Kupovna moc samoupravljaca za vreme SFRJ

Kako dostici tu neverovatnu kupovnu moc koju su imali samoupravljaci

  • Hitno klonirati Tita, mozda ova generacija ne bi imala koristi, ali bi imale sve buduce

  • Ujediniti se sa Rusijom

  • Pobiti poslodavce koji nude robovske uslove rada


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Није могао да буде гори никако ако се зна, на пример, колико је таквих просечних породица са просечним платама сазидало викендица без динара кредита!

Vrlo malo.Vikendice su bile privilegija privilegovanih.Komunizam je bio drustvo izrazenih nejednakosti,socijalne raslojenosti.Samo 0,9 % ,deviznih stedisa bili su vlasnici 30 % ukupne devizne stednje u SFRJ.Milioni stanovnika SFRJ su napustili tu tvorevinu u potrazi za pristojnim zivotom.
Nije ni cudno kakvu je sudbinu dozivela ta tvorevina.Kad je napadnuta 1991 niko nije hteo da je brani.
 
kupovna moć je bila takva da smo kafu donosili iz trsta i soluna, kupovali po trstu limenke i tvrdo pakovanje cigara pa to ponosno čuvali u svojim sobama, tehniku kupovali u klagenfurtu i minhenu, a čokolade u beču...o farmerkama, patikama i duksericama se već sve zna
možda to neko shvata kao slobodu, tito partija, crveni pasoši, ovo ono...ja sam to uvek shvatao kao bedu
 
Vrlo malo.Vikendice su bile privilegija privilegovanih.Komunizam je bio drustvo izrazenih nejednakosti,socijalne raslojenosti.Samo 0,9 % ,deviznih stedisa bili su vlasnici 30 % ukupne devizne stednje u SFRJ.Milioni stanovnika SFRJ su napustili tu tvorevinu u potrazi za pristojnim zivotom.
Nije ni cudno kakvu je sudbinu dozivela ta tvorevina.Kad je napadnuta 1991 niko nije hteo da je brani.


Знам човека из једне такве породице. Отац му био део система, радио у икс/ипсилон министарству, мајка домаћица. Деце комада 2.

Петособан стан, бесплатна летовања на Ванги и бриЈУнима, уштеђевина охохо. Викендице, аутомобили...

И сад смо сви били у тој ситуацији....
 
Poslednja izmena:
Vrlo malo.Vikendice su bile privilegija privilegovanih.(...)
Није истина, лажеш. Обичне, просечне породице су зидале викендице ако су уштеделе на другој страни на пример ако су им деца ишла са школом на летовање (читај: бесплатно) док су се они на плацу бавили зидањем. Грађевински материјал је био домаће производње, јефтин а квалитетан (по ЈУС-у).
Мноооги су у овој и прошлој деценији деци обезбедили станове тако што су се преселили у викендице које су седамдесетих и осамдесетих у предграђу сазидали и које су сада мало реновирали да би живели стално у њима.

- - - - - - - - - -

kupovna moć je bila takva da smo kafu donosili iz trsta i soluna, kupovali po trstu limenke i tvrdo pakovanje cigara pa to ponosno čuvali u svojim sobama, tehniku kupovali u klagenfurtu i minhenu, a čokolade u beču...o farmerkama, patikama i duksericama se već sve zna
možda to neko shvata kao slobodu, tito partija, crveni pasoši, ovo ono...ja sam to uvek shvatao kao bedu
Кафа се доносила из Италије и Аустрије само годину-две у време мера штедње, но и то говори о куповној моћи обичног света у СФРЈ. Нека иду сада радници из Србије у Трст и Грац да купују тако свашта нешто.
За тридесет година ће се и за данашња одушевљавања са новим моделом мобилног телефона рећи " јао која је то била беда".. Зато су све овакве дискусије ГЛУПЕ.
Глупо је упоређивати шта је онда било "хит", а шта је данас, јер се цео свет изменио до непрепознатљивости.
 
Poslednja izmena:
Kako je bilo posle 1985. godine?

Другу половину осамдесетих је обележио бум мале привреде. Па су тако неки сналажљивији приватници дочекали реформе Савезне владе Анте Марковића са већ озбиљним капиталом.
 
Kako je bilo posle 1985. godine?

Evo celog grafika kao sto vidimo prosek je trocifrena inflacija

sfrj raj.png


- - - - - - - - - -

Za tadasnju platu mogao si da uzmes 2000 jaja. Bajo moj sta je produktivnost.
 
Око 20 000 немачких марака је тада коштало куповина плаца + изградња викендице од 100 квадрата у околини Београда.

Под условом да знаш који ће ти та кућерина у сред ничега.

- - - - - - - - - -

Сељачка посла.
 
Десетине хиљада њих само на територији Београда.

E, onda da se vratimo na prosek.

Vikendicu je imao brat moga dede (Beograd) i brat moje babe (Kragujevac)

Brat mog dede je bio kontrolor leta na aerodromu Beograd, prva generacija školovana u Londonu tamo 60-te.

Brat moje babe je bio inženjer u fabrici oružja.

Obojica vojna lica.

Prosek? Teško.

Ono što je bilo kod mene je da je jedan mali broj ljudi sagradio kuće na crnogorskom primorju, i to mahom u tadašnjim potpunim vukohebinama kao što su Sutomore, Šušanj, Dobre Vode, pa prema Ulcinju.

Zbog pomoći Crnoj Gori posle zemljotresa, delili su se placevi za džabe, samo da se dođe. I, gradilo se na kredit, nije tačno da je bilo bez kredita.

Samo je kredite pojela inflacija 80-tih.
 
Није било де јуре бесплатно али је било као да сада платиш рецимо 500 динара за 15 дана мора детету.

У нашој ОШ је то било само до петог и ишло се на Јакљан или у Ђеновиће. Авионом. И није било бесплатно, да л' си нормалан.
 
E, onda da se vratimo na prosek.

Vikendicu je imao brat moga dede (Beograd) i brat moje babe (Kragujevac)

Brat mog dede je bio kontrolor leta na aerodromu Beograd, prva generacija školovana u Londonu tamo 60-te.

Brat moje babe je bio inženjer u fabrici oružja.

Obojica vojna lica.

Prosek? Teško.

Ono što je bilo kod mene je da je jedan mali broj ljudi sagradio kuće na crnogorskom primorju, i to mahom u tadašnjim potpunim vukohebinama kao što su Sutomore, Šušanj, Dobre Vode, pa prema Ulcinju.

Zbog pomoći Crnoj Gori posle zemljotresa, delili su se placevi za džabe, samo da se dođe. I, gradilo se na kredit, nije tačno da je bilo bez kredita.

Samo je kredite pojela inflacija 80-tih.

Па добро ето да ти буде лакше социјални случајеви, неквалификовани радници, алкохоличари и кафанци са малом платом нису могли да зидају викендице.
 
Па добро ето да ти буде лакше социјални случајеви, неквалификовани радници, алкохоличари и кафанци нису могли да зидају викендице.

Što će reći, jedno 98% stanovništva.

Divno si se poshrao na generacije samoupravljača...:hahaha:
 

Back
Top