Mere za smanjenje nezaposlenosti ili podsticaj za brže pražnjenje PIO fonda?

Flora H

Obećava
Poruka
70
Pre par godina dozvoljen je odlazak u starosnu penziju "prevremeno", da bi se podstaklo oslobađanje radnih mesta i smanjenje nezaposlenosti. Tim "prevremenim starosnim penzionerima", koji svakako odlaze na dobrovoljnoj osnovi (a ne po osnovu ispunjenosti kriterijuma za penziju), sama penzija se umanjuje za nedostajeće godine staža. Sve je to ok.

Prijavila sam se na konkurs za radno mesto gde je predhodna radnica otišla u takvu penziju (isplaćena joj je otpremnina, prima penziju oko 300 eur). Kada sam počela da radim, ona se prijavila u istoj firmi na pola radnog vremena, a zatim je meni otkazan ugovor o radu (u okviru roka za probni rad) a nju su, ovaj put kao penzionerku, vratili na staro radno mesto (sada moje bivše radno mesto). Sada sam ja nezaposlena, a ona prima i penziju i platu (na koju se ne plaćaju svi doprinosi). Da li je to ok? Imam li osnova da tužim poslodavca? Može li ona, kao prevremeni penzioner, da se vrati na posao, pa da istovremeno prima i penziju i platu, dok neko ko je radno sposoban i u top formi za posao, sedi na birou?

Ako gledam matematički:
- Da ja radim, na moju platu bi poslodavac uplaćivao državi sve doprinose, a država bi penzionerki isplaćivala penziju.
- Kad penzionerka radi, na njenu platu poslodavac uplaćuje državi samo deo doprinosa, a država penzionerki isplaćuje penziju.

Ukratko, ovo nije mera za podsticanje zapošljavanja i smanjenja deficita u budžetu države, nego mera za degradaciju i podsticanje nezapošljavanja radno sposobnog stanovništva, kao i podsticanje ubrzanog trošenja budžeta države.

Šta vi mislite?
 
Poslednja izmena:
Pre par godina dozvoljen je odlazak u starosnu penziju "prevremeno", da bi se podstaklo oslobađanje radnih mesta i smanjenje nezaposlenosti. Tim "prevremenim starosnim penzionerima", koji svakako odlaze na dobrovoljnoj osnovi (a ne po osnovu ispunjenosti kriterijuma za penziju), sama penzija se umanjuje za nedostajeće godine staža. Sve je to ok.

Prijavila sam se na konkurs za radno mesto gde je predhodna radnica otišla u takvu penziju (isplaćena joj je otpremnina, prima penziju oko 300 eur). Kada sam počela da radim, ona se prijavila u istoj firmi na pola radnog vremena, a zatim je meni otkazan ugovor o radu (u okviru roka za probni rad) a nju su, ovaj put kao penzionerku, vratili na staro radno mesto (sada moje bivše radno mesto). Sada sam ja nezaposlena, a ona prima i penziju i platu (na koju se ne plaćaju svi doprinosi). Da li je to ok? Imam li osnova da tužim poslodavca? Može li ona, kao prevremeni penzioner, da se vrati na posao, pa da istovremeno prima i penziju i platu, dok neko ko je radno sposoban i u top formi za posao, sedi na birou?

Ako gledam matematički:
- Da ja radim, na moju platu bi poslodavac uplaćivao državi sve doprinose, a država bi penzionerki isplaćivala penziju.
- Kad penzionerka radi, na njenu platu poslodavac uplaćuje državi samo deo doprinosa, a država penzionerki isplaćuje penziju.

Ukratko, ovo nije mera za podsticanje zapošljavanja i smanjenja deficita u budžetu države, nego mera za degradaciju i podsticanje nezapošljavanja radno sposobnog stanovništva, kao i podsticanje ubrzanog trošenja budžeta države.

Šta vi mislite?

sta tu ima da se proca-bezobrazluk!Sto je doticna koji moj uopste odlazila u openziju ako vec misli da moze da radi..?Nego ovako-poslodavac ima duplo manje troskova, njoj super-dobija full penziju i plate, pola ili koliko...?a nas radno sposobne-u ovom slucaju ko shisha-mi smo kolateralna steta!
 
Pre par godina dozvoljen je odlazak u starosnu penziju "prevremeno", da bi se podstaklo oslobađanje radnih mesta i smanjenje nezaposlenosti. Tim "prevremenim starosnim penzionerima", koji svakako odlaze na dobrovoljnoj osnovi (a ne po osnovu ispunjenosti kriterijuma za penziju), sama penzija se umanjuje za nedostajeće godine staža. Sve je to ok.

Prijavila sam se na konkurs za radno mesto gde je predhodna radnica otišla u takvu penziju (isplaćena joj je otpremnina, prima penziju oko 300 eur). Kada sam počela da radim, ona se prijavila u istoj firmi na pola radnog vremena, a zatim je meni otkazan ugovor o radu (u okviru roka za probni rad) a nju su, ovaj put kao penzionerku, vratili na staro radno mesto (sada moje bivše radno mesto). Sada sam ja nezaposlena, a ona prima i penziju i platu (na koju se ne plaćaju svi doprinosi). Da li je to ok? Imam li osnova da tužim poslodavca? Može li ona, kao prevremeni penzioner, da se vrati na posao, pa da istovremeno prima i penziju i platu, dok neko ko je radno sposoban i u top formi za posao, sedi na birou?

Ako gledam matematički:
- Da ja radim, na moju platu bi poslodavac uplaćivao državi sve doprinose, a država bi penzionerki isplaćivala penziju.
- Kad penzionerka radi, na njenu platu poslodavac uplaćuje državi samo deo doprinosa, a država penzionerki isplaćuje penziju.

Ukratko, ovo nije mera za podsticanje zapošljavanja i smanjenja deficita u budžetu države, nego mera za degradaciju i podsticanje nezapošljavanja radno sposobnog stanovništva, kao i podsticanje ubrzanog trošenja budžeta države.

Šta vi mislite?

Nepravedno je u svakom slucaju.
Ne znam da li moze inspekcija da ti pomogne tj. da li je zakon na tvojoj strani u ovom slucaju.
 
Malo drugacija prica je ....

Rese politicari da zaposle nezaposlene, pa se dogovore da zaposle radnike zelenila u gradskom zelenilu i tehnicare u opstini ...
Pri tome im odrede platu prema radnim satima , pa to dodje minimalac minimalaca, , ali su zaposlili vise ljudi....koji treba da rade za 10.000 dinara..

Kad se izvuce iz konteksta politicari su jako humani ljudi....
 
Nepravedno je u svakom slucaju.
Ne znam da li moze inspekcija da ti pomogne tj. da li je zakon na tvojoj strani u ovom slucaju.

Нема ту шта инспекција да тражи.

Пензионер ако је здрав и прав може да ради и да доприноси друштву. Пензију је зарадила, као и други, па је прима. А ради и корисна је и себи и другима. Послодавцу је у интересу да она ради, јер има мање трошкове рада.
 
Нема ту шта инспекција да тражи.

Пензионер ако је здрав и прав може да ради и да доприноси друштву. Пензију је зарадила, као и други, па је прима. А ради и корисна је и себи и другима. Послодавцу је у интересу да она ради, јер има мање трошкове рада.

Ok mi je to ako radnik ode u starosnu penziju, pa ako je neki bitan stručnjak ili ima svoju firmu, da radi. Međutim, ako ode u "prevremenu" penziju (onu gde nedostaje par godina staža), da bi se stavio na trošak državi (za penziju) a istovremeno nastavi da radi i prima platu (na koju se ne plaćaju svi doprinosi - dakle manje u državnom budžetu), kakav je to podsticaj za zapošljavanje?! Ukratko, vremenom će poslodavci primati u radni odnos isključivo penzionere, da bi uštedeli na doprinosima (penzionerski bruto je manji od bruta redovnog radnika). Po toj logici, svi koji nisu u penziji neće moći da nađu posao. To je suludo, glupo i štetno! Treba doneti zakon po kojem kad se neko izjasni da hoće u tu prevremenu penziju - NE MOŽE DA RADI VIŠE. Ukratko, radni odnos da se omogući samo penzionerima koji su otišli u redovnu penziju uz ispunjenje kompletnih uslova, a i tada samo uz odobrenje neke državne kontrole (npr. ima svoju firmu ili je neki vrhunski stručnjak koji bi mogao da radi u smislu prenošenja svog znanja na mlađe kolege - uobičajeno u hirurgiji, i sl.), ali ostali NE.
 

Back
Top