Ljudskost osobina da smo svesni sebe i svog života-

sokrate

Obećava
Poruka
52
Kako ljudi gledaju na cjelokupni život i što vide u njemu da bi ga živjeli kako ga žive ?
Ako je život prilika, kako ljudi gledaju na tu priliku i zamjeraju li drugima na načina na koji iskoriste tu priliku ?
Zašto živimo i da li vidimo razlog postojanja u nama koji nas čini zaista živim ?

- - - - - - - - - -

Ako je ko čitao dela "Stranac" "Alhemičar" zna o čemu je ovdje riječ

O značenju postojanja -Koje je vaše ??
 
Deckic, mnogo si ambiciozan.
A tomova samoljubive filozofije ima puno, pa moras razumeti neke od nas koji to i ne bi citali a i ne smatramo to nesto vrednim, osim kao defekt misljenja.
Inace mozes slobodno nazvati temu, kako filozofija zivota , danas filozofija licnog pogleda na zivot postaje filozofska misao naseg okruzenja.
Neko bi to zvao osvajanje misaonog i fizickog prostora svojim definicijama pojmova uz podrsku svojih objasnjenja dok tudji mozgovi ne procvrce...

Za utehu ti je sto je uvek bilo tvojih istomisljenika mnogo mnogo vise od onih koji bi da ucine pomak od takvog gledanja na svet oko sebe.
 
I kukavice su ljudi koje gledaju druge i rade što im drugi narede.
I poltroni su ljudi koji gledaju druge da bi se anšli u životu ,
I ograničeni iskompleksirani ljudi gledaju druge da bi znali što će uraditi slijedeće u životu.

Iskreno ja nevidim postojan razlog da neko tako živi , a ipak može biti srećan i jadan u toj sreći.

Razlog objasnite mi malo te snove ,zašto oni predstavljaju sreću ?
 
ne dečkić pokušava pogurati koji skalin istine malo više - ne tržim istomišljenike već malo bolju i jaču teoriju , nivo svijesti i razmišljanja ,da razvijem sebe a ne prisvojim intelektualni prstor.

Izvini ako si to tako shvatio da tražim sebe u drugima !

Volim filozofiju i želim uvjek ići više i bolje u stvaranju svijesti o njoj.
 
Saznanja o ljudskoj kogniciji,
http://sr.wikipedia.org/wiki/Спознаја
smatram da će, u skoroj budućnosti, pomiriti kreacionisam i evolucionizam kao teorije o nastanku tog
jedinog,koliko -toliko ,artikulisano svesnog živog bića,ljudima poznatog...

Druga mogućnost te spoznaje je komunikacija s vanzemaljskim civilizacijama s kognicijom.

Treća mogućnost,empirijski ravna nuli,je da se pojavi neko od božanstava u ljudskom perceptivnom
domenu.
(Lično,uzdam se u prvu mogućnost,smatram da će filozofija i dalje da se razvija,baš kao i ljudski um-na
preostale dve mogućnosti tapija predata hospitalu L.Lazarević...;))
 
Kako ljudi gledaju na cjelokupni život i što vide u njemu da bi ga živjeli kako ga žive ?
Ako je život prilika, kako ljudi gledaju na tu priliku i zamjeraju li drugima na načina na koji iskoriste tu priliku ?
Zašto živimo i da li vidimo razlog postojanja u nama koji nas čini zaista živim ?

- - - - - - - - - -

Ako je ko čitao dela "Stranac" "Alhemičar" zna o čemu je ovdje riječ

O značenju postojanja -Koje je vaše ??

Sokrat je sve to jako dobro znao ti "Sokrate" tražiš da drugi o tome pričaju.
Upravo sam pročitao da je izvesna medecinska sestra, koja je radila u bolnici sa ljudima u njihovim poslednjim nedeljama života, napisala knjigu o njihovim ispovestima - ako to možemo tako nazvati.
Najviše su žalili što nisu živeli život onako kako su osećali da ga treba živeti već su ga živeli da bi ispunili želje i očekivanja drugih. Bilo je i drugih razloga ali ovaj je bio najizražajniji ali i gotovo najvažniji.
Zašto?
Zato što ako živimo život po svojim unutarnjim dubokim potrebama mi živimo život svog ličnog ostvarenja i osećamo se srećnim. Tim ličnim ostvarenjem sebe dograđujemo iznutra, sebe kao duhovno i večito biće i to onim iskustvima koja su nam neophodna i koja smo planirali pre dolaska u ovaj svet.
Iz neznanja mi umemo formirati društvena mišljenja a sa time i prezir i omalovažavanja prema pojedinim zanimanjima ne shvatajući da ne radeći ono što nas u najdubljem kutku čini ispunjenim i srećnim mi ne dograđujemo zdravu i brzu ekspanziju lične svesti kao jedinog i pravog smisla našeg življenja.
Zato i jeste važno da svako živi i ostvaruje svoj san pa makar to bilo uzgajanje svinja ili pevanje na estradi ili možda raditi kao naučnik NASE. U najvišem smislu života tu ne postoji razlika.
Već ovo dovoljno kaže da život ima svoj dublji smisao, svrhu i cilj i da se on ne može dokučiti nijednom intelektualističkom metodom pa ma kako one bile društveno cenjene i prihvatane.
Kao i obično čovek retko kada ili skoro nikada ne usmerava svoje društvo u skladu sa najvišim životnim vrednostima već on sam određuje pravac po prihvaćenim ili nametnutim ego-vrednostima koje su oformljene po nagonu, čulima, emocijama, moći, statusu....
Svaki život jeste prilika da pojedinac prepozna prave vrednosti i njih ugrađuje u sebe i prema njima živi i radi nezavisno od društvenih, naučnih i filozofskih stremljenja.
Pre ili kasnije svako od nas zabije glavu u kameni zid i probudi se iz dremeža i počne raditi iz početka.
Prva i osnovna vrednost života jeste življenje sa ljubavlju pa makar da smo vojnik, naučnik, filozof ili možda paastir ili čistač ulica.
Naš um se na kraju uvek pokaže kao velika kanta smećara koja u sebi zadržava sve ono što u nju ubacimo. I to traje dok ne shvatimo da tu kantu moramo očistiti da bude sjajnija nego što je bila na svom početku i da nadalje uvek nastojimo da je održavamo čistom bez ikakve sadržine od koje nam može pozliti...
Jedan proganjani Mađarski pisac je negde napisao: "Nije moj cilj da postanem slavan i poznat. Moj cilj je da postanem nešto mnogo više od toga. Da postanem čovek."
Čini mi se da je ovaj Mađar imao nešto grandiozno u sebi.
 
Fino rečeno od svih , priznajem !

Vidim da se svi pale na moje ime koje sam uzeo od imena NEkadašnjeg brazilsko fudbalera Sokratesa , njihovog reprezentativca.Fasciniralo me to da je brazilski fudbal jedini mogao parirati evropskom fudbalu potpuno drugačijim fudbalski stilom od evropskog.O sokratu neću govoriti jer nisam kao vi tako dobro upoznat i stručan .

Što se teme tiče i nije neka ali meni nije cilj držati se teme ili nekih već napisanih pravila, već pokrenuti debatu i razviti a ne napisati ili prepisati mišljenje na ovom forumu.Fino ste iznijeli vaše mišljenje u vezi ljudi koji ne žive koji ne stvaraju i koji se šlepaju za onima koji to rade , žive.Možda se na neki način moja nametljivost i kurioznost pokazala kao moja prosta ambicioznost prepotentnost ili pokvarenost.

Ne želim stvoriti mrtvu razmijenu stavova već ih uzdizati na neki viši nivo stvoriti debatu napraviti razvoj i širenje istine u sebi i dugima.Ja svoje mišljenje imam i nesmatram ga netačnim ali sam uvjek spreman razviti i učiti sebe.

Pa sve i da jest moj nivo nivo djeteta od 2 ili 3 godine taj nivo namjeravam uzdizati.Svijesti i razumijevanje nemaju svoja ograničenja tako da se ne planiram uzdizati do nivoa iskompleksiranih tinejdžera od 15 godina i tek onda pokazivati nivo iskompleksiranosti na nekom forumu .Ako se filozofija može izvsti i na najvećim glupostima koje se nalaze oko nas može se i sprovesti na ovoj temi,tako da poručujem svim vulgarnim kompleksašima da me zaobižu svog mišljenja jer ja netražim ustaljeno mišljenje već njegovo uzdizanje na nivo veći od nivoa filmova poput "umri muški"



-Iz neznanja mi umemo formirati društvena mišljenja a sa time i prezir i omalovažavanja prema pojedinim zanimanjima ne shvatajući da ne radeći ono što nas u najdubljem kutku čini ispunjenim i srećnim mi ne dograđujemo zdravu i brzu ekspanziju lične svesti kao jedinog i pravog smisla našeg življenja-
Ako se oslobodiš od svih potreba ovisnosti koje uništavaju tvoju ličnost i ako se izbori sa svim kompleksima koji ti diktiraju kako da vodiš život bićeš drigačiji a samim tim i sam u svojo veličini .

Ostaćeš sam neshvaćen i odbačen , u suštini kome trebaju iskompleksirani ljudi ali i to je bolje od potpune anatemisanosti od strane društva,Neznam ali sreću koju vidim u duhovnoj razvijenosti mogu osjećati smao u potpunoj odbačenosti .Biti čovjek potpuno duhovno slobodan i velik u tome prije svega znači hrabrost ne pokleknuti pred sobom i drugima .

louiskrstic smatram da je jedina hrabrost potrebna za biti sretan u svijesti sopstvenog postojanja .
 
Varaš se vrli fudbaleru-kompleks inferiori i libido su dva motora u dupetu ljudske civilizacije!
Bez njih čabar...Ne bi bilo ni prve ni druge industrijske revolucije ni ove informatičke...
I filozofija se razvijala u verbalnoj borbi sujetnih i iskompleksiranih filozofa umesto ognjem
i mačem-rečima i konstrukcijama složenih iskaza...:mrgreen:
Takmičenje čija je piša veća i izreka mudrija-nagrada je pobedniku ona medvedica koja ga četka kući...:hahaha:
A ona se pravi da i nju to sve jako zanima...;)
 
Dragoljubu da verujes, on poznaje mediokritet prilicno dobro, cak bih ja rekao odlicno.
Nema tu logike tipa, naprednije je da bira ono sto je inteligentnije u bicu, polu, rodu, grupi....bas obrnuto...
Pa dobro Patak,da li je u čoveku jača filozofska radoznalost ili težnja za opstankom i prcom?Čime su ljudi preokupirani?
Bulje li u filozofsku literaturu ili kontaju kako da namlate lovu i navataju kakve lepotice ili lepotane?
 
Kako ljudi gledaju na cjelokupni život i što vide u njemu da bi ga živjeli kako ga žive ?
Ako je život prilika, kako ljudi gledaju na tu priliku i zamjeraju li drugima na načina na koji iskoriste tu priliku ?
Zašto živimo i da li vidimo razlog postojanja u nama koji nas čini zaista živim ?

- - - - - - - - - -

Ako je ko čitao dela "Stranac" "Alhemičar" zna o čemu je ovdje riječ

O značenju postojanja -Koje je vaše ??
"Stranac" i "Alhemicar" su totalne gluposti.
Tako da ja ne znam o cemu je ovdje rijec
jer ti oces na najbitnije pitanje da ti se odgovori a kako ocekujes to na jednom forumu kada bi neko ko bi znao odgovor napisao knjigu, da uzme pare
 
Onaj koji je pisao knjige zbog para teško se obogatio ! A knjiga alhemičar se prve 2 godine upšte nije prodavala jer je trebalo vermena da se neko prisjeti i shvati pravu vrijednost knjige.Ove knjige se uveliko razlikuju od ostalih koje su napisane i samim tim bile su gotovo sugurno osuđene na propast .One su uspjele i sada se čitaju.One direktno govore o životu kao o cijelini njegovim uskušenjima i životnim ispunjenjima.One govore o ljudskoj svijesti prema sopstvenom životu .LJudski ciljevi i potrebe koji nas vode ka rzličitim stazama sudbine .Te staze sudbine postanemo svijesni tek kada postanemo svijesni svojih potreba i težnji koje nerijetko ne dolaze iz našeg srca već straha i obuzetosti prema prolaznim stvarima.

Znaš li kada je DOn Kihot postao priznato dijelo od kritičara ?Kada je Migel napisao POsebnu odvojenu kritiku o tom dijelu gdje je zapravo rekao što nam ta knjiga govori i što je njena poenta .
Izgleda da shvatanje bilo kog velikog dijela zahtijeva jednostavnu književnu kritiku koja bi objasnla i ustanovila pravu vrijednost Knjige. Neznam, možda bolje da sam napisao Ivica i MArica ili Šerlok Holms, pa da prihvatiš to kao neku smjernicu o raspravi ove teme.NIJE MI CILJ NAĆI ODGOVOR VEĆ STOVORITI KVALITETNIJE I MISAONO BOLJE SHVATANJE O SVIJESTI ŽIVOTA .

KRITIČKO RAZMIŠLJANJE ZAHTIJEVA logičko shvtanje .Nemoj mrzjeti ono što nisi u stanju na prvi pogled shvatiti..U najvećoj gluposti naćeš nešto pametno, to ne zavisi od toga što gledaš već kako na to gledaš.

Razvoj se svodi napotrebu da nadvladamo protivnika i dokažemo da smo bolji ali zar je svako dostignuće nastalo iz nekakvog kompleksa ?!??
Tu se dolazi do ljudske svijesti kada čovijek živi onoliko koliko mu njegova svijest dopušta i koliko mu karkter daje snage da odoli vjetru Prepuštenosti .
 

Back
Top