RIBA...

Uzmi štuku, iseci je na potkovice iliti kotlete, poređaj u tacnu i prelij sa čašom vina, limunovim sokom od dva cela limuna i dva procenta soli.

Ostavi da prenoći u frižideru,a ujutro poređaj komade ribe u staklenu teglu i preli uljem tako da iznad ribe bude bar dva prsta ulja.
Onda to staviš u rernu na 100 stepeni osam sati.

Dobićeš ukusno jelo nalik tunjevini sa kostima koje se drobe kao da su od krede.

To je zato što so i kiseline odstrane kolagen iz kostiju i one postanu krte poput onih iz konzerve sardine.

Skoro me nešto nije tako oduševilo kao ovaj recept.

Inače ribu volim i često kod ribara naručujem one ogromne tolstolobike od preko dvadeset kila.
U njima nemaš kosti koje su sitne a meso je ukusno i zdravo pa ga preporučuju protiv holesterola i dijabetičarima
 
Uzmi štuku, iseci je na potkovice iliti kotlete, poređaj u tacnu i prelij sa čašom vina, limunovim sokom od dva cela limuna i dva procenta soli.

Ostavi da prenoći u frižideru,a ujutro poređaj komade ribe u staklenu teglu i preli uljem tako da iznad ribe bude bar dva prsta ulja.
Onda to staviš u rernu na 100 stepeni osam sati.

Dobićeš ukusno jelo nalik tunjevini sa kostima koje se drobe kao da su od krede.

To je zato što so i kiseline odstrane kolagen iz kostiju i one postanu krte poput onih iz konzerve sardine.

Skoro me nešto nije tako oduševilo kao ovaj recept.

Inače ribu volim i često kod ribara naručujem one ogromne tolstolobike od preko dvadeset kila.
U njima nemaš kosti koje su sitne a meso je ukusno i zdravo pa ga preporučuju protiv holesterola i dijabetičarima
masno :sad2:
 

Bokte, sto sam jednom jeo divan riblji poprikas na cardi u Morovicu....

Bio je tako ljut da sam morao nekoliko minuta da se privikavam na ljutinu, a posle sam svakij 10 minuta isao da se umivam na cesmu....

Pojeo sam citav kotlic.

I danas se cudim kako mi nisu izgorela creva....


U Padeju, u Banatu na Tisi su se svakog leta odrzavalo takmicenje "Zlatni kotlic" u pravljenju najbolje riblje corbe.

Ucestvovali su najveci majstori ove umetnosti iz Vojvodine...

Divna turisticka manifestacija....Ne znam da li jos postoji?
 
Bokte, sto sam jednom jeo divan riblji poprikas na cardi u Morovicu....

Bio je tako ljut da sam morao nekoliko minuta da se privikavam na ljutinu, a posle sam svakij 10 minuta isao da se umivam na cesmu....

Pojeo sam citav kotlic.

I danas se cudim kako mi nisu izgorela creva....


U Padeju, u Banatu na Tisi su se svakog leta odrzavalo takmicenje "Zlatni kotlic" u pravljenju najbolje riblje corbe.

Ucestvovali su najveci majstori ove umetnosti iz Vojvodine...

Divna turisticka manifestacija....Ne znam da li jos postoji?

U ribljim restoranima, kad naručujem riblju čorbu,
tražim da prethodno povade svu ribu iz moje porcije,
tj. donesu samo čorbu, bez ribe....!
 
Uzmi štuku, iseci je na potkovice iliti kotlete, poređaj u tacnu i prelij sa čašom vina, limunovim sokom od dva cela limuna i dva procenta soli.

Ostavi da prenoći u frižideru,a ujutro poređaj komade ribe u staklenu teglu i preli uljem tako da iznad ribe bude bar dva prsta ulja.
Onda to staviš u rernu na 100 stepeni osam sati.

Dobićeš ukusno jelo nalik tunjevini sa kostima koje se drobe kao da su od krede.

To je zato što so i kiseline odstrane kolagen iz kostiju i one postanu krte poput onih iz konzerve sardine.

Skoro me nešto nije tako oduševilo kao ovaj recept.

Inače ribu volim i često kod ribara naručujem one ogromne tolstolobike od preko dvadeset kila.
U njima nemaš kosti koje su sitne a meso je ukusno i zdravo pa ga preporučuju protiv holesterola i dijabetičarima

Samo da dodam:
Pošto se štuke najćešće odmaraju na muljevitom dnu
dobro je prenoće u u hladnoj vodi sa malko sirćeta.
 
Ovo može da odradi isključivo profesionalac sa debelim iskustvom !

Jok, uopšte nije teško, a i možeš slobodno da preskočiš deo sa dimljenjem ako ti je komplikovano.

Znači bukvalno ostaviš posoljenu ribu da prenoći u kiselom pacu u frižideru i onda do uveče u rerni da šapuće na 100 stepeni.

Ništa komplikovano.
 
Riba je nesto sto bismo stvarno trebali uvesti sto cesce u nase obroke. Postoji toliko nacina na koji se moze pripremiti, i naravno sve je stvar ukusa. Kod mene licno, kada dodju hladniji dana ide kotlic i neka kucna varijanta, a kada dodje lepo vreme zna se, rostilj + marinada :D
 
Riba je nesto sto bismo stvarno trebali uvesti sto cesce u nase obroke. Postoji toliko nacina na koji se moze pripremiti, i naravno sve je stvar ukusa. Kod mene licno, kada dodju hladniji dana ide kotlic i neka kucna varijanta, a kada dodje lepo vreme zna se, rostilj + marinada :D

Ovo rostilj + marinada je odlicna stvar. Ja pravim amrinadu od limuna, mirodjije, belog luka u prahu, malo ulja, soli i vode. Ostavim tako ribu da prenoci i samo je bacis na rastilj.
Malo kostiju takodje ima i pastrmka, skusa, oslic naravno.
 

Back
Top