menjati ljude?

gost 88651

Iskusan
Banovan
Poruka
6.081
mislim da nekog možeš menjati samo ako ima volju za promenom, i ako želi, spreman je da te sasluša.

šta vi mislite?

treba li uopšte pokušavati, s obzirom da smo možda svi mi ljudi subjektivni itd.?
 
Je l' to uopšte moguće? Misliš da se može promeniti osoba od 25 ili 30 godina? Možeš eventualno adolescenta da nabubaš nekim pričama, ali će posle puberteta i on da se vrati na ono što misli. Ljude je nemoguće promeniti. Lepo se kaže: ''Ko te jednom izda, izdaće te opet''.
 
Mislim da čovek može da se promeni, sam. Iskustva nas menjaju - stvari koje čitamo, gledamo, prijateljstva, ljubavni odnosi... Ali ne možeš nekoga da nateraš da se promeni, čovek se menja sam, tako što reaguje (ili ne reaguje) na impulse... e, sad, verovatno reaguje na impulse koji ipak dodiruju nešto što već postoji u čoveku... tako da verovatno može da se modifikuje, dopuni, izmeni, ali ne može da postane neko drugi.
Ja se nikad nisam zanosila pokušajima da menjam nekoga, ne osećam se pozvano, a i dosadno je. Neka svako menja i oplemenjuje sebe... ako kapira šta mu fali.
 
A šta ako želi da bude sličan / slična tebi?
Mene pitaš? Neko želi da bude kao ja, i kaže mi to? Bila bih veoma skeptična : ) ali i dalje ne vidim kakve veze to ima sa mnom. Mislim, ako smo bliski, družimo se, provodimo vreme zajedno, naravno da utičemo jedno na drugo, kroz zajedničke dogodovštine, dijalog itd. ... ali da ja nekoga učim kako da bude kao ja, da ga oblikujem po sebi, to je nekako pogrešno, i pravo da ti kažem neprirodno, a i antipatično...
 
Mene pitaš? Neko želi da bude kao ja, i kaže mi to? Bila bih veoma skeptična : ) ali i dalje ne vidim kakve veze to ima sa mnom. Mislim, ako smo bliski, družimo se, provodimo vreme zajedno, naravno da utičemo jedno na drugo, kroz zajedničke dogodovštine, dijalog itd. ... ali da ja nekoga učim kako da bude kao ja, da ga oblikujem po sebi, to je nekako pogrešno, i pravo da ti kažem neprirodno, a i antipatično...

Moguće...
 
Jako je teško to uraditi, a i ne može sa svima. Jedino sa onima, kao što kažeš, koji imaju jaku želju i volju. A kod većine ne vredi ni pokušavati.
 
mislim da nekog možeš menjati samo ako ima volju za promenom, i ako želi, spreman je da te sasluša.

šta vi mislite?

treba li uopšte pokušavati, s obzirom da smo možda svi mi ljudi subjektivni itd.?

Čoveku ne možeš pomoći ako on to sam ne želi. Isto je i sa menjanjem. Tako da se slažem sa tobom.
 
mislim da nekog možeš menjati samo ako ima volju za promenom, i ako želi, spreman je da te sasluša.

šta vi mislite?

treba li uopšte pokušavati, s obzirom da smo možda svi mi ljudi subjektivni itd.?

mislim da nakon toliko otvorenih tema sa tvoje strane chovek moze od tebe da ochekuje makar neshto normalno formulisano kakvog god sadrzaja da je, a ovaj tvoj post to sigurno nije, tako da moram sama naci neki smisao u ovom shto si nabacao da bih ostavila neki komentar uopshte...

otprilike kad se misli da si nekog promenio, odnosno da se taj neko promenio zbog tebe ili pod tvojim uticajem, istina je da se taj neko promenio prvenstveno zbog sebe, bilo da je to za njegovo dobro, u njegovom interesu, ili iz prostog razloga da bi bio s tobom, da bi te zadrzao...
 
mislim da nekog možeš menjati samo ako ima volju za promenom, i ako želi, spreman je da te sasluša.

šta vi mislite?

treba li uopšte pokušavati, s obzirom da smo možda svi mi ljudi subjektivni itd.?

možeš promijeniti ljude kako ne možeš, doduše na neke situacije i u nekim okolnostima će uraditi po starom, ali daju se ukrotiti da manipulacijama
 
mislim da nekog možeš menjati samo ako ima volju za promenom, i ako želi, spreman je da te sasluša.

šta vi mislite?

treba li uopšte pokušavati, s obzirom da smo možda svi mi ljudi subjektivni itd.?

Osoba je takva kakva je i ne moze se menjati.Ako nesto treba popravljati/resavati/drzati pod kontrolom to rade strucna lica - psihoeterapeut/psiholog/psihijatar/neuropsihijatar u zavisnosti od tezine problema koje ima osoba.
 
mislim da nekog možeš menjati samo ako ima volju za promenom, i ako želi, spreman je da te sasluša.

šta vi mislite?

treba li uopšte pokušavati, s obzirom da smo možda svi mi ljudi subjektivni itd.?

Odrasle ljude,jakog ega i ukorenjenog superega,nemoj ni pokušavati menjati...Sizifov posao pun trauma obostrano,a efekta nigde!
Do pete godine šta si uradio-uradio si...
Nešto i u adolescenciji narav može malo da se koriguje,ali nikako na silu jer se javljaju kontraefekti obzirom na intenzivnu individuaciju u tom
periodu života (oslobođenje Edipa tj.Elektre po Frojdu)...
 

Back
Top