Zabranjena reklama zbog premršave manekenke

Vesti Krstarice

Domaćin
Poruka
3.301
Britansko regulatorno telo zabranilo je reklamu francuske luksuzne marke Iv Sen Loran (YSL), objavljene u britanskom izdanju časopisa El (Elle GB) ocenivši da manekenka u reklami izgleda "bolesno mršavo".

Na toj crno beloj fotografiji prikazana je žena kako lež s rukama u kosi. Manekenka je obučena u kratku crnu haljinu s dubokim dekolteom.

Britansko nadzorno telo za oglašivače (Advertising Standards Authority- ASA), koje je intervenisalo posle pritužbe čitaoca, ocenilo je da poza manekenke i osvetljenje u reklami posebno skreću pažnju na rebra i mršave noge modela.

"Zbog toga smatramo da manekenka izgleda bolesno mršavo na toj slici i zaključujemo da je ta reklama neodgovorna", navela je ta organizacija u današnjem saopštenju.

Kompanija Iv San Loran i časopis EL za Britaniju nisu komentarisali odluku.

ASA je navela da je firma Iv San Loran ukazala da se ne slaže s ocenom da je manekenka bolesno mršava ali nije dala detaljan odgovor.

ASA je navela da reklama ne treba više a se objavljuje u sadašnjem obliku.

Podaci britanskog zdravstvenog osiguranja pokazuju da se broj tinejdžera u Velikoj Britaniji primljenih u bolnicu zbog poremećaja s jelom skoro udvostručio u poslednje tri godine.

U ofanzivi protiv širenja anoreksije francuski poslanici su početkom aprila izglasali zabranu korišćenja premršavih manekenki, na šta su modne agencije navele da se smatraju stigmatizovanim.

Druge zemlje kao što je Španija, Italija, Belgija, Čile, i Izrael već su preduzeli pravne mere za regulisanje takvih slučajeva.
 
To sto modne agencije rade mladim devojkama,to je greh i sramota.Izgladnjuju te devojke-manekenke,koje da bi dobile taj posao "u trendu",toliko omrsave,
da dovode u pitanje,svoje zdravlje,pa i sam zivot.Vlasnici modnih agencija se bogate,a devojke koje im sluze kao savremene robinje,u najvecem broju slucajeva,
ostace sa trajnim posledicama po svoje zdravlje.Mislim da bi ministarstvo zdravlja,trebalo da vrsi nadzor,nad tim vidom,koriscenja mladih,u reklamne svrhe.

Trebalo bi napraviti kodeks ponasanja,koji bi sve modne agencije,morale da postuju.Treba napraviti listu,kojom bi se preciziralo,koliko moze biti teska manekenka,uzevsi u obzir njene godine,kao i visinu.Taj kodeks ponasanja,treba da predvidi,koliko devojka-manekenka,moze da ima najnizu tezinu,a koja ne bi
ugrozila njeno zdravlje,Mislim da nase mlade devojke,koje se bave ovom vrstom posla,nisu zasticene,ni od seksualnog iskoriscavanja.Koriscenje seksualnih
usluga,cesto je uslov,da devojka dobije posao manekenke.Mislim da jednostavno,ta sfera,modna industrija,da je to vrlo cesto,siva zona,u nasem drustvu.
 

Back
Top