Pomoc oko zdrastvenog osiguranja studenta u Svedskoj...HITno

alexandrab40

Početnik
Poruka
1
Postovani,moj sin je aplicirao u aprilu mesecu sa pasosem EU (Grcko drzvljanstvo) na fakultet Linnaeus u gradu Vaxjo,Svedska.Primljen je na akademske studije u trajanju od tri godine na smer Softver Inginjering.Fakultet mu je prihvatio sva potrebna dokumenta,dobio je stipendiju za celokupno skolovanje i 1. septembra je redovno krenuo na fakultet.Posle 3 nedelje predao je svu ostalu dokumentaciju za dobijanje personalnog broja,jer ce boraviti duze od 3 meseca u Svedskoj.Posle odredjenog vremena dobija prvo pismo na svedskom jeziku iz Skateverget uprave da je sve ok.Obavesten je da se ceka na taj broj i do 10 nedelja.Na zalost 29.oktobra dobija drugo pismo u kome se odbija njegov zahtev za personalni broj,jer nije reagovao na predhodna pisma opomene kako oni kazu,a moj sin nije ni dobio ta pisma.da napomenem da stanuje privatno,i da je gazdarica malo cudna...Gde su nestala ta pisma....
U soku odlazi na mesto gde je predao dokumentaciju i oni mu odgovaraju da ne znaju u cemu je problem i da mora da zove telefonom odredjenu gospodju koja mu je i slala predhodna obavestenja.Nju je zvao danima ili je zauzeta linija ili se ukljucuje sekretarica na svedskom.Tu je izgubio dva dana...Kada ju je konacno dobio,rekla mu je da je njegovo zdrastveno osiguranje nedovoljno,tj da je to putno a ne zivotno osiguranje,i da on mora imati plavu kartu evropskog osiguranja.Mi na zalost ne mozemo da izvadimo tu kartu,jer ja i suprog smo se vratili u Srbiju,ne radimo u Grckoj vise i ta se karta bez overene zdrastvene knjizice ne moze dobiti.Cak i da se prijavim negde da radim ,ceka se oko 6 meseci do dobijanja kartice.Poznato je svima kakva je kriza u Grckoj,zato smo se i vratili u Srbiju.Nisam imala drugu variantu vec privatno osiguranje iz Srbije.Gospodja mu je rekla da to osiguranje mora da pokriva sve u Svedskoj,od obicne medicinske pomoci pa do smrtnog slucaja,kradje,evakuacije hlihopterom,itd...
Pitao je da li moze u Svedskoj da se osigura rekla je da ne....Obisla sam od Dunava,Novi sad DDOR,Unika,Wenner,osiguranja,Deltadjenerali,i sta sve ne,niko nema na godinu dana takvu vrstu osiguranja.Nasi prijatelji koji imaju takodje decu na studijama u inostranstvu sa osligurnjima iz beograda nemaju nikakav problem..Svi se cude...Receno mu je da mora biti minimum na godinu dana.Mora biti veliki iznos,tako da nije na teretu Svedskoj drzavi...na fakultetu su mu rekli da to nije njihova briga,sto se njih tice on je ok....On ima koliko sam ja shvatila jos 2 nedelje da to resi...U suprotnom bojim se da ce morati da napusti zemlju..Ako neko ima molim vas predlog ili zna resenje,neka mi kaze...Da li da zakazem razgovor u Svedskoj ambasadi u Beogradu?....On ima i nase drzavljanstvo,ali nebih to da mesam da slucajno ne izgubi stipendiju,jer je primljen kao Grk....Jos da dodam da je mlad tek je napunio 18,nemamo nikoga u Svedskoj,potpuno je sam,i sada vec i uplasen zbog ove situacije..Hvala
 

Back
Top