaposleni u školi morali odmah da reaguju čim su dobili bilo kakvu prijavu od majke.

"Marko je ovde žrtva psihološkog i socijalnog nasilja, neprihvatljivo je da se u školi pravdaju time da nije bilo vremeda da se reaguje. U ovakvim slučajevima mora se odmah nešto preduzeti kako vršnjačko nasilje ne bi eskaliralo", rekla je Dragana.

Ona dodaje da bi usvajanjem Aleksinov zakona, ukoliko se na vreme ne reaguje, mogli da budu odmah sankcionisani odgovorni u školi.



- - - - - - - - - -
uključenje Aleksine majke u program možete videti na: https://www.dailymotion.com/video/x6twjnt

- - - - - - - - - -

https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/...ge-a-onda-se-uzivo-ukljucila-i-aleksina-majka

- - - - - - - - - -

bruka, da i dalje toliko godina posle Aleksine smrti još uvek nije donesen zakon a da i dalje ni direktor ni psiholog škole ne prepoznaju vršnjačko nasilje

sankcije za upravu škole zbog nepostupanja
 
Nasilje u skolama postoji uvek.Decenijama(FNRJ,SFRJ) do danas.
Tada je zataskavano,danas se takodje zataskava.

Zato sto "nece da skola bude na losem glasu".Tj.plase se za svoj posao.

Bas ih briga za sve ostalo.(Da ih je briga trazili bi Aleksin zakon i sve ostalo da se deca zastite.Do danas se nije desilo.)

Uvek je napadnuto dete osudjeno i napadnuto,uvek se proziva indirektno,insinuira.

Naucite decu samoodbrani pre nego sto podju u skolu.To se mora ako zelite da ostane psihicki zdravo.
Svaki napad - samooodbrana.

Jedini nacin da se ne upropasti dete je to.
 
Poslednja izmena:
Generacije negde od 1980 pa nizbrdo su katastrofalni roditelji. Ja da sam neka vlast, uveo bih neko psihijatrisko veštačenje koje mora svaka osoba da prođe i onda ti možeš da imaš decu, ti ne možeš! Šta koji ******! Prošlo je vreme tolerancija i ljudskih sloboda. Došlo je dotle da mora da se uvode ekstremno radikalne mere.
 
Nasilje u skolama postoji uvek.Decenijama(FNRJ,SFRJ) do danas.
Tada je zataskavano,danas se takodje zataskava.

Zato sto "nece da skola bude na losem glasu".Tj.plase se za svoj posao.

Bas ih briga za sve ostalo.(Da ih je briga trazili bi Aleksin zakon i sve ostalo da se deca zastite.Do danas se nije desilo.)

Uvek je napadnuto dete osudjeno i napadnuto,uvek se proziva indirektno,insinuira.

Naucite decu samoodbrani pre nego sto podju u skolu.To se mora ako zelite da ostane psihicki zdravo.
Svaki napad - samooodbrana.

Jedini nacin da se ne upropasti dete je to.

Pre tog nije bilo, samo su učitelji smeli da mlate decu :hahaha:

Subota, đačka bubota

- - - - - - - - - -

u americi se to lepo resi dodje klinja u skolu sa smajserom i cao

 
istina je, profesori u osnovnoj su tukli, čupali uši a jedan moj profa istorije, ima je običaj da čupa za zulufe :D

drugo, deci u školi fali prvenstveno discipline, spavaju na času, brecaju se na profesore, neki se čak drznu i da udare...

treba odmah uvesti uniforme za djake ko nekad, a za najmanji ekces, kazna i to da boli

profesori moraju da budu poštovani, ko to ne zna ne treba ni da ide uškolu, ili bar ne u ovu, nek ide u neku privatnu, popravni dom i sl

kao što se nasilje nad decom oštro kažnjava tako treba se i nasilje učinjeno od strane dece prema profesorima da se oštro kažnjava, a kako su deca u osnovnoj ispod zakonskog minimuma po godinama, neka ispaštaju ti roditelji koji su ih tako nevaspitane napravili

- - - - - - - - - -

što se tiče konkretne priče, apsolutno treba drakonski kazniti direktoricu i psihologa koji nisu zaštitili dete od svih vrsta vršnjačkog nasilja

- - - - - - - - - -

btw, moju ćerku je jedan deran samo jednom udario po ledjima ovlaš i to za vreme časa, u 3 razredu gimnazije, ja sam se stvorio u roku odmah u gimnaziji, postrojio direktoricu, dežurnog profesora i profesora koji je vodio čas a ništa nije video..

mali delija nije 2 dana išao u školu i na kraju je došao sa mamom na sastanak pomirenja:hahaha:
 
Nije mi jasno kako je moguće da nema mesta za jedno dete u drugoj školi?

Tako bi skola potvrdila javno kako se kod njih desava nasilje,da nisu sigurni za finu,mirnu decu. Zato "nema mesta u drugoj skoli" - negiraju postojanje nasilja. #zataskavanje
.............
Sta bi na kraju? N I S T A.
Problem nasilja nije resen vec zataskan.
Prebacivanje deteta u drugo odeljenje znaci zataskavanje a ne resenje i to samo zbog medija i paznje javnosti.

Nikog ko je nadlezan ne zanima socijalizacija malih nasilnika i resenje problema.Tako ta deca odrastaju i postaju odrasli nasilnici.
 
Poslednja izmena:
Ja sam prošao kroz ovo u mojoj školi. Počelo je od 4. razreda da bi stalo u 5. razredu. Međutim, opet krajem 6. razreda, pa sve do 8. razreda, to je bilo već nepodnošljivo.

Sve se to odigrava u nesrećnim 90-im u kojima je samo bilo lepo to što svugde možeš i moraš peške, što je bila dens muzika i što je košarkaška lopta bila ogroman poklon za rođendan.

Imam traume iz tog perioda. Na svako podiebavanje danas, reagujem najoštrije. Imam potrebu da se potučem sa takvima. Svoju decu učim da nikad nikome ni pod kojim uslovima ne smeju otežavati život, a ako oni budu bili predmet nasilja - da se bore, tj. protive najoštrije i da smeju i da pogreše, tj. da prekomerno upotrebe silu, jer će tata tu kaznu časno da odsluži za njih.

Sigurno može pametnije od ovoga, ali meni pamet nije u funkciji, kada je ova tema u pitanju, nego trauma, beleg iz prošlosti. Meni devedesete ne trebaju nazad, kao što neki danas izjavljuju, jer su tad bili mladi i žele da im je opet sve lepo i lako...
 
Prvenstveno postoji socijalni problem kompletnih generacija,koji rađaju i "vaspitavaju"(odnosno ne umeju da rade to isto) nasilnike. Ako dete kod kuće sluša kako su profesori glupi,kako će draga mama i dragi tata da idu u školu da kažu učiteljici,profesoru,direktoru itd.,da je njihovo dete diiiiiiiiiiiiivno,i pametno i sve ostalo,i da nije krivo,onda dete zaista poveruje da nije krivo. A roditelji idu u školu, razvaljuju vrata,svađaju se ispred učenika sa profesorima,idu kod direktora i gromoglasno se svađaju,vređaju,lupe šakom na sto,i mali nasilnici dobiju krila,jer se sve to dešava ispred njihovih očiju. A profesori nikakva prava nemaju,ne smeju da uvode disciplinu,skoro ni glas da podignu,jer ih mali nasilnik ima pravo da prijavi. Jer elem,današnja deca imaju prava,ko zvezda na nebu,samo nemaju odgovornosti,discipline. I moje dete je bilo zlostavljano,maltretirano,i nama je pshiholog rekla da ga ja jačam,JAČAM,a mali nasilnici nikakvu opomenu nisu dobili. E onda sam ja svog sina naučila da uzvrati (a uvek sam bila protiv te metode),pa kada su videli da ume i verbalno a i fizički da uzvrati,sad su ga ostavili na miru. A on je našao društvance za sebe u starijim razredima,čudnog li čuda,starija deca su ga prihvatila,i sad mu je super. Samo eto,roditelji sami moraju da nađu rešenje za zlostavljanje,institucije ne podržavaju sankcionisanje. Nažalost.
 
U Srbiji je agresija i naredjivanje osnova "vaspitanja" dece.
Ne mora to da bude vika i galama,moze tiha agresija/pasivna agresija.

Velike su sanse da "mirna,tiha,divna deca" dobijaju agresiju od svojih ako nisu takav za primer a te potiskuju i pretvaraju se.Kad-tad to eksplodira i eto katastrofe.
Ili implodira te uniste sebe iznutra (zdravstveno).

Dete treba nauciti samoodbrani.Pocne da ga kinji neko - poluga/krose/aperkat/nogom udarac/kolenom/laktom/sta god itd.isl.
Napadne ga fizicki - isto,samoodbrana.

Uvek,uvek,uvek,U V E K podrska roditelja u tome.
Mnogi roditelji "nece da talasaju"."Nece da se zameraju bogatim/mocnima".Ucutkuju dete "nemoj da reagujes" .Tvrde "sam/sama resi,niko ne napada iz cista mira,ti si to izazvao/izazvala".Tako imamo kao drustvo mnogo zrtvi nasilja.

Klinac / klinka ce se odbraniti,sacuvati sebe.To je bitno nauciti ih.
 
po zakonu, ako su deca tako mala, krivično i prekršajno, za to nedelo, odgovaraju umesto njih upravo roditelji

ne sećam se da sam to igde u sudskoj hronici pročitao...

uvek se ide na zataškavanje, kao deca se zaigrala, neka se uče šta ih kasnije čeka i sl

- - - - - - - - - -

kad neki mali grubijan napravi nasilje, on je to doneo od kuće i zato, ai zakon tako kaže, treba dobro okriviti pa osuditi roditelje

onda bi verujem i roditelji se malo više angažovali oko svog deteta
 
Od malena pratiti da li ima deformacija u psihickom razvoju dece.
Agresija - deciji psiholog,popricati sa psihoterapeutom.Videti kako to saseci u korenu.

Agresivna deca dolaze iz okruzenja pod tenzijom.Ta sto prebijaju drugu decu,bacaju im stvari ili su psihicki agresivni dolaze iz okruzenja gde postanu takva.
Te osobe su i kad odrastu takve,psihicki poremecene.

Kod nas ne postoji sprovodjenje zakona gde se problematicne porodice lece.I onda cesto nadlezni kad odu kod tih ljudi budu napadnuti,fizicki ili psihicki.Ne mogu da urade cesto nista po tom pitanju.
 

Back
Top