najzad novosti u skolstvu

sasasta

Buduća legenda
Poruka
33.998
nove promene zvuce zanimljivo

https://www.krstarica.com/vesti/srb...m_medium=text_link&utm_campaign=banner_header

dobro je potencirati razmisljanje a ne bubanje

moze bit idobro i ovo uopsteno znanje u petom

ali bi onda sestom trebalo olaksati pa dati mogucnost onome koga ne interesuje biologija ( neki drugi od tih opstih predmeta) da nema biologiju

osnovno je naucio , ne zanima ga , nije nadaren za to

bolje da se vise posveti onome sto ga vise interesuje
 
Tako je ovde, u Nemackoj, deca su veoma usko specijalizovana. Verovatno je to dobro, i verovatno covecanstvo ide u tom pravcu, ali meni, licno, to smeta - volim sirinu u obrazovanju.
Volim kada sa nekim mogu da pricam i o astronomiji i o biologiji, i o psihologiji, ko bar ima ta znanja na nasem gimnazijalskom nivou.

Moja firma ovde, ucestvuje u dualnom obrazovanju, i trenutno sam strucni mentor dvojici momaka iz neke skole, koja je pandam nasoj visoj skoli (momci imaju po 20 godina).
Zaprepascen sam kako im je usko obrazovanje, i to ne samo opste obrazovanje, vec su i u svojoj struci, za koju se skoluju, jako usko fokusirani.
I ne svidja mi se to, jer nikome od tih klinaca, osim ukoliko ne krenu sada u sirinu da se edukuju, ne bih smeo da prepustim neku lidersku poziciju kasnije.

Opet, to je moj licni stav, sto ne znaci da je ispravan.
 
slazem se da treba imati neku sirinu

ali je to kod nas bilo presiroko

a kad je nesto presiroko izgubi se fokus

suziti na pola , imace se sirina ali se poboljsava fokus

za osnovne skole

srednje jos vise fokusirati

izbaciti likovno , muzicko iz recimo tehnickih skola- cemu to
 
Ja sam pre za varijantu da se sadasnji predmeti izmene, da se uce drugacije, ne tako sto se bubaju knjige, vec da se potencira samostalan rad i istrazivanje.

Recimo, knjizevnost: zasto citati to i to delo, zar nije bolje citati tog i tog pisca, pa onda, neka deca sama odluce sta ce?
Ili biologija: neka se deca odluce za oblasti koje ih interesuju, mozda neko vise voli biljni, neko zivotinjski svet, neko antropologiju.......
A matematika, od srednje skole pa na dalje, da bude prilagodjena konkretnoj struci za koju se deca skoluju, a ne da, recimo, elektrotehnicka skola i gimnazija imaju identicnu matematiku (isto vazi i za fiziku).

A muzicko i likovno treba da budu prilagodjeni savremenom dobu. Zasto se iz muzickog ne bi izucavao rock, metal, i drugi noviji pravci u muzici? Zasto se iz likovnog ne bi izucavala primena na kompjuteru (crtanje u photoshop-u, na primer, ili uvod u vektorsku grafiku....)?

Meni se svidja ta sirina koja sada postoji, i uopste ne smatram da je presiroko, vec da je samo zastarelo, i da treba prilagoditi trenutnom vremenu u kojem zivimo.
 
nove promene zvuce zanimljivo

https://www.krstarica.com/vesti/srb...m_medium=text_link&utm_campaign=banner_header

dobro je potencirati razmisljanje a ne bubanje

moze bit idobro i ovo uopsteno znanje u petom

ali bi onda sestom trebalo olaksati pa dati mogucnost onome koga ne interesuje biologija ( neki drugi od tih opstih predmeta) da nema biologiju

osnovno je naucio , ne zanima ga , nije nadaren za to

bolje da se vise posveti onome sto ga vise interesuje

Pozdravljam ovakve reforme, mada znam iz iskustva da mi na kraju sve useremo.

- - - - - - - - - -

Tako je ovde, u Nemackoj, deca su veoma usko specijalizovana. Verovatno je to dobro, i verovatno covecanstvo ide u tom pravcu, ali meni, licno, to smeta - volim sirinu u obrazovanju.
Volim kada sa nekim mogu da pricam i o astronomiji i o biologiji, i o psihologiji, ko bar ima ta znanja na nasem gimnazijalskom nivou.

Moja firma ovde, ucestvuje u dualnom obrazovanju, i trenutno sam strucni mentor dvojici momaka iz neke skole, koja je pandam nasoj visoj skoli (momci imaju po 20 godina).
Zaprepascen sam kako im je usko obrazovanje, i to ne samo opste obrazovanje, vec su i u svojoj struci, za koju se skoluju, jako usko fokusirani.
I ne svidja mi se to, jer nikome od tih klinaca, osim ukoliko ne krenu sada u sirinu da se edukuju, ne bih smeo da prepustim neku lidersku poziciju kasnije.

Opet, to je moj licni stav, sto ne znaci da je ispravan.

Slazem se sa sirinom obrazovanja, ali za uzrast od prvog do osmog razreda ne treba insistirati.
 
40c5eef8199f9f95869a6320e7d40731.jpg
 
Tako je ovde, u Nemackoj, deca su veoma usko specijalizovana. Verovatno je to dobro, i verovatno covecanstvo ide u tom pravcu, ali meni, licno, to smeta - volim sirinu u obrazovanju.
Volim kada sa nekim mogu da pricam i o astronomiji i o biologiji, i o psihologiji, ko bar ima ta znanja na nasem gimnazijalskom nivou.

Moja firma ovde, ucestvuje u dualnom obrazovanju, i trenutno sam strucni mentor dvojici momaka iz neke skole, koja je pandam nasoj visoj skoli (momci imaju po 20 godina).
Zaprepascen sam kako im je usko obrazovanje, i to ne samo opste obrazovanje, vec su i u svojoj struci, za koju se skoluju, jako usko fokusirani.
I ne svidja mi se to, jer nikome od tih klinaca, osim ukoliko ne krenu sada u sirinu da se edukuju, ne bih smeo da prepustim neku lidersku poziciju kasnije.

Opet, to je moj licni stav, sto ne znaci da je ispravan.

Slazem se sa ovim sto si napisao, ali mislim da to dosta i od struke zavisi. Za medicinsku struku mi je logicna uska specijalizacija, jer postoji lekar opste prakse, a sa druge strane nije isto ako treba operisati mozak ili srce.

U principu deca bi trebala imati jedan odredjn deo opstih predmeta i ostalo da biraju - pogotovo kada je rec o srednjoj skoli, jer tu vec dolazi do profilisanja.
 
evo nekih primera

GOMCAM 2017-12-28_13-01-40.jpg
medicinska sestra - tehnicar
ne treba istorija, fizika, geografija,verska(gradjansko) ,

osnovno je nauceno u osnovnoj skoli, a u osnovnoj se uci dosta toga

matematika im ne treba toliko , osnovna obradjuje i vise nego sto treba
 
gimnazija , jezicki i matematicki

GOMCAM 2017-12-28_13-02-34.jpg



sta ce jezickom hemija , fizika , biologija , muzicko , likovno

ili matematicarima biologija , hemija ,latinski,geografija ,likovno , muzicko

ko crta , prevazisao je ono sto se uci u skoli tad

ko svira vec ide i u muzicku


neko treba to ozbiljno da analizira i da izbaci nepotrebno ,

iz svakog srednjeskolskog profila

- - - - - - - - - -

polazim od sebe

nikad nisam znao hemiju , ucio sam je vise nego sto treba

a bolje da sam to vreme proveo produbljujuci znanje iz neke druge oblasti

a hemiju ne znam ni sad , tako da je to vreme apolutno besmisleno utroseno
 

Back
Top