Stambeni krediti u CHF - problem, rešenje

Dе Sisti

Stara legenda
Poruka
79.395
Odličan intervju

http://www.b92.net/biz/fokus/intervju.php?yyyy=2016&mm=10&nav_id=1190473

“EUR bio 75, sad je 123 RSD, je li i to promenjena okolnost”


Prva presuda za raskid ugovora za stambeni kredit odobren u švajcarskim francima teško da će doneti rešenje tog problema, naprotiv – otvoriće nove. Banke za svaki raskinut ugovor mogu da traže naknadu štete a ne gubi automatski ni hipoteku, kaže prvi čovek Rajfajzen banke u Srbiji Zoran Petrović u intervjuu za B92.biz i ističe da je puka neistina da su banke ostvarile ekstra profit odobravajući ove kredite.

- U Srbiji je doneta prva pravosnažna presuda kojom je raskinut bankarski ugovor za stambeni kredit u švajcarskim francima. To je dalo nadu i ostalim dužnicima u toj valuti da iz, za njih neželjenog zajma, na taj način mogu da izađu što bezbolnije i zbog toga najavljuju kolektivne tužbe protiv banaka. Ima najava i da će se uskoro o tome izjasniti i Vrhovni kasacioni sud, čime bi se uspostavila opšta sudska praksa. Imamo i pozitivno mišljenje sudije Ustavnog suda Dragiše Slijepčevića. Gde su tu banke, koji je njihov stav?

Razumem da ideja o “bezbolnom” rešenju daje nadu građanima zaduženim u ovim kreditima, ali istine radi treba reći da oni nikako nisu zaboravljeni i da su im još početkom prošle godine, u skladu sa Odlukom NBS, ponuđena četiri modela potencijalnih rešenja. U našoj banci se gotovo svaki treći korisnik opredelio za jedno od ponuđenih rešenja i time ako ne rešio, onda makar ublažio ovaj problem.

Imajući u vidu da je najveći broj tih kredita osiguran, zalagao sam se tada i javno da se građanima uz model koji je predviđao 5% troška konverzije tih kredita u evro indeksirane na teret banaka, ponudi još i dodatnih 5% od strane Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita. Time bi se smanjili budući rizici po NKOSK i ponuda učinila atraktivnijom. To bi nas dovelo u stanje pre odluke Centralne banke Švajcarske. Inače, kada je krenuo trend jačanja “švajcarca”, nudili smo i prelazak u evro indeksirane kredite, ali je mali broj klijenata te ponude prihvatio. Takođe, važno je podsetiti i da su tokom prošle godine, po Odluci NBS o merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema, za preko 5 milijardi dinara smanjene finansijske obaveze građana na teret banaka.

Valutna klauzula je zakonima dozvoljena u našoj zemlji i korišćena je ovde u svrhu očuvanja datog, a ne za nekakvo bogaćenje, kako se hoće predstaviti, i to zato da bi banke mogle da odgovore svojim obavezama prema štedišama, deponentima i kreditorima u “švajcarcima”. Kurs se koristi za obračun, a suštinski se radi o kreditu u stranoj valuti.


- U Srbiji je nešto manje od 20.000 dužnika u švajcarskim francima, koji godinama pokušavaju da nađu rešenje, nisu bili zadovoljni ponuđenim modelima konverzije i ova presuda se čini kao izlaz za njih. Da li je ovo rešenje njihovog problema?

Naravno da ima korisnika ovih kredita koji se nalaze u nezavidnoj situaciji, jer veliki deo prihoda izdvajaju za izmirivanje obaveze po kreditu. Istovremeno, imajući u vidu iznos ovih kredita u otplati i broj klijenata, ne radi se o sistemskom problemu.
Smatram da raskid ugovora o kreditu svakako nije rešenje problema. Naime, ukoliko sud na zahtev korisnika kredita i nađe da su ispunjeni uslovi za raskid ugovora zbog promenjenih okolnosti, ostaje obaveza korisnika kredita da vrati kredit koji je primio od banke, u dinarskoj protivvrednosti odobrenog iznosa kredita iskazanog u švajcarskim francima. Sa druge strane, banka je u obavezi da korisniku kredita vrati ono što je od njega primila.


- Koliko je konkretno banka na čijem ste vi čelu opterećena ovom vrstom kredita i kako očekujete da će se stvari dalje odvijati?

- Ukoliko počne podnošenje masovnih kolektivnih tužbi, koji bi mogao da bude odgovor banaka?

Mi za sada nismo imali zahteva za raskid, kao ni sudskih postupaka po tom osnovu.

Ukoliko pak dođe do sudskog postupka, banka će isticati da promena kursa nije okolnost zbog koje se može tražiti raskid ugovora zbog promenjenih okolnosti, kao i zahtevati naknadu štete ako do raskida dođe.

- Šta se uopšte dešava kada dođe do raskida ugovora klijenta i banke u ovim okolnostima?

U tim slučajevima okolnosti nimalo ne bi bile jednostavne, a deo pravnih posledica sam već pomenuo. Treba istaći i da u slučaju raskida ugovora banka ne gubi automatski hipoteku i da može da iskoristi i druge instrumente, poput menice, kako bi naplatila svoje potraživanje.

Posebno je pitanje da li zaista postoje okolnosti koje su po svojoj prirodi takve da se zbog njih može tražiti raskid ugovora zbog promenjenih okolnosti, i kada su one nastupile, budući da se od tog trenutka raskida ugovor, ako do njega i dođe. Da bi uopšte neka okolnost mogla da bude razlog za raskid ugovora, pored ostalog, mora da bude takva da korisnik kredita nije mogao znati da ista može nastupiti, što treba i da dokaže.

Kako sam već rekao, naš stav je da promena kursa svakako nije takva okolnost, pošto su i banka i korisnici kredita vrlo svesni da kursevi fluktuiraju.

Treba dodati i da banka, u slučaju da sud raskine ugovor na zahtev korisnika kredita, po zakonu ima pravo na naknadu štete od korisnika kredita.

Sasvim je jasno da ovo ne samo da nije rešenje problema kredita indeksiranih u “švajcarcima”, već otvara nove probleme i troškove za korisnike kredita.
 
Poslednja izmena:
nastavak....


- Teza dužnika u CHF sve vreme je da se banke uglavnom za odobravanje kredita u švajcarskim francima nisu zaduživale u toj valuti, već u evrima, da zbog toga banke ostvaruju ekstraprofit i da zato ima prostora da izađu u susret tim klijentima. Otuda i sada neka vrsta dodatnog revanšizma i najave da će „vam sad sve naplatiti kolektivnim tužbama“. Da li bi zaista moglo da se desi da „padne“ skoro 20.000 kredita u CHF i šta bi to značilo za banke, za bankarski sistem uopšte?

Možda se može štošta prigovoriti bankama, ali je puka neistina da su banke ostvarile ovde ekstra profit. Banke su posrednici između onih koji imaju novac i onih kojima je novac potreban. Da bi obavljale taj posao, zbog rizika koji preuzimaju, moraju, pored ostalog, da imaju i određeni nivo kapitala i da plaćaju osiguranje na značajan deo štednje. Zašto ovde nema ekstra profita? Banke imaju obaveze prema svojim kreditorima, štedišama i deponentima u švajcarskim francima, i to su izvori iz kojih su banke kreditirale građane sa CHF indeksiranom klauzulom. Naša banka trenutno ima kredite indeksirane u “švajcarcima” u vrednosti od 70 miliona, ali i 67 miliona obaveza prema štedišama u istoj valuti. Deo je finansiran i depozitom strane banke. Na temu finansiranja banaka u švajcarskim francima, saopštenje je izdala i Narodna banka Srbije. Sve i da su banke htele da ekstra profitiraju, to nije bilo moguće jer poput svih centralnih banaka na svetu, tako i NBS oštro ograničava izloženost banaka riziku od promene kursa u odnosu na kapital.

Važno je napomenuti i da su kamatne stope na indeksirane kredite u švajcarskim francima bile niže u odnosu na one u evrima. Dakle, nema mesta priči o ekstra profitu banaka.

U odnosu na ukupan kreditni portfolio, učešće tih kredita je nisko, tako da nismo u većoj meri opterećeni ovom vrstom kredita, pre svega jer smo relativno kasno počeli sa njihovim odobravanjem u odnosu na neke druge banke na tržištu, ali najviše zahvaljujući tome što smo vodili veoma konzervativnu politiku upravljanja kreditnim rizicima. Kvalitet portfolija kredita indeksirnaih u „švajcarcima“, iako lošiji u odnosu na onaj indeksiranih u evrima, još uvek je dobar, a kako sam već pomenuo, svaki naš treći korisnik ovog kredita opredelio se za jedan o ponuđenih modela NBS. Mi ćemo nastaviti da aktivno sarađujemo sa svojim klijentima koji nam se obrate sa željom da pronađemo najadekvatnije rešenje za obe strane. Takođe, nećemo držati glavu u pesku. Ovo su važna pitanja koja mogu imati šire reperkusije na kreditiranje u Srbiji.

Da se vratimo i na vaše pitanje o stabilnosti bankarskog sistema. Već sam rekao da ti krediti, imajući u vidu preostali dug, ne mogu dovesti u pitanje stabilnost finansijskog sistema. Međutim, dve trećine kredita u finansijskom sistemu indeksirano je u stranoj valuti, što je posledica činjenice da gotovo samo i štedimo u stranoj valuti. Da li bi građani i kreditori koji su bankama poverili štednju, kredite i depozite u CHF pristali da im iste vratimo po nekom istorijskom kursu dinara u odnosu na CHF? Šta da kažemo svi mi koji smo se zaduživali u evro klauzuli, po višim kamatnim stopama kada je recimo u avgustu 2008. evro vredeo 75 dinara, a sada vredi 123? Gde je tu granica za "promenjenu okolnost"?

Dovođenjem valutne klauzule u pitanje, doveli bismo u pitanje i kreditiranje ekonomije ove zemlje kao i stabilnost finansijskog sistema. Nama su potrebne godine stabilne i niske inflacije da bismo znatno više štedeli u dinarima, a time stvorili i preduslov za veće kreditiranje u domaćoj valuti. Nedavno smo ponudili i prvi stambeni kredit u dinarima sa nominalnom, promenljivom stopom ispod 5%, ali tražnja je minimalna. Svi hoće u evrima, jer je nominalno gledano, kamatna stopa niža. I kažite mi onda koga zanima šta u perspektivi može biti sa kursom dinara u odnosu na evro….

Kada pogledate najsvežiju statistiku performansi kredita indeksiranih u CHF kod onih koji nisu špekulisali i uzeli su do 5 miliona dinara kredita, u protivvrednosti, a tih je ubedljivo najviše – preko 65% kreditnih partija, učešće docnje je 4,5%, dok kod onih kojih su uzeli preko 20 miliona dinara docnja iznosi 40,5%. Nameće se pitanje čiji se interesi ovde promovišu i štite?

- Sve zemlje u okruženju rešile su problem dužnika u švajcarskim francima na ovaj ili onaj način, jedino se u Srbiji to još nije dogodilo. Da li je država mogla da odigra neku aktivniju ulogu, kao u nekim susednim državama i da li mislite da bi trebalo na neki način da podnese i odgovornost, s obzirom na to da je jedno vreme i sama subvencionisala takve zajmove, dajući im praktično time legitimitet i prema građanima. Da li je moglo sve da se reši malo drugačije, umesto što smo sada stigli do toga da je sve u rukama sudova? Da li još ima prostora za to?

NBS i banke su uložile napore u rešavanje ovog problema, koji je ipak daleko manji nego u zemljama u okruženju. Predlagao sam da dodatni podsticaj dođe i od NKOSK-a. Sa kolikim uspehom su neke države rešile ovaj problem? Vreme će pokazati. Svedoci smo i sudskih postupaka protiv država. Ne bih se iznenadio da ceh na kraju plate svi poreski obveznici.

Narodna banka je, nakon niza teških diskusija i pregovora, kako sa poslovnim bankama, tako i sa udruženjima građana, donela pomenutu Odluku o merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema, i time ponudila četiri modela potencijalnih rešenja građanima zaduženim u ovim kreditima. Žao mi je što je negativna kampanja onog dela klijenata koji nije bio spreman na dogovor, dovela do toga da ovi modeli nisu prihvaćeni od strane većeg broja korisnika, jer verujem da bi oni bili od koristi za najveći broj građana, pogotovo onih koji spadaju u kategoriju najugroženijih
 
Nema osnova za raskid ugovora.
I ja sam uzeo stambeni kredit u CHF,
na 10 godina,
Na moj zahtev, pripisana je kamata
i to podeljeno na jednake mesečne rate,
sa pravom izmene samo uz pismenu saglasnost
obe ugovorne strane.

PS; Par godina sam (u €) plaćao više od onih
koji su uzeli € ili dinare.

Ni po kakvom osnovu kreditor, tj, banka
neće da snosi posledice promene
kursa neke valute
 
Poslednja izmena:
Svako ko je podigao kredit sa valutnom klauzulom,
nebitno EUR ili CHF, da li je bio spekulant ili je
resavao egzistencijalno pitanje postupio je ili je
bio primoran da udje u kreditni aranzman na nacin
koji su drzava, NBS i Vlada Srbije definisale jos
2001.godine.
Svi klijenti su odreda osteceni zato sto se NBS
nije ponasala kao krovno telo bankarskog sistema,
nego kao klasicna komercijalna banka i njihov
saucesnik u prevari.
Prvo je prekrsen Ustav jer je RSD jedino zvanicno
sredstvo placanja u Srbiji, a drugo NBS i tadasnja
Vlada i odgovorni ministri su ucestvovali u obmani
i prevari gradjana.
Ukoliko gradjani pocnu sudske procese i dobiju sporove
protiv banaka kod kojih su zaduzene, komercijalne
banke ce se zaliti pred medjunarodnim institucijama
gde ce tuziti drzavu Srbiju i dobice spor.
Zato osteceni treba da tuze drzavu Srbiju i NBS pred
domacim sudovima, naravno koje ce izgubiti, ali ce
onda spor sigurno dobiti pred medjnarodnim sudom u Strazburu.
Njuske koje su kreirale i ucestvovale u realizaciji
ove prevare dostupni su sudovima i danas se setkaju
Beogradom.
Osteceni treba da teraju sudski NBS na svim instancama
pa makar Srbija i bankrotirala, to ce biti nauk BG-skim
imbecilima i fah-idiotima da se vise nezayebavaju .!!!
 
Realno potrebno je izmijeniti zakon u smislu da nema promljenljivih kamatnih stopi. A to što je kurs skočio nije ničija krivica. Onaj ko je uzimao kredit trebao je o tome na vrijeme misliti.

Totalno netačno.Jednom Era čuva krave kod sudije a povede i svoju.Krave se pobiju i Erina krava ubode kravu od sudije.Otrči Era kod sudije i kaže mu:"vaša krava ubola moju".Sudija pita jel ih neko naterao.Era kaže same se pobile."sudija e pa kravi nema suda" Era:Gospodine sudija moja krava
ubola Vašu. Sudija "e pa da pogledam u ćetap.E vala sudija kad nisi gledao za moju nećeš ni za tvoju.

Kako god okrenete država može da promeni zakon kako voli je zakon je u njenim rukama.Čak šta više ne mora ni da Vas pita.Drugčije rečeno "ko žabu pita što se bara suši"
 
Realno potrebno je izmijeniti zakon u smislu da nema promljenljivih kamatnih stopi. A to što je kurs skočio nije ničija krivica. Onaj ko je uzimao kredit trebao je o tome na vrijeme misliti.

Zašto bi se to radilo?
Ko bi od toga imao korist? Klijenti ne toliko jer bi fiksne kamatne stope bile svakako veće od trenutnih.

Treba razumeti da je ugrađivanje onih EURIBORa ima efekat praćenja konjukture što je prilično dobra stvar
 
Ceo diskurs oko CHF se pogrešno usmerava na banke. Jer, ljudi su te stambene kredite uzimali, ne toliko zbog niže kamatne stope, već zbog malog ili nikakvog zahtevanog učešća, za razliku od kredita u EUR za koje je propisano učešće 20%.

Za takvu regulatornu neujednačenost zahvaliti se NBS
 
Ceo diskurs oko CHF se pogrešno usmerava na banke. Jer, ljudi su te stambene kredite uzimali, ne toliko zbog niže kamatne stope, već zbog malog ili nikakvog zahtevanog učešća, za razliku od kredita u EUR za koje je propisano učešće 20%.

Za takvu regulatornu neujednačenost zahvaliti se NBS

...i tuziti samo nju i guvernere i viceguvernere i
terati ih gde god mogu na svim sudovima u Srbiji
i inostranstvu.!!!!
 
Gubite iz vida da su mnogi uzeli kredit u CHF jer u EUR nisu mogli!!!!
Zbog propisa u većini banaka po kome visina rate ne sme da pređe 50% (ponegde 30%) ukupnih primanja, mnogi nisu mogli da uzmu kredit u EUR.
U Evrima su u tom momentu kamatne stope bile uglavnom, od 6 do 8 posto.
U CHF su bile za 2 procentna poena niže.
Možda vam deluje beznačajno, ali mnogi su se(pogotovu u BG i NS) zbog visokih cena nekretnina, zaduživali bukvalno do krajnje dopuštene granice.

I još jedna ispravka:
Trenutno je u CHF zaduženo manje od 18000 građana. Deo je vratio ostatak duga nakon poslednje oscilacije kursa, pre skoro dve godine.
 
Šta je netačno? Da rizik kod kredita snose banka i klijent?

Pretpostavljam da znate ipak ću Vam reći kako ide.Primer jednog starog Zagrebčanina. Pre drugog svetskog rata bio je kalfa stavio malo pare u banku da bi bio nešto važan.Došo je Pavelić to nije izgubio ali su mu promenili po svom ukusu.Ponovo je stavljao u novoj državi Hrvatskoj.
Došo je Tito istorija se ponavlja ne gubi ali to što je imao nema tu vrednos više jer je promenjeno.Dolazi Tito ponovo naši radnici u inostranstvu štede posle Tita država donosi zakon da se to pretvori u neku novu valutu i jasno postaje puno manje vredno.Tako to ide a mogu čuda
da naprave i sa kreditima-šta videćemo.U svakom slučaju ozakonili su pljačku štediša posle Tita i tu ne možete ništa.
 
Gubite iz vida da su mnogi uzeli kredit u CHF jer u EUR nisu mogli!!!!
Zbog propisa u većini banaka po kome visina rate ne sme da pređe 50% (ponegde 30%) ukupnih primanja, mnogi nisu mogli da uzmu kredit u EUR.
U Evrima su u tom momentu kamatne stope bile uglavnom, od 6 do 8 posto.
U CHF su bile za 2 procentna poena niže.
Možda vam deluje beznačajno, ali mnogi su se(pogotovu u BG i NS) zbog visokih cena nekretnina, zaduživali bukvalno do krajnje dopuštene granice.

I još jedna ispravka:
Trenutno je u CHF zaduženo manje od 18000 građana. Deo je vratio ostatak duga nakon poslednje oscilacije kursa, pre skoro dve godine.

Danica Popović je napisala odličan tekst o ovome gde je iznela računicu da je sve preko 1.1 kursa franka za eur čist dobitak za korisnike CHF kredita u odnosu na njihove EUR sapatnike
 
Kolega, kamatari a ne banke su dosle u Srbiju
sa koferima love koju cu skupo prodavale po
pravilima, zakonima i kamatama koje su bec
unapred doneli i na njihov nagovor usvojili
imbecili koji su ustolicili djindjicevizam.!!!


Чудо како узимаоци кредита не мисле на то кад узимају кредит, већ на то мисле само онда кад треба да врате кредит.


Иначе, што се теме тиче, не треба да се праве специјална решења за задужене у швајцарцима. Постоји Закон о облигационим односима, постоји систем и постоје судови. Суд је рекао да је дошло до битно промењених околности и ако је тако одлучио, свака страна враћа оно што је дала.
 
Zašto bi se to radilo?
Ko bi od toga imao korist? Klijenti ne toliko jer bi fiksne kamatne stope bile svakako veće od trenutnih.

Treba razumeti da je ugrađivanje onih EURIBORa ima efekat praćenja konjukture što je prilično dobra stvar

Iz dva razloga. Prvo što je jednostrana izmjena ugovora na štetu ili korist bilo koje strane nezakonita. Ili ćeš mi tvrditi da će neko eto drage volje pristati da mjesečno izdvaja više novca za kamatu? Drugo ugovor u kom svi bitni elementi nisu jasno definisani je takođe nezakonit. Naravno kamata je uz iznos kredita i rok otplate najbitniji element ugovora. A priče kako jadne banke mijenjaju kamatu da bi mogle poslovati a ne da bi zaradile su priče za malu djecu. I ovako već zarađuju na skoku kursa evra i franka.
 
svako ko je uzeo kredit je sam kriv za tu svoju dobru ili losu odluku

Ko im je kriv sto su se kockali pa uzimali kredite u valuti u kojoj ne ostvaruju prihod?

Sta da se desilo da svajcarac nije otisao sa 54 na 110 dinara nego recimo da je sa 54 dinara pao na 22 din ?Jel bi ovi sto su uzeli kredite vratili razliku u budzet mozda? Ne brate nego bi pricali okolo kako su oni ispali pametni sto su uzeli kredit a mi ostali koji nemamo kredita i dugova smo ispali budale.

Kad uzmes los kredit, i kad ne mozes da ga vracas , resenje je da iz toga izadjes a ne da istrajavas u gluposti.

Naravoucenije: Samo budala uzima kredit u valuti u kojoj ne ostvaruje prihod. Ili kockar. A kad se kockas , cesto se desi da izgubis.

Cela ova prica treba da bude pouka svima nama DA NIKO NIKAD NE TREBA DA UZME STAMBENI KREDIT ZA KUPOVINU STANA NAROCITO AKO NEMA PRIHOD U VALUTI U KOJOJ SE ZADUZUJE

Jer ako narod uzima kredite time samo duva kreditni balon kojima daje vece pare bankama i sam radi u korist svje propasti

Npr ja iznajmljujem u jednom gradu za poslovne potrebe jednu nekretninu. Vlasnik te nekretnine mi je u vise navrata nudio da mi proda istu po 950-1000e po kvadratu. Ja sam odbio

Skoro vidim da se jedan vlasnik skoro u istoj zgradi prodao maltene istu kvadraturu za 550e po kvadratu

Razlog - cene od pre 3-4 godine su bile prenaduvane . E sad zamislite budale koje su uzimale kredite na tih 1000e po kvadratu pre 5-6 godina. Njih taj kvadrat kosta 4 puta vise od realne cene tj 2000e po kvadratu

JEr svako ko uzme stambeni kredit za vreme vracanja istog na jedan stan, jos jedan stan takav otplati banci na ime kamate.

Nekretnine se zato kupuju samo za kes. Ako nemas ili ne mozes da ustedis kes to znaci da nisi sposoban da kupis nekretninu. Kratko i jasno.

To je isto kao da hoces da vozis BMW serije 7 a nemas posao ili radizs za 200-300e

ja razumem da ljudi imaju zelju ali covek koji radi za 300e ne moze ni da sipa gorivo u takav auto a kamoli da ga odrzava registruje itd - cak i da mu ga neko pokloni.

Znaci - osnova svake zdrave ekonomije jeste - stednja i samo stednja a ne trosenje van svojih mogucnosti.

Pruzis se prema jorganu onoliko koliko mozes u datom trenutku, a ako se pruzas duze - PROPAO SI
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da znate ipak ću Vam reći kako ide.Primer jednog starog Zagrebčanina. Pre drugog svetskog rata bio je kalfa stavio malo pare u banku da bi bio nešto važan.Došo je Pavelić to nije izgubio ali su mu promenili po svom ukusu.Ponovo je stavljao u novoj državi Hrvatskoj.
Došo je Tito istorija se ponavlja ne gubi ali to što je imao nema tu vrednos više jer je promenjeno.Dolazi Tito ponovo naši radnici u inostranstvu štede posle Tita država donosi zakon da se to pretvori u neku novu valutu i jasno postaje puno manje vredno.Tako to ide a mogu čuda
da naprave i sa kreditima-šta videćemo.U svakom slučaju ozakonili su pljačku štediša posle Tita i tu ne možete ništa.

Ovde nije riječ o štednji. Riječ je o kreditima.
 
Буџет Републике Србије НЕ СМЕ да трпи због нечије шпекулације од пре десетак година када је узимао кредит за личне потребе.

Енде.

ето како је лако препознати левичара. левичар ће рећи ''буџет Републике не сме да трпи'' (као да је тај буџет богом дат), јер левичар размишља само кроз пореске приходе и расходе, тј. како (по)трошити туђе паре. пристојан човек ће рећи ''не треба Мика да плаћа Жикине рачуне''.

левичари имају потпуно искривљену свест. и ту нема лека. плашим се.
 
Gubite iz vida da su mnogi uzeli kredit u CHF jer u EUR nisu mogli!!!!
Zbog propisa u većini banaka po kome visina rate ne sme da pređe 50% (ponegde 30%) ukupnih primanja, mnogi nisu mogli da uzmu kredit u EUR.
U Evrima su u tom momentu kamatne stope bile uglavnom, od 6 do 8 posto.
U CHF su bile za 2 procentna poena niže.
Možda vam deluje beznačajno, ali mnogi su se(pogotovu u BG i NS) zbog visokih cena nekretnina, zaduživali bukvalno do krajnje dopuštene granice.

I još jedna ispravka:
Trenutno je u CHF zaduženo manje od 18000 građana. Deo je vratio ostatak duga nakon poslednje oscilacije kursa, pre skoro dve godine.

pa znaci da nisu bili kreditno sposobni da uzmu bilo kakav kredit. To sto su mislili da jesu, sada im dolazi na naplatu.

Kockarnice na ruletima nude 10-20 vecu zaradu od ulozenog ako udjes i stavis novac na odredjeni broj.

Ali ja i drugi pametni ljudi znamo da su sanse da mozemo da dobijemo gotovo nikakve , i da samo budale misle da mogu da zarade novac u kockarnici ili kladionici.

Na zalost takvih je u Srbiji izuzetno mnogo

Samo prosle godine Mozart Kladionice su ostvarile prihod od preko 350 miliona evra jer je budala koje misle da mogu kockanjem da dodju do boljeg zivota izuzetno mnogo.

Ista je stvar sa bankama. Banke ti nude kredit . Mogu da ti nude , kao sto su nudile banke u Americi, da uzmes kredit od 500.000 dolara cak i ako nemas nikakve prihode.

Ali nije banka kriva ako ti to prihvatis . TI SI
 
ето како је лако препознати левичара. левичар ће рећи ''буџет Републике не сме да трпи'' (као да је тај буџет богом дат), јер левичар размишља само кроз пореске приходе и расходе, тј. како (по)трошити туђе паре. пристојан човек ће рећи ''не треба Мика да плаћа Жикине рачуне''.

левичари имају потпуно искривљену свест. и ту нема лека. плашим се.


А башка то што се није потрудио ни да прочита текст пре него је потегао тастатуру да на њу баци своја размишљања

Хинт 1: За читање текста потребно је више времена него што је протекло од постављања теме до његовог коментара.
Хинт 2: За читање текста са разумевањем потребно је много више времена него што је протекло од постављања теме до његовог коментара
 

Back
Top