Ime Božije

JAHVE - H3068

H3068 יהוה yehôvâh yeh-ho-vaw'
From H1961; (the) self Existent or eternal; Jehovah, Jewish national name of God: - Jehovah, the Lord. Compare H3050, H3069.

Od H1961; () samouprave postoji ili vječni; Jahve, Židovska nacionalna ime Boga: - Gospode, Gospode. Usporedite H3050, H3069.

U 5524 stiha, 6521 puta u SZ

Mislim da bi ti se najbolje uklapalo: JuHu- Hashish
 
pa jel svetiti ime stalno govoriti ime?
a ono ne govoriti ime uzalud?
mislis ustvari da nije uzalud,jer svedocis ime?
a kome svedocis kad su svi culi ime?
kao da sebi svedocis ili kao da ste posebni i bolji sto pominjete ime?
bogu su svi gresni i isti,pitanje je kakva si sebi,ako si prihvatila nesto
sebi si bolja,i to opet po milosti,a ne zaslugom
nemoj se ljutis:D
 
Poslednja izmena:
pa jel svetiti ime stalno govoriti ime?
a ono ne govoriti ime uzalud?
mislis ustvari da nije uzalud,jer svedocis ime?
a kome svedocis kad su svi culi ime?
kao da sebi svedocis ili kao da ste posebni i bolji sto pominjete ime?
bogu su svi gresni i isti,pitanje je kakva si sebi,ako si prihvatila nesto
sebi si bolja,i to opet po milosti,a ne zaslugom
nemoj se ljutis:D

kako ces svetiti ime koje ne koristis? :)
Samo ime Boga govori o njemu kakav je.
Kao neko koji prouzrokuje da sve svoje namere izvrsi.
 
ne znam kako svetiti,mozda ne prljati
mada opet mi ne prljamo boga,nego on pere nas ljubavlju
ne znam stvarno kako svetiti,mozda ne upotrebljavati za svasta,da nam ne postane nebitno ime a i ljubav
 
Dragi moji, svetiti ime Božije znači živeti po volji Božijojz:). Kratko i jasno. Ne govori se o nekom pravilnom izgovoru imena Božijega. To je kao kada treća zapovest kaže:"ne uzimaj uzalud imena Božijega"..što hoće reći da se nesme živeti nečasno i nedostojno Onga koga predstavljaš.

Što se tiče imena Božijega jasno je da postoji više imena jer ni jedno ne može Boga opisati u potpunosti. Samo delimično..Jehova samo ukazuje na Božije samopostojanje..tj...da postojanje ne duguje nikome.

Ali ime Božije je i Elohim, Amos 5,27....i još mnogo drugih. To sam već naveo u celom tekstu činimi se.
 
da osobine su imena
imenima daje uvid u sebe,a i na put ka sebi
ispada da su ranije imali vise mogucnosti za uvid,a nisu mogli realno ni da uvide,zbog toga se svelo na zakone i pravila
sad ne razumem odkud znanja na tom nivou u tim uslovima
a realno i ne mogu da razumem
 
pa recimo um je slobodniji za razmisljanje a i uvid u istoriju i vise kombinacija u realnosti a i saznanje o njima
ranije si znao samo po sebi i po onom sta ti dostupno kao iskustvo,vise je covek zavisio od drustva
danas imas vise mogucnosti da znas i da budes individua,a i nauka je napredovala u znanju
zato mi je cudno to sa znanjem i uvidom,pre iskustva
mada opet mozda podsvesno se ima uvid ili kroz posmatranje prirode
recimo ranije su bili vise vezani za prirodu,pa su tu imali prednost za uvid
zavisi od okolnosti i interesovanja a nekad i od iskustva i nuzde
 
da osobine su imena
imenima daje uvid u sebe,a i na put ka sebi
ispada da su ranije imali vise mogucnosti za uvid,a nisu mogli realno ni da uvide,zbog toga se svelo na zakone i pravila
sad ne razumem odkud znanja na tom nivou u tim uslovima
a realno i ne mogu da razumem

Super pitanje. Otkud tada takva znanja? Pa jasno je da su to Božija otkrovenja i nadahnuće. Prvo je postojala prava relija nakon Potopa sačuvali je Nojevi sinovi Sim, Ham i Jafet i tako se prenosila sa kolena na koleno ali nataje i lažna i ona sve više i više će udaljiti znanje o Bogu da nivoa samo plamička u ogromnoj i tamnoj pećiniz:)..u tragovima malo tamo malo vamo...no Semovo potomstvo je najduže i najbolje očuvalo sve do Avrama kada Bog odlučuje da umnoži seme ovog svog vernog sluge, Semovog potomka preko koga će svi narodi biti blagoslovljeni..istina i bogomoljstvo dadođe se Jevrejskom narodu i pisanom obliku Torah...kasnije i nama svima.
 
Poslednja izmena:
pa recimo um je slobodniji za razmisljanje a i uvid u istoriju i vise kombinacija u realnosti a i saznanje o njima
ranije si znao samo po sebi i po onom sta ti dostupno kao iskustvo,vise je covek zavisio od drustva
danas imas vise mogucnosti da znas i da budes individua,a i nauka je napredovala u znanju
zato mi je cudno to sa znanjem i uvidom,pre iskustva
mada opet mozda podsvesno se ima uvid ili kroz posmatranje prirode
recimo ranije su bili vise vezani za prirodu,pa su tu imali prednost za uvid
zavisi od okolnosti i interesovanja a nekad i od iskustva i nuzde
Da. Kontakt sa sobom I prirodom(bogom stvorenim) daje nam priliku za uvide.
I kao sto mozes da primetis, takvih prilika je sve manje.
Danasnja znanja, nauke I sve sto vidis kao prednosti, zapravo su distrakcije.

I o cemu je to danasnji covek slobodan da razmislja?
Danasnji covek retko zna I sta je to razmisljanje. A zatim, vecinu vremena su mu misli usmerene ka opstanku. Paradoksalno, jer je sve ucinio da se od zivotinja razlikuje, danasnji covek je pod stresom zbog opstanka vise od bilo koje zivotinje.

Uvidi su osvescena unutrasnja znanja. Ona su tu, u svakome, oduvek.
Za uvid je potrebno samo fokus usmeriti ka unutra.
 
pa to za distrakciju je tacno jer ima vise mogucnosti za to,mada je vecina vestacki stvorena
ali vise je znanja koja su realna i vise realnih iskustava,nauka i informacije
meni je duhovnost kao ubrzana evolucija,sa vise prilagodjavanja nego po prirodi
 
Етимологија нам открива да је реч бог некада значила: давалац. Отуда и речи богат и, супротно томе, убог. Од речи крити изведено је крило, али и кров (који такође крије).
 
ne znam kako svetiti,mozda ne prljati
mada opet mi ne prljamo boga,nego on pere nas ljubavlju
ne znam stvarno kako svetiti,mozda ne upotrebljavati za svasta,da nam ne postane nebitno ime a i ljubav

E pa to je suština. Zapravo ti si postavio pitanje koje zadire u suštinu. Nije naglasak na "imenu" ili nekom pravilnom izgovoru jer su Jevreji tog vremena kao i sada znali za imena Božija otkrivenih u Pismu već je naglasak na tome "svetiti". A odgovor na tvoje pitanje je da izraz "svetiti" znači ne brukati se i biti dostojan tog imena. Svi koje se "nazivaju imenom Gospodnjim" imaju obavezu da Boga pravilno predstave onima koji nisu upoznati sa Bogom. Njihov život mora biti u skladu sa onim o čemu propovedaju, govore. Zato svetiti ime Božije ima značenje biti svet i pošten pred Bogom. To je u skladu sa onim što Bog kaže Mojsiju.."budite sveti jer sam ja svet"..dakle morate odsaivati moj karakter u svom životu. Eto to je najosnovnije značenje izraza "svet" kada se kaže da je neko svet u Pismu podrazumeva posvećen Bogu celim svojim životom. Božiji karakter je svet i savršen i tako i mi moramo biti posvećeni a kada to bude tako onda čemo moći "svetiti" ime jer ćemo živeti u skladu sa Božijom voljom. Zato posle toga kaže:neka bude carstvo tvoje na zemlji kao i na nebu"..kada verni ovde žive svetim životom oni odsjajuju slavom budućeg carstva nebeskog i tako su predukus svetu tog carstva. Tako čine da je carstvo Božije već i na Zemlji. Ali to može samo ako se živo u skladu sa svetim Božijim zakonom.

Alelujah.
 
Poslednja izmena:
"Ne uzimaj uzalud u usta Ime Bozije!":rtfm:

Čak šta više..ne zovi se imenom Gospodnjim lažno. Sve ukazuje na Božije negodovanje na život koji vodi neko ko se izdaje za Božijeg slugu a živi sasvim drugačije. Bog ne podnosi licemerje..zato je Isus žestoko kritikovao nikog drugog do sveštenstvo za licemerje jer se lažno predstvaljaju svetu.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top