PROCESOR i7 ili Rysen7 ili ipak i3

master11

Početnik
Poruka
32
Kupujem nov desktop. Potreban mi je za 3D modelovanje, render i sl. Bio sam u dilemi kod izbora procesora između:

Intel i7-8700; 3,2GHz, 6 Cores, 12 Threads, L3 - 12 MB, 8th Generation, socket 1151 ili

AMD Rysen7 1700X; 3,4GHz, 8 Cores, 16 Threads, L2 - 4MB, L3 - 16 MB

Oba koštaju po oko 40.000 din.
I kada sam se, ipak (uz grafiku GeForce GTX 1050Ti, 4GB), opredelio za AMD, jer se navodno pokazao odličan za ovo što meni treba, a uz njega ide i jeftinija ploča, neko mi preporuči ovaj procesor:

Intel i3-8350K; 4GHz, 4 Cores, 4 Threads, L2 - 4x256KB, L3 - 8MB, 8th Generation, socket 1151
Ista je generacija kao i7, košta duplo manje, radi na većoj frekvenci, ali ima manje jezgara i ima manji keš. Kako ove komponente procesora utiču na brzinu rada računara, i da li bih mnogo izgubio kupivši i3? Pokušavam da ih uporedim po kriterijumu cena/brzina i kvalitet. Ako bi mi bio dovoljno dobar i3, ostalo bi para za više rama (16GB).
 
Kupujem nov desktop. Potreban mi je za 3D modelovanje, render i sl. Bio sam u dilemi kod izbora procesora između:

Intel i7-8700; 3,2GHz, 6 Cores, 12 Threads, L3 - 12 MB, 8th Generation, socket 1151 ili

AMD Rysen7 1700X; 3,4GHz, 8 Cores, 16 Threads, L2 - 4MB, L3 - 16 MB

Oba koštaju po oko 40.000 din.
I kada sam se, ipak (uz grafiku GeForce GTX 1050Ti, 4GB), opredelio za AMD, jer se navodno pokazao odličan za ovo što meni treba, a uz njega ide i jeftinija ploča, neko mi preporuči ovaj procesor:

Intel i3-8350K; 4GHz, 4 Cores, 4 Threads, L2 - 4x256KB, L3 - 8MB, 8th Generation, socket 1151
Ista je generacija kao i7, košta duplo manje, radi na većoj frekvenci, ali ima manje jezgara i ima manji keš. Kako ove komponente procesora utiču na brzinu rada računara, i da li bih mnogo izgubio kupivši i3? Pokušavam da ih uporedim po kriterijumu cena/brzina i kvalitet. Ako bi mi bio dovoljno dobar i3, ostalo bi para za više rama (16GB).

ma kako uopste mozes i da poredis-konkretno za video rendering i sl. -i 3 sa i 7...?Nebo i zemlja..!Ajde sa Ryzenom i nekako ali sa i3...nije realno...Takodje tu i graficka dosta igra ulogu i ta 1050 Ti je neki minimum, mozda cak i nije dovoljna...(zavisi sta ocekujes naravno)za konkretnu namenu naravno
 
i3 je naravno totalno nerealan za to što tebi treba, a razlika između ryzen 5 i 7, kao Intel i5 i i7 je isključivo u brzini obrade. Ukoliko ne zarađuješ neke velike pare sa tim ja bih na tvom mestu išao na ryzen 5 opciju sa nekom dobro pločom na koju ćeš kasnije moći da ubaciš i Ryzen 7 ukoliko budeš imao potrbu za njim.
Grafika ti je kao što je Ghost in the shell rekao minimum i jedino ima smisla u kombinaciji sa Ryzen 5 ili i5 procesorom.
 
Ја купио рајзен 1700х и круциал ддр4 меморију на 3000 да би се испоставило да рајзен процесори имају проблема са меморијом и да на вишем такту од 2400 ретко која меморија ради у дуал каналу.
Тако да ми сада ради на сингл каналу на 3000 јер у дуал каналу хоће да проради само на 2100. са слабијим резултатим него у сингл. Постоји листа подржаних модула али кажу да чак и модули са листе знају да праве проблеме.
Дакле или купити већ склопљену конфигурацију на којој све ради или покушати сам да склопиш па да имаш невиђених проблема.
 
Po čemu si zakljucio da je i5 8400 bolji od ryzen 5 1600 procesora?6c 6t 2.8 protiv 6c 12t 3.2

Ne mora da znaci da je bolji ali I7 jeste sigurno!Opet, zavisi u CEMU? Single core performance -i dalje je Intel bolji...Totalno nebitno broj jezgara..Ryzen ima tj IMACE prednost kod programa koje znaju da iskoriste vise jezgara, kod multi-taskinga..itd. Ja razmisljam o novoj konfiguraciji i opasno mi se svidja I7 8700 K! ^ jezgara, dobra integrisana grafika.....I da istina je sto covek gore rece-AMD a tesko kojeg mozes naterati da memorije rade na 3-3, 2 Ghz...Samo odredjene i odredjene maticne ploce...Dok kod Intela je druga pesma...
 
1600 ima max turbo 3.6 a 8400 ima 3.8 kad rade svih 6 kora. No nebitno. Ryzen parira Haswell-u a ovo je Coffee Lake. Treba videti sad za mesec dana kad izadje Ryzen-2. Tad ce verovatno jos pasti cene procesora....

Vidi ta prica"pasce cene"moze biti vrlo...diskutabilna :)
To su mi pricali pola godine pre izlaska Ryzena evo proslo je od tada skoro godinu, cene su TEK MALO pale...a RAM memorija skocila!! Imam ponudu od pre godinu i nesto-DDR 4 RAM na 3000Mhz za 100 evra , 16 Gb!Sad to kosta-180 i vise..!A graficke koje su onda bile oko 270 sad su 360...pa Ti vidi dali se cekanje isplati...No sve zavisi naravno...
 
RAM i grafika je skocila drasticno, ali cene procesora su znacajno pale. Pazi pucam na 7800X koji je kostao kad se pojavio 50k dinara a sad moze da se nadje i za 41 ;)
Posto izlazi Ryzen2 pretpostavka je da ce intel reagovati sa cenama a i Ryzen-u 1 ce voerovatno vrednost da padne. E sad memorija i grafika, bah, sta da se radi...
 
A da se kupuje u etapama i da jedna elektronika ceka na pad cene druge , to bi tek bilo "pametno"...

Vidi ovako-mozda sma vec napisao-pre oko godinu dana bila je neka varijanta i kao "sacekaj, Ryzen, ovo-ono..">epliog-godinu dana kasnije-cena RAMA skocila, graficke kartice-skocila cena, Ryzen-nista spktakularno mu nije pala cena...Tako da cekati...prodje zivot ok ti doeckas... :) kad imam pare i TREBA mi-ONDa kupujem...
 

Back
Top