Kada su godisnji odmori odliv deviza je enorman, kako spreciti to?

Има али наши не иду тамо. Иду натоварени провијнтом као да се спрема нуклеарна катастрофа.

Ja upoznao baš puno naših po hotelima. Naravno da ima i onih koji i sa manjim platama idu na more, plate samo smeštaj a za hranu se snalaze. Svako se pruži koliko može, ništa to nije loše.

- - - - - - - - - -

Idem....samo ne zanm koje godine.:lol: Tisina sada.

Hoćeš da nam uplatim za krf? 15 dana polupansion avionom? Ručak biraš gde i kad.

- - - - - - - - - -

Слободу имам преко целе године, нисам дете па да дивљам десет дана годишње.

Deset dana? Za toliko ne palim auto, a ne da idem do Grčke.
 
Izgleda da nisi bila po hotelima.

Ti ces da mi kazes? Ne bih valjda ni pisala da nisam.

Слободу имам преко целе године, нисам дете па да дивљам десет дана годишње.

Divjam u slobodi, odmoru a ne ne znam cemu i ne volim da me bilo kakav red sputava i ogranicava.
 
kad krenu godisnji odmori odliv deviza iz drzave je ogroman. Po statistickim podacima oko milijardu evra Srbi iznesu iz drzave na ime letovanja na moru. Vecina cak podize i kredit da bi isli nammore!!! Sve ovo je nenormalno jer za jednu tako siromasnu drzavu gubitak od jedne milijarde evra je ogroman novac. KAKO SPRECITI TO NA FINJAKA jer u principu niko ne moze nikom da spreci da uzima kredite radi toga ili silom da ga primora da ne ide na more? Postoji resenje!!!

Resenje je da se na medijima agresivno krene u kampanju i da se prica ISTINA da je sunjcanje izuzetno kancerogeno zbog ultravioletnog zracenja i da je na moru to daleko opasnije narocito suncanje i izlaganje suncu. Zatim da se krene u agresivnoj kampanji reklamiranja seoskog turizma, a najvaznije da se krene u reklamiranju KAMPOVANJA!!!!! Srbija ima toliko prelepih suma, planina, jezera, reka da je to nevidjeno a mi ne umemo to da promovisemo ne samo domacim ljudima vec i strancima. SRAMOTA!!! Ja kapiram da smo mi Srbi malogradjani najveceg ranga i da je katastrofa ne napraviti selfije sa mora ali trebamo polako edukovati ljude da sa malogradjanstine postanu samosvesni ljudi da je bitnije zdravlje od selfija na moru, da je bitnije da se lepo porvedu i da uzivaju i da se odmore kako treba od selfija na moru, da je bitnije da se ne zaduzuju pa psole jedva vracaju kredite zbog selfija na moru....

Recimo mozete kampovati na nekom jezeru i imate i kampovanje i kupanje pa i suncanje bas ako zelite.

Bolje je 100 puta ako hoces stvarno da se odmoris da odes negde na planinu 3, 4 dana na kampovanje. Poneses satore za porodicu i recimo dve porodice. Kampujete, suma, berete sumske plodove, sumske jagode, pijete izvorsku zdravu vodu, udisete cist vazduh i u pravom smislu se preporodis a troskovi su za gorivo i za ta tri, cetri dana hrana nesto sitno a oprema koliko god da je skupa a nije jednom je kupis i imas godinama. Recimo jedan sator moze da se kupi za oko 5000 dinara. Ovako kad odes na po zdravlje opasno more zbog sunca 10 puta vise potrosis, dodjes 10 puta umorniji nego kad si otiso, muzevi femkaju gologuzanke i pitaju se razna pitanja a takodje i zene, deca vas gledaju gole, sodoma i gomora....

Ideja je odlična, ali infrastruktura fali. Do prvog dobrog lekara ( a to je svima sa malom decom jaakko važno) tri dana jahanja, po defoltu si bez struje,što znači da ne možeš da uključiš inhalator po potrebi, trebalo bi da kakiš iza nekog drveta, da se boriš sa komarcima na koje je najveći procenat gradske dece alergčian i ne, eterično ulje čajnog drveta ne pomaže, a kuvanje u kazanu je super kad je fino društvo i lepo vreme ali vrlo nezgodno kad pada kiša... I možeš reći da sam urbano razmažena ( a nisam) ali svrha odmora je da ti bude prijatno i zato svako bira ono što mu odgovara.
 
Nije glupa tema,a ni Vučić ako je on smislio te vaučere za penzoše i ostale podsticaje domaćem turizmu...
Mada ja tu ne vidim neki problem za državu,bar ne finansijske prirode!
Malo je potrebno veštine u održavanju poluplivajućeg kursa dinara,ali to se u NBS radi profi-najmanje Jorgovanka...
I ona troši pare napolju i to koliko deset prosečnih građana...:mrgreen:
Može joj se...
Svakako bi valjalo porazmisliti o izgradnji atraktivnih lokacija na jezerima i uložiti u marketing...
Uvek je u pitanju infrastruktura-putna mreža ,vodosnabdevanje,energetika,ekologija...
Recimo:Fruška gora ima desetak predivnih jezera,ali katastrofa putnu mrežu i 0 bodova za smisao za turizam!
A evo recimo u Bačkoj Topoli...Jezero koje traži ozbiljna ulaganja...
 
Hoćeš da nam uplatim za krf? 15 dana polupansion avionom? Ručak biraš gde i kad.

A sto bi ti to meni platio? Plati sebi i idi vise na taj Zejtinlik, pardon, Krf.

Niko te ne tera da uplaćuješ obrok u hotelu :dontunderstand:

Pa zato sto je ipak obicaj da kad se uplati u hotelu, da se ima bar polupansion, ili u poslednje vreme obilan dorucak (rucak) uz svedski sto. Retko koji hotel ima bas samo nocenje ( a posebna je stvar sto i ne volim klasicne hotele).
 
Nema potrebe od sprecavanja bilo cega nit od diskusija u tom pravcu .
Odgovor je u ekonomiji i shvacanju da postoje takozvane land locked zemlje .
Cak i neke landlocked zemlje , recimo Austrija i Svajcarija , nemaju nikakav problem sto nemaju more vec imaju dobru ekonomiju pa gradjani punih dzepova idu gde ih je volja .
U trzisnoj ekonomiji vazi pravilo , sto manje drzavnog intervencionizma , to bolje .
Drzava umesto da sprecava taj neki odliv , nek izmozga sta su komplementarne prednosti domace ekonomije i tamo nek zapne sa politikama podrshke razvoja .
To sto zagovara postavljacev post , iako u dobrom naumu jest u pravcu autarhije a ista u ekonomskoj teoriji je cista utopija .
Neko dobro rece za automobile , a ja kazem sledece ; nema problema za odliv deviza od domacih turista , nemacka auta , sredstva za uvoz kafe , kakaa , kokosovog brashna , bibera i kineskih dzindzuva ... , dokle god se svakog dana tovare vozovi Fiata za izvoz , maline , shljive , vishnje , kukuruza i njihove preradjevine sa dodanom vrednoshcu .
 
I tako napraviš državu iz koje nigde ne ideš, gde ljudi ne upoznaju druge ljude, ne upoznaju se sa drugim kulturama i druge kulture ne upoznaju njih, uopšte ne podsećaš svet da i ti postojiš.. i kome ćeš onda biti zanimljiv za bilo šta? Ko će od takve države kupiti bilo šta što proizvede?
Nema razmene ideja, nema obogaćivanja pogleda na svet, nema da nekoga potakneš da dodje i vidi državu iz koje je upoznao neke prijatne ljude.
Liberalna ekonomija nije samo novac, ona je i protok ideja i ljudi, ako toga nema ni novac ne može da teče.

Jedna u nizu tema kako mali Perica zamišlja ekonomiju, svet i život u 21. veku. Srednji vek je bio mnogo otvoreniji u odnosu na neka naša poimanja sveta.
 
I tako napraviš državu iz koje nigde ne ideš, gde ljudi ne upoznaju druge ljude, ne upoznaju se sa drugim kulturama i druge kulture ne upoznaju njih, uopšte ne podsećaš svet da i ti postojiš.. i kome ćeš onda biti zanimljiv za bilo šta? Ko će od takve države kupiti bilo šta što proizvede?
Nema razmene ideja, nema obogaćivanja pogleda na svet, nema da nekoga potakneš da dodje i vidi državu iz koje je upoznao neke prijatne ljude.
Liberalna ekonomija nije samo novac, ona je i protok ideja i ljudi, ako toga nema ni novac ne može da teče.

Jedna u nizu tema kako mali Perica zamišlja ekonomiju, svet i život u 21. veku. Srednji vek je bio mnogo otvoreniji u odnosu na neka naša poimanja sveta.

Naravno da je nemoguće, niko normalan i ne razmišlja o tako nečemu. To samo u S. Koreji postoji.
 
Србија је пуна река и језера, изволите - купајте се.

Ama nije njima do kupanja. Ti si samosvesna i ok osoba a srbija je puna malogradjana seljaka i ta kombinacija psihe je cudo. Nije njima do kupanja njima je da prave slike i selfije sa mora i plaze da bi kacili na fejs ili da bi se hvalile drugaricama kako su bile na more. Znaci nevidjena malogradjanstina seljandure ali ne ovi sto kopaju motikama nego oni sto nose tesne farmerice, kosulju u pantalone raskopcanu pola dugmica i zlatnu kajlu sa krstom teskim pola kile. E takvi su 95% Srbi
 
A sto bi ti to meni platio? Plati sebi i idi vise na taj Zejtinlik, pardon, Krf.



Pa zato sto je ipak obicaj da kad se uplati u hotelu, da se ima bar polupansion, ili u poslednje vreme obilan dorucak (rucak) uz svedski sto. Retko koji hotel ima bas samo nocenje ( a posebna je stvar sto i ne volim klasicne hotele).

Imaš izbor da uplatiš samo noćenje i da isključiš doručak ako hoćeš u najvećem broju hotela preko booking-a ili agode i sl. Nije bitno da li je običaj ili ti tako želiš suština je da ti je izbor ostavljen pa u skladu sa tim nađeš sebi najpovoljniju opciju.
 
I tako napraviš državu iz koje nigde ne ideš, gde ljudi ne upoznaju druge ljude, ne upoznaju se sa drugim kulturama i druge kulture ne upoznaju njih, uopšte ne podsećaš svet da i ti postojiš.. i kome ćeš onda biti zanimljiv za bilo šta? Ko će od takve države kupiti bilo šta što proizvede?
Nema razmene ideja, nema obogaćivanja pogleda na svet, nema da nekoga potakneš da dodje i vidi državu iz koje je upoznao neke prijatne ljude.
Liberalna ekonomija nije samo novac, ona je i protok ideja i ljudi, ako toga nema ni novac ne može da teče.

Jedna u nizu tema kako mali Perica zamišlja ekonomiju, svet i život u 21. veku. Srednji vek je bio mnogo otvoreniji u odnosu na neka naša poimanja sveta.

AMAN zeno ma putuj ti ali jedno je putovanje a drugo je odmor na moru . Ja ne kapiram kako to ne kapiras? Poenta odmora godisnjeg je da se odmoris jel tako? Epa ko je taj koji se na moru odmorio? Nema takvog. Svako ko ode na more to je tamo pakao, vrucine, sami isto prave hranu, cigance se, idu kilometrima da bi dosli do besplatne plaze... Skidam kapu bogatasima koji odsedaju u elitnim hotelima i koji stvarno uzivaju ali ovi sto podizu kredite da bi letovali to je sirotinja koja tamo ide kao autostoperi malte ne.
 
AMAN zeno ma putuj ti ali jedno je putovanje a drugo je odmor na moru . Ja ne kapiram kako to ne kapiras? Poenta odmora godisnjeg je da se odmoris jel tako? Epa ko je taj koji se na moru odmorio? Nema takvog. Svako ko ode na more to je tamo pakao, vrucine, sami isto prave hranu, cigance se, idu kilometrima da bi dosli do besplatne plaze... Skidam kapu bogatasima koji odsedaju u elitnim hotelima i koji stvarno uzivaju ali ovi sto podizu kredite da bi letovali to je sirotinja koja tamo ide kao autostoperi malte ne.

A šta to tebe briga ko i za što i na koji način putuje, ide na odmor i provodi se.

Ako neko ima potrebu da vidi more ko si ti da sudiš o tome, ako je neko sposoban da vrati kredit šta to tebe opet briga što je kredit potrošio na letovanje?

Po kom osnovu roviš po tudjim životima i donosiš procene i ocene o nečijim motivima i sa kojim pravom?

I ako išta cenim kod naših to je ta potreba da negde otputuju, masa njih upravo zbog manjka tog novca i nema priliku da u potpunosti doživi i proživi te destinacije, ali je divna ta želja da vide nešto novo... i iskreno uvek mi je žao kad vidim na "odmorima" koliko nas je država osakatila u usporedbi i sa državama koje se ne vode kao bogate i uspešne.
 
A šta to tebe briga ko i za što i na koji način putuje, ide na odmor i provodi se.

Ako neko ima potrebu da vidi more ko si ti da sudiš o tome, ako je neko sposoban da vrati kredit šta to tebe opet briga što je kredit potrošio na letovanje?

Po kom osnovu roviš po tudjim životima i donosiš procene i ocene o nečijim motivima i sa kojim pravom?

I ako išta cenim kod naših to je ta potreba da negde otputuju, masa njih upravo zbog manjka tog novca i nema priliku da u potpunosti doživi i proživi te destinacije, ali je divna ta želja da vide nešto novo... i iskreno uvek mi je žao kad vidim na "odmorima" koliko nas je država osakatila u usporedbi i sa državama koje se ne vode kao bogate i uspešne.

Au mislio sam da kapiras temu i da si ozbiljna osoba a ti dete maloletno. Pa ovde nije rec da nekom branis bilo sta rec je o promeni svesti!!!!!!! Da ljudi sami shvate sta i kako zato sluze reklame i mediji. Mediji su cudo vidis pre 50 godina znalo se u brak nevin moras ako si Hriscanin, pa nema golotinje, nema kurvanja, nesme razvod. A preko medija kad su krenuli reklamiranje prostitucije, golotinje, razvoda, feminizma, kurvanja sve je to postalo normalno sto nije normalno. Znaci ja KAZEM DA PREKO MEDIJA TREBA AGRESIVNO DA SE KRENE U KAMPANJU REKLAMIRANJA SEOSKOG TURIZMA A PONAJVISE KAMPOVANJA I onda ce se ljudi indoktrinirati da krenu u tom pravcu a onda ce se smanjiti znacajno i iznosenje deviza iz zemlje sto je osnovni i krajnji cilj ako zelimo da zivimo bogatije i lepse svi.

Prvo shvati temu pa onda je komentarisi.
 
Poslednja izmena:
Au mislio sam da kapiras temu i da si ozbiljna osoba a ti dete maloletno. Pa ovde nije rec da nekom branis bilo sta rec je o promeni svesti!!!!!!! Da ljudi sami shvate sta i kako zato sluze reklame i mediji. Mediji su cudo vidis pre 50 godina znalo se u brak nevin moras ako si Hriscanin, pa nema golotinje, nema kurvanja, nesme razvod. A preko medija kad su krenuli reklamiranje prostitucije, golotinje, razvoda, feminizma, kurvanja sve je to postalo normalno sto nije normalno. Znaci ja KAZEM DA PREKO MEDIJA TREBA AGRESIVNO DA SE KRENE U KAMPANJU REKLAMIRANJA SEOSKOG TURIZMA A PONAJVISE KAMPOVANJA I onda ce se ljudi indoktrinirati da krenu u tom pravcu a onda ce se smanjiti znacajno i iznosenje deviza iz zemlje sto je osnovni i krajnji cilj ako zelimo da zivimo bogatije i lepse svi.

Prvo shvati temu pa onda je komentarisi.

Ta kampanja ima smisla za inostrano tržište, a u državi gde 95% populacije vuče poreklo sa seoskog imanje ( da li obradjeno ili zapušteno ) gde je većini bar deda i baba sa sela kako motivisati nekoga da plati pričilovće kad ima svoje pribiloviće.

Mislim da smo previše zatvoreno društvo, usko, bez širine pogleda da bismo dodatno stanovništvo zatvarali u tor u kome se već nalaze.

I ne misliš li da tek kad vidimo kako se nešto radi u svetu, kako uslugu pružaju zaista zemlje sa iskustvom u turizmu tada možemo krenuti u neku našu priču.

Sa ovakvom kulturom, poslovnošću i načinom tretiranja korisnika usluge nigde nismo pristali.

A za ispiranje mozga... ne znam šta bi ti kazala, mislim da je ovom narodu već dovoljno ispran.
 
@ Trazim

Opasna teza .
Sa stanovista politike ekonomskog razvoja treba razvijati ono u drzavi za shta se ima komparativnu i kompetitivnu prednost u odnosu na blize i shire opkruzenje .
Seoski turizam koliko god bio interesantan ne moze biti mainstream i zamena ljudima koji idu na more nezavisno dali tamo idu na letovanje ili odmaranje i dalje dali je to ekonomik ili luksuzan mod .
Josh opasnija teza jeste etiketiranje ljudi i objashnjenje da je selo , potok i livada njihov domen a ne more .
Da skratim , ova ista tema moze se plasticno objasniti i onim parnim kamionom shto su ga terali Paja i Jare u Kamiondzijama .
Moze se neko iz vlade dosetiti da shpara na uvozu naftenih derivata i popravlja platni bilans sa inostranstvom na nacin da stimulishe paromobile i kamionomobile ala Paja&Jare , ali to jednostavno tako ne ide .
 
@ Trazim

Opasna teza .
Sa stanovista politike ekonomskog razvoja treba razvijati ono u drzavi za shta se ima komparativnu i kompetitivnu prednost u odnosu na blize i shire opkruzenje .
Seoski turizam koliko god bio interesantan ne moze biti mainstream i zamena ljudima koji idu na more nezavisno dali tamo idu na letovanje ili odmaranje i dalje dali je to ekonomik ili luksuzan mod .
Josh opasnija teza jeste etiketiranje ljudi i objashnjenje da je selo , potok i livada njihov domen a ne more .
Da skratim , ova ista tema moze se plasticno objasniti i onim parnim kamionom shto su ga terali Paja i Jare u Kamiondzijama .
Moze se neko iz vlade dosetiti da shpara na uvozu naftenih derivata i popravlja platni bilans sa inostranstvom na nacin da stimulishe paromobile i kamionomobile ala Paja&Jare , ali to jednostavno tako ne ide .

Ovo boldovano je suština.

Imaju Austrijanci i Švajcarci daleko lepše i planine i jezera, još su im gradovi među top destinacijama u city break kategoriji pa ipak gro ih odlazi u Cro, Esp,Gre ili druge "morske" destinacije.
Malo je neozbiljno uopšte pokušati "naterati" bilo koga da se zadovolji kampovanjem u Koštunićima ako sebi može da priušti Varadero u 5* all-inclusive. Nije mi jasan motiv iskreno ove teme. Svako ima pravo na odmor a kako neko shvata taj pojam je apsolutno subjektivna stvar. Poenta je da se čovek te dve-tri nedelje dobro oseća i malo rastereti svakodnevnih briga. Ko ide iz "mode" u startu se zahebao...ali opet njegova stvar niko mu to nema pravo zabraniti ili ograničavati.
Država treba da promoviše domaći turizam, da motiviše ljude kroz kampanju kao što je ona sa olašicama poreza i sl. ali zabrana raspolaganja sopstvenim novcem je apsolutno neprihvatljiva.
 
......ako sebi može da priušti Varadero u 5* all-inclusive.......

Nisi skapirao temu. Nije tema za takve koji imaju puno para. Tema je za one koji krpe kraj skrajem jedva prezivbljavaju a cele godine gladuju da skupe crkavicu za more ili dizu kredite a takvi su 95% koji idu na more. E ova tema je za njih da im se kaze da nije cilj zivota da celu godinu skupljaju pare da bi pravili selfi na moru. Ne mora da se zivi da bi se dokazivalo drugima. Bitno je da je tebi lepo i da uzivas na odmoru i da se odmoris. A ti koji idu na kredit na more i oni koji nemaju pare za hotele oni sve rade samo se ne odmaraju na moru. oni ti kuvaju kao kod kuce, oni ti idu u nabavnku kao kod kuce. oni ne idu nigde uvece kao i kod kuce jer da ne trose pare, idu po 10 kilometara ili par kilometara do besplatne plaze a citaj vukojebina bez uredjene plaze da ne bi placali suncobran i mesto za suncanje. I jel to odmor? A takvi su 95%.

Ok za one koji pljusnu par hiljada evra za hotele i onda uzivaju drugi ih sluzi ne gledaju nista kroz paru provode se uvece, idu na elitne plaze i bazene.... ali takvi su pa skoro minorni
 
Poslednja izmena:
Nisi skapirao temu. Nije tema za takve koji imaju puno para. Tema je za one koji krpe kraj skrajem jedva prezivbljavaju a cele godine gladuju da skupe crkavicu za more ili dizu kredite a takvi su 95% koji idu na more. E ova tema je za njih da im se kaze da nije cilj zivota da celu godinu skupljaju pare da bi pravili selfi na moru. Ne mora da se zivi da bi se dokazivalo drugima. Bitno je da je tebi lepo i da uzivas na odmoru i da se odmoris. A ti koji idu na kredit na more i oni koji nemaju pare za hotele oni sve rade samo se ne odmaraju na moru. oni ti kuvaju kao kod kuce, oni ti idu u nabavnku kao kod kuce. oni ne idu nigde uvece kao i kod kuce jer da ne trose pare, idu po 10 kilometara ili par kilometara do besplatne plaze a citaj vukojebina bez uredjene plaze da ne bi placali suncobran i mesto za suncanje. I jel to odmor? A takvi su 95%.

Ok za one koji pljusnu par hiljada evra za hotele i onda uzivaju drugi ih sluzi ne gledaju nista kroz paru provode se uvece, idu na elitne plaze i bazene.... ali takvi su pa skoro minorni

Upravo ovo boldovano. Ko je lud da se muči? Da je sve tako kako si napisao svi bi zazirali od mora,mislim nisu baš svi toliko blesavi da se muče i to plaćaju...i to kreditom.
 
Upravo ovo boldovano. Ko je lud da se muči? Da je sve tako kako si napisao svi bi zazirali od mora,mislim nisu baš svi toliko blesavi da se muče i to plaćaju...i to kreditom.

Pa muce se itekako i napisao sam ti sta sve rade. Ali kazemti njima nije bitno sto se ne odmaraju vec zive i gore nego sto zive u svom domu a sve radi malogradjanstine u glavi da eto ispasce niko i nista ako ne napravi slike i selfije sa mora.
 

Back
Top