Dobra strana Osmanskog carstva

Не се слажем са вама,сто пута боље би било да смо под Аустријском,него под Турском.

Po cemu??

- - - - - - - - - -

Не се слажем са вама,сто пута боље би било да смо под Аустријском,него под Турском.

Po cemu??
 
Pravoslavlje se očuvalo, to je tačno. Svakako ne treba ni na koji način potcenjivati značaj osmanskog sistema zimija i određene verske tolerancije, koja je katoličkoj Evropi bila sasvim nepoznata.

Habzburške zemlje, Hrvatska, Ugarska, znale su samo oganj i mač, dok nisu upravo od Turaka preuzeli određene ideje tolerancije.

Večno će ostati odzvanjati, u najnovija vremena prepričavanjem kroz usta crnogorskog knjaza i docnije kralja Nikole I Petrovića, izjava vizantijskog zapovednika u Carigradu, Luke Notara:
Не бих се сложио да су западњаци од Турака преузели идеје о толеранцији. Релативна толеранција коју су Хабзбурзи показали према православним Србима била је последица врло специфичних околности, а касније и постепеног просвећења западног друштва.

Такође, та османлијска толеранција се данас неретко пренаглашава и потпуно погрешно представља, посебно од стране антихришћански настројених појединаца. Морамо разумети да говоримо о виду толеранције који се сводио на пуко толерисање постојања и то у рангу грађанина другог реда. Дакле, нема ту ни 'т' од толеранције у савременом смислу - што је разумљиво, јер су за развој нашег савременог појма толеранције били потребни векови.

Taj će izraz u pravoslavnom balkanskom svetu, zbog mnogo istorijskih razloga (npr. popnu se Mlečani na Cetinje da ga brane, pa manastir popljačkaju i spale jer im se može) izraz bolje turban od mitre ostati vrlo živ.

Mnogi ljudi danas, posebno konzervativnih opredljenja, ili duboko religiozni, odbijaju da ovako sagledavaju sliku iz anahronih i romansiranih pobuda; preslikavajući današnje stanje, kada je islam objektivno govoreći jedna pretnja, civilizovanom svetu, u prvom redu hrišćanskom, i iz određene verske solidarnosti svakako bližima gledaju one koji su priznali jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova nego neke muslimane koji to nisu, te takva određena stanovišta preslikavaju na neka starija vremena, ali u korist toga ne govore istorijske činjenice.
И сам сам о овоме често говорио. Нити су нам сви хришћани пријатељи, нити су нам сви муслимани непријатељи.

Нема ничега лошег у томе што се солидаришемо са другим хришћанима. Камо среће да смо се у прошлости више солидарисали. То је доказ да извлачимо поуке из грешака наших предака и да напредујемо, као појединци, као хришћани, и што је најважније - као друштво (тј. друштва).

Такође, има доста тога у исламу што је проблематично и ислам нам, на неки начин, заиста јесте (или може бити) претња. Свеједно, ислам је вера стотина милиона људи, и ти људи неће нестати преко ноћи. Они су ту и остаће ту, зајендо сам нама - вековима. Муслимани су људска бића, у огромној већина сасвим нормална, и они имају право да постоје и да буду то што јесу. И са њима, баш као и са свима другима, морамо наћи начина да живимо у миру.
 
Pa dobro vecina losih stvari Osmanskog Carstva koji su postavljeni su iz 19. veka. Ja se isto najbolje razumem o tom periodom ali to nije celo vreme turske vladavine.
Ово ми помало звучи као врло лоше тумачење нечега о чему је Ковић скоро говорио. То што су ствари у 19. веку достигле свој врхунац, у негативном смислу, не значи да је до 19. века све било ружичасно. Побогу, па довољно је знати историју неког од наших манастира, међу којима има и оних спаљиваних више од десет пута, од 15-16. до 19. века.

Помало је бесмислено дискутовати о 'доброј страни' Османског царства. Шта то уопште значи? Туђинска власт, ма каква била, лоша је самим тим што је туђинска. Са даља дискусија заправо губи смисао. Ми говоримо о нијансама црне. Како ми, као потомци оних који су робовали под Османлијама, можемо говорити о 'доброј страни' окупатора? Ту стварно нема логике.
 
Poslednja izmena:
Чуј шта су стварали људи који су били под Аустријском управом:
А ми смо живели пет векова у мрак и тама,као стока.Откинути од европске цивилизације, науке и културе.

Sad mozemo pricati o svacemu ali na muziku iz osmaskog carstva ne moze se kukati.

- - - - - - - - - -

Ово ми помало звучи као врло лоше тумачење нечега о чему је Ковић скоро говорио. То што су ствари у 19. веку достигле свој врхунац, у негативном смислу, не значи да је до 19. века све било ружичасно. Побогу, па довољно је знати историју неког од наших манастира, међу којима има и оних спаљиваних више од десет пута, од 15-16. до 19. века.

Помало је бесмислено дискутовати о 'доброј страни' Османског царства. Шта то уопште значи? Туђинска власт, ма каква била, лоша је самим тим што је туђинска. Са даља дискусија заправо губи смисао. Ми говоримо о нијансама црне. Како ми, као потомци оних који су робовали под Османлијама, можемо говорити о 'доброј страни' окупатора? Ту стварно нема логике.


A Austrijanci su bili andjeli koji nikad nisto nisu spalili i ubili. I to kazem kao Austrijanac.
 
У суштини, говоримо о два зла. Једно од њих је могло у датом тренутку бити мање, али оба су остајала зло.

Римокатоличко друштво је традиционално било изузетно нетолерантно, мада су постојале велике регионалне разлике. С друге стране, један основни ниво толеранције - 'толеранција' је овде савршена реч, јер су иноверни управо толерисани, као што неко толерише, тј. подноси бол или неку другу непријатност - је био уграђен у ислам (мада ствари нису биле тако једноставније у пракси). Ниво толеранције је на западу растао, док је међу муслиманима та 'куранска' толеранција остала на истом нивоу, и временом прерасла из нечега релативно толерантног за своје време у нешто што се више уопште није могло назвати толеранцијом.
 
Poslednja izmena:
Не бих се сложио да су западњаци од Турака преузели идеје о толеранцији. Релативна толеранција коју су Хабзбурзи показали према православним Србима била је последица врло специфичних околности, а касније и постепеног просвећења западног друштва.

Specifične okolnosti se svojim najvećim delom zovu - Osmansko carstvo. Govorimo o vremenima daleko pre Patenta o toleranciji iz 1781. godine. Naravno, pravoslavni hrišćani su Ćesarskoj poslužili kao topovsko meso u ratovima tj. u određenom smislu jeftina radna snaga, tako da je to jedan od najdirektnijih povoda za takvu politiku, ali ono što je činjeno jeste prepisivanje i očuvavanje odredbi sa turske granice.

Zašto Statuta Valachorum? Zbog osmanskih Vlaških kanuna.

Нема ничега лошег у томе што се солидаришемо са другим хришћанима. Камо среће да смо се у прошлости више солидарисали. То је доказ да извлачимо поуке из грешака наших предака и да напредујемо, као појединци, као хришћани, и што је најважније - као друштво (тј. друштва).

Ima ako govorimo o zloupotrebama tj. anahronim manipulacijama.

Uostalom solidarnost može biti samo smernica teme koju ćemo otvoriti; ako dozvolimo da pokrene iskrivljavanje (kao što je slučaj sa islamofobijom 21. veka koja se pokušava odbraniti događajima od pre hiljadu i po godina) već smo pali.
 
Specifične okolnosti se svojim najvećim delom zovu - Osmansko carstvo. Govorimo o vremenima daleko pre Patenta o toleranciji iz 1781. godine. Naravno, pravoslavni hrišćani su Ćesarskoj poslužili kao topovsko meso u ratovima tj. u određenom smislu jeftina radna snaga, tako da je to jedan od najdirektnijih povoda za takvu politiku, ali ono što je činjeno jeste prepisivanje i očuvavanje odredbi sa turske granice.

Zašto Statuta Valachorum? Zbog osmanskih Vlaških kanuna.
Како то потврђује твоју тврдњу да су Аустријанци од Османлија преузели идеје о толеранцији? Наравно да је само постојање Османског царства, и претња коју је представљало, имала непосредно утицај на положај Срба под Хабзбурзима. То ипак не значи да је сама идеја о толеранцији преузета од Османлија.

Такође, Аустријско друштво је временом постајало толерантније, док је међу Османлијама и муслиманима уопште супротно било случај.

Ima ako govorimo o zloupotrebama tj. anahronim manipulacijama.

Uostalom solidarnost može biti samo smernica teme koju ćemo otvoriti; ako dozvolimo da pokrene iskrivljavanje (kao što je slučaj sa islamofobijom 21. veka koja se pokušava odbraniti događajima od pre hiljadu i po godina) već smo pali.
А, да ли говоримо о томе? Ко међу православнима оправдава начин на који су православни били третирани међу римокатолицима?

А чиме се брани хришћанофобија? Кад је то још мржња била рационална? Да ли знаш како живе хришћани у већински муслиманским земљама? Хришћанофобија је општеприсутна и у традиционално хришћанским друштвима.

Узгред, у контексу дискусије о муслиманима који не размишљају ништа другачије од својих претходника од пре хиљаду година, помен догађаја из тог периода ипак има неког смисла. Исто важи и за хришћане.
 
Jako veliko vremensko razdoblje da bi pricali o nekakvim stalnim dobrim stranama ipak su se vremena i obicaji menjali.Ono sto niko nije pomenuo jeste neka vrsta slobodnog prolaza i putovanja tim ogromnim carstvom sto je velika prilika za trgovinu ,drugo ta drzava je podsticala cak i cuvala i gradila neku vrstu srednjevekovnih motela pod nazivom hanovi i saraji .Gde su ljudi mogli da prenoce ili odmore neko vreme ma kakvo vreme da je imali ste sigurno prenociste .

Drugo je to sto danas nazivamo baukom administracijom.Turci su usavrsili staru vizanrtisku administraciju koja je popeta na jedan novi nivo.Administracija je za to vreme bila nesto kao mlazni pogon za ravoj,to je nesto sto su jos posle osvajanja Burse shvatili kao veom vaznu stvar .Kad bi turci osvojili neki grad svi ljudi koji rade u administraciji bi bili postedjeni i ponudjena im je stara vizantiska praksa mozete da ostanete na svojim polozajima i nastavite da obavljate posao pod uslovom da predjete u islam i verovali ili ne vecina je prihvatila .

Trece relativni mir da svedem na prosto niste morali da saljete decu u rat osim u slucaju dervisme ili danka u krvi. (to je na teritoriji koja nije bila vazalna vazali su morali da salju vojnike u pomoc turcima)I tad nisu uzimani nikad dvoje iz porodice nikad jedinac i nikad ozenjeni .E pre nego me udavite zbog nekog razumevanja danka u krvi ,trebalo bi da znate da ma koliko to zvuci strasno deci je pruzana sansa ,da daleko doguraju do drugog coveka carstva ili ti velikog vezira .U to vreme obicnom coveku u evropi ma koliko bio sposoban jednostavno je bilo nemoguce da postane bilo sta, ako nije iz aristokratije dok su se deci iz dervisme otvarale neslucene mogucnosti, toliko velike da su i sami muslimani podmicivali kako bi uzeli njihovu decu .Radi se o brojci od 5000 na teritoriji celog balkana .E sad samo u ratovima Milutina i Dragutina je izginulo vise osoba od 5000 a ratova je bilo na pretek u proseku svake trece cetvrte godine uostalom nijedna generacija nije bila postedjena krvoprolica..
Navescu vam primer svakih 5 godina prosek sakupljanja je bio oko 1.5-2 hiljade na teritoriji naseljenoj srbima vise su pomrali od nemastine i bolesti a bogami i od neuhranjenosti drugo mnogi su se vratili i doprineli veoma svojoj zajednici .Nije to nesto dobro ali nista nije gore od lokalnih ratova medju hriscanima.
 
Da dodam to je jedna veoma vazna stvar najvise loseg o tom periodu osmanizma je iznela Pravoslavna crkva iako je tokom najveceg dela vladavine osmanliskog carstva bas ona bila posle islama najvise zasticena, govorim o periodu uspona osmanlija .Ako niste znali turci nisu priznavali katolicku crkvu kao ni ostale hriscanske crkve vec samo Pravoslavnu pa su tako crkveni porez katolici u albaniji i drugim mestima morali su da daju pravoslavnoj crkvi.Jeste da su bili hriscani gradjani drugog reda ali za razliku od katolicke spanije koja je istrebila druge religije oni su mogli da zive relativno mirno.
 
Драги колега, ти си се тако погубио у вртлогу историјских истина, полуистина и неистина, да више не знаш где је горе а где доле.

Закључци су ти отприлике на нивоу, 'оно што није најгоре је добро'. Нацистичке гасне коморе и нису биле тако лоша ствар.. хеј, па бар их нису мучили!

Питам се, да ли је овакво 'расуђивање' последица вишка оптимизма (уз последични недостатак реализма), или пак одсуства стида?

Кад човек помисли.. ми смо по ослобођењу (унесрећењу?) остали без хотела и могућности вртоглавог напретка у оквирима једног моћног царства. Какав запрепашћујући превид наших предака! Слобода?! Па могао сам да будем везир!
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je da je tema "Dobre strane osmanskog carstva", a ljudi se samo fokusiraju na to "šta je bilo dobro PO NAS" :D

U ona vremena, dobre strane Osmanskog carstva su bile brojne relativne prednosti u odnosu na Zapadnu i Istočnu Evropu - stabilna država, odlična vojska, tolerantnije društvo, bili su ogromna carevina u kojoj su se presijecali mnogi kulturni obrasci - time se Evropa u ona doba nije mogla baš pohvaliti, dok se katolici i protestanti nisu porokali jedno tries godina pa tek onda shvatili da im to nije baš pametno. Habsburzi su pokušavali da održavaju svoju multietničku carevinu, ali su morali da rade mnogo više političkih kalkulacija od osmanskih sultana i da se bakću šta će Mađari reći, šta Hrvati, a šta Srbi, dok je sultanova sve do sumraka Carevine bila konačna.

Što se naših prostora tiče, sem kuhinje, muzike, jezičkog bogaćenja i koristi od janičarstva za onolike pojedince, nije bilo nikakve koristi. Samo su nam sve živo zakomplikovali da se ni danas ne možemo politički razmrsiti bez veće tuče. Š'o bi se reklo, ostaviše nas hajvani da se ibretimo nad svojom sudbinom dok se ostali seire nad nama i šenluče i prave zijan kako stignu, a akrepi prošlog zemana nikako da nas popuste.
 
Ми смо о Отоманском царству учили од слепих гуслара и попова. И зато су нас и зајахали ови домаћи дрипци, подеили нас у торове и јашу ли нас јашу. А док је било царства, и док је било стабилно, било је много боље живети у њему него у националним државама где те јаше домаћи олош.
Али ето, измислише право прве брачне ноћи, није имао бег друга посла него да спава са српским сељанкама, па још и да чека да се нека уда, иди бегај.

Нажалост, бојим се да ће бити тешко разбити све те наслаге лажи и будалаштина трпане у наше мозгове вековима.
 
Da dodam to je jedna veoma vazna stvar najvise loseg o tom periodu osmanizma je iznela Pravoslavna crkva iako je tokom najveceg dela vladavine osmanliskog carstva bas ona bila posle islama najvise zasticena, govorim o periodu uspona osmanlija .Ako niste znali turci nisu priznavali katolicku crkvu kao ni ostale hriscanske crkve vec samo Pravoslavnu pa su tako crkveni porez katolici u albaniji i drugim mestima morali su da daju pravoslavnoj crkvi.Jeste da su bili hriscani gradjani drugog reda ali za razliku od katolicke spanije koja je istrebila druge religije oni su mogli da zive relativno mirno.

Али не СПЦ него грчка, тј. све православне Турви су називали грчком црквом, а на челу ду били само Грци, а управо су Грци заслужни за укидање Пећке патр. Не знам шта ти је ту позитивно.
Лоше ти је поређење са Шпанијом, јер су они окупирани од ислама а не ислам од њих, тако да би то било добро поређење да су Срби после ослобођења извршили геноцид над муслиманима.
 
Коме слепи гуслари и попови нису потаман, и данас има могућност да се обрати неком фратру, мули или муршиду. Тако ће од зајашених постати јахачи.

A broj Austrijanaca koji se jos uvek smatraju Nemcima je jako mali.
Испод 5%. Дакле, заједнички немачки национална идентитет, постепено изграђиван још од 18. века, у Аустрији је данас мртав. У Швајцарској никада није ни заживео.
 
Poslednja izmena:
Испод 5%. Дакле, заједнички немачки национална идентитет, постепено изграђиван још од 18. века, у Аустрији је данас мртав. У Швајцарској никада није ни заживео.

Што су ти Аустријанци...
Започну Други Светски рат у име великонемачкости, и онда на крају рата кажу: "Ма јок бре, нисмо ми Немци, ми смо Аустријанци, и ни за шта од овог нисмо криви. И ми смо били жртве великонемачког агресора!"
 
Што су ти Аустријанци...
Започну Други Светски рат у име великонемачкости, и онда на крају рата кажу: "Ма јок бре, нисмо ми Немци, ми смо Аустријанци, и ни за шта од овог нисмо криви. И ми смо били жртве великонемачког агресора!"
Деценијама су понављали ту причу о себи као 'првим жртвама нацизма', иако је Хитлер уживао већу подршку у Аустрији него иједном другом већински римокатоличком германском делу 'Трећег рајха'.
 
Poslednja izmena:
Што су ти Аустријанци...
Започну Други Светски рат у име великонемачкости, и онда на крају рата кажу: "Ма јок бре, нисмо ми Немци, ми смо Аустријанци, и ни за шта од овог нисмо криви. И ми смо били жртве великонемачког агресора!"

Ispašće možda van mesta, kao da poredim Srbiju sa Nacističkom Nemačkom, ali pogledaj same Crnogorce u ratovima 1990-ih - Crna Gora daleko više rezervista i dobrovoljaca (proporcionalno udelu) od Srbije dala, političko rukovodstvo vode Crnogorci (Milošević, Kostić, Bulatović, Karadžić), a bogami značajnim delom i vojno (glavni su bili oko Dubrovnika, ali ne treba zaboraviti Šljivančanina u vezi Vukovara) i isto političko rukovodstvo - Đukanović i Marović - učestvuje u vatrenoj propagandi, navija za rat i ne samo to već radi ono što lideri Srbije nikada nisu; otvoreno govori o promeni granica, širenjem Crne Gore na zapad.

A posle rata, jadni, u zabludi jer se pogrešne informacije dobacuju iz Beograda i bijaše još gore žrtve velikosrpske agresije (mentalne). :lol:
 

Back
Top