Treba li akademska zajednica aktivno da se bori protiv pseudonauke (ravna zemlja itd)

Treba. Iako sam liberalno nastrojena, smatram da nekim pseudonaučnicima treba zabraniti medijsko pojavljivanje (ili ih sve šibnuti u neki časopis tipa "Treće oko", koji će da poprilčno da košta i da se dodatno oporezuje kao šund), jer glupost, kada se nadoveže na nedovoljnu obrazovanost, metastazira u celom društvu. Zato danas u Srbiji imamo povelik broj ljudi koji veruje u Zemlju kao ravnu ploču, u pakao koji se nalazi u Zemljinoj utrobi, u ljude-džinove koji su živeli u vreme dinosaurusa. Ako poverujete u takve budalaštine, bićete skloni da poverujete u niz onih koje se nadovezuju.
U svetu je, za populatizaciju nauke putem literature, zaslužan Mičio Kaku ... a nikako nije loš ni Bil Brajson.
Postoje sjajni tv kanali koji se bave popularizacijom nauke.
Ali zašto se više čitaju i gledaju neke druge teme - ne znam. Možda je već prekasno?

Zbog čega misliš da heliocentrična nauka nije pseudonauka?
 
Definicija nauke: "Наука (лат: scientia - знање; грчки: "episteme"; француски и енглески: "science"; italijanski: "scienza"; немачки: "Wissenschaft") је скуп свих методички сакупљених и систематски сређених знања, како општих тако и оних у неком специфичном подручју или аспекту стварности. Наука је јединство открића и доказа, метода и система, истраживања и излагања. Наука је објективно, логички аргументовано и систематизовано знање о законитостима, чињеницама, узроцима и појавама у стварности, стечено и проверено егзактним посматрањем, поновљивим експериментом и ваљаним размишљањем."

Pitanje je: da li neko ovde može da iznese bilo kakvu vezu izmedju ove definicije i teorije heliocentrizma?
 
Vidim da si se uhvatio za pojam akademske zajednice kao pijan plota iako sam rekao da to nije najbitnija stvar ovde.
Neverovatna je "kultura" komunikacije na ovom mestu, čak i kada pokušaš da pokreneš nešto smisleno nema šanse da prođe.
.

Uu, baš, pa ovde su već odavno pokrenute mnogo smislenije stvari. Kak se ti plašiš da je to čekalo baš tebe:zblesav:

A ova tema kao ovakva već postoji i mislim da bi shodno tome trebala biti sastavljdna sa temom "Pseudo-nauka i zašto to treba da nas brine":cool:
 
Vidim da si se uhvatio za pojam akademske zajednice kao pijan plota iako sam rekao da to nije najbitnija stvar ovde.
Sta je onda najbitnija stvar? Akademsku zajednicu si meto u naslov.

Ako mislis da je najbitnije da ovde komisijski konstatujemo da je Zemlja okrugla,
ili da nije, sto je jos gluplje,
onda si pogresio naslov.
Teorijama zavere da li je neko išao na Mesec ili ne nemam nameru da se bavim.
Cija zavera, i zavera protiv koga? Sta znaci "teorija (mos misliti, teorija!) zavere" (ovo neka konspiracija i konstipacija)

Cime se ti, uopste, na ovoj temi bavis? Trazis oblik Zemlje? Za to sluzi prozor. A ono sto ne mozes da vidis ti ionako ne koristi.
 
Poslednja izmena:
..................

Ako mislis da je najbitnije da ovde komisijski konstatujemo da je Zemlja okrugla,
ili da nije, sto je jos gluplje,
onda si pogresio naslov.
...........................

Pa brate nešto smišljeno!
Što znači, uzmi pa ga smišljaj:(

A mogo si Raše smišljeno da objasniš što Šredingerova mačka ima veze sa kvantnim kompjuterom;)

Onako sam' bez veze tumara:zblesav:
 
Sta je onda najbitnija stvar? Akademsku zajednicu si meto u naslov.

Ako mislis da je najbitnije da ovde komisijski konstatujemo da je Zemlja okrugla,
ili da nije, sto je jos gluplje,
onda si pogresio naslov.

Cija zavera, i zavera protiv koga? Sta znaci "teorija (mos misliti, teorija!) zavere" (ovo neka konspiracija i konstipacija)

Cime se ti, uopste, na ovoj temi bavis? Trazis oblik Zemlje? Za to sluzi prozor. A ono sto ne mozes da vidis ti ionako ne koristi.

Aj paljba... vidim da si smarač kao i alfalogo. Ideš ne listu nepoželjnih jer stvarno nemam želju da mlatim sa tobom.
Nemoj da mi izvrćeš reči jer je nepošteno. Svako može da ode na prethodnu stranu i vidi šta sam napisao.
Jasno je napisano čime se tema bavi, nije ovo moderna umetnost pa da ti treba tumač.
 
Pa sad... prosečan čovek.... ko bi mogao biti kao prosečan? policija? automehaničar? domaćica? političar (kao vazduhoplov, ili...teleprontovanje)... možda zemljoradnik? Nauka (prirodna) nije recept ili zakon koji se izdeklamuje, i to je to.... To mogu oni u sudstvu, zatim istoričari, filozofi, političari....a mogu i tehničari... Ako akademska zajednica, održava predavanja na Kolarcu, zatim muzeju, pa onda u opservatoriji i planetarijumu (na Kalemegdanu) pa imate mogućnost da diskutujete,razmenite mišljenja, a vama je to teško, jer (nemate vremena, našli ste brži način - klikom, jer vam je tako lakše) - onda od te nauke (ili spoznaje onoga o čemu se priča), nema ama baš ništa. Tako možete da čitate Kurir, B92....i da klikćete. Ja sam prvi protiv toga da se nauka sroza na tako nizak nivo, zapravo to me više podseća na tumačenje biblije. U početku beše reč, i tako je bilo....itd... Za spoznaju nauke, treba da se "zavrnu rukavi".

Ovo me podseti na onu priču...
Jednom prilikom, obeshrabren teškoćama na koje je naišao proučavajući geometriju, kralj Ptolomej upita Euklida:
- Postoji li neki lakši put da se nauči geometrija?
- U geometriji nema kraljevskih puteva - odgovori Euklid.:neutral:

Ako nemate vremena za nauku, onda - regulišite saobraćaj, popravljajte kola, kuvajte ručak.... i uživajte u svom poslu. Ne mogu svi biti upućeni u nauku... Nije bio ni kralj Ptolomej. ;) Taj procenat se može povećati, ali to nije do akademske zajednice. Akadmsku zajednicu treba upoznati, a to se ne radi - klikom. To se radi preko propovednika (da ne kažem "medijatora"). Kao što Crkva ima popove, tako i nauka ima - profesore. Oni su upravo zaduženi da vas upute, i spoje sa akademskom zajednicom. Ali oni nisu sekta, i ne idu od vrata - do vrata. E zato mi treba da krenemo, ali ne na klik, već u svet nauke.

A čoveče, potpuno sam razumeo i prvi put kad si napisao ali ti očigledno ne razumeš šta pišem.
Ne može tamo neki klinja iz Vladičinog Hana da dolazi na predavanja i diskutuje, to nije ni poenta. Bitno je da postoji komunikacija između naučnika i ostalih građana.
Imao je neki profesor youtube kanal na kome je radio zadatke za prijemni ako se ne varam i cela priča je bila veoma uspešna. Ti previše komplikuješ stvari.
To me podsetilo na ćaleta mog druga koji ti namerno neku relativno jednostavnu stvar objasni tako da je ne razumeš.
 
Naravno da treba da se bori.Ovo je doba ciste obmane i zaglupljivanja.Al" na velika vrata......
NE TREBA PUNO KORISTITI KAO IZVOR MASOVNE MEDIJE.BEZ CENZURE......:zcepanje:

U potpunosti se slažem... Misao si mi pročitala, kao otvorenu knjigu:klap: Svaka čast:klap:
Samo bih da dodam....... ne treba ih uopšte koristiti, ali - uopšte. Jer onaj ko nema veze s vezom,a mnogo je takvih ne samo ovde,na forumu, već uopšte, još manje će znati koristeći te...Kule stražara
 
Poslednja izmena:
A čoveče, potpuno sam razumeo i prvi put kad si napisao ali ti očigledno ne razumeš šta pišem.
Ne može tamo neki klinja iz Vladičinog Hana da dolazi na predavanja i diskutuje, to nije ni poenta. Bitno je da postoji komunikacija između naučnika i ostalih građana.

Vidi, taj klinja, ne ide u Njujork ili Moskvu na predavanja, konkretno postoji Niš. Ja sam svoje sestriće vodio u Novi Sad, baš kod koleginice astrofizičara. Nismo otišli na kraj sveta.... Međutim to mi nije toliko bitno, koliko ova tvoja druga rečenica.... Bitno da postoji komunikacija? Komunikacija? Da ne komplikujem, kao što kažeš, šta je komunikacija, po tebi? Jasno mi je, kako ja i ti sada komuniciramo, ali mi nije jasan opis koji si naveo.

Imao je neki profesor youtube kanal na kome je radio zadatke za prijemni ako se ne varam i cela priča je bila veoma uspešna. Ti previše komplikuješ stvari.
To me podsetilo na ćaleta mog druga koji ti namerno neku relativno jednostavnu stvar objasni tako da je ne razumeš.

Vidi, da ne komplikujem. Ne znam za tebe, ali mene ovaj opis neodoljivo podseća na kuvanje, (prva asocijacija). Imaš recept, po kome ti onaj tamo deklamuje, šta treba,kako i kad da ubaciš u lonac, i to je to. Jel sve jasno, i da hoćemo da odgovorimo, ne možemo. Odgovore protumačite sami na osnovu datog.... i eto dobiješ sliku koja danas postoji. Svako tumači, na svoj način. (i ovo me podseti na nešto, ali da ne dužim). Ovo sa kuvanjem mi je idealna paralela, jer i radeći po receptu - ručak, ili kolač, mogu biti katastrofalni. Radi se o nauci, a ne o...web dizajnu pa ti objašnjava gde treba da klikneš i šta da uradiš ako ti se pojavi,ne znam šta....
Ajd sad,logički, metodom kontrapozicije. Pretpostavimo suprotno. Da svaki video link, blog, šta god...razumemo - da je svakom od nas, jasan. Kakva bi situacija bila?
Ajd da uzmemo i situaciju da je samo 1% onih klikova jasno. Kakva bi bila situacija? Možeš čak i da izvedeš eksperiment - kao proveru.
Imao bih još dosta da napišem, ali ne bih više - da ne komplikujem. Ili sam možda sve opet, pogrešno razumeo.
 
Aj paljba... vidim da si smarač kao i alfalogo. Ideš ne listu nepoželjnih jer stvarno nemam želju da mlatim sa tobom.
Nemoj da mi izvrćeš reči jer je nepošteno. Svako može da ode na prethodnu stranu i vidi šta sam napisao.
Jasno je napisano čime se tema bavi, nije ovo moderna umetnost pa da ti treba tumač.
Избацили су га из Петнице јер био птоломејевац, а предимензиониран его му не дозвољава да води нормалну конверзацију.

- - - - - - - - - -

Zbog čega misliš da heliocentrična nauka nije pseudonauka?
Зато што је потврђена у пракси, јер се на основу ње врше временске прогнозе, ради ГПС, сателитска телефонија, сателити за рано упозорење при нуклеарном нападу, прати стање пољопривредних усева итд.
Ае сада паљба у средњи век и међу лажове.
 
Definicija nauke: "Наука (лат: scientia - знање; грчки: "episteme"; француски и енглески: "science"; italijanski: "scienza"; немачки: "Wissenschaft") је скуп свих методички сакупљених и систематски сређених знања, како општих тако и оних у неком специфичном подручју или аспекту стварности. Наука је јединство открића и доказа, метода и система, истраживања и излагања. Наука је објективно, логички аргументовано и систематизовано знање о законитостима, чињеницама, узроцима и појавама у стварности, стечено и проверено егзактним посматрањем, поновљивим експериментом и ваљаним размишљањем."

Pitanje je: da li neko ovde može da iznese bilo kakvu vezu izmedju ove definicije i teorije heliocentrizma?
То би била сама срж хелиоцентризма као и додуше све већ пре тога набројано.
Ае сада паљба, никада ништа ниси доказао од оног што заступаш, нити оборио оно што нападаш, али си показао да си способан да лажеш масно, примитивно и безобразно.
 
Novac je napravio razliku izmedju "akademske zajednice" i pseudonauke.

Naucni radnici su na sisi budzeta, i dobijaju novac za istrazivanja srazmerno rezultatima.
Ovi drugi, pseudonaucnici, nepriznati geniji, nemaju pristup naucnim fondovima, ni novcanim ni informacionim.
Ima li potrebe dodatno se "boriti" protiv mislecih ljudi koji ne kostaju nista? Neka ih, neka rade, neka misle, neka sumnjaju.
U ukupnom skoru prave manju stetu od naucnika.
Ako nista ne pronadju, nista i ne kostaju. Makar vezbaju mozgove. Na nekonvencionalan nacin uce. Nije to za potcenjivanje.

Mladi Ajnstajn je godinama zurio u ogledalo razmisljajuci sta bi u njemu video kada bi se kretao brzinom svetlosti. On tada nije bio clan akademske zajednice. Ali je o svom trosku razmisljao. Hvala akademskoj zajednici sto ga u tome nije sprecila.
 
Aj paljba... vidim da si smarač kao i alfalogo. Ideš ne listu nepoželjnih jer stvarno nemam želju da mlatim sa tobom.
................................

Alo, ko si ti uopste da ti jednom Hakimu daješ korpu:zblesav:

Lepo te čovek pita šta oćeš, a i konkretno već postoji tema oko ove diskusije.
Mada mislim da ovo što ti navodiš, da to ne spada ni u pseudo-nauku. Pseudo-nauka je kad se raspravljaš o stvarima koje nisu baš očigledne, a ovo što ti oćeš, pa to samo pod budalaštine može da se uzme.

Ovi što zastupaju ravnu Zemlju, oni još nigde nisu nastupili sa nekim snimkom oivičenja kraja sveta. Što bi prvo morali. Mislim, gluposti, gde sad i o to me da se raspravlja:zblesav:

A el možeš negde preciznije da navedeš šta ja to smaram:rolleyes:
Može samo da te smara moje korisničko ime, koje i jeste zamišljeno za apsolutnu dominaciju.
Bi bilo glupo da se tako nazovem, a da ne mogu da iznesem apsolutnu dominaciju:cool:
 
Aj paljba... vidim da si smarač kao i alfalogo. Ideš ne listu nepoželjnih jer stvarno nemam želju da mlatim sa tobom.
..........................
Lepo te čovek pita šta oćeš, a i konkretno već postoji tema oko ove diskusije.
Mada mislim da ovo što ti navodiš, da to ne spada ni u pseudo-nauku. Pseudo-nauka je kad se raspravljaš o stvarima koje nisu baš očigledne, a ovo što ti oćeš, pa to samo pod budalaštine može da se uzme..........

Ovde konkretno Rašo može da se nazove pod nekim ko je dosta na strani pseudo-nauke, ako si ti upratio njegovu delatnost na ovom p.d.f-u. I problem je u tome što ti to sa njim ne možeš lako da zaključiš, a dečko profesor:confused:

Evo, konkretno kad mu priložiš video materijal univerzitetskog kanala koji objašnjava nešto u vezi kvantne isprepletenosti, on će tebi da kaže da oni nemaju pojma:zblesav:

U pitanju je video klip za koji si ti dao link;


Evo, ljudi objašnjavaju kako su čak i momenat naelektrisanja čestice odvojili od same čestice i to takođe funkcioniše na principu "čudne akcije na daljinu".

Eto, Rašo ne priznaje ni običnu diskusiju o toj " čudnoj akciji na daljinu", a kamoli ovo najnovije tehničko dostignuće.
I posle kaže, "to ti je kao kod kuvanja, ništa nisi razumeo posle emisije, ne ulaziš u suštinu":rolleyes:

Evo, mene je ovaj video zapis iznenadio i ja naučnicima priznajem da su oni momenat naelektrisanja čestice uspeli da odvoje od čestice i da je to takođe na principu isprepletenosti. E samo što za to nema objašnjenja "što to može", a može.

A Rašo će da ti kaže da su to prevaranti:zblesav:

Pa se ti zapitaj ko je ovde smarač i ko je na kakim naukama:cool:
 
Vidi, taj klinja, ne ide u Njujork ili Moskvu na predavanja, konkretno postoji Niš. Ja sam svoje sestriće vodio u Novi Sad, baš kod koleginice astrofizičara.

A kak sam znao da neđe maltretiraš neku đecu sa svojim fiks idejama:hahaha:

http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=32488269

Bože, kako je moguće da sam ovoliko pametan:rolleyes:

A i kaka ti je to koleginica kad ništa neće da ti objasni???

Jel' bre kod nas stvarno tolika tuga sa tom naukom:(

Sve neki fiksovi:rolleyes:
 
Poslednja izmena:
A kak sam znao da neđe maltretiraš neku đecu sa svojim fiks idejama:hahaha:

http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=32488269

Bože, kako je moguće da sam ovoliko pametan:rolleyes:

A i kaka ti je to koleginica kad ništa neće da ti objasni???

Jel' bre kod nas stvarno tolika tuga sa tom naukom:(

Sve neki fiksovi:rolleyes:

Priča se priča, da Rusi dolaze, priča se priča.....Stena sam ti ja, i to ogromna:bye: Onaj osećaj, kad sektaš kaže da ne pripada sekti:hahaha: Kad će novi broj Kule stražara? to je jedino sigurno što ti znaš ovde
Stena sam ti ja i to ogromna:bye:
 

Back
Top