ljubljanski odrezek , karadordeva , zagrebacki i kosovska snicla ...

Ne znam za ljubljanski odrezek, ali znam za samoborski odrezak, a to je vrlo slično Karađorđevoj šnicli. Razlika je što u Karađorđevu ide kajmak, a u samoborski odrezak neka vrsta sira ili tako nešto. Mis mo to u zaebanciji zvali Karađorđev odrezak. :mrgreen:

Jelo je inače nastalo tako što se prilikom posete nek sovjetske delegacije kod Broza ukazala potreba za jelom koje bi na neki način objedinilo domaću i rusku kulinarsku tradiciju, pa je kuvar u nekoj improvizaciji umesto pileće šnicle, koja se koristi za kijevski kotlet, upotrebio svinjsku (ili goveđu) šniclu, i dodao kajmak kao autentični domaći sastojak.
 
Sve su to nazivi za isto jelo ali tko ga je onda izmislio ?

Karađorđeva se puni kajmakom pa to nikako nije isto sa ljubljanskim odreskom koji se puni kačkavaljem,za zagrebački sam sad izguglao da je isto kačkavalj tako da to u principu nije isto jelo,jer razlika u ukusu je značajna.

Inače kao što reče neko od kolega skoro u svakoj kuhinji imate pohovane juneće ili svinjske šnicle punjene nečim tako da ako se samo taj princip gleda onda još nekoliko evropskih kuhinja ako ne i sve imaju svog kandidata.
 
Poslednja izmena:
Verovatno Turci :)

Kapiram da je ovo rečeno u šali, ali kod nas postoji niz pogrešnih zaključaka kad su u pitanju Turci i kulinarstvo.U narodu se uvrežilo mišljenje da je sve ono što imamo nasleđe turske kuhinje samo zato što su nam Turci ta jela preneli. A to nije tačno.

Većina jela koje mi naopako zovemo turskim su u stvari vizantijska jela koje su Turci nasledili od Vizantije kad su se sa kozama sjurili u civilizaciju.Grci imaju mnogo ispravniji stav prema tome i ta jela zovu grčkim, a ne turskim što ima svoje temelje u istoriji.

Zato, kad jedete punjene paprike, musaku ili razne vrste poslastica , znajte da to nije izmislilo pleme kozara, već najveća civilizacija koja je ikad postojala - Vizantija :)
 
Kapiram da je ovo rečeno u šali, ali kod nas postoji niz pogrešnih zaključaka kad su u pitanju Turci i kulinarstvo.U narodu se uvrežilo mišljenje da je sve ono što imamo nasleđe turske kuhinje samo zato što su nam Turci ta jela preneli. A to nije tačno.

Većina jela koje mi naopako zovemo turskim su u stvari vizantijska jela koje su Turci nasledili od Vizantije kad su se sa kozama sjurili u civilizaciju.Grci imaju mnogo ispravniji stav prema tome i ta jela zovu grčkim, a ne turskim što ima svoje temelje u istoriji.

Zato, kad jedete punjene paprike, musaku ili razne vrste poslastica , znajte da to nije izmislilo pleme kozara, već najveća civilizacija koja je ikad postojala - Vizantija :)
Dobro si ukapirala, naravno da sam se salio :)
 

Back
Top