TEPERATURA CPU-a

kristiansand

Veoma poznat
Poruka
10.393
Moja konfiguracija.

CPU:
AMD APU A8 3870, 4 jezgra x 3 Ghz, integrisana grafika ATI RADEON 6xxx
MB:
ASUS F1A75-V PRO
GPU:
ATI RADEON 6670, 1GB, DDR5
RAM:
6 Gb RAM, GEIL, gold edition

O cemu se radi.
Pre 2 dana
bio sam na internetu i celu noc skidao neke fajlove sa sumnjivih torrent sajtova.
Najednom je racunar poceo da radi jako tesko,
lampica od HDD se nije gasila a osetio sam da mu treba 2,3 minuta da otvori obican GOOGLE BROWSER itd.
Koristio sam neki FLASH da smestam neke podatke na njega sa interneta.

Instalirao sam HWMONITOR, program mi je prikazao da je temperatura mog procesora u tom trenutku bila oko 57 stepeni.
Temperatura ploce 29 stepeni a grafike 31 stepen.

Nakon 20 sati od tog trenutka,
instalirao sam nov sistem jer nisam vise mogao da koristim racunar pod onim uslovima.

HWMONITOR mi je odmah nakon instalacije prijavljivao da mi je temperatura procesora oko 28,29,30 stepeni,
isla je do 39,40 najvise kada upalim recimo neki strim uzivo na youtube itd.

Interesantno je da je za temperature pojedinacnih jezgara prijavljivao nekih 10,12 stepeni u stanju mirovanja,
kada god upalim nesto sto zahteva rad procesora one se popnu na po 27,28 stepeni itd.

Dok u gornjem delu za temperaturu celog procesora prijavljuje kao sto sam rekao od nekih 27,28 do 4x stepeni u zavisnosti da li procesor nesto radi.

Onda sam hteo podatke sa FLASHa koje sam skinuo te kriticne noci sa interneta
da koristim i pod sveze isntaliranim sistemom pa sam ubacio FLASH u USB i prekopirao ih na HDD.

I sada mi se teperatura procesora ponovo penje iznad 40 stepeni,
trenutno racunar samo skida neke WINDOWS UPDATEove i ne radim nista vise a temperatura procesora je 47 stepeni.
Ploce recimo 29 a grafike 33 stepena.

Lampica HDD se opet pali na prazno,
ne tako cesto kao te prve veceri ali primcujem da ucestalo treperi a nista ne radim na racunaru?.

Imam opet delimicno osecaj da racunar radi nesto teze nego pre svih tih dogadjaja.
Kada otvaram neke prozore, prvo kliknem pa prodje delic sekunde pa se otvori.
Pre ove sitvacije nikada nisam imao takav osecaj, uvek se prozor odmah otvori a da ja to ne osetim pod misem, ako me razumete itd...

Ne znam da li je to normalno za moju konfiguraciju da mi temperatura procesora 37-47 stepeni,
bude stalno za 10,15 stepeni visa od temperature ploce 23-33 stepena i grafike cak i kada CPU ne radi nsita.

KUCISTE mi je otvoreno sa jedne strane,
imam 2 dodatna omanja ventilatora u njemu.
Jedan od pozadi duva prema prednjoj strani a drugi sa otvorene strane kucista duva u visini procesora na maticnoj ploci?.
 
Poslednja izmena:
ps.

Pogotovo ako su ti sva jezgra po nekoliko sati pod 100% stresom , najcesce igre ili render cak i u takvim situacijama sve temperature ispod 65-75C (5 stepeni + - u avisnosti od modela) isto mogu da se smatraju normalnim, dok je tebi kako kazes u idle-u 28-30, a youtube (YT takodje trazi odredjeno proc. opterecenje) 40c .. pa tesko da ces dobiti manje, moguce da paranoises malo :)
 
ps.

Pogotovo ako su ti sva jezgra po nekoliko sati pod 100% stresom , najcesce igre ili render cak i u takvim situacijama sve temperature ispod 65-75C (5 stepeni + - u avisnosti od modela) isto mogu da se smatraju normalnim, dok je tebi kako kazes u idle-u 28-30, a youtube (YT takodje trazi odredjeno proc. opterecenje) 40c .. pa tesko da ces dobiti manje, moguce da paranoises malo :)

Ok, hvala.
Mozda.
Cini mi se da mi je ranije temperatura CPU uglavnom bila ista kao i GPU odnosno tek za par stepeni visa od MB.
Mozda mi se samo cini.
Videcemo kako se racunar dalje ponasa, instalirao sam AVAST PREMIUM 2018 i pustio FULL SCAN,nije nasao nista.
Sada sam isntalirao ADAWARE PRO i trenutno je u FULL SCAN modu, videcemo da li ce on naci nesto.
 
Pa to su ti sasvim normalne temperature, pogotovo ako imas stock cooler ja mislim da je to idealno.

Zaboravio sam sta bese na engleskom znaci STOCK?.
A da, STOCK je BERZA ili tako nesto.
Ne znam kakvi su to kuleri ali ja koristim originalni COOLER koji sam dobio uz procesor.
Procesor je proizveden Oktobra 2011.godine, AMD APU 3870 BLACK EDITION sa 4 jezgra i integrisanom grafikom.
Svi TEST programi i windows ga uredno detektuju kao takvog.
CPU-Z,HWMONITOR,SYSTEM u WINDOWSu itd...
Mozda mu i vek istice, to je skoro 7 godina vec.
Igram cesto video igre, u poslednje vreme najnovije veoma zahtevne tipa:
PES 2018,
2019 DEMO,
TOTAL WAR ROMA 2,
TOTAL WAR ATILLA,
COMPANY OF HEROES 1 i 2,
FIFA 15,...

Mozda su ga igre iscrple pa mu je cvet mladosti odavno prosao i ulazi u trece doba polako.

- - - - - - - - - -

upao neki virus

ili kopac kriptovaluta

Propustio sam ga kroz AVAST 2018 PREMIUM, nije nasao nsita.
Sada je u ADAWARE PRO FULL SCAN modu, za sada nista, videcemo.

Ne znam kako da eliminisem kopace, da se diskonektujem sa net-a sigurno ali sta posle?.
 
Pa tzv. stock - fabricki , kuler koj si tako dobio sa konfiguracijom na to sam mislio/

Kazes instalirao si sistem ocekuj da ce ti mozda malo cpu biti topliji za koji stepen dan - dva, verujem da ce ti sistem u pozadini malo ucestalije instalirati update koji donosi .

Ne moze to da se iscrpi :lol: Mozda ako mu je prasina na propelerima popela temperaturu za 5 - 6 stepeni i to je to :lol: Eventualno pasta. Ali neces dobiti idle manje od 30 osim ako si u BIOS-u, ne moze klasicni kuler da ga drzi blizu sobne temperature :lol:
 
Poslednja izmena:
Pa tzv. stock - fabricki , kuler koj si tako dobio sa konfiguracijom na to sam mislio/

Kazes instalirao si sistem ocekuj da ce ti mozda malo cpu biti topliji za koji stepen dan - dva, verujem da ce ti sistem u pozadini malo ucestalije instalirati update koji donosi .

Ne moze to da se iscrpi :lol: Mozda ako mu je prasina na propelerima popela temperaturu za 5 - 6 stepeni i to je to :lol: Eventualno pasta. Ali neces dobiti idle manje od 30 osim ako si u BIOS-u, ne moze klasicni kuler da ga drzi blizu sobne temperature :lol:

Skoro sam popravljao caletov komp,koji je star preko 11 godina.
Nece da mu da sliku nikako i on me pozove.
Dodje, otvorim kuciste i odmah mi je bilo jasno sta je problem.
Kuler od procesora nije crn vec siv, od prasinske vune koja se nahvatala.
Pregrejao se procesor i zaludeo se.
Otvorim,skinem sve delove, prebrisem, produvam,prodzaram i evo ga radi kao nov.
Uradio sam to i sa mojim ali i dalje mi deluje isto.
Evo trenutno sam pustio neki stream na youtube, 240p, temperatura procesora 41 stepen.
Pustio sam stream da radi par sati i imam malo problema jer se zaglavio browser, nece da mi zatvori prozor.
Zatvorio ga je posle 6-7 sekundi.
Valjda je to normalno?.
Ne znam ni ja vise.
Ako pandrkne, neka pandrkne, nemam ni kinte kod sebe za nove komponente a ove sada ne vrede ne znam kakve novce pa da zalim puno.
Ma da bi mi trebao komp kako za zabavu tako i za faks, da citam materijal za ucenje u PDF formatu, da koristim youtube klipove kada mi treba da nesto razjasnim itd.

Ali OPET cu ti NAGLASTITI kao i u poruci gore.
OTVORENO mi je kuciste sa jedne strane, pa to mozda ometa senzore da prikazu pravu temperaturu.
 
Poslednja izmena:
Moja konfiguracija.

CPU:
AMD APU A8 3870, 4 jezgra x 3 Ghz, integrisana grafika ATI RADEON 6xxx
MB:
ASUS F1A75-V PRO
GPU:
ATI RADEON 6670, 1GB, DDR5
RAM:
6 Gb RAM, GEIL, gold edition

O cemu se radi.
Pre 2 dana
bio sam na internetu i celu noc skidao neke fajlove sa sumnjivih torrent sajtova.
Najednom je racunar poceo da radi jako tesko,
lampica od HDD se nije gasila a osetio sam da mu treba 2,3 minuta da otvori obican GOOGLE BROWSER itd.
Koristio sam neki FLASH da smestam neke podatke na njega sa interneta.

Instalirao sam HWMONITOR, program mi je prikazao da je temperatura mog procesora u tom trenutku bila oko 57 stepeni.
Temperatura ploce 29 stepeni a grafike 31 stepen.

Nakon 20 sati od tog trenutka,
instalirao sam nov sistem jer nisam vise mogao da koristim racunar pod onim uslovima.

HWMONITOR mi je odmah nakon instalacije prijavljivao da mi je temperatura procesora oko 28,29,30 stepeni,
isla je do 39,40 najvise kada upalim recimo neki strim uzivo na youtube itd.

Interesantno je da je za temperature pojedinacnih jezgara prijavljivao nekih 10,12 stepeni u stanju mirovanja,
kada god upalim nesto sto zahteva rad procesora one se popnu na po 27,28 stepeni itd.

Dok u gornjem delu za temperaturu celog procesora prijavljuje kao sto sam rekao od nekih 27,28 do 4x stepeni u zavisnosti da li procesor nesto radi.

Onda sam hteo podatke sa FLASHa koje sam skinuo te kriticne noci sa interneta
da koristim i pod sveze isntaliranim sistemom pa sam ubacio FLASH u USB i prekopirao ih na HDD.

I sada mi se teperatura procesora ponovo penje iznad 40 stepeni,
trenutno racunar samo skida neke WINDOWS UPDATEove i ne radim nista vise a temperatura procesora je 47 stepeni.
Ploce recimo 29 a grafike 33 stepena.

Lampica HDD se opet pali na prazno,
ne tako cesto kao te prve veceri ali primcujem da ucestalo treperi a nista ne radim na racunaru?.

Imam opet delimicno osecaj da racunar radi nesto teze nego pre svih tih dogadjaja.
Kada otvaram neke prozore, prvo kliknem pa prodje delic sekunde pa se otvori.
Pre ove sitvacije nikada nisam imao takav osecaj, uvek se prozor odmah otvori a da ja to ne osetim pod misem, ako me razumete itd...

Ne znam da li je to normalno za moju konfiguraciju da mi temperatura procesora 37-47 stepeni,
bude stalno za 10,15 stepeni visa od temperature ploce 23-33 stepena i grafike cak i kada CPU ne radi nsita.

KUCISTE mi je otvoreno sa jedne strane,
imam 2 dodatna omanja ventilatora u njemu.
Jedan od pozadi duva prema prednjoj strani a drugi sa otvorene strane kucista duva u visini procesora na maticnoj ploci?.

ne ynam odaklke ti to da tempertatre ploce i procesroa pa i graficke treba da budu ma i priblizno iste..? Kad u su pitanju komponenet koje se ne greju isto, nije im ista arhitektura, imaju drugacije funkcije, broj elemenata itd itd.Pritom 30 pa i 45'50 Stepeni nisu kriticne temperature.....Pusti lepo P95-Prime 95 ili Aida 64 pa onda ces videti jesu li kriticne temperature...Samo stavi neki program ya monitoring da PRATIS da ne bi otisle stvarno previsoko...
P.C. Evo kod mene na Rzyenu npr pod optercenjem 100 % SVIH jezgara dodje na 86 stpeni..Ali to je BLAGO OC komp i te temperature u realno m radu idu do 65 stepeni...I to ne cesto...Cesce je to oko 45-50 stepeni, u iddle-mirovanju ispod 40...
 
ne ynam odaklke ti to da tempertatre ploce i procesroa pa i graficke treba da budu ma i priblizno iste..? Kad u su pitanju komponenet koje se ne greju isto, nije im ista arhitektura, imaju drugacije funkcije, broj elemenata itd itd.Pritom 30 pa i 45'50 Stepeni nisu kriticne temperature.....Pusti lepo P95-Prime 95 ili Aida 64 pa onda ces videti jesu li kriticne temperature...Samo stavi neki program ya monitoring da PRATIS da ne bi otisle stvarno previsoko...
P.C. Evo kod mene na Rzyenu npr pod optercenjem 100 % SVIH jezgara dodje na 86 stpeni..Ali to je BLAGO OC komp i te temperature u realno m radu idu do 65 stepeni...I to ne cesto...Cesce je to oko 45-50 stepeni, u iddle-mirovanju ispod 40...

Ok,hvala,nisam bas zadovoljan kako mi radi komp u poslednjih nekoliko dana,nemam osecaj lakoce dok otvaram prozore i klikcem misem ali ipak radi.Moracu da se naviknem na ovakav rad a mozda se i sredi sam od sebe vremenom.
 
Iskljuci Windows Update na 30 dana. Verovatno ti to sad zeza ako si sitem obnavljao. Za*ebavao je mene sad pre neki dan. Nisam mogao prozore da zatvorim. Instaliraj program po imenu "Glary Utillities", tu ocisti sve sto mozes. Vidi u start-up sta ti se sve od procesa pokrece pri ukljucivanju. A sto se tog sporog otvaranja prozora tice, zakucavanja na prozoru i generalno usporenog rada, manja je verovatnoca da je to do procesora. Meni su takve probleme mahom zadavali hard diskovi koji su poceli da otezu papke :)
 
Iskljuci Windows Update na 30 dana. Verovatno ti to sad zeza ako si sitem obnavljao. Za*ebavao je mene sad pre neki dan. Nisam mogao prozore da zatvorim. Instaliraj program po imenu "Glary Utillities", tu ocisti sve sto mozes. Vidi u start-up sta ti se sve od procesa pokrece pri ukljucivanju. A sto se tog sporog otvaranja prozora tice, zakucavanja na prozoru i generalno usporenog rada, manja je verovatnoca da je to do procesora. Meni su takve probleme mahom zadavali hard diskovi koji su poceli da otezu papke :)

Uf HDD mi je jedina skoro potpuno nova komponenta, 2017. godiste. 1 TERABAJT, SEGATE.
Nije HDD, samo procesor naglo menja temperaturu prema HWMONITORu i BIOSu,sve ostale komponente,sta god radio, drze svoju temepraturu ispod 40 stepeni, vrlo cesto do 36,37 stepeni najvise.
Meni racunar radi sada, ne zaglavljuju se prozori, to samo ponekada. Ali jednostavno kada covek ima utisak da rad na racunaru nije vise kao pre, nemam osecaj lakoce pod rukama dok koristim misa, dok klikcem, dok kucam, sve nekako ide za nijansu ali uocljivu nijansu teze.
Cak i igre nekako rade teze, nije da seckaju ali imam dok drzim gamepad da nesto nije u redu.
Jutros sam osetio pomalo miris gorevine kada sam ustao iz kreveta, racunar mi je radio, zaboravio sam da mu podesim shutdown pre spavanja.
Mozda mi se i cini, sve,verovatno, jer temperatura procesora ide najvise do 60 stepeni ali mi s druge strane nesto smeta, sto mi celih 6,x godina kako imam ovaj komp nije smetalo.
Nervira me.
Moracu da ga prodam i skupim pare z aneki jeftini A4 racunar.
Sada sam gledao ima jeftinih ploca i A4 procesora, do 6-7 hiljada dinara.
 

Back
Top