SLAVA...

Ok, ali postavlja se pitanje, što onda i ideš?

- - - - - - - - - -



Obavezno je posna, ujak mnogo drži do običaja...
Dok mi nemamo slavu ćale je katolik.
ne mora neko uopste da bude vernik, ili pripadnik iste veroispovesti, ili da postuje iste obicaje da bi postovao porodicu kod koje je pozvan i njihove svecanosti, obicaje i radost

lepo je kad te neko pozove da sa njim podelis nesto sto je njemu lepo i vazno, a lepo je i kad taj poziv prihvatis :)
 
Sta ce gosti reci ?

Ko Ti dodje sa dobrim namerama
zadovoljan je kafom i casom rakije.
Ostale necu da komentarisem,
imam domace vaspitanje.

MSM teoretski, meni dolaze samo prijatelji.
 
ne mora neko uopste da bude vernik, ili pripadnik iste veroispovesti, ili da postuje iste obicaje da bi postovao porodicu kod koje je pozvan i njihove svecanosti, obicaje i radost

lepo je kad te neko pozove da sa njim podelis nesto sto je njemu lepo i vazno, a lepo je i kad taj poziv prihvatis :)

Meni su na slavu dolazili i muslimani.
Za prvi purt bi se raspitali za obicaje.

I oda bude i smesnih situacijja.
Dodje mi drugar musliman (dok sam ziveo sa ocem u zajednici)
i kaze "Srecna slava domacine"
a moj stari, komunista kaze:
Izvolite, udjite.
 
Poslednja izmena:
Meni su na slavu dolazili i muslimani.
Za prvi purt bi se raspitali za obicaje.

I oda bude i smesnih situacijja.
Dodje mi drugar musliman (dok sam ziveo sa ocem u zajednici)
i kaze "Srecna slava domacine"
a moj stari, komunista kaze:
Izvolite, udjite.

Ko je onda tebi usadio veru, ako to otac, kao komunista, nije !?
Verovatno deda, koji je poštovao običaje ?


- - - - - - - - - -

nije ti to kriterijum da li neko veruje
pitanje verovanja je daleko slozenije

Ceniš !? :hahaha:
 
Ispitivanje...
Želim da ustanovim veruje li ovaj narod ?
U ovom pogubnom vremenu.

Jer, kako nam govore stariji i mudriji...
Kod svih stanja borbe za opstanak u prošlosti, vera je presudila !

Ako je tako,nagrabali smo...
Oni koji ne slave slavu i ne znaju koja je,da ih razumes,odgajani su kao komunisti,ili deca komunista...Vise njih cenim nego one koji slave,a ne znaju osnovne stvari o slavi (da se slavi u KUCI a ne u kafani ili slicno,ne znaju sta treba da urade za svoju slavu,ne znaju molitvu koja se cita...itd).
Narod se udaljio od vere (ne od crkve,te dve stvari treba razdvojiti,doslo je vreme da predstavnici vere to smatraju kao posao).
Da bi uspeli i ne moraju da veruju...Dovoljno je da postuju osnovne zakone svih vera i dovoljno je da se oseti pomak unapred (ne ukradi,ne zeli drugima zlo,itd).
Generalno smo se udaljili od svoje vere,i to je ono sto ubrzava nestanak nas Srba kao naroda.

- - - - - - - - - -

ne mora neko uopste da bude vernik, ili pripadnik iste veroispovesti, ili da postuje iste obicaje da bi postovao porodicu kod koje je pozvan i njihove svecanosti, obicaje i radost

lepo je kad te neko pozove da sa njim podelis nesto sto je njemu lepo i vazno, a lepo je i kad taj poziv prihvatis :)

Da,to si u pravu.Mi smo dozivljavali da nas muslimani pozovu iz postovanja na njihov Kurban Bajram,i oni su dolazili kod nas u goste na Slavu ili Uskrs...
PRavi vernici vole svoje i postuju tudje (dok je i jedno i drugo u okvirima normalnog).
 
Ako je tako,nagrabali smo...
Oni koji ne slave slavu i ne znaju koja je,da ih razumes,odgajani su kao komunisti,ili deca komunista...Vise njih cenim nego one koji slave,a ne znaju osnovne stvari o slavi (da se slavi u KUCI a ne u kafani ili slicno,ne znaju sta treba da urade za svoju slavu,ne znaju molitvu koja se cita...itd).
Narod se udaljio od vere (ne od crkve,te dve stvari treba razdvojiti,doslo je vreme da predstavnici vere to smatraju kao posao).
Da bi uspeli i ne moraju da veruju...Dovoljno je da postuju osnovne zakone svih vera i dovoljno je da se oseti pomak unapred (ne ukradi,ne zeli drugima zlo,itd).
Generalno smo se udaljili od svoje vere,i to je ono sto ubrzava nestanak nas Srba kao naroda.

- - - - - - - - - -
Sjajan post, dirnuo me.
Ja sam dete komunista.
(Ne)prilike su bile takve da nije imao ko da me približi veri.
Dede i babe rano pomrli, roditelji zaluđeni ideološkim stramputicama.
Danas, kao zreo čovek, žalim zbog tog hendikepa.
Ništa mi nije oduzeto, ali sam uskraćen kod davanja....!
 
Sjajan post, dirnuo me.
Ja sam dete komunista.
(Ne)prilike su bile takve da nije imao ko da me približi veri.
Dede i babe rano pomrli, roditelji zaluđeni ideološkim stramputicama.
Danas, kao zreo čovek, žalim zbog tog hendikepa.
Ništa mi nije oduzeto, ali sam uskraćen kod davanja....!

I ja sam dete komuniste.
(PS: A ko tada on nasih oceva nije bio komunista.)
Nikada nije kasno
Najbolje bi bilo obnoviti staro kumstvo.
 
Poslednja izmena:
Sjajan post, dirnuo me.
Ja sam dete komunista.
(Ne)prilike su bile takve da nije imao ko da me približi veri.
Dede i babe rano pomrli, roditelji zaluđeni ideološkim stramputicama.
Danas, kao zreo čovek, žalim zbog tog hendikepa.
Ništa mi nije oduzeto, ali sam uskraćen kod davanja....!

Ja jesam krsten u Crkvi kao beba,i slavili smo Uskrs i Bozic,isao sam u Crkvu i kao mali...Ali Slavu nismo slavili i ja sam sam poceo,raspitivao se kako i sta...
Nemoj to smatrati hendikepom,to znaci da si sam otkrio u sebi Veru i sta ona znaci za tebe i zivot generalno.A to znaci da si pravi vernik,i da mozes to sa ponosom da kazes.
 
Ја нисам дете комуниста него крштених атеиста. Мама католкиња а тата православац. Татина породична слава је Свети Илија.

Тек толико да не буде забуне, неки мисле да све знају па лупају напамет.
 
Slavim staru Slavu , no retka je u Srbiji .
Lepo je na slavama, mada već imam tremu , i treba ponabavljati sve što je i-više nego neophodno.
Kad se približi , malo se zvoca na običaje jer se ne štedi ali kad počne onda je lepo, nadahnuto i druželjubivo .
Neko pomisli da je to paganski ali sam skoro pročitao o čemu se tu radi , i zato je treba slaviti.
Čak su mi i dedovi , koji su radili po celoj Jugi, pričali da su pojedini muslimani imali ikone negde u svom domu.
Ne znam dali je to tačno.
A, zašto ne bi bilo tačno ?
Posebno kada se zna kako su i kada nastali na ovim prostorima !
 
Krsna Slava,ostala je Srbima,od vremena kada su bili mnogobozci.Tada je svaka porodica,imala svog Boga,koji je po ondasnjem verovanju,bio zastitnik,te porodice.

Srbi su bili mnogobosci,jos i kada su Nemanjici bili na vlasti.Hriscanstvo su primili negde pu prvoj polovini trinaestoga veka.
dakle,Krsne Slave su obol proslim mnogobozackim vremenima.Ali,bez obzira,sto to niko drugi nema,ipak je to lep obicaj,ko ga
jos postuje.Ako nista drugo,tada se lepo i bogato jede (ko ima para).Ko nema dosta novca (a ko posten,u Srbiji ima novca),ipak
nekako skromno,uz slavsku svecu,pasulj bez mesa,i palacinke na vodi,sa pekmezom,proslavi svoju Krsnu slavu.

Ono sto je vrlo primetno,vecina naroda srbije,pod diktaturom Broza,nije slavio.Ali ono sto je malo je reci cudno,to je da bivse
opake komunjare,sada slave Krsnu Slavu,uz obilje zdranja i svakojakih djakonija,Dok oni,koji nisu imali pod Brozom,nemaju
ni sada.!!! Tako je to,kada se kako narod kaze:Prevrne curak naopako!!! :dash::per::think:
 
Grofe, odlicna ti je tema,

ali do sada nije bio ni jedan post koji predstavlja poznavanje obicaja i stvarno verovanje.

Medjutim, Srbi zaista slave i postuju veru i obicaje

i kao u svemu mnogi su pozorisni vernici sto udaljava druge od vere.
 
Grofe, odlicna ti je tema,

ali do sada nije bio ni jedan post koji predstavlja poznavanje obicaja i stvarno verovanje.

Medjutim, Srbi zaista slave i postuju veru i obicaje

i kao u svemu mnogi su pozorisni vernici sto udaljava druge od vere.
Mi smo velemajstori fingiranja...
Ne postoji vera koja nam može promeniti metalitet ?
Mentalni sklop - Džordža iz Čikaga....
 
Спрема се један мој пријатељ да крсти ћеркицу, Млад човек 26 година. Ја се нашалим с њим: овај наш поп ми баш не улива поверење, дал ће крштење да буде успешно. Није то мало пара 8000дин плус ако и кум треба нешто да да. Па још да не успе?
Он ме гледа: навико је на моје шале али га је ова избацила из колосека.
Него јеси пито твог Машу (оца) који те је свештеник крстио кад не верујеш у Бога?
Сад је тек збуњен: зна он да ја знам да он не верује у Бога, а крсти дете.
Ау Рале: каже и врти главом
Ето то је слика српског Православца који слави славу
 
Krsna Slava,ostala je Srbima,od vremena kada su bili mnogobozci.Tada je svaka porodica,imala svog Boga,koji je po ondasnjem verovanju,bio zastitnik,te porodice.

Srbi su bili mnogobosci,jos i kada su Nemanjici bili na vlasti.Hriscanstvo su primili negde pu prvoj polovini trinaestoga veka.
dakle,Krsne Slave su obol proslim mnogobozackim vremenima.Ali,bez obzira,sto to niko drugi nema,ipak je to lep obicaj,ko ga
jos postuje.Ako nista drugo,tada se lepo i bogato jede (ko ima para).Ko nema dosta novca (a ko posten,u Srbiji ima novca),ipak
nekako skromno,uz slavsku svecu,pasulj bez mesa,i palacinke na vodi,sa pekmezom,proslavi svoju Krsnu slavu.

Ono sto je vrlo primetno,vecina naroda srbije,pod diktaturom Broza,nije slavio.Ali ono sto je malo je reci cudno,to je da bivse
opake komunjare,sada slave Krsnu Slavu,uz obilje zdranja i svakojakih djakonija,Dok oni,koji nisu imali pod Brozom,nemaju
ni sada.!!! Tako je to,kada se kako narod kaze:Prevrne curak naopako!!! :dash::per::think:

Imam osećaj da je paganizam od pokrštavanja Srba pa do današnjuh dana sve vreme tabu tema, zbog satanizacije od strane SPC.
Pa čak i da je sve tako strašno kako SPC tvrdi, to je opet deo naše istorije i trebamo biti više upoznati sa tim. Šteta što nije ostao nijedan materijalni spomenik slovenskog paganizma u Srbiji, tako nešto bi danas imalo ogromnu vrednost.
 
Св. Архангел Михаило.

Била моја девојачка, а и мог супруга породица слави исту славу.

Некако се потрефило.

А скоро сам чула од једног свештеника да је то једина слава коју не можеш тек тако да узмеш, одеш у цркву и изразиш жељу.

Та слава се искључиво наслеђује.

Чак је ишао толико далеко да је тврдио да ту славу славе потомци Немањића.

И тако испаде да смо супруг и ја неки род :eek:

Распричах се ја, сад ће да дође неко да ме апси за инцест.
 

Back
Top